آیا فانتزی جنسی نوعی اختلال روانی است؟

آیا فانتزی جنسی نوعی اختلال روانی است؟

رابطه جنسی رابطه ای لذت بخش میان زوجین است که اثرات زیادی بر سلامت روحی و جسمی افراد دارد. رابطه جنسی اگر بر مبنای درست باشد بر تمامی جنبه های زندگی اثر مثبت می گذارد.

در طول برقراری این رابطه، بسیاری از افراد به حرکات و رفتارهای جنسی خاصی علاقه مند هستند که تحت عنوان فانتزی جنسی شناخته می شود.  بسیاری از دانشمندان فانتزی های جنسی را اعمال رایجی در روابط جنسی می دانند که در صورت رضایت زوجین انجام می شوند و این اعمال عادی در نظر گرفته می شوند.

از طرفی دیگر بسیاری از دانشمندان وجود فانتزی های جنسی غیر معمول در روابط جنسی را به دلیل بروز برخی از اختلالات روانی در فرد می دانند. در این مقاله قصد داریم به این مسئله بپردازیم و تحقیقات انجام شده در زمینه فانتزی جنسی را بررسی کنیم.

ساشه خوراکی آرژینید سپید طب نیاشما می توانید جهت خرید ساشه خوراکی آرژینید سپید طب نیا از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

فانتزی جنسی چیست؟

فانتزی جنسی به اعمال و رفتاری گفته می شود که در مورد رابطه جنسی در ذهن افراد شکل می گیرد. این رفتار بیشتر جنبه روانی دارد. در واقع، فانتزی جنسی تفکراتی است که مردان و زنان را به خود مشغول می کند و آنها می خواهند این فانتزی ها را در روابط جنسی خود به کار ببرند.بسیاری از درمانگران جنسی فانتزی جنسی را باعث تنوع و بهبود کیفیت رابطه جنسی می دانند.

با توجه به اینکه این اعمال معمولا حرکات غیر معمولی هستند سبب می شوند لذات خاصی در زوجین به وجود آیند. از طرفی دیگر، نامعتارف بودن این فانتزی ها گاهی اوقات ماهیت آنها زیر سوال می رود! دانشمندان علوم جنسی بر این باور هستند که داشتن فانتزی جنسی مسئله غیر طبیعی نیست. اما گاهی این فانتزی ها غیر متعارف می شوند و سلامت فرد و پارتنر جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند.

فانتزی های جنسی معمولی و به هنجار

این دسته از فانتزی ها به صورت کلی سالم یا عادی در نظر گرفته می شوند. رایج ترین این فانتزی ها این موارد هستند:

 • تماشای فیلم های پورن
 • رابطه جنسی دهانی یا مقعدی
 • BDSM

فانتزی جنسی

فانتزی های جنسی غیرعادی

فانتزی های غیرعادی یا غیرمعمول منحرفانه هستند و با انگیزه رفتارهای مجرمانه در ارتباطند. این فانتزی ها شامل موارد زیر می باشند:

 • مازوخیسم یا خودآزاری (Masochism): فرد به لذت جنسی همراه با درد یا تحقیر خود علاقه دارد.
 • سادیسم یا دیگرآزاری (Sadism): فرد از ایجاد درد در دیگری لذت می برد.
 • نمایش‌گرایی یا عورت‌گرایی (Exhibitionism): فرد علاقه دارد اندام تناسلی خود را به جنس مخالف نشان دهد.
 • فروتریسم یا مالش ‌دوستی (Frotteurism): فرد مبتلا به این فانتزی علاقه دارد بخش هایی از بدن خود را بدون رضایت دیگران به آنها بمالد و این مسئله بیشتر در اماکن شلوغ رخ می دهد.
 • پارافیلیا یا انحراف جنسی (Paraphilia): فرد تمایلات جنسی غیرطبیعی، افراطی و خطرناک دارد.
 • پدوفیلی (Pedophilia): فرد به کودکان گرایش جنسی دارد.
 • فتیشیسم یا یادگارخواهی (Fetishism): فرد با یک عضو، شیء یا فعالیتی خاص از بدن، لذت جنسی می برد.
 • چشم‌چرانی (Voyeurism): فرد از تماشای دیگران در موقعیت های جنسی لذت می برد.

اختلال پارافیلیا

اگر این فانتزی جنسی حالتی غیر معمول و نامتعارف داشته باشد در علم روانپزشکی در طبقه بندی اختلال پارافیلیا دسته بندی می شود. در واقع هنگامی که سلامتی زوجین در این روابط به خطر بیافتد دانشمندان وجود آن را غیر معمول و وابسته به اختلالات روانی می دانند. همچنین تکرار بیش از اندازه فانتزی جنسی دلیل دیگری بر وجود اختلال روانی است. تحقیقی که در مجله آمریکایی روانپزشکی به چاپ رسید به بررسی این موضوع پرداخت.

در این بررسی مشخص شد افرادی که از مشکلات روانی رنج می برند ( مانند افرادی که تمایل به تجاوز جنسی و یا کودک آزاری دارند) تمایل به تکرار فانتزی جنسی دارند و این فکر به طور وسواسی مدام در طول روز برای آنها تکرار می شود. بنابراین سلامت و تکرار بیش از حد فانتزی جنسی دو عامل تعیین کننده برای این موضوع است که آیا فرد از مشکلات روانی رنج می برد و یا صرفا نوعی تنوع در روابط جنسی است.

با توجه به اینکه برقراری رابطه جنسی یکی از امیال بسیار مهم انسانهاست شناخت دقیق این میل به سلامت روحی و جسمی آنها کمک می کند. زوجین باید با برقراری رابطه جنسی آشنایی داشته باشند و بدانند چگونه کیفیت این رابطه اسرار آمیز و محصر به فرد را بالا ببرند. اما شناخت اختلالات این رابطه به آنها کمک می کند تا در صورت بروز مشکل سریعا به درمانگران جنسی مراجعه کنند و رابطه خود را بهبود بخشند.

فانتزی جنسی

مطالعات صورت در زمینه فانتزی جنسی چه چیزی را نشان می دهند؟

در سال 2015 مقاله در ژورنال sex medicine صورت پذیرفت که به طور گسترده به بررسی فانتزی جنسی غیر متعارف در میان زوجین پرداخت. نتایج این تحقیق نشان می داد فانتزی جنسی « میل به ادرار کردن بر روی پارتنر جنسی یا درخواست از پاتنر جنسی برای ادرار بر روی خود»  در میان برخی زوجین رواج دارد که یکی از فانتزی های غیر معمول و غیر متعارف به شمار می رود.

این امر می تواند نشان دهنده اختلالات روانی و مشکلات روحی فرد است. پزشکان توصیه می کنند برای تغییر در فانتزی های جنسی نامتعارف باید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید. همچنین افرادی که پارتنر جنسی کسانی هستند که فانتزی های ذهنی نامتعارف دارند هرگز نباید در صورت عدم تمایل تن به خواسته های آن فرد بدهند. زیرا همین امر در طول زمان سلامت روانی و جسمانی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. فراموش نکنید در برقراری رابطه جنسی همه چیز بر مبنای توافق دو طرفه است.

چرا به سردرد جنسی مبتلا می شویم؟

چگونه با انواع فانتزی های جنسی باید برخورد کرد؟

فانتزی های جنسی انواع متفاوتی دارند. برخی از آنها عادی و سالم هستند و برخی غیرمعمول. در ادامه به معرفی محبوب ترین فانتزی های جنسی و نحوه برخورد با آنها می پردازیم:

 • فانتزی داشتن رابطه آزاد

یکی از فانتزی های جنسی ناسالم داشتن این تمایل است که فرد خود یا همسرش را با فرد دیگری تصور می کند. این فانتزی غیراخلاقی است و می تواند در نهایت احساس گناه در فرد ایجاد کند و باعث نابودی زندگی زناشویی شود.
اگر دچار این فانتزی هستید بهتر است در جستجوی علت آن باشید و از برآورده نشدن نیازی که مسبب این فانتزی شده مطلع شوید.

 • تصور داشتن رابطه جنسی گروهی

این فانتزی جنسی یکی از پرطرفدارترین فانتزی ها می باشد. تحقیقات نشان داده اند. 95 درصد آقایان و 87 درصد خانم ها از تصور چنین اتفاقی لذت می برند. علت آن حس قدرتی است که از این رابطه بدست می آورند. این دسته از فانتزی ها بهتر است در ذهن فرد باقی بمانند و تنها با درمانگر مطرح شوند. عنوان کردن این فانتزی ها با همسر و یا تجربه آنها می تواند برای رابطه بسیار مضر باشد.

 • رابطه جنسی خشن (BDSM)

این فانتزی جنسی نیز بسیار رایج است. در این فانتزی فرد شریک جنسی خود را به اسارات می گیرد. به نوعی این فانتزی سادومازوخیسم است. فرد با اینکار خود را کنترلگر رابطه یا مطیع در رابطه تصور می کند. فردی که در سمت اسیر است طبق تحقیقات در دنیای بیرون فردی کنترلگر است و این موقعیت در تضاد با دنیای واقعی او باعث ایجاد لذت در او می گردد. این رابطه به دلیل تابو بودن رابطه جنسی خشن، تحریک کننده است. این فانتزی اگر ایمن انجام شود و شریک جنسی شما با آن مشکلی نداشته باشد می تواند سرگرم کننده کننده باشد.

 • ماجراجویی جنسی

یکی از ماجراجویی های جنسی تجربه رابطه در محیط های جدید است که باعث برانگیختگی بیشتر می گردد و رابطه را از یکنواختی در می آورد. می توانید این فانتزی را با همسر خود در میان بگذارید و در صورتی که علاقمند بود آنرا اجرا کنید.

 • روابط جنسی ممنوع

هر نوع فانتزی جنسی که در زندگی واقعی ممنوع، تابو، عجیب و غیرعادی باشد جزو این فانتزی محسوب می شود. به طور مثال رفتن به کلوپ یا مهمانی جنسی، مشاهده روابط جنسی دیگران بدون اینکه بدانند، در معرض دید قرار دادن روابط جنسی خود و …. در مورد این مسئله با درمانگر خود صحبت کنید تا برای درمان این فانتزی ها به شما یاری رساند.

 • داشتن روابط عاشقانه

برای برخی افراد یک رابطه عاشقانه و صمیمیت بیش از حد می تواند تحریک کننده باشد. به طول مثال فرد با یک شام دو نفره زیر نور شمع، پیاده روی در کنار ساحل و خیره شدن به طرف مقابل تحریک می شود. برای داشتن این رابطه می توانید با همسر خود صحبت کنید و با زبان عشق عمق رابطه خود را بیشتر نمایید.

 • علاقه به انعطاف پذیری نقش جنسی

در این نوع فانتزی فرد تمایل دارد نقش جنسی اش را تغییر دهد. بودن در نقش ها و شخصیت های مختلف می تواند برای فرد خلاقانه، سرگرم کننده و لذت بخش باشد. عبور از هنجارها و زیر سوال بردن انتظاراتی که فرهنگ جامعه از ما دارد می تواند باعث تحریک بیشتر فرد شود.

فانتزی جنسی

لزوم آموزش رابطه جنسی درست!

همانطور که تا بدین جا بدان اشاره کردیم زوجین باید شناخت کافی از یک رابطه جنسی سالم و متعارف داشته باشند. همچنین این افراد باید بدانند چگونه می توانند کیفیت رابطه خود را بالا ببرند. این امر موضوع بسیار مهمی در برقراری روابط جنسی است. متاسفانه عدم آگاهی از این مسئله در کشورهای در حال توسعه بسیار بالاتر از کشورهای توسعه یافته است.

فرهنگ

فرهنگ عامل بسیار مهمی در این زمینه است. در کشورهای در حال توسعه معمولا افراد تا زمان ازدواج رابطه جنسی برقرار نمی کنند. اگر این افراد نتوانند به موقع ازدواج کنند و سن آنها بالاتر رود مشکلات زیادی برای آنها به وجود می آید.

صحبت در رابطه جنسی

از طرفی دیگر صحبت در مورد رابطه جنسی یک تابو به حساب می آید. بنابراین از بیان مشکلات جنسی ( گاهی اوقات که فانتزی جنسی ریشه در اختلالات روانی دارد) سر باز می زنند و همین بر سلامت روابط جنسی زوجین اثر می گذراد.

برنامه های دولتی 

دولت باید برنامه های دقیق و مدونی را در این رابطه در نظر بگیرد. آموزش درست برقراری رابطه جنسی از اهمیت زیادی برخوردار است و به سلات روحی و جسمی و تدام زندگی زوجین کمک می کند.

ژل روان کننده رومنس ایموشنشما می توانید جهت خرید ژل روان کننده رومنس ایموشن از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

آشنایی با اختلالات جنسی

همینطور آشنایی با اختلالات جنسی سبب می شود افراد شناخت بهتری از این موضوع پیدا کنند و اگر خود آنها از مشکلی مانند فانتزی جنسی نامتعارف رنج می برند به پزشک مراجعه کنند.

جوامع مرد سالار

در کشورهای مرد سالار این باور وجود دارد که زن در طول این رابطه باید هر آنچه مرد از او درخواست دارد را انجام دهد. اما با آموزش درست و اصولی می توان این مسئله را روشن کرد که اصل برقراری رابطه جنسی بر توافق و رضایت دو طرفه استوار است و هرگز نباید هیچ یک از زوجین به کاری تن دهد که علاقه ای بدان ندارد!

مکمل های تقویت قوای جنسی را از کجا سفارش دهیم؟

برای تهیه مکمل تقویت قوای جنسی مانند تقویت قوای جنسی آقایان و تقویت قوای جنسی بانوان و خرید محصولات جنسی دیگر می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

 

 

محصولات جنسی
سرکار خانم نغمه امیری کارشناس و درمانگر اختلالات جنسی و مشاور مجرب در حوزه مسائل زناشویی هستند که در زمینه استفاده از مکمل های تقویت قوای جنسی و باروری خانم ها و آقایان بسیار باسابقه می باشند.شما میتوانید برای دریافت مشاوره در زمینه همه موضوعات جنسی با پشتیبانی سایت داروخانه آنلاین تماس بگیرید.