سادومازوخیسم چیست؟

سادومازوخیسم را می توان به عنوان لذت بردن از ایجاد رنج یا درد، سختی یا تحقیر تعریف کرد. این می تواند به عنوان یک تقویت کننده برای مقاربت جنسی یا به طور معمول، به عنوان یک جانشین باشد. در سادومازوخیسم ایجاد درد

sadomasochism 1

سادومازوخیسم را می توان به عنوان لذت بردن از ایجاد رنج یا درد، سختی یا تحقیر تعریف کرد. این می تواند به عنوان یک تقویت کننده برای مقاربت جنسی یا به طور معمول، به عنوان یک جانشین باشد. در سادومازوخیسم ایجاد درد و غیره منجر به لذت جنسی می شود، در حالی که شبیه سازی خشونت می تواند به بیان و تحکیم دلبستگی کمک کند. در واقع، فعالیت‌های سادومازوخیستی اغلب به درخواست، و به نفع مازوخیست، که فعالیت‌ها را از طریق نشانه‌های ظریف هدایت می‌کند، آغاز می‌شوند.

سادومازوخیسم چیست؟

سادومازوخیسم که S&M، SM یا S/M نیز نامیده می شود، لذت را از تحمیل درد فیزیکی یا روانی به شخص دیگر یا خود یا هر دو به دست می آورد. این اصطلاح نشانه‌ای از سادیسم – کسب لذت از ایجاد درد – و مازوخیسم – لذت بردن از دریافت درد است. در حالی که تصویر عمومی سادومازوخیسم تداوم یافته در فرهنگ عامه اغلب ماهیتی افراطی دارد، اعمال سادومازوخیستی می تواند بسیار متفاوت باشد.

ناراحتی جسمی ممکن است به اشکال جزئی مانند قلقلک دادن، کشیدن مو و انکار ارگاسم یا فعالیت های شدیدتر مانند سیلی زدن، شلاق زدن، شلاق زدن یا سوراخ کردن پوست با چاقو یا سوزن ایجاد شود. ناراحتی عاطفی یا روانی نیز می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. معمولاً از طریق تحقیر یا استفاده از القاب و توهین و سایر روش‌ها اعمال می‌شود.

انواع سادومازوخیسم

سادومازوخیسم توافقی نباید با اعمال تجاوز جنسی اشتباه گرفته شود. در حالی که سادومازوخیست ها به دنبال درد و غیره در زمینه عشق و رابطه جنسی هستند، در موقعیت های دیگر این کار را انجام نمی دهند و به اندازه فرد بعدی از پرخاشگری یا آزار ناخواسته متنفرند. اعمال سادومازوخیستی بسیار متنوع است.

یک مطالعه چهار خوشه مجزا از جمله: مردانگی بیش از حد، ایجاد و دریافت درد، محدودیت فیزیکی، و تحقیر روانی شناسایی شده است. جالب اینجاست که این مطالعه نشان داد که مردان همجنسگرا بیشتر به سمت مردانگی بیش از حد گرایش دارند، در حالی که مردان دگرجنسگرا بیشتر به تحقیر تمایل دارند.

در سادومازوخیسم توافقی، همه این اعمال در عامیانه به عنوان “بازی” شناخته می شوند. بازی سادومازوخیستی اغلب بین یک شریک سادیست و یک شریک مازوخیست اتفاق می افتد، اما پیکربندی های دیگری نیز ممکن است، از جمله فعالیت های گروهی در خانه های شخصی یا در کلوپ ها. بیشتر تمرین‌کنندگان سادیسم یا مازوخیسم را ترجیح می‌دهند، اگرچه اقلیتی که به عنوان «سوئیچ‌ها» شناخته می‌شوند، بین این دو جایگزین می‌شوند. اتو سادیسم یا اتومازوخیسم، ایجاد درد بر خود نیز یک احتمال است.

سادومازوخیسم

عملکرد سادومازوخیسم

اگرچه بسیاری از عموم مردم بر این باورند که سادومازوخیسم ماهیتی خطرناک دارد، فعالیت‌های سادومازوخیستی زیادی بین بزرگسالان رضایت‌بخش انجام می‌شود و اغلب شامل برنامه‌ریزی از قبل برای فعالیت‌های مورد توافق است. شرکا ممکن است از قبل درباره فعالیت‌هایی که برای کاوش راحت هستند و حدود آن‌ها صحبت کنند.

حتی زمانی که سیر وقایع به طور غیرمجاز مشخص می‌شود، باز هم ممکن است توسط هر یک از طرفین با استفاده از «کلمه ایمن» یا علامت‌ها یا حرکات دستی ارتباطی کنترل شود. بسیاری اینها را عنصر اساسی سادومازوخیسم ایمن و توافقی می دانند. همانطور که یک هدف یا شیوه بازی ممکن است رد عمدی درخواست‌های شریک مازوخیست باشد، «کلمه امن» اغلب چیزی غیر از نه، توقف یا اصطلاحات مشابه است که ممکن است عمداً در متن صحنه بازی نادیده گرفته شود.

چیزی نامربوط که زمینه را می شکند، ارجح است. برخی از سیستم قرمز-زرد-سبز استفاده می کنند که در آن قرمز به معنای توقف فوری تمام فعالیت ها، زرد به معنای نزدیک شدن یک شریک به حد مجاز یک فعالیت و سبز به معنای چیزی شبیه “بیایید ادامه دهیم” است. مراقبت پس از بازی، که در آن شریک زندگی پس از بازی برای شرکت در فعالیت‌های آرام‌بخش مانند حمام کردن، در آغوش گرفتن، و آبرسانی و بحث درباره آنچه که از آنها لذت می‌برد و لذت نمی‌بردند، زمانی را صرف می‌کنند، یک تمرین معمول توصیه می‌شود.

چرا سادومازوخیسم!

سادومازوخیسم معمولاً، اما نه همیشه، برای ارضای جنسی، چه به عنوان یک عمل جنسی خود یا به عنوان پیشرو برای سایر اعمال جنسی انجام می شود. گاهی اوقات از بازی سادومازوخیستی به عنوان یک هدف یا برای کاهش استرس یا تقویت صمیمیت با شریک زندگی، از جمله دلایل دیگر استفاده می شود.

میزان استفاده از سادومازوخیسم در هر زمینه ای نیز به طور گسترده ای در میان شرکت کنندگان متفاوت است – برخی آن را فقط گاهی انجام می دهند، و برخی این کار را همیشه یا تقریباً در همه زمان ها انجام می دهند.

دیدگاه های روانشناختی سادومازوخیسم

اصطلاح سادومازوخیسم در اوایل دهه 1900 سرچشمه گرفت، زمانی که روانشناسان و روانکاوان تمایل داشتند رفتارهای جنسی را که ناهنجار تلقی می شد آسیب شناسی کنند. سادیسم و مازوخیسم توسط عصب شناس آلمانی قرن نوزدهم ریچارد فون کرافت ابینگ ابداع شد – سادیسم با اشاره به دوناتین-آلفونس-فرانسوا، کنت دو ساد، همچنین معروف به مارکی دو ساد، که اعمال جنسی سادیستی را در رمان های خود توصیف کرد. مازوخیسم با اشاره به لئوپولد فون ساخر مازوخ، رمان نویس اتریشی که در مورد تمایلات جنسی مطیع خود نوشت.

کاندوم تاخیری بهتر است یا اسپری تاخیری؟

زیگموند فروید نیز به طور گسترده در مورد این موضوع نوشت و اظهار داشت که تمایلات سادومازوخیستی ناشی از انحرافات در رشد کودکی است. در بیشتر قرن بیستم، سادیسم و مازوخیسم به عنوان اختلالات روانی-جنسی در نظر گرفته می شدند، اما روانشناسی مدرن آنها را به عنوان عبارات جنسی سالم می بیند تا زمانی که اعمال توافقی باشند و باعث ایجاد ناراحتی برای افرادی که درگیر آنها می شوند، نباشند.

شاغلان مدرن سادومازوخیسم اغلب به عنوان بخشی از جامعه بزرگتر BDSM، یک اولیه گرایی (که تصور می شود از اینترنت سرچشمه گرفته است) که مخفف اسارت و سلطه، سلطه و تسلیم، و سادیسم و مازوخیسم است، شناسایی می کنند. برخی سادومازوخیست ها در این اشکال دیگر ابراز جنسی شرکت می کنند، در حالی که برخی دیگر این گونه نیستند. برای بسیاری از تمرین‌کنندگان، BDSM یا سادومازوخیسم جزء لاینفک هویت و زندگی روزمره آنهاست.

چه میزان شایع است؟

«سادومازوخیسم» مجموعه‌ای از «سادیسم» و «مازوخیسم» است، اصطلاحاتی که توسط روان‌پزشک قرن نوزدهم ریچارد فون کرافت ابینگ ابداع شد، که از گرایش‌های اولیه و طبیعی به سادیسم در مردان و مازوخیسم در زنان صحبت کرد. نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که خیال‌پردازی‌های سادیستی در زنان به همان اندازه در مردان شایع است، اگرچه این درست است که مردانی که تمایلات سادیستی دارند تمایل دارند آن‌ها را در سنین پایین‌تر ایجاد کنند.

سادومازوخیسم

سادومازوخیسم بیشتر در چه گروه جنسی رخ می  دهد؟

فروید خاطرنشان کرد که تمایل به ایجاد و دریافت درد در حین مقاربت “شایع ترین و مهم ترین انحرافات” است و آن را (مانند موارد دیگر) به رشد روانی-جنسی متوقف یا نابسامان نسبت داد. او به سادومازوخیسم در زنان توجه چندانی نداشت، یا به این دلیل که تصور می شد سادیسم بیشتر در مردان رخ می دهد، یا به این دلیل که تصور می شد مازوخیسم تمایل طبیعی و طبیعی زنان است.

در مطالعات روانشناسی جنسی (1895)، پزشک هاولاک الیس استدلال کرد که هیچ تفاوت واضحی بین جنبه های سادیسم و مازوخیسم وجود ندارد. علاوه بر این، او سادومازوخیسم را به حوزه اروتیسم محدود کرد و از این طریق پیوند تاریخی را با سوء استفاده و ظلم قطع کرد. بدیهی است که سادیست ممکن است از احساس قدرت، اقتدار، و کنترل و از «رنج» مازوخیست لذت ببرد. سادیست همچنین ممکن است تمایل خودآگاه یا ناخودآگاهی برای تنبیه هدف جاذبه جنسی (یا مخالفت با هدف جاذبه جنسی، یا یک هدف اصلی جاذبه جنسی) داشته باشد، زیرا میل خود را برانگیخته و در نتیجه آنها را تحت سلطه خود درآورده است. برعکس، برای اینکه میل آنها را ناکام گذاشته یا حسادت آنها را برانگیخته اند.

سادیسم و سادومازوخیسم

سادیسم همچنین می تواند یک استراتژی دفاعی باشد. سادیست ها با عینیت بخشیدن به شریک زندگی خود، که به این ترتیب فرعی یا غیرانسانی می شود، نیازی به رسیدگی به بار عاطفی شریک زندگی خود ندارند، و می توانند به خود بگویند که رابطه جنسی آنقدرها هم معنادار نیست: یک عمل شهوانی صرف. عمل عشقی صمیمی و شریک زندگی آنها به یک جایزه تبدیل می شود، یک اسباب بازی صرف، و در حالی که می توان یک اسباب بازی را در اختیار داشت و آن را به هم زد، نمی توان عاشق آن شد یا از آن صدمه دید یا به او خیانت کرد.

سادیسم همچنین ممکن است نوعی فعالیت جابه‌جایی یا قربانی کردن را نشان دهد که در آن احساسات ناخوشایند مانند عصبانیت و گناه بر روی شخص دیگری تخلیه می‌شود. تجاوزگری یک انگیزه باستانی و ریشه‌دار است.  برای مازوخیست این بار، ایفای نقش تحت انقیاد و درماندگی می تواند باعث رهایی از استرس یا بار مسئولیت یا گناه شود. همچنین می تواند احساسات کودکانه آسیب پذیری و وابستگی را برانگیزد، که می تواند به عنوان نماینده ای برای صمیمیت عمل کند.

علاوه بر این، مازوخیست ها ممکن است از جلب تایید سادیست ها، جلب توجه کامل آنها و به نوعی کنترل آنها لذت ببرند. برای زن و شوهر، سادومازوخیسم را می توان به عنوان وسیله ای برای تشدید روابط جنسی طبیعی (درد ترشح اندورفین و سایر هورمون ها)، به جا گذاشتن یک اثر یا خاطره، آزمایش مرزها، شکل دادن به واقعیت های روانی، ایجاد اعتماد و صمیمیت، یا صرفاً بازی در نظر گرفت.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم نغمه امیری کارشناس و درمانگر اختلالات جنسی و مشاور مجرب در حوزه مسائل زناشویی هستند که در زمینه استفاده از مکمل های تقویت قوای جنسی و باروری خانم ها و آقایان بسیار باسابقه می باشند.شما میتوانید برای دریافت مشاوره در زمینه همه موضوعات جنسی با پشتیبانی سایت داروخانه آنلاین تماس بگیرید.