Menu
Your Cart

ویتامین بدنسازی

ویتامین بدنسازی

ویتامین بدنسازی چیست؟

ویتامین بدنسازی مکملی است که برای تامین نیاز بدن به ویتامین مورد استفاده قرار می گیرد. برای اینکه بدن بتواند به فعالیت خود به طور کامل و درست ادامه دهد به ویتامین نیاز دارد. ویتامین ها نقش بسیار در کارکرد ارگان های بدن دارند و فقدان هر یک از آنها مشکلات زیادی را برای سلامتی به وجود می آورد.
ویتامین ها به چند دسته تقسیم می شوند که معروف ترین آنها به شرح زیر هستند:
    ویتامین A
    ویتامین های گروه B
    ویتامین c
    ویتامین k
ویتامین بدنسازی مثل ستون و آجر های یک ساختمان بدن ما را سرپا و پر قدرت نگه میدارند. ویتامین ها ترکیب های طبیعی هستند که برای عملکرد بهتر باید در اندازه های مناسب وارد بدن شوند. ویتامین ها سازندگان، مدافعان و تعمیرکاران ساختمان بدن انسان هستند. این مواد حیاتی به بدن کمک میکنند تا ماهیچه ها و استخوان ها را بسازد. و به درستی از مواد مغزی استفاده کند. انرژی را جذب و مصرف کند و زخم ها ترمیم کند.
بنابراین  ویتامین بدنسازی مکملی نیست که تنها ورزشکاران و بدنسازان بدان نیاز داشته باشند. بلکه تمامی افراد به این مکمل نیاز دارند.

یک مثال برای اهمیت ویتامین بدنسازی در بدن انسان!

اگر برای قبول ارزش و اهمیت ویتامین بدنسازی به مدرک احتیاج دارید، ما با یک مثال آن را برای شما شرح میدهیم. دریانوردان در گذشته با مشکلات جسمانی زیادی دست و پنجه نرم میکردند. آنها در مسافرت هایشان تا مدت زمان بسیار طولانی به مواد ویتامینی دسترسی نداشتند. در نتیجه به بیماری اسکوروی مبتلا میشدند و تنها علاج آن ویتامین c بود. این ویتامین در میوه ها و سبزیجات به وفور وجود دارد.
مصرف ویتامین بدنسازی در مواقعی که به ویتامینهای طبیعی دسترسی ندارید یا بدن از کمبود ویتامین رنج می برد از بروز مشکلات زیادی جلوگیری به عمل می آورد.
مثال دیگری از ضرورت تامین ویتامین در بدن می توانیم به ویتامین B6 اشاره کنیم. این ویتامین کارکردهای بسیار مهمی در بدن دارد و از بروز:
سرطان
کلسترول بالا خون
تهوع در دوران بارداری
درد در دوران قاعدگی
جلوگیری به عمل می آورد و سلامت ذهن را ارتقا می دهد.
همچنین اگر بدن از کمبود ویتامین k رنج ببرد سبب خونریزی مدام از لثه و بینی می شود و پوست دایما کبود می شود.
به همین دلیل مصرف ویتامین بدنسازی از اهمیت زیادی برخوردار است.

ویتامین بدن چگونه تامین میشود و ویتامین بدنسازی چه نقشی دارد؟

باکتریها، قارچها و گیاهان ویتامین مورد نیاز خودشان را خودشان تولید میکنند. ولی بدن انسان این گونه عمل نمیکند و توانایی تولید ویتامین را ندارد. بنا براین برای تامین ویتامین مورد نیاز باید آنها را از غذاها و یا ویتامین بدنسازی تامین می کند.
حال این سوال پیش می آید که بدن ما چطور ویتامین به دست می آورد؟دریافت ویتامین ها به شکل مواد مغذی بستگی دارد به نوع ویتامین دارد. ویتامین ها به 2 شکل وجود دارند:
ویتامین محلول در آب
ویتامین محلول در چربی
تفاوت میان این دو ویتامین چگونگی جذب ویتامین ها، ذخیره ها و دفع مازاد را تعیین میکند. این امر در مصرف ویتامین بدنسازی نیز باید در نظر گرفته شود.

انواع ویتامین ها به چند دسته تقسیم میشوند؟

همانطور که پیشتر بدان اشاره کردیم ویتامین ها به دو دسته ویتامین های محلول در آب و ویتامین های محلول در چربی تقسیم می شوند.
در اینجا به تفضیل به تفاوت میان این دو نوع ویتامین می پردازیم.

ویتامین های محلول در آب:

مجموع ویتامین های c و گروه ویتامین B هستند، که از 8 نوع مختلف تشکیل شده اند و هر کدام از آنها کارکرد و عملکرد مختلفی دارند.
آنها به شکل محلول در قسمت آبدار میوه ها سبزیجات و غلات وجود دارند. به این معنی که گذر آنها از درون بدن نسبتا مستقیم و رو به جلو است. غذا وارد بدن میشود، هضم میشود، و در این فرآیند ویتامین های داخل آن وارد جریان خون میشود.
از آنجایی که پلاسمای خون بر پایه آب است و ویتامین های C و B محلول در آب هستند، نحوه ی انتقال آنها بسیار راحت است و آزادانه در تمامی بدن حرکت میکنند. بسیاری از بدنسازان نیز از ویتامین های بدنسازی محلول در آب استفاده میکنند.

ویتامین های محلول در چربی:

ویتامین های محلول در چربی در چربی حل میشوند. این ویتامین ها در موادی مانند کره و روغن یافت میشوند و سفر پرچالش تری را در بدن نسبت به ویتامین های محلول در آب طی میکنند.
این ویتامنیها از طریق معده و روده ها جذب میشوند و در آنجا موادی اسیدی به نام صفرا از کبد ترشح میشود. صفرا چربی ها را در هم می شکند و آنها را برای جذب از طریق دیواره ی روده آماده میکند.
از آنجای که ویتامین های محلول در چربی نمیتوانند از طبیعت آبکی بودن خون استفاده کنند، به وسیله دیگری برای انتقال در بدن نیاز دارند. در نتیجه این مشکل را با چسبیدن به پروتئین حل میکنند.
پروتئین نقش وسیله نقلیه را برای ویتامین ها ایفا میکنند و مواد محلول در چربی خون بدن را جا به جا میکند. بنابراین تفاوت بین ویتامین بدنسازی محلول در آب و چربی علاوه بر تعیین چگونگی جذب آنها توسط خون، نحوه ذخیره و دفع آنها توسط بدن است.
توانایی بدن در به گردش آوردن ویتامین های محلول در آب در جریان خون بدین معناست که خیلی از ویتامین ها به همان سادگی می توانند در کلیه ها نیز جریان داشته باشند. به همین دلیل بسیاری از ویتامین های محلول در آب باید از طریق غذایی که میخوریم مجددا وارد بدن بشوند.

تاثیر ویتامین ها

مصرف ویتامین بدنسازی نیاز بدن به ویتامین ها را تامین می کند و همین امر بر عملکرد بهتر ارگان های بدن اثر می گذارد و سبب ارتقا سلامتی می شود.
اما ویتامین های محلول در چربی قدرت ماندگاری بیشتری دارند. زیرا این ویتامینها میتوانند در کبد و یا سلول های چربی ذخیره بشوند. بدن از این اندام ها همانند آبدارخانه استفاده میکند وویتامین ها را در آنها ذخیره میکند و در هنگام نیاز از آنها استفاده میکند.
بنابراین ما نباید بیش از حد از ویتامین های محلول در چربی استفاده کنیم. زیرا این ویتامینها به اندازه کافی در بدن ذخیره میشوند.
بعضی از ویتامین ها مانند ویتامینهای ها گروه B آنزیم ساز هستند و به آزاد سازی انرژی موجود در غذاها کمک می کنند.
بنابراین بهتر است به سطوح ویتامین در بدن خود توجه داشته باشید و با چک آپ سطوح آنها را اندازه گیری کنیم و در صورت نیاز ویتامین بدنسازی را به رژیم غذایی خود بیافزایم.
ویتامین ها بلوک های بسیار مهمی در بدن به شمار می روند و بر عملکرد کلی بدن و ارتقا سلامتی اثر می گذارند.
ویژگیهای اساسی انواع ویتامین ها و ویتامین بدنسازی!

ویتامین C:

بدن از ویتامین c از بروز عفونت در بدن جلوگیری به عمل می آورد و به کلاژن سازی کمک زیادی می کند ( کلاژن نوعی بافت است که به استخوان و دندان ها شکل میدهد و زخم ها را هم التیام میدهد). به طور کلی ویتامین C برای تقویت سیستم ایمنی و بازیابی عضلات بسیار مفید است، همچنین برای پیشگیری و یا تسریع در درمان سرما خردگی و یا انفولانزا تجویز میشود. مصرف ویتامین بدنسازی نیاز بدن به این ویتامین را تامین می کند.

ویتامین A:

ویتامین A به ساخت گلبول سفیدخون، که در سیستم دفاع بدن نقش کلیدی دارد، کمک میکند. این ویتامین به شکل گیری استخوان ها نیز کمک میکند و با بررسی مداوم سلول های چشمی، سبب تقویت بینایی می شود. ویتامین A، همچنین، برای فعالیت قلب و عروق و تنظیم فشار خون ضروری است و نقش حیاتی را در این مورد ایفا میکند. ویتامین بدنسازی نیاز بدن به این ویتامین حیاتی را تامین می کند.

ویتامین D:

ویتامین D با جمع آوری کلسیم و فسفر به ساخت استخوان ها کمک میکند. همچنین این ویتامین به پیشگیری از بروز بیماری راشیتیسم در کودکان و پوکی استخوان در سالخوردگان کمک زیادی می کند. ویتامین بدنسازی این ویتامین حیاتی برای بدن را تامین می کند.

ویتامین E:

ویتامین E در بدن به عنوان آنتی اکسیدان به دفع عناصر مضر میپردازد. آنتی اکسیدان ها نقش بسیار مهمی در بدن دارند و از بروز بیماری های قلبی، عروقی جلوگیری به عمل می آورند. همچنین آنتی اکسیدانها به حفظ سلامت مغز کمک زیادی می کنند. این مواد حیاتی از پیری پوست جلوگیری به عمل می آورند و رادیکالهای آزاد بدن را از بین می برند. ویتامین بدنسازی نیاز بدن به این ویتامین حیاتی را تامین می کند.

ویتامین K:

ویتامین K قابلیت انعقاد خون به کمک ساخت پروتئین لازم برای این کار را فراهم میکند. کمبود این ویتامین در بدن سبب خونریزی مدام از لثه، بینی و جای زخم می شود. همچنین بدن به راحتی کبود می شود. مصرف ویتامین بدنسازی نیاز بدن به این ویتامین را تامین می کند.
کمبود این ویتامین ها می تواند بدن انسان را دچار مشکلاتی از قبیل:
خستگی مدام
اختلالات عصبی
ناهنجاری های قلب
یا بیماری های مثل اسکوروی و نرمی استخوان در بدن شود.
از سوی دیگر ممکن است مصرف بیش از حد آنها سبب بروز مسمومیت در بدن شود. بنابراین این فکر کاملا اشتباه است که با مصرف بی رویه ویتامین ها بدن را بی نیاز می کنیم!


کپسول اپتی من اپتیموم نوتریشن | مولتی ویتامین حاوی ۷۵ نوع ماده برای آقایان
ناموجود
برند: اپتیموم نوتریشن | Optimum Nutrition (ON) مدل: Optimum Nutrition Opti-Men
کپسول اپتی من اپتیموم نوتریشن این محصول مولتی ویتامینی کامل برای مردان به خصوص ورزشکاران به این علت که دارای امینو اسیدهای شاخهدار می با شد همین طور گلوتامین آرژنین و انواع ویتامین میباشد.که برای رشد عضلات و سلامتی بسیار مفید است.محصولاتی که داروخانه آنلاین به شما توصیه میکند به همراه..
320,000 تومان
قرص مولتی ویتامین اسپرت ژن استار حاوی ویتامین های ضروری و کمیاب بدن قرص مولتی ویتامین اسپرت ژن استار حاوی ویتامین های ضروری و کمیاب بدن
ناموجود
برند: ژن استار | Genestar مدل: GeneStar Multi Vitamin Sport 100 Tabs
قرص مولتی ویتامین اسپرت ژن استار قرص مولتی ویتامین اسپرت ژن استار مکملی منحصر به فرد برای تقویت سیستم ایمنی بدن، حفظ سلامت عمومی و تامین ویتامینهای حیاتی بدن است.نقش ویتامینها و مواد معدنی در حفظ سلامتیویتامین‌ها نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی دارند. بدن برای ادامه حیات به انواع ویتامین‌ها مانند ویتام..
58,500 تومان
قرص مولتی ویتامین  مینرال فانتوم نوتریشن | تامین انرژی و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن
ناموجود
برند: فانتوم نوتریشن | Phantom Nutrition مدل: Phantom Nutrition MULTIVITAMIN MINERALS
قرص مولتی ویتامین و مینرال فانتوم نوتریشنقرص مولتی ویتامین و مینرال فانتوم نوتریشن محصولی مناسب برای تامین نیاز بدن به انواع ویتامین ها و مواد معدنی است. این قرص به تامین انرژی بدن کمک می کند و نقش موثری در تقویت سیستم ایمنی بدن دارد. این قرص حاوی ویتامین هایی نظیر ویتامین ث و ویتامین ایی است. این و..
160,100 تومان
قرص زد ام ای فیرینگ | 90 عدد | بهبود ریزش مو، بهبود گرفتگی عضلات، تقویت سیستم ایمنی
ناموجود
برند: فیرینگ | Fairing مدل: fairing ZMA 90 cap
قرص زد ام ای فیرینگقرص زد ام ای فیرینگ مکملی منحصر به فرد است که از گرفتگی عضلات در ورزشکاران جلوگیری می‌کند و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش رشد مو می‌شود.این فرآورده حاوی زینک، منیزیم، ویتامین ب6 و مونومتیونین آسپارتات است.نقش قرص زد ام ای فیرینگ بر بدنمکمل زد ام ای فیرینگ ترکیبی از مواد معدن..
259,000 تومان
قرص زد ام ای فانتوم نوتریشن | 60 عدد | افزایش جذب مواد مورد نیاز عضله سازی بدن
ناموجود
برند: فانتوم نوتریشن | Phantom Nutrition مدل: Phantom Nutrition ZMA 60 tabs
قرص زد ام ای فانتوم نوتریشنقرص زد ام ای فانتوم نوتریشن مکملی است که با افزایش قدرت جذب مواد مورد نیاز در بدن به عضله سازی کمک می کند. این مکمل فعالیت های هورمونی بدن را تنظیم می کند و نقش موثری در ارتقا سلامت عمومی دارد. مصرف این قرص کیفیت خواب را نیز بهبود می بخشد و این مسئله ای است که تمامی ورزشکا..
160,000 تومان
قرص دیلی ویتامین سایتک نوتریشن | 90 قرص | مولتی ویتامین کامل روزانه برای تمام افراد قرص دیلی ویتامین سایتک نوتریشن | 90 قرص | مولتی ویتامین کامل روزانه برای تمام افراد
ناموجود
برند: سایتک نوتریشن | Scitec Nutrition مدل: Scitec Nutrition Daily Vita-Min
قرص دیلی ویتامین سایتک نوتریشنقرص دیلی ویتامین سایتک نوتریشن مکملی منحصر به فرد برای تامین نیاز روزانه بدن به انواع ویتامینهاست و همین امر از بروز بیماریهای مختلف جلوگیری به عمل می‌آورد.ویتامینها چه اثراتی بر سلامتی دارند؟هریک از ویتامینها نقش ویژه‌ای بر بدن دارند. نقش ویتامینها بر سلامتی بدن به شرح..
565,000 تومان
قرص بتاآلانین نوفورما نچرال | 800 میل | 60 عدد | رفع خستگی عضلات و بهبود عملکرد ورزشکاران
ناموجود
برند: نوفورما نچرالز | Nuforma Naturals مدل: Nuforma Naturals Beta Alanine 800mg 60 tabs
قرص بتاآلانین نوفورما نچرال قرص بتاآلانین نوفورما نچرال مکملی منحصر به فرد برای کاهش خستگی عضلانی است. مصرف این قرص برای کسانی مفید است که ورزشهای سنگین انجام می دهند و یا فعالیت بدنی شدیدی دارند. بتاآلانین زمان خستگی را پایین می آورد و همین امر به بهبود عملکرد فیزیکی کمک می کند. مطالعات نشان د..
130,800 تومان
قرص جوشان انرژی زا سان لایف | 20 عدد | افزایش توان عضلانی و هوشیاری قرص جوشان انرژی زا سان لایف | 20 عدد | افزایش توان عضلانی و هوشیاری
ناموجود
برند: سان لایف | SUNLIFE مدل: Sun Life Energy Drink
قرص جوشان انرژی زا سان لایف قرص جوشان انرژی زا سان لایف ترکیبی متعادل و عالی از تورین، کافئین و ویتامینهای گروه ب است که علاوه بر تامین ویتامینهای مورد نیاز بدن ورزشکارن، انرژی از دست رفته آنها را تامین می کند و موجب شادابی و سرزندگی آنها می شود. اثرات مکملهای انرژی ز..
57,000 تومان
نمایش 1 تا 9 از 9 (1 صفحه)