Menu
Your Cart

ویتامین بدنسازی

توضیحات دسته‌بندی

ویتامین بدنسازی

ویتامین بدنسازی یکی از مکمل هایی است که تمامی ورزشکاران باید توجه ویژه ای به آن داشته باشند. برنامه روتین ورزشکاران پیروی از رژیم غذایی حاوی پروتئین (در صبحانه و قبل از تمرین)، مکمل های آمینو اسید (در حین تمرین) و گلوتامین ( پس از انجام تمرینات ورزشی) است. عدم مصرف مکمل های بدنسازی می تواند بر روند عضله سازی اثر بگذارد و چالش های زیادی را برای آنها به وجود بیاورد. در کنار این مکمل ها، ورزشکاران باید استفاده از مکمل های مولتی ویتامین را مد نظر قرار دهند تا ویتامین ها و املاح معدنی مورد نیاز را به بدنشان برسانند.

ویتامین ها

ویتامین ها ارگانیک هستند. آنها پیچیده تر از مواد معدنی هستند. بدن ما برای بقا به همه ویتامین ها نیاز دارد. ویتامین ها واکنش های شیمیایی درون بدن را کنترل می کنند تا غذا را به انرژی و بافت زنده تبدیل کنند. آنها یا محلول در آب هستند که باید روزانه مصرف شوند زیرا در بدن ذخیره نمی شوند. ویتامین‌ها در برابر گرما، نور و عوامل شیمیایی آسیب‌پذیر هستند، بنابراین آماده‌ سازی، پردازش و ذخیره‌ سازی غذا باید برای حفظ ویتامین‌ها مناسب باشد تا ارزش غذایی آن را از وعده غذایی خارج کنید.

مواد معدنی

مواد معدنی غیر آلی هستند. آنها از نظر شکل شیمیایی بسیار ساده تر از ویتامین ها هستند. آنها در تهیه غذا بسیار پایدارتر از ویتامین ها هستند. مواد معدنی شامل (کلسیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، کلرید، منیزیم و گوگرد،آهن، ید، روی، کروم، سلنیوم، فلوراید، مولیبدن، مس و منگنز) طبقه‌بندی می‌شوند. مواد معدنی اصلی را ما در دوزهای بیشتر از 100 میلی گرم در روز نیاز داریم. از مواد معدنی برای تولید هورمون های مورد نیاز بدن استفاده می شود. مردان و زنان به مواد مغذی مختلفی برای بدن خود نیاز دارند تا بتوانند هر روز کاری را انجام دهند. بنابراین، مولتی ویتامین‌های مردانه و زنانه تفاوت‌هایی با هم دارند.

مولتی های مردانه به احتمال زیاد حاوی نخل اره ای هستند که ممکن است از پروستات سالم حمایت کند. همچنین، برخی از فرمول های مردانه دارای موادی مانند علف هرز بز شاخی و DHEA  دهیدروپی آندروسترون است که از تستوسترون پشتیبانی می کند. مولتی های زنانه دارای فرمول هایی هستند که بیشتر روی سلامت پوست، ناخن و مو تمرکز دارند. مولتی های Pre-Natal نیز برای مادران باردار وجود دارد. مولتی ویتامین هایی وجود دارد که برای کودکان نیز مفید است. مولتی های کودکان به طور خاص برای کودکانی ساخته شده اند که هر روز در حال رشد هستند. به نظر می رسد کودکانی که ویتامین مصرف می کنند در مدرسه تمرکز بهتری دارند و کمتر مریض می شوند. مولتی‌های مخصوص نوجوانان نیز در بازار وجود دارد زیرا با رشد بدنشان در بزرگسالی به ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلفی نیاز دارند. جهش های رشدی زیادی در سال های نوجوانی اتفاق می افتد، بنابراین تغذیه برای رشد مناسب بسیار مهم است.

کلسیم

این ماده نه تنها برای استحکام استخوان ها و دندان ها، بلکه برای انقباض ماهیچه ها و سوخت و ساز بدن نیز ضروری است. تحقیقات نشان می دهد که کمبود کلسیم نیز می تواند باعث آزاد شدن کلسیم شود. این هورمون چربی را در بدن ذخیره می کند. این ماده معدنی در موادی مانند پنیر، بادام، کنجد، ماست و شیر یافت می شود.

بیوتینین

نقش مهمی در تبدیل کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها به انرژی دارد. در کره بادام زمینی، جو دوسر، زرده تخم مرغ، فندق و بادام یافت می شود.

ویتامین سی

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که به سوزاندن کربوهیدرات ها کمک می کند و از بدن در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از ورزش محافظت می کند. همچنین به بدن در جذب آهن غذا کمک می کند. مقدار زیادی ویتامین C در فلفل سبز، بروکلی، شاه توت و مرکبات یافت می شود.

آهن

بخشی از هموگلوبین خون را تشکیل می دهد که اکسیژن را از ریه ها به ماهیچه ها می رساند. همچنین برای حفظ سطح انرژی بالا ضروری است و به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. گوشت، غلات کامل و اسفناج سرشار از آهن هستند.

سلنیوم

سلنیوم یک ماده معدنی کمیاب و ضروری است. تحقیقات نشان داده است که مصرف آن برای تقویت سیستم ایمنی، مبارزه با سرطان و پیشگیری از بیماری های قلبی مفید است. همچنین می تواند بر خلق و خوی تأثیر بگذارد، از افسردگی جلوگیری کند و از آسیب رادیکال های آزاد در طول تمرین با وزنه جلوگیری کند. منابع این ماده ماهی تازه، تخمه آفتابگردان، نان غلات کامل و آجیل است.

امگا 3

دریافت اسیدهای چرب امگا 3 از رژیم غذایی برای ورزشکاران بسیار مهم است زیرا بدن نمی تواند این ماده را تولید کند. مردانی که از این چربی ها استفاده می کنند جریان خون بهتر و قلب سالم تری خواهند داشت. این چربی ها همچنین گرسنگی را سرکوب کرده و به کاهش وزن کمک می کنند. روغن بذر کتان، سالمون و گردو حاوی امگا 3 هستند.

ویتامین دی

این ویتامین به جذب کلسیم و فسفر در بدن کمک می کند. کلسیم برای انقباضات ماهیچه ای ضروری است. ماهی، روغن زیتون، تخم مرغ، ماست، تخمه آفتابگردان حاوی ویتامین D هستند.

فلز مس

مس به عنوان یکی از مواد معدنی کمیاب در بدن به محافظت از سیستم قلبی عروقی، عصبی و اسکلتی کمک می کند. همچنین تاندون های مورد نیاز برای وزنه زدن را تقویت می کند. بادام زمینی و تخمه