Menu
Your Cart

افزایش سوخت و ساز بدن

توضیحات دسته‌بندی


آیا از رژیم و ورزش برای کاهش وزن خسته شده اید؟ آیا آرزو می کردید قرصی وجود داشت که با استفاده از آن می توانستید متابولیسم بدن خود را افزایش دهید و چند کیلو وزن کم کنید؟ مدتهاست که تحقیقات متنوعی به بررسی انواع مکمل افزایش سوخت و ساز بدن پرداخته اند و در تلاشند تا بدین سوال پاسخ دهند: آیا مکمل و یا غذایی برای افزایش سوخت و ساز بدن وجود دارد یا خیر؟ پاسخ به این سوال هم «مثبت» است و هم «منفی»! اگر اطلاعات خود را در زمینه نحوه متابولیسم بدن و مکملهای افزایش سوخت و ساز بدن بالا ببرید به راحتی می توانید حقیقت را از افسانه تشخیص دهید.

مفاهیم اصلی در مورد افزایش سوخت و ساز بدن

متابولیسم بدن به تمامی روندهای شیمیایی گفته می شود که طی آن کربوهیدراتها، پروتئینها و چربی های بدست آمده از غذاها به انرژی مورد نیاز برای بدن تبدیل میشوند. آهنگ متابولیک بدن مدت زمانی است که طول می کشد تا بدن انرژی و یا کالری بدست آمده از غذاهای مصرفی را پردازش کند و بسوزاند. میزان متابولیسم پایه مقدار انرژی و یا کالری است که بدن شما برای انجام فعالیت های حیاتی در طول استراحت و زمانی که هیچ حرکتی ندارید، بدان نیاز دارد. در واقع این مقدار کالری به شما کمک می کند تا زنده بمانید.

مکمل افزایش سوخت و ساز بدن

اگر هدف شما افزایش متابولیسم بدن است باید سعی کنید غذاها و یا مکملهای ویژه ای را به رژیم غذایی خود بیافزایید. مکملهای افزایش سوخت و ساز بدن به شکل قرص، کپسول و پودر در بازار عرضه می شوند. البته تمامی این مکملها مفید نیستند. بهتر است قبل از استفاده از هر مکملی لیست مواد تشکیل دهنده آن را به خوبی بررسی کنید. این لیست باید شفاف و واضح تمامی مواد به کار رفته در مکمل افزایش سوخت و ساز بدن را توضیح داده باشد! اگر ابهامی در آن داشتید بهتر است با پزشک و یا داروساز مشورت کنید. در کنار مکمل افزایش سوخت و ساز بدن، رژیم غذایی مناسب نیز کلیدی برای موفقیت به شمار می رود. رژیم غذایی باید متناسب با بدن شما طراحی شده باشد و چربی و کالری زیاد در آن وجود نداشته باشد. دو نمونه از بهترین مکملهای افزایش سوخت و ساز بدن به شرح زیر هستند:

قرص افزایش سوخت و ساز بدن

بر طبق تحقیقات انتشار یافته از موسسه تحقیقاتی مایو کلینیک، تقریبا 70 درصد از انرژی روزانه صرف متابولیسم پایه بدن می شود. موارد متعددی بر متابولیسم پایه بدن اثر می گذارند:
 • ژنتیک: میزان کالری که روزانه بدن شما می سوزاند به ژنتیک بدن هر فرد مرتبط است.
 • سن: متوسط میزان متابولیسم پایه بعد از دهه بیست دو درصد کاهش پیدا میکند.
 • جنسیت: شاخصه متابولیسم پایه در مردان بالاتر از زنان است.
 • وزن: هر چقدر وزن بدن بالاتر رود، شاخصه متابولیسم پایه در بدن بالاتر می رود.
 • قد: افراد قد بلند شاخصه متابولیسم پایه بیشتری نسبت به افراد کوتاه قد دارند.
 • ساختار بدن: اگر بدن عضلانی باشد و چربی کمتری داشته باشد شاخصه متابولیسم پایه افزایش پیدا می کند.
 • رژیم غذایی: مصرف کالری کم در دراز مدت به طرز چشم گیری متابولیسم پایه بدن را کاهش می دهد و عکس این موضوع نیز صادق است.
در کنار این موارد، عواملی نظیر برخی از بیماری ها، استفاده از داروهای خاص و نوع آب و هوا بر متابولیسم پایه بدن اثر می گذارند. قرص افزایش سوخت و ساز بدن روند متابولیک بدن را افزایش میدهد و همین امر سبب می شود که چربی ها زودتر در بدن از بین روند و وزن کاهش پیدا میکند. کلینیک مایو پیشنهاد می دهد برای کاهش وزن باید کالری بیشتری از چیزی که می خورید بسوزانید. برای اینکار بهتر است مصرف مواد قندی را کاهش دهید. همچنین سبزیجات بیشتری را به رژیم غذایی خود بیافزاید و پروتئین بیشتری مصرف کنید.

پودر افزایش سوخت و ساز بدن

هر چقدر بیشتر ورزش کنید و یا تحرک بیشتری داشته باشید، سوخت و ساز بدن بیشتر افزایش پیدا می کند و همین امر سبب می شود کالری بیشتری در بدن مصرف شود. پودر افزایش سوخت و ساز بدن در کنار تحرک مناسب به بدن کمک می کند تا روند متابولیک خود را افزایش دهد. در نتیجه به راحتی می توانید وزن خود را کاهش دهید. بهتر است قبل از انتخاب مکمل به پزشک مراجعه کنید و سلامتی خود را بررسی کنید. پزشک بهترین کسی است که می تواند به شما بگوید که آیا می توانید از مکملهای افزایش سوخت و ساز بدن استفاده کنید یا خیر! به طور کلی اگر از بیماری های قلبی، کلیوی و کبدی رنج می برید و دارو مصرف می کنید قبل از شروع این مکملها با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر به بیماری دیابت مبتلا هستید بهتر است در مورد استفاده از این مکملها محتاط باشد و بدون مشورت با پزشک و خودسرانه استفاده از انواع مکمل افزایش سوخت و ساز بدن را شروع نکنید.

ویتامین افزایش سوخت و ساز بدن

افزایش متابولیسم بدن و کاهش وزن مسئله بسیار مهمی است که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است. انواع متفاوتی از ویتامینها و مواد معدنی موجود هستند که به کاهش وزن و افزایش متابولیسم بدن کمک می کنند. رژیم غذایی متعادل می تواند نیاز بدن به مواد مغذی را تامین کند. اما اگر به رژیم غذایی سالم دسترسی ندارید بهتر است برای حفظ سلامتی، کاهش وزن و افزایش سوخت و ساز بدن برخی مکملهای ویتامین دار را به رژیم خود بیافزایید. انواع ویتامین بی، ویتامین دی، ماده معدنی آهن و منیزم برای کاهش وزن بسیار مفید هستند. ویتامین بی در شیر، تخم مرغ، سیب زمینی و موز به وفور یافت می شود. ویتامین دی در غذاهایی مانند جگر، ساردین، ماهی و زرده تخم مرغ وجود دارد. گوشت، غذاهای دریایی و اسفناج حاوی آهن هستند. منیزیم در غذاهایی مانند آجیل، غلات و سبزیجات یافت می شود.

خوراکی افزایش متابولیسم

بسیاری از افراد ترجیح می دهند با غنی کردن رژیم غذایی خود به افزایش سوخت و ساز بدن کمک کنند. به طور کلی مواد طبیعی بهتر از مکملهای شیمیایی عمل می کنند. زیرا این مواد علاوه بر اینکه ویتامین و یا ماده مورد نیاز بدن را تامین می کنند حاوی مواد دیگری هستند که بر  سلامتی اثر می گذارند.

میوه ها و سبزیجات نقش بسیار مهمی را در افزایش سوخت و ساز بدن دارند. برخی از این مواد طبیعی به شرح زیر هستند:

 • لیمو
 • کاهو
 • بروکلی
 • اسفنجاج
 • هندوانه
 • خیار
 • توت فرنگی
 • گوجه فرنگی
 • سیر
 • سیب
 • هویج
 • آوکادو
در کنار این مواد، چای سبز، سفیده تخم مرغ، بلغور، بادام، زنجبیل، قهوه و مارچوبه برای افزایش متابولیسم بدن بسیار مفید هستند.

معجون افزایش متابولیسم بدن

هرچقدر سوخت و ساز بدن افزایش بیشتری دشته باشد، بدن راحتتر وزن از دست می دهد. روشهای زیادی برای افزایش سوخت و ساز بدن وجود دارند. یکی از پرطرفدارترین روشها استفاده از معجون افزایش متابولیسم بدن است. معجونهای زیادی وجود دارند که به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کنند. در اینجا به معرفی سه معجون پرطرفدار و مفید می پردازیم:
 • معجون آب لیمو و عسل: این معجون معجزه آسا حاوی مواد مغذی و مفید است و سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. لیمو سرشار از اسید اسکوربیک و فیبر است که هر دو برای سوزاندن چربی بسیار مفید هستند. عسل مانند نیروگاهی از آنتی اکسیدان به شمار می رود که مزایای زیادی بر سلامتی دارد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. معجون آب لیمو و عسل به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کند و سلامتی عمومی را ارتقا می دهد.
 • معجون آب گوجه فرنگی: همگی ما گوجه فرنگی را به عنوان طعم دهنده غذا می شناسیم. بهتر است بدانید این ماده برای افزایش سوخت و ساز بدن معجزه می کند. 100 گرم گوجه فرنگی شامل 18 کالری است. این ماده سرشار از آنتی اکسیدانهای زیادی از جمله لیکوپین است. کارشناسان بر این باور هستند که لیکوپبین سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد و به تولید آمینو اسیدهای ضروری بدن کمک می کند.
 • آب میوه آلما: میوه آلما میوه ای فوق العاده برای چربی سوزی و افزایش متابولیسم بدن است. این میوه به تقویت سیستم گوارشی بدن کمک می کند و آن را از آلودگی ها پاکسازی می کند. آب میوه آلما سرشار از فیبر است و معجونی شگفت آور برای کاهش وزن بدن به شمار می رود.

داروی گیاهی افزایش سوخت و ساز بدن

گیاهان دارویی همیشه طرفداران خاص خود را دارند. بسیاری از افراد بر این باور هستند که مصرف داروهای گیاهی هیچ آسیبی به بدن وارد نمی کند و سلامتی بدن را ارتقا می دهد. بهتر است بدانید که در استفاده از گیاهان دارویی همانند  داروهای شیمیایی و انواع مکملها باید بسیار محتاط باشید. مصرف بیش از اندازه مواد گیاهی سبب بروز مسمومیت های مختلف می شود. همچنین ممکن است سلامتی برخی از ارگان های بدن را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از داروهای گیاهی محبوب که به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کنند به شرح زیر هستند:
 • کافئین:

  تحقیقات مختلف نشان می دهند که کافئین سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. یک مطالعه که در مجله «Obesity reviews»به چاپ رسید و به بررسی شش تحقیق صورت گرفته در این حوزه پرداخت این گونه نتیجه گیری کرد افرادی که روزانه دست کم  270 میلی گرم کافئین استفاده می کنند کالری بیشتری را نسبت به افرادی که از این ماده اصلا استفاده نمی کنند، می سوزانند. کافئین به افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن کمک شایانی می کند.
 • چای سبز:

  مطالعات متعددی بدین نتیجه رسیده اند که چای سبز برای کاهش وزن بسیار مناسب است و به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کند. مطالعه ای که در مجله «Physiology and Behavior» به چاپ رسید نشان می هد که مواد موجود در چای سبز از جمله کاتچین و کافئین مواد موثری در روند کاهش وزن هستند.
 • زردچوبه:

  بر طبق مطالعه ای که در سال 2009 در دانشگاه توفتز انجام پذیرفت، مشخص گردید زردچوبه به سوزاندن چربی در بدن و افزایش سوخت و ساز بدن کمک زیادی می کند. این تحقیق بر روی موشها انجام پذیرفت و طی آن موشها به دو گروه اصلی و کنترل تقسیم بندی شدند. در پایان نتیجه تحقیف حاکی از آن بود که زردچوبه متابولیسم بدن را افزایش می دهد و به سلامتی بدن کمک می کند.
 • دارچین:

  از قدیم گفته می شد دارچین اشتها را کنترل می کند، قند خون را پایین می آورد و سبب می شود فرد مدت بیشتری احساس سیری داشته باشد. افزودن دارچین به ماست بسیار مفید است و به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کند.
 • رزماری: این ماده به طرز شگفت آوری سبب افزایش سوخت و ساز بدن می شود. برگهای سبز و خوشبو رزماری را چند دقیقه در آب بجوشانید و سپس آن را بنوشید. دقت داشته باشید که نباید شکم شما خالی باشد.

برای افزایش سوخت و ساز بدن چه بخوریم؟

تا بدینجا  ویتامینها، مواد معدنی، میوه ها، سبزیجات، محصولات لبنی و معجونهای متعددی را معرفی کردیم که هر کدام به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کنند. بهتر است بدانید برای افزایش سوخت و ساز بدن باید در کنار رژیم غذایی سالم و استفاده از مکملهای مناسب، تحرک خود را نیز افزایش دهید. اگر این فاکتورها رعایت نشوند هرگز نمی توانید وزن خود را به گونه ای که می خواهید کاهش دهید. در این مسیر واقع بین باشید و به دنبال ماده ای معجزه آسا برای کاهش وزن نباشد. کالری مصرفی خود را کاهش دهید و به خوبی ورزش کنید. در این صورت می توانید به نتیجه مورد نظر برسید. برای افزایش سوخت و ساز بدن بهتر است راهکارهای زیر را امتحان کنید:
 • پروتئین بیشتری بخورید
 • آب سرد بیشتری بنوشید
 • غذاهای ادویه دار و فلفلی بخورید
 • تحرک خود را بیشتر کنید
 • سعی کنید بیشتر از قبل بایستید
 • کافئین و چای سبز مصرف کنید
 • استراحت کافی داشته باشید

علایم افزایش سوخت و ساز بدن

افزایش متابولیسم بدن گاهی حالتهای خاصی را در فرد به وجود می آورد که بیانگر آغاز این رویه در بدن است. بهتر است قبل از استفاده از مکملهای افزایش سوخت و ساز بدن و یا داروهای گیاهی با پزشک مشورت کنید. افرادی که از بیماری های قلبی و کلیوی رنج می برند باید در مصرف این مکملها بسیار محتاط باشند و قبل از آغاز استفاده از آنها چک آپ کاملی از سلامتی خود داده باشند. به طور کلی مصرف مکملهای افزایش سوخت و ساز بدن سبب بروز علایم زیر می شود:
 • تکرر ادرار
 • تپش قلب نامنظم
 • خستگی
 • نوسانات خلقی
ورزش یکی از فاکتورهایی است که نوسانات خلقی را تا حد زیادی کاهش می دهد و به کنترل حالتهای دیگر کمک می کند. به همین دلیل همواره به همه پیشنهاد می شود در کنار مصرف مکملهای افزایش سوخت و ساز بدن باید حتما ورزش کنند و تحرک خود را افزایش هند !

برند: گلدن لایف | Golden Life مدل: Golden Life Burning Fat
قرص برنینگ فت گلدن لایف قرص برنینگ فت گلدن لایف به افزایش چربی سوزی، کاهش وزن و تناسب اندام کمک می کند. مواد موثره بکار رفته در این مکمل گیاهی و ارگانیک هستند و هیچ گونه عوارض جانبی ندارند. چرا باید وزن خود را کاهش دهیم؟ افزایش وزن و چاقی عوارضی چون بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، سکته قلبی و مغز..
174,400 تومان
برند: آلگومد | Algomed مدل: Algomed Forte
قرص آلگومد فورتآلگومد فورت محصولی از خانواده آلگومد است که حاوی 60 قرص 575 میلی گرمی است. این مکمل به عنوان یک منبع طبیعی و کامل از مواد و ترکیبات مورد نیاز جهت خونسازی در بدن  و تامین نیازهای بدن به ویتامین‌های ب9 و ب12 و ویتامین ث به شمار می رود. وجود ویتامین ث در این مکمل به جذب آهن کمک می ک..
122,000 تومان
برند: ارگانیکا | Organika مدل: Organika Garcinia Plus 90 Caps
امروزه چاقی و افزایش وزن به معضل بزرگی تبدیل شده است . عدم آگاهی کافی مردم در مورد تغذیه و عدم انتخاب روش مناسب برای کاهش وزن ، عارضه های جدی تری را به دنبال خواهد داشت . بیماریهای دیابت ،کبد، یبوست و التهاب روده بزرگ ، اختلالات روانی و … از جمله بیماریهای ناشی از چاقی به شمار می روند که در ..
220,000 تومان
برند: نچرال ورلد | Natural World مدل: Natural World Slim Me
کپسول اسلیم می نچرال ورلدکپسول اسلیم می نچرال ورلد حاوی عصاره پنج گیاه و یک ریز مغذی به نام کروم (Cr) است. این مواد همگی چربی سوز بوده و به کاهش اشتها کمک می‌کنند.اثرات مضر اضافه وزن بر بدنوزن زیاد بدن عامل بیماری‌های متعددی به ویژه بیماری‎های قلبی- عروقی، دیابت نوع دوم، انواع خاصی از سرطان، آرتروز ..
130,000 تومان
کپسول گرین لس آرتیمان | 60 عدد | حاوی عصاره چای سبز و قهوه سبز برای کاهش وزن کپسول گرین لس آرتیمان | 60 عدد | حاوی عصاره چای سبز و قهوه سبز برای کاهش وزن
ناموجود
برند: آرتیمان | Artiman مدل: Artiman Green Less 60 Caps
چای سبز:چای سبز با داشتن چندین ترکیب پلی فنلی مانند اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) Gallate-3-Epigallocatechin شناخته می شود. این ماده فراوان ترین کاتچین موجود در چای سبز است که به عنوان یک آنتی اکسیدان کاربردهای درمانی بسیاری دارد. مطالعات انسانی نشان داده است که کاتچین ها و کافئین موجود در چای سبز از ..
58,000 تومان
کپسول کارب اینترسپت 3 ناترول | کنترل کربوهیدرات و کاهش جذب کالری و کاهش وزن کپسول کارب اینترسپت 3 ناترول | کنترل کربوهیدرات و کاهش جذب کالری و کاهش وزن
ناموجود
برند: ناترول | Natrol مدل: Natrol Carb Intercept 3
کپسول کارب اینترسپت 3 ناترولکپسول کارب اینترسپت 3 ناترول محصولی منحصر به فرد برای کاهش جذب کالری است و با کنترل کربوهیدرات و افزایش سوخت و ساز چربی‌ها تاثیر بسزایی در کاهش وزن دارد. این کپسول حاوی مواد مغذی بسیاری از جمله كروميوم است.كروميوم چیست؟کرومیوم عنصری است که متابوليسم قندها را تنظيم می‌کند..
80,000 تومان
کپسول مانگو اسلیم بهتا دارو | کاهش وزن، چربی سوز و افزایش متابولیسم بدن
ناموجود
برند: بهتا دارو | Behtadaru مدل: Behtadaru Mango Slim
 امروزه چاقی و افزایش وزن به معضل بزرگی تبدیل شده است . عدم آگاهی کافی مردم در مورد تغذیه و عدم انتخاب روش مناسب برای کاهش وزن ، عارضه های جدی تری را به دنبال خواهد داشت . بیماریهای دیابت ،کبد، یبوست و التهاب روده بزرگ ، اختلالات روانی و … از جمله بیماریهای ناشی از چاقی به شمار می روند که در نه..
75,000 تومان
کپسول فول اسپکتورام بی نچرال ورلد | 30 عدد | زد استرس و تقویت قوا
ناموجود
برند: نچرال ورلد | Natural World مدل: Natural World full spectrum B 30sr tab
کپسول فول اسپکتورام بی نچرال ورلدکپسول فول اسپکتورام بی نچرال ورلد مکملی منحصر به فرد در تقویت و حفظ سلامت پوست، مو و ناخن، درمان استرس، اضطراب و افسردگی، تقویت سیستم عصبی و تامین انرژی مورد نیاز بدن است.این محصول ضد استرس بوده و همچنین مناسب برای رژیم‌های گیاهخواری است. این کپسول حاوی مقادیر کافی ا..
60,000 تومان
کپسول سی ال ای نوترکس | 90 عدد | افزایش چربی سوزی و توده ماهیچه ای کپسول سی ال ای نوترکس | 90 عدد | افزایش چربی سوزی و توده ماهیچه ای
ناموجود
برند: نوترکس | Nutrex مدل: Nutrex Lipo-6 CLA - 90 softgel
کپسول سی ال ای نوترکسکپسول سی ال ای نوترکس مکملی منحصر به فرد است برای افزایش سوخت و ساز و چربی‌سوزی بدن است و موجب بهبود عملکرد سیستم آنابولیک می‌شود و به افزایش حجم و توده ماهیچه‌ای کمک می‌کند.این کپسول ماده‌ای مصنوعی و محرک نیست و بدن شما را از عوارض چربی سوزهای مصنوعی و شیمیایی محافظت می‌کند.مص..
237,000 تومان
کپسول سی ال ای اپتیموم نوتریشن | 180 عدد | چربی سوز و افزایش دهنده متابولیسم کپسول سی ال ای اپتیموم نوتریشن | 180 عدد | چربی سوز و افزایش دهنده متابولیسم
ناموجود
برند: اپتیموم نوتریشن | Optimum Nutrition (ON) مدل: Optimum Nutrition CLA - 180Softgels
CLA این کار را به چهار طریق انجام می‌دهد:1.کاهش جذب چربی به هنگام غذا خوردن2.کاهش چربی در سلول های چربی3.بالا بردن متابولیسممحصولاتی که داروخانه آنلاین به شما توصیه میکند به همراه این محصول می توانید استفاده کنید برای جواب دهی بیشتر:pro BCAAopti-manopti-womenl-carnitinنحـوه استفـاده سی ال ..
280,000 تومان
کپسول ابستاپ کارن | 60 عدد | چربی سوز، کنترل اشتها و افزایش سوخت و ساز بدن
ناموجود
برند: کارن | Karen (PNC) مدل: Karen Obestop
امروزه چاقی و افزایش وزن به معضل بزرگی تبدیل شده است . عدم آگاهی کافی مردم در مورد تغذیه و عدم انتخاب روش مناسب برای کاهش وزن ، عارضه های جدی تری را به دنبال خواهد داشت . بیماریهای دیابت ،کبد، یبوست و التهاب روده بزرگ ، اختلالات روانی و … از جمله بیماریهای ناشی از چاقی به شمار می روند که در نهایت با..
109,600 تومان
کپسول آنتی فت دوبیس | 100 عدد | چربی سوز ترکیبی برای لاغری و کاهش وزن و اشتها کپسول آنتی فت دوبیس | 100 عدد | چربی سوز ترکیبی برای لاغری و کاهش وزن و اشتها
ناموجود
برند: دوبیس | Doobis مدل: Doobis Antifat 500 mg 100 Caps
امروزه چاقی و افزایش وزن به معضل بزرگی تبدیل شده است . عدم آگاهی کافی مردم در مورد تغذیه و عدم انتخاب روش مناسب برای کاهش وزن ، عارضه های جدی تری را به دنبال خواهد داشت . بیماریهای دیابت ،کبد، یبوست و التهاب روده بزرگ ، اختلالات روانی و … از جمله بیماریهای ناشی از چاقی به شمار می روند که در نهای..
244,200 تومان
قرص گرین سایز بی اس کی | کاهش اشتها، کاهش توده چربی و کاهش وزن
ناموجود
برند: بی اس کی | BSK مدل: BSK Green Size
قرص گرین سایز بی اس کیمکمل گرین سایز بی اس کی مکملی منحصر به فرد برای کاهش وزن و تناسب اندام است. این مکمل حاوی عصاره قهوه، گارسینیا کامبوجیا، ال-کارنیتین و سایر ترکیبات معدنی است.لاغری و کاهش وزن با ترکیبات طبیعی و ارگانیکامروزه چاقی و اضافه وزن نیمی از مردم جهان را درگیر کرده است. از دلایل عمده ای..
88,300 تومان
قرص کرومیوم پیکولینات سنتری | 100 عدد | کنترل اشتها و کاهش بافت چربی
ناموجود