Menu
Your Cart

مکمل اشتها آور کودکان

توضیحات دسته‌بندی


مکمل اشتها آور کودکان حاوی مواد محرک اشتها است و معمولا برای کودکانی مورد استفاده قرار می گیرد که تمایلی به خوردن غذا ندارند. «عدم مصرف غذا» سبب می شود ویتامینها و مواد معدنی مورد نیاز بدن کودک تامین نشود و همین امر سلامتی کودک را به خطر می اندازد. پزشکان بر این موضوع تاکید دارند که پیش از مصرف مکمل اشتها آور کودکان باید دلیل اصلی بی اشتهایی کودک تشخیص داده شود، در غیر اینصورت این مکمل ها اثری بر بدن ندارند و در برخی موارد شرایط را حاد تر می کنند.

چرا کودکان بی اشتها می شوند؟

از دست دادن اشتها (بی اشتهایی) یک علامت شایع در کودکان است که در دوران کودکی اغلب با از دست دادن گذرای اشتها همراه است. از دست دادن طولانی اشتها همراه با افزایش یا کاهش وزن ضعیف معمولاً نشان دهنده یک بیماری مزمن جدی، ارگانیک یا روان زا است. ابتلا به بیماری و یا وجود اختلالی در سیستم بیولوژیک بدن سبب کم اشتهایی کودکان می شود. ورود ویروس ها به بدن، یبوست، آلرژی های غذایی و ابتلا به بیماریهای کلیوی و گوارشی و کبدی از دلایل عمده بی اشتهایی کودک به شمار می روند. همچنین کم خونی ناشی از فقر آهن اشتهای کودک را تحت تاثیر قرار می هد. پزشک بهترین کسی است که در این زمینه می تواند به خانواده ها مشاوره دهد و استفاده از انواع مکمل اشتها آور کودکان را تجویز کند.

بسیاری از کودکان هیچ نشانه ای از بیماری های جسمانی ندارند و مشکلات روحی از جمله استرس سبب می شود اشتهای خود را از دست بدهند. مطالعات جدید نشان می دهند در خانواده هایی که والدین با یکدیگر زیاد بحث می کنند و روابط خوبی ندارند، کودکان معمولا کم اشتها می شوند و تمایلی به غذا خوردن ندارند. همچنین ممکن است هر از گاهی متوجه رفتارهای غذایی بسیار غیرقابل پیش بینی در کودک خود شوید. اولین چیزی که باید بدانید این است که عادات غذایی و ترجیحات کودک نقش مهمی در تأثیرگذاری بر اشتهای کلی او دارد. و اکثریت کودکان به خوردن غذاهای مناسب، سالم و مغذی اهمیتی نمی دهند. از این رو، سلامت کلی آنها آسیب می بیند. به خصوص، ممکن است از کمبود ویتامین رنج ببرند.

چه عواملی باعث افزایش اشتها در کودک میشود؟

به غیر از استفاده از ویتامین ها برای افزایش اشتهای کودک، می توانید از چند نکته ذکر شده در زیر نیز استفاده کنید:

  • از خوردن صبحانه کودک خود اطمینان حاصل کنید.
  • سعی کنید آنها را وادار کنید 30 دقیقه قبل از غذا یک لیوان آب بنوشند.
  • به جای انتخاب یک وعده غذایی کامل وعده های کمتر و 3 بار در روز، انتخاب کنید که در فاصله زمانی تقریبی هر دو ساعت به آنها غذا بدهید.
  • لقمه های کوچکی را به کودک خود بدهید تا باعث تحریک متابولیسم آنها شود. همین کار به نوبه خود به عنوان محرک اشتها عمل می کند.

ترکیب ویتامین ها برای افزایش اشتهای کودک با این نکات ساده و در عین حال موثر می تواند به بهبودی کمبود ویتامین و همچنین افزایش اشتهای او کمک کند. به غیر از خوراکی های اشتها آور و غذا های گوناگون مکمل هایی وجود دارند که باعث افزایش اشتها در کودکان میشود که میتوانید از آنها استفاده کنید.

بهترین ویتامین برای کودکان بی اشتها چیست؟

از وظایف حیاتی ویتامین B-12 آن است که آن را به یکی از ویتامین های بسیار مهم برای افزایش اشتهای کودکان تبدیل می کند. چندین مکمل ویتامینی در بازار برای افزایش اشتها وجود دارد. و اگر برچسب این مکمل‌ها را بخوانید، ویتامین B-12 را به عنوان یکی از مهم‌ترین مکمل‌ها در میان بسیاری از مکمل‌ها می‌بینید. این ویتامین را می‌توان با نام‌های دیگرش مانند سیانوکوبالامین، متیل کوبالامین و غیره نیز نام برد. این ویتامین به بدن کمک می‌کند تا غذا را به انرژی تبدیل کند. به علاوه، به متابولیسم پروتئین و چربی در بدن کودک کمک می کند. این وظایف حیاتی ویتامین B-12 آن را به یکی از ویتامین های بسیار مهم برای افزایش اشتها برای کودکان تبدیل می کند. محصولات لبنی، ماهی، گوشت قرمز، تخم مرغ و گوشت خوک منابع غنی ویتامین B-12 هستند. این یک ویتامین محلول در آب است، بنابراین، در صورتی که کودک شما مقادیر بیش از حد ویتامین B-12 را از طریق رژیم غذایی دریافت کند، توسط بدن از طریق ادرار دفع می شود. با این وجود، برای غلبه بر کمبود ویتامین یا افزایش اشتها، راز آن در دادن دوز مناسب از ویتامین B-12 به عنوان محرک اشتها نهفته است.
ویتامین D یکی از مهم ترین ویتامین هایی است که برای عملکرد صحیح بدن کودک شما لازم است. این ویتامین حتی به بدن کمک می کند تا چندین ویتامین و مواد معدنی ضروری دیگر را در بدن جذب کند. اگر کودک شما به لاکتوز حساسیت ندارد، می توانید شیر غنی شده را به عنوان محرک اشتها در رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید. همچنین می توانید برای افزایش سطح ویتامین D در بدن فرزندتان به او آب پرتقال یا تخم مرغ  بدهید. این یکی از مفیدترین ویتامین ها برای افزایش اشتهای کودک شما است. زیرا کمبود ویتامین D یکی از دلایل اصلی کاهش اشتها است. بنابراین، ترکیب ویتامین D در رژیم غذایی کودک به عنوان یک محرک اشتها موثر عمل می کند. ویتامین D یک ماده مغذی مهم است که به عملکرد صحیح کلیه ها هم کمک می کند. کودکانی که رژیم غذایی کاملاً گیاهخواری دارند یا وعده های غذایی خود را حذف می کنند بیشتر مستعد ابتلا به کمبود ویتامین B-12 هستند.
بیوتین به عنوان ویتامین B-7 یا حتی ویتامین B-8 نیز شناخته می شود. یکی از ویتامین های خانواده ویتامین B کمپلکس است. با این حال، اهمیت آن اغلب نادیده گرفته می شود. با این وجود، نقش مهمی در افزایش اشتهای کودک شما دارد. بیوتین همراه با انسولین سطح قند خون سالم را در بدن حفظ می کند. هنگامی که کودک شما از کمبود ویتامین رنج می برد، این عملکرد حیاتی بدن ضعیف می شود. و اگر بدن کودک نتواند تمام قند را به انرژی تبدیل کند، احتمالاً از بی اشتهایی رنج می برد. بیوتین می تواند از منابع غذایی مختلفی مانند سویا، حبوبات، گوشت اندام، قارچ و غیره جذب بدن شود. بیوتین یک ماده مغذی مهم برای رشد مو، خاصیت ارتجاعی پوست و جلوگیری از تغییر رنگ مو است.
ویتامین D-3 ویتامین D-3 شکل پیچیده تری از ویتامین D است. نقش ویتامین D-3 ساخت استخوان هایی با تراکم مناسب است. شاید فقط بدانید که کلسیم برای استخوان های قوی مهم است. اما، ویتامین D-3 اساساً همراه با کلسیم برای ساختن استخوان‌های متراکم و قوی مورد نیاز است. همچنین به پیشگیری از پوکی استخوان در سنین پایین کمک می کند. اما، آیا می دانستید که این ماده یک محرک اشتها نیز هست زیرا به هضم مناسب غذاهایی که کودک شما می خورد کمک می کند؟ بنابراین، کمبود ویتامین D-3 برای افزایش اشتها باید اصلاح شود. بله، شما می توانید سطح ویتامین D و کلسیم را از طریق مکمل ها و تغییرات رژیم غذایی افزایش دهید. اما سطوح مناسب ویتامین D-3 تنها در صورتی امکان پذیر است که کودک حداقل نیم ساعت در معرض نور خورشید قرار گیرد. اشعه خورشید ویتامین D را به ویتامین D-3 تبدیل می کند. می