Menu
Your Cart

تغذیه کودک

توضیحات دسته‌بندی


تغذیه کودک یکی از مسائل مهمی است که از زمان تولد باید مورد توجه والدین قرار گیرد. کودک از وقتی متولد می شود تا 6 ماهگی تنها باید با شیر تغذیه شود. بی شک، شیر مادر کامل ترین تغذیه برای کودکان است، با این وجود گاهی مادر به دلایل مختلف نمی تواند به کودک خود شیر دهد و در این شرایط باید استفاده از انواع شیر خشک آغاز گردد.

شیر خشک ها بر اساس آنالیز شیر مادر طراحی شده اند و حاوی تمامی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن کودکان هستند. از 6 ماهگی به بعد استفاده از غذاهای جامد آغاز می گردد که در این دوران باید از غذاهایی سبک مانند پوره استفاده شود.

لزوم استفاده از مکمل حاوی آهن

معمولا شیر خشک و یا شیر مادر تا 6 ماهگی آهن مورد نیاز بدن کودک را تامین می کند ( با این وجود گاهی پزشک کودک توصیه می کند که استفاده از قطره آهن از 15 روزگی آغاز گردد). بعد از 6 ماهگی استفاده از مکمل حاوی آهن یکی از موارد مهمی است که نباید نادیده گرفته شود. با توجه به این موضوع که کودک در این دوران می تواند از غذاهای جامد استفاده کند، سوپ و یا پوره حاوی غلات و گوشت می تواند آهن مورد نیاز تغذیه کودک را فراهم سازد.

لزوم استفاده از چربی در تغذیه کودک

جالب است بدانید که پیروی از رژیم غذایی کم چرب در غذای کودک صدمات بسیار زیادی را به سلامت وی وارد می کند. به همین دلیل توصیه می شود هرگز در غذای کودکان محدودیت چربی نگذارید. چربی ها برای رشد سیستم عصبی و مغز کودکان بسیار ضروری هستند. همچنین، شما می توانید با استفاده از مکمل های تغذیه کودک مواد مورد نیاز بدن کودک از جمله چربی ها را تامین کنید.
تغذیه کودک نوپا
یکی از سوالات مهم والدین در مورد نحوه تغذیه کودک بالای یک سال مانند تغذیه کودک یک سال ونیمه و یا تغذیه کودک دو سال ونیمه است! بهتر است بدانید که کودکان در این دوران در اوج دوران رشد قرار دارند و اگر مواد مورد نیاز بدن آنها تامین نگردد، خطر بروز بیماریهای مزمن در بزرگسالی افزایش پیدا می کند. مواد مغذی که کودکان در این دوران باید مصرف کنند به شرح زیرند:
کلسیم: این عنصر یکی از مهمترین عناصر معدنی برای رشد استخوان ها و دندان های قوی و سالم است. تا 6 ماهگی کلسیم مورد نیاز رشد کودکان از شیر مادر و یا شیر خشک تامین می گردد. اما پس از آن استفاده از غذاهای حاوی کلسیم و یا مکمل های کلسیم دار باید آغاز شود.
فیبر: یکی دیگر از موادی که باید در رژیم غذایی کودکان مورد توجه قرار گیرد فیبر است. فیبر می تواند به حفظ سلامت روده و معده کودک کمک کند و خطر بروز بیماریهای مزمن گوارشی مانند یبوست را کاهش دهد. همچنین، فیبر روند هضم را ساده می سازد و این موضوع برای کودکانی که در سن رشد قرار دارند بسیار مهم است.

مواد مغذی دیگری که باید در رژیم غذایی کودکان وجود داشته باشند بدین شرحند:

ویتامین ب 12
ویتامین د
ویتامین ایی
آهن

غذای مناسب برای رشد کودک

اکنون که با مواد مغذی مورد نیاز بدن در تغذیه کودک آشنا شده اید ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چه غذاهایی برای کودکان مفید هستند. شما باید غذاهای مورد نیاز را تهیه کنید و به کودک خود بدهید. این موضوع اهمیت بسیار زیادی در رشد کودک دارد و می تواند تضمین کننده سلامتی کودک در بزرگسالی باشد. رژیم غذایی کودکان می تواند حاوی موارد زیر باشد:
لبنیات مانند شیر، پنیر و خامه
انواع حبوبات مانند جو، برنج، گندم، آرد غنی شده مانند پاستا و نان سنگک
کربوهیدرات مانند حریره بادام و شیر برنج
گوشت قرمز
مرغ
ماهی
تخم مرغ
سبزیجات و میوه ها
خرما
آجیل
در اینجا ذکر یک موضوع حائز اهمیت است! شما هرگز نباید غذاهای سنگین به کودک خود بدهید. در بسیاری از موارد توصیه می شود از عصاره گوشت و مرغ در غذای کودک استفاده کنید. همچنین، میوه ها را قبل از مصرف به خوبی ضد عفونی کنید و سپس در اندازه های بسیار کوچک برش دهید و به کودک بدهید.

غذای مقوی برای چاق شدن کودک

یکی از موارد مهمی که بسیاری از والدین در زمینه تغذیه کودک می پرسند استفاده از غذاهایی برای چاق شدن کودک است. باید بدانید که چاقی و اضافه وزن کودک می تواند مشکلات زیادی را مانند دیابت و بیماریهای قلبی به همراه داشته باشد. به همین دلیل شکر و قند باید در رژیم غذایی کودکان محدود شود. مصرف نوشیدنی های قند دار یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که می تواند سلامتی کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر کودک شما کمبود وزن دارد، باید به پزشک مراجعه کنید و با مشورت پزشک استفاده از رژیم غذایی خاص و یا مکمل های افزایش اشتها را شروع کنید.

تغذیه سالم برای کودکان در مدرسه

اگر کودکان شما به مدرسه می روند، باید به تغذیه آنها اهمیت دهید. زیرا اگر کودکان نتوانند از غذاهای مناسب استفاده کنند، یادگیری آنها در مدرسه کاهش پیدا می کند و این موضوع می تواند بر اعتماد به نفس آنها اثر بگذارد.

به همین دلیل شما می توانید با تغذیه مناسب به کودکان خود کمک کنید تا انرژی شان بالا رود و بهتر در مدرسه یاد بگیرند. برای تغذیه سالم کودکان در مدرسه به موارد زیر توجه داشته باشید:
به کودک خود صبحانه کامل بدهید و اجازه ندهید کودک بدون صبحانه به مدرسه برود.
در تغذیه کودک انواع میوه ها مانند سیب و یا پرتقال را بگذارید.
ساندویچی که برای کودکان درست می کنید باید حاوی مواد سالمی از جمله پنیر و سبزی باشد.
تغذیه کودک اهمیت بسیار زیادی دارد و تضمین کننده سلامت کودک در تمامی ادوار زندگی است.

داروخانه آنلاین خواندن مقالات زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

چه زمانی استفاده از قطره آهن را در کودکان آغاز کنیم؟
آیا استفاده از مولتی ویتامین کودکان برای همه آنها ضروری است؟