Menu
Your Cart

ضد تعریق

توضیحات دسته‌بندیتعریق چیست؟

بدن انسان از 70 درصد آب تشکیل شده است که این آب با تعریق و قرار گرفتن در محیطی گرم و در برابر آفتاب از بدن خارج می شود. این میزان آب خارج شده از بدن را عرق می نامند و عملیاتی که این آب از قسمت های مختلفی مانند زیر بغل، کشاله ران، روی شکم و یا کمر خارج می شود، تعریق نامیده می شود.

میزان این تعریق به عوامل مختلفی شرایط بدنی هر فرد، شرایط محیطی بستگی دارد. منظور از شرایط بدنی مانند میزان باز بودن منافذ پوستی برای خروج آب از بدن است. افرادی که به طور ذاتی میزان غدد عرق بیشتری دارند و یا منافذ پوستی بازتری دارند میزان تعریق بالاتری نیز دارند.

همچنین فعالیت های سنگین بدنی مانند ورزش کردن و یا کارکردن در آب و هوای گرمسیری میزان خروج عرق را بیشتر می کند.

ضد تعریق چیست؟

هر محصولی برای جلوگیری از تعریق شدید وجود دارد را ضد تعریق می نامند. این محصولات در قسمت های زیر بغل یا هرجایی از بدن تان که تعریق شدیدی دارد، استفاده شده و با پخش کردن آن ها روی بدن، از ساطع شدنِ بوی نامطبوع از سمت بدن شما جلوگیری می کند.

این نکته قابل توجه است که بدانید ضد تعریق ها صرفا یک عطر برای جلوگیری از بوی بدن نیستند، بلکه این مواد می تواند در عرق خارج شده از پوست شما حل شود و با استفاده از نمک درونش به عنوان یک کاتالیزور، منافذ پوست را می پوشاند و از خارج شدن بیش از حد آب و عرق جلوگیری می کند.

چه روش هایی برای کاهش تعریق وجود دارد؟

برای کاهش عرق کردن روش هایی وجو دارد که به مهم ترین این موارد می پردازیم:

  • استفاده از زیرپوش مناسب و نخی برای جذب عرق
  • رژیم غذایی مناسب به همراه ورزش کردن
  • استفاده از محصولا ضد تعریق مناسب و بدون آلومینیوم
  • استفاده از داروهای ضد عرق که معمولا به از داروهایی که برای کاهش تعریق زیاد زیر بغل مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توان به بتا بلاکرها، گلیکوپیرولات، پروپتانلین، بنزتروپین و اوکسیبیوتین اشاره کرد.

چه افرادی نباید از محصولات ضد تعریق استفاده کنند؟

وجود آلومینیوم در ترکیبات ضد تعریق ها باعث افزایش تاثیر این محصولات می شود. اما وجود آلومینیوم در ترکیبات غذایی یعنی به صورت مصرف خوراکی باعث به وجود آمدن آلزایمر می شود. اما هنوز تحقیقات ثابتی برای اثبات سرطان زا بودن ضد تعریق ها وجود ندارد.

با این وجود استفاده از ضد تعریق های دارای آلومینیوم برای بیماران کلیوی مناسب نمی باشد، زیرا با رسوب آلومینویم در کلیه ها باعث تشدید بیماری شود.

افرادی که به تازگی اپیلاسیون کرده باشند نیز بهتر است به دلیل احتمال وجود بریدگی و زخم در ناحیه از این ترکیبات استفاده نشود زیرا ممکن بروز التهاب و سوختگی وجود دارد.

ضد تعریق ها به چه اشکالی در بازار وجود دارند؟

اشکال متفاوتی از محصولات ضد تعریق در بازار وجود دارد که هر فرد با توجه به سلیقه و راحتی استفاده موردی را برای مصرف روزانه خود انتخاب می نماید. مثلا افرادی که دارای مشکلات تنفسی هستند معمولا بهتر است برای جلوگیری از ورود گرد اسپری به راه های تنفسی از دئودورانت ها استفاده نمایند.

در این قسمت به انواع ضد تعریق ها می پردازیم:

مام ضد تعریق : در واقع دئودورانت هایی هستند که صورت مایع با یک سری رولی شکل، باعث پخش شدن ماده ضد تعریق بر روی بدن می شود. از این محصول افرادی استفاده می کنند که معمولا تعریق کم تری دارند ولی برای جلوگیری از بوی نامطبوع بدن استفاده می شود.