Menu
Your Cart

مسواک

توضیحات دسته‌بندی

مسواک چیست؟

تمدن های باستانی از چوب مسواک (مسواک گياهی) براي تميز کردن دندانهايشان استفاده می کردند. اين وسيله شامل ترکه نازک نوعی درخت بود که قسمت انتهايی آن الياف سائيده شده داشت، چوب مسواک را روی سطوح دندانی مي کشيدند و با حرکات مالشی غذا را از روی دندان تميز می کردند.
کم کم با گذر زمان از دستهایی با جنس عاج فیل و یا چوب های محکم تر استفاده شد. در واقع مسواک از یک واژه عربی «سِواک» به معنی مالیدن بر روی دندان گرفته شده است که معادل آن در فارسی دندان سای نامیده می شود.
امروزه مسواک ها در برندهای مختلف با کیفیت های متفاوت در بازار وجود دارد. که معمولا جنس الیاف به کار رفته در ساخت مسواک در کیفیت مسواک بسیار موثر است.

چرا مسواک بزنيم؟

مسواک زدن مانند شستن بدن و یا موها یک امری روزانه برای مراقبت از دندان ها و سلامت آن ها محسوب می شود. با کشیدن مسواک بر روی دندان بقایای غذا و یا چربی های چسبیده بر روی دندان و یا تکه های مواد غذایی که در فضای خالی بین دندان ها فر رفته را پاک می کند.
مسواک کشیدن روزانه از بروز بیماری های دهان و دندان مانند پوسیدگی و عفونت های دندانی پیگیری می کند. در واقع مسواک اولین راه جهت پیشگیری از بیماری های دهان و دندان است.
از طرفی مسواک زدن لبخندی زیبا برای فرد به ارمغان می اورد که در زیبایی ظاهری و بالا رفتن اعتماد بنفس فرد بسیار تاثیر گذار است.

مشخصه یک مسواک خوب چیست؟

برخی افراد اعتقاد دارند که هر چقدر مسواک را محکم تر بر روی دندان بکشند قدرت تمیز کنندگی آن نیز بیشتر می شود. در صورتی که این باور کاملا اشتباه است.
متخصصان استفاده از مسواک های نرم را برای همه افراد توصیه می کنند. دلیل این امر وجود الیاف نرم به کار رفته در این مسواک ها است که براحتی در فضای بین دندان نفوذ کرده و منجر به تمیزی آن می شود. همچنین این مسواک ها برای افرادی که عادت به کشیدن محکم مسواک برروی دندانشان دارند می توانند بدون خونریزی و آسیب به لثه ها از این مدل مسواک استفاده نمایند.
یکی دیگر از ویژگی یک مسواک خوب داشتن دسته انعطاف پذیر و خوش دست است که براحتی در دست قرار گیرد و یا به اصلاح خوش دست  باشد.
مسواک هایی که در قسمت پشتی خود دارای قسمتی برای شستن زبان هستند یا به اصطلاح دارای زبان شو هستند جز مسواک های خوب محسوب می شوند. زیرا قسمتی زیادی از باکتری ها در روی زبان فعالیت دارند که با کشیدن مسواک بر روی زبان باعث پاکسازی  و تمیز شدن حفره دهان می شود.
سایز مسواک یکی دیگر از مواردی است که باید در هنگام خرید مسواک به آن توجه شود. مسواکی که براحتی به دندان های عقبی را پیدا کند جز مسواک های خوب تلقی می شود.

انواع مسواک

مسواک ها به چهار دسته مسواک معمولی، مسواک برقی ، مسواک ارتودنسی و مسواک بین دندانی تقسیم می شوند.
مسواک سنتی: این مسواک ها همان مسواکی است که همه افراد از آن استفاده می کنند و جز پرطرفدارترین مسواک ها هستند. خود مسواک به سه دسته اصلی نرم، مدیوم و هارد یا سخت تقسیم می شوند. مسواک های نرم جز بهترین مسواک ها و مسواک های هارد منسوخ شده می باشند. افرادی که مسواک های نرم پاسخگوی تمیز شدن دنانشان نیست می توانند از مسواک های مدیوم استفاده نمایند.
همچنین مسواک های نرم برای افرادی که دندان های حساس دارند توصیه می شود.
مسواک های ارتودنسی :  این نوع مسواک مخصوص افرادی است که دندان های خود را ارتودنسی کرده اند. شکل بخوص این مسواک ها باعث می شود که براحتی بین فضای سیم و دندان نفوذ کند و با پاک کردن این فضاها از پوسیدگی جلوگیری نماید.
مسواک های برقی : این نوع مسواک ها برای کودکان نوعی سرگرمی محسوب می شود و استفاده از این مسواک ها در بزرگسالانی رایج است که قدرت و یا توان حرکتی در دستانشان به حداقل رسیده است. اما افراد عادی نیز می توانند از این مدل مسواک ها استفاده نمایند.
مسواک بین دندانی : این نوع مسواک ها در واقع تک براش هایی هستند که در سایز های مختلف برای فواصل مختلف دندانی استفاده می شود. افراد می توانند با انتخاب سایز مختلف با توجه به فاصله دندان هایشان از هم، فضای بین دندان ها راتمیز نموده و از بروز پوسیدگی جلوگیری نمایند.

بهترین زمان مسواک زدن

متخصصان دندان پزشکی توصیه ای که می کنند روزانه دو بار مسواک زدن است. یعنی یک بار بعد از بیدار شدن از خواب و بار دوم آخر شب قبل از خوابیدن. اما بسیاری از افراد دو بار مسواک زدن را فرست اناجم را ندارند.
به همین دلیل توصیه می شود شب ها قبل از خوابیدن حتما دندان های خود را نخ کشیده و بعد مسواک بزنید. چون مدت زمانی که دهان بسته است و فرصت برای رشد و تکثیر باکتری ها فراهم است در شب  بیشتر است.

روش صحیح مسواک زدن چگونه است؟

مسواک را آرام بر روی دندان بکشید: بسیاری از افراد تصوری غلط دارند که محکم کشیدن مسواک بر روی دندان ها باعث تمیز تر شدن دندان ها می شود. در صورتی که امروزه توصیه متخصصان استفاده از مسواک ها ی نرم تر با حرکات آهسته و ملایم تر است.
برای هر بار مسواک زدن 2 دقیقه زمان بگذارید: این مدت زمان یک زمان بسیار مناسب است که فرد از انجام مسواک خسته نمی شود و همچنین رعایت این مدت زمان در تمیز شدن و پاکیزگی کامل دندان ها تاثیر گذار است.

قیمت و خرید بهترین مسواک

جهت خرید بهترین مسواک ها از برندهای معتبر می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه نمایید و سفارش خود را در هرجای کش.ر که هستید دریافت نمایید.
همچنین جهت مشاوره رایگان در مورد انتخاب مسواک و یا مسائل مرتبط با بهداشت دهان و دندان می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید و جهت تعیین وقت مشخصات خود را ثبت نمایید.
darookhaneonline/advise