Menu
Your Cart

آمینو اسید بدنسازی

توضیحات دسته‌بندی

آمینو اسید بدنسازی


آمینو اسید بدنسازی به چه اطلاعاتی نیاز دارید؟

آمینو اسید بدنسازی مکملی است، که امروزه برای حفظ سلامت عمومی و تقویت بدن، در حین انجام تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد. این مواد در تمامی غذاها و مکملهای پروتین دار یافت می شوند. اگر آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن را از منابع طبیعی تامین کنید. بسیار اثربخش تر خواهند بود. زیرا این منابع دارای تمامی آمینه ها و پروتین های ضروری و مورد نیاز بدن هستند.

مصرف غذاهایی که سرشار از پروتین هستند (به ویژه گوشت و مواد لبنی)  سبب می شود، موادمغذی دیگری که ممکن است مکمل های دارویی فاقد آن باشد، وارد بدن شود. در نتیجه می توان گفت با پیروی از رژیم غذایی سالم بدن سالم تر و زندگی بهتری خواهید داشت.

مهمترین بخش پروتئین را آمینو اسیدها تشکیل می دهند. که مهمترین وجه تمایز آنها با کربوهیدراتها و چربی ها وجود نیتروژن در ترکیبشان است.

آمینو اسیدها ترکیباتی هستند، که حداقل از یک گروه آمینو  (-NH2) و یک گروه کربوکسیل  (-COOH) تشکیل شده اند. این ترکیبات نقش اساسی در پروسه های بیولوژیک بدن دارند. و کمبود آنها در بدن تاثیرات منفی بر سلامتی می گذارد.

چه تعداد آمینو اصلی داریم و چه تاثیری دارد!

می توان ادعا کرد که عملکرد سیستم های اصلی بدن تا حد زیادی به وجود آمینه های ضروری بدن بستگی دارد. به طور کلی 9 آمینو اسید وجود دارند. که نقش مهمی را در بدن ایفا می کنند. و کارهای متفاوتی را انجام می دهند.

وزشکاران و بدنسازان باید استفاده از مکمل ها را در برنامه رژیمی خود بگنجانند. زیرا این محصولات مکملی، حیاتی برای افزایش حجم عضلات است. همانطور که پیشتر بدان اشاره شد آمینو اسیدها به طور کلی  به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم میشوند.

حال سوالی که برای افراد پیش می آید این است، که چرا به دو دسته ضروری و غیر ضروری تقسیم میشوند؟ جواب ساده است. آن مواردی که به طور طبیعی در بدن تولید میشوند غیر ضروری هستند. و آمینو اسید های ضروری باید از طریق غذا و مکمل های غذایی و بدنسازی تهیه و مصرف کنیم.

آمینو اسیدهای ضروری!

همه ی آمینو اسیدها برای بدن انسان اهمیت بسزایی دارند. ولی مصرف آمینو ی ضروری برای ما اهمیت ویژه ای دارند. تحقیقات گسترده ای در رابطه با آمینو اسیدهای ضروری صورت گرفته است. همگی این تحقیقات نشان میدهند این مکمل در سلامت فیزیکی، تناسب اندام، میزان استقامت و رشد عضلات تاثیر زیادی دارند.

 لیزین، تره اونین، لوسین، میونین، والین، فنیل آلانین و ایزولوسین اسید‌های آمینه ضروری محسوب می شوند. از این نوع آمینو ها محبوب ترین آنها BCAA ها هستند. که عبارت است از لوسین، والین، ایزولوسین که برای افزایش قدرت و ساخت عضله استفاده میکنند. این مواد در مکملهای آمینو اسید بدنسازی معمولا با کلمات لاتین BCAA میشناسیم.

آمینو های غیر ضروری !

گلیسین، آلین، گلوتامین، لیستین و ….در دسته غیرضروری قرار دارند. مزایای مصرف آمینه های ضروری به شرح زیرند:

  • افزایش استقامت،
  • قدرت،
  • توده عضلات،
  • انرژی،
  • و ایجاد پروتئین.

آمینو اسیدهای غیر ضروری در بسیاری از غذاها به طور طبیعی موجود هستند. این مواد غذایی شامل انواع اجیل، بادام، انواع ماهی، پروتئین تخم مرغ و سویا هستند. به طور کلی عمده ترین آمینو اسیدهای که ورزشکاران به انها احتیاج دارند، و در مکمل آمینو اسید بدنسازی یافت می شوند به شرح زیرند:

گلوتامین چیست:

گلوتامین یک آمینو ی غیر ضروری است. یکی از بیشترین موارد موجود در سلولها و ماهیچه های بدن است. گلوتامین نقش کلیدی و مهمی در متابولیسم پروتئین، افزایش حجم سلول ها و همچنین افزایش ترشح هورمون رشد به صورت طبیعی است. مهمترین نقش و اصلی ترین نقش گلوتامین، ریکاوری ماهیچه ها است. گلوتامین از ترکیب گلوتامات و آمو نیاک تشکیل شده است. بهترین میزان مصرف این مکمل 5 تا 10 گرم در روز است، و بهترین زمان مصرف آن صبح و بعد از تمرین و فعالیت سخت روزانه است.

بتا آلانین چیست:

بتا آلانین یک نوع آمینو اسید غیر ضروری است که باعث افزایش متابولیسم، تپش قلب، جلوگیری از اسیدی شدن ماهیچه ها و افزایش توان ورزشکار میشود. همچنین این آمینو اسید معمولا در محصولات مکملی پمپ به وفور پیدا میشود. مکمل آمینو اسید بدنسازی حاوی این آمینو اسید هست.

آرژنین چیست:

یک آمینو اسید ضروری و همچنین از واحدهای سازنده پروتئین به شمار می رود. آرژنین عملکرد های فیزیولوژیکی زیادی در بدن دارد  و یکی از عناصر ساخت گاز نیتریک اکسید است. این آمینو اسید در محصولات مختلفی یافت میشود. یکی دیگر از کارایی های آرژنین گشادی رگها و به جریان انداختن خون در بدن است که برای بیماران قلبی و عروقی در بعضی از شرایط و تحت نظر مستقیم پزشک بسیار مناسب هست. این آمینو اسید در مکمل آمینو اسید بدنسازی موجود است.

آمینو اسید بدنسازی چه اثراتی بر بدن دارد؟

گاهی اوقات بسیاری از مردم بر این اعتقاد هستند که حفظ بدن بعد از ورزش به اندازه خود ورزش اهمیت دارد. بدن شما بعد از ورزش وارد مرحله ریکاوری می شود، در این مرحله نیز عضله سازی صورت می گیرد و انرژی مصرف شده نیازمند جایگزینی است.

آمینو اسید بدنسازی به افزایش استقامت بدن، قدرت و حجم عضلات، بازسازی ذخایر بدن، پروتین سازی و درمان کمبود پروتین در بدن کمک می کند.

افزایش استقامت بدن!

 این مکمل بر روش جذب کربوهیدرات و چربی در بدن اثر می گذارد. ورزشکاران و بدنسازانی که فعالیت های شدید دارد سطح گلیکوژن خونشان پایین می آید و همین امر باعث بروز خستگی و کاهش عملکرد آنها می شود.

مطالعه ای در سال 2011 بر روی افرادی انجام شد. که برای کاهش گلیکوژن خونشان از آمینو اسید بدنسازی استفاده کردند. در این تحقیق یک گروه دارونما نیز وجود داشت. نتایج حاکی از آن بودند افرادی که از این مکمل استفاده کرده بودند گلیکوژن خونشان افزایش چشم گیری داشت.

افزایش حجم عضلات!

یکی از دلایلی که ورزشکاران و بدنسازان را به سوی مصرف مکملها می کشاند افزایش حجم عضلاتشان است. لوسین آمینو اسیدی است که سبب سنتز پروتین در عضلات و افزایش حجم آنها می شود. استرس و فشاری که در طول ورزش به بدن وارد می شود، سبب تحریک رشد عضلات در بدن می شود. در این شرایط استفاده از مکمل سبب می شود عضلات توانایی لازم را برای افزایش حجم بدست بیاورند.

چربی سوزی!

همانطور که در بالا بدان اشاره کردیم مصرف مکمل آمینو اسید بدنسازی سبب افزایش گلیکوژن خون در بدن ورزشکاران می شود. این مکمل ورزشی متابولیسم بدن را نیز بالا می برد و همین امر سبب می شود چربی به انرژی تبدیل شود. در نتیجه اگر قصد چربی سوزی دارید این مکمل کمک شایانی به شما می کند.

در اینجا ذکر این نکته حائز اهمیت است. که مکملهای چربی سوز که در بازار موجود هستند، دارای محرکهایی هستند که متابولیسم بدن را افزایش می دهند، اما آمینو اسید بدنسازی نقش عمده ای در چربی سوزی شکم دارد. و برای آن دسته از افرادی که به دنبال کوچک کردن شکم هستند مکملی محبوب به شمار می رود.

کاهش خستگی!

خستگی ذهنی فرآیندی است که در طول تمرینات مدام و طولانی ورزشی رخ می دهد. نتایج تحقیقات علمی حاکی از آن هستند که مکمل آمینو اسید بدنسازی به کاهش و رفع این مشکل کمک شایانی می کند.

معمولا در تمرینات سنگین میزان آمینو اسید در خون کاهش پیدا می کند و همین امر سبب می شود بدن تریپتوفان تولید کند. ترپیتوفان سبب ترشح هورمون سروتونین در مغز می شود و همین امر منجر به بروز خستگی ذهنی در ورزشکاران می شود. این مکمل سبب می شود میزان آمینواسید خون افزایش یابد و همین امر بر رفع این مشکل تاثیر بسزایی دارد.

تقویت عضلات!

همانطور که می دانید در طول تمرینات ورزشی عضلات آسیب می بینند و بدن برای عضله سازی نیازمند پروتین و آمینواسید است. اگر این مواد در بدن تامین نشوند عضلات تخریب می شوند و آسیب می بینند. مصرف مکمل به بازسازی عضلات و افزایش حجم آنها کمک می کند. مطالعه ای به بررسی اثرات لوسین بر روی موشها پرداخت. نتایج حاکی از آن بودند که این آمینو اسید حجم عضلات را افزایش می دهد.

مصرف آن سنتز عضلات را افزایش می دهد و از آنها محافظت می کند. در نتیجه بدن سریع تر وارد دوره ریکاوری می شود و به حالت اولیه باز می گردد. درد عضلانی مشکلی است که بعد از تمرینات ورزشی رخ می دهد. نکته قابل توجه این است که با مصرف مکمل ورزشی مناسب می توانید این درد را از بین ببرید. مطالعه ای در سال 2006 برای تشخیص مکمل آمینو اسید بدنسازی انجام پذیرفت. این نتایج حاکی از آن بودند که مصرف این مکمل سرعت ریکاوری را بالا می برد و درد عضلانی را کاهش می دهد.

نکته مهم در استفاده از مکمل آمینو اسید بدنسازی!

تنها یک نکته بسیار مهم در رابطه با استفاده از مکمل آمینو اسید بدنسازی وجود دارد. این مکمل ها باید چندین بار در طول روز مورد استفاده قرار گیرند و نباید آنها را تنها بعد از تمرین استفاده کنید. در نتیجه هرگز کارآیی نخواهد داشت.

مکمل آمینو اسید بدنسازی باید دارای تاییدیه وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو باشد.  شما به راحتی در منزل تنها با یک کلیک می توانید مکمل بدنسازی مورد نظر خود را از سایت داروخانه آنلاین سفارش دهید و ظرف مدت 24 ساعت در تهران و 72 ساعت در سایر شهرستانها محصول مورد نظر خود را درب منزل تحویل بگیرید.برند: سایتک نوتریشن | Scitec Nutrition مدل: Scitec Nutrition GH Surge 90 Caps
کپسول جی اچ سرج سایتک نوتریشنمکمل جی اچ سرج سایتک ( GH SURGE ) ترکیبی فوق العاده از سه ماده محبوب آرژنین ، اورنیتین ، لیزین می باشد . در حال حاضر بهترین ترکیب برای افزایش هورمون رشد انسانی ( سوماتوتروپین ) مکمل GH SURGE سایتک می باشد . این مکمل سایتک ترکیبی ایدهآل از بهترین اسید های آمینه موثر در اف..
410,000 تومان
برند: سایتک نوتریشن | Scitec Nutrition مدل: Scitec Nutrition Isolate Amino
کپسول ایزولیت آمینو سایتک نوتریشنفرمولاسیون پیشرفته ایزوله آمینو سایتک با دارا بودن آمینو آسید های شاخه ای ایزوله شده BCAA و 9 آمینو اسید ضروری که بدن انسان قادر به ساخت آنها نیست ؛ تمامی نیاز های عضلانی بدن شما را تامین می نماید و سنتز پروتئین در عضلات را به حداکثر میرساند . این محصول با دارا بودن ..
880,000 تومان
برند: کارن | Karen (PNC) مدل: Karen PNC L-Arginine
قرص ال آرژنین 1000 میلی گرمی کارنقرص ال آرژنین 1000 میلی گرمی کارن حاوی آمینواسید ال-آرژنین است. این مکمل  برای افزایش کارایی ورزشکاران، بازتوانی قدرتی آنها و جلوگیری از خستگی و افزایش حجم عضلات کاربرد دارد.مزایای ال آرژنین بر سلامتیال آرژنین آمینو اسید نیمه ضروری برای بدن است. آرژنین در موادی ..
145,000 تومان
برند: الیمپ نوتریشن | Olimp Nutrition مدل: Olimp BCAA Xplode 280 g Powder
پودر بی سی ای ای اکسپلود الیمپ پودر بی سی ای ای اکسپلود الیمپ مکملی منحصر به فرد برای ترمیم و بازسازی عضلات است و موجب تقویت قدرت عضلانی می‌شود.پودر بی سی ای ای اکسپلود حاوی آمینواسیدهای شاخه‌دار و ویتامین‌های گروه ب است.نقش آمینواسید در افزایش سطوح انرژی در بدن و تقویت عضلات ورزشکارانآمینواسید..
678,000 تومان