Menu
Your Cart

سی ال ای

توضیحات دسته‌بندی

سی ال ای بدنسازی

قرص سی ال ای یا اسید لینولئیک مزدوج (CLA) یک اسید چرب امگا 6 است که به طور طبیعی در محصولات لبنی و گوشت گاو، به ویژه آنهایی که از رژیم غذایی سبزیجات تغذیه می کنند، یافت می شود. در واقع اسید لینولئیک رایج‌ترین اسید چرب امگا 6 است که به مقدار زیاد در روغن‌های گیاهی یافت می‌شود، اما در غذاهای مختلف به مقدار کمتر نیز یافت می‌شود.  پیشوند مزدوج مربوط به آرایش پیوندهای دوگانه در مولکول اسید چرب است.
تفاوت این فرم ها در این است که پیوندهای دوگانه آنها به روش های مختلفی مرتب شده اند. CLA در اصل نوعی اسید چرب غیراشباع امگا 6 است.  به عبارت دیگر، از نظر فنی یک چربی ترانس است، اما یک نوع طبیعی از چربی ترانس است که در بسیاری از غذاهای سالم وجود دارد. میزان CLA در گوشت گاو و لبنیات امروزی به دلیل تغییر در گاوداری و رژیم غذایی آنها بسیار کاهش یافته است.
به همین دلیل دانشمندان دریافت آن از طریق مکمل ها را توصیه میکنند. این مکمل در جوامع ورزشی و بدنسازی به عنوان مکملی که می تواند چربی را کاهش دهد، عضله سازی کند و انرژی و استقامت را افزایش دهد محبوب است CLA به شکل مکمل غذایی به دلیل فواید ضد سرطانی آن و به عنوان یک کمک بدنسازی به بازار عرضه می شود.

خواص سی ال ای

مزایای سلامتی CLA شامل کاهش وزن، کنترل قند خون و سلامت سیستم ایمنی است. روشی که در آن CLA مزایای ترکیب بدن و کاهش وزن را افزایش می‌دهد،  از طریق چند مکانیسم مختلف است:  افزایش چربی سوزی در عین محدود کردن مقدار چربی بدن که می‌تواند با حفظ ماهیچه ذخیره شود. این چیزی است که آن را برای ورزشکاران و بدنسازان بسیار جذاب می کند.

مروری بر مطالعات منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی به این نتیجه رسید که CLA، مصرف شده با دوز 3.2 گرم در روز، تنها کاهش جزئی در چربی بدن (به طور متوسط 0.05 کیلوگرم) داشت. اخیراً، این مطالعه نشان داده که شرکت‌کنندگانی که به مدت 3 ماه CLA مصرف کردند، کاهش قابل توجهی در چربی بدن و ترشح لپتین (هورمونی که توسط چربی بدن ترشح می‌شود و به کنترل وزن بدن کمک می‌کند) داشته اند، که به این معنی است که می‌تواند برای کاهش وزن مفید باشد.
نگه داشتن قند خون در محدوده طبیعی برای پیشگیری و درمان دیابت نوع 2 مهم است. فواید CLA بر قند خون به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است و CLA باعث کاهش گلوکز خون ناشتا، افزایش تحمل گلوکز و بهبود متابولیسم گلیکولیپید می شود. سایر مطالعات نشان داد که مکمل CLA تأثیر مفیدی بر قند خون و دیابت نوع 2 دارد.

قرص سی ال ای دارای فواید بسیار زیادی بر سلامتی است که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این قرص باعث افزایش سرعت چربی سوزی می شود.
  • این قرص به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.
  • این قرص برای کنترل قند خون مفید است.
  • این قرص استحکام خون را بالا می برد.
  • این قرص برای سلامت قلب موثر است.

با توجه به این موضوع که چربی سوزی برای ورزشکاران اهمیت بسیار زیادی دارد، بیشتر ورزشکاران مصرف مکمل cla را مد نظر قرار می دهند.

نحوه مصرف سی ال ای

یکی از سوالاتی که در مورد قرص سی ال ای زیاد پرسیده می شود در مورد طرز مصرف cla است. مطالعات نشان می دهند که کارایی سی ال ای زمانی افزایش پیدا می کند که همراه با غذا مصرف می شود. به همین دلیل توصیه می شود روزانه یک عدد قرص سی ال ای همراه با غذا مصرف شود. دوزهای زیاد ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کند شواهد نشان می دهد که دریافت مقادیر کمی CLA طبیعی از غذا مفید است.

با این حال، CLA موجود در مکمل ها با تغییر شیمیایی اسید لینولئیک از روغن های گیاهی ساخته می شود. آنها معمولاً شکلی متفاوت از CLA دارند که به طور طبیعی در غذاها یافت می شود. دوزهای مکمل نیز بسیار بیشتر از مقداری است که مردم از لبنیات یا گوشت دریافت می کنند. همانطور که اغلب اتفاق می افتد، برخی از مولکول ها و مواد مغذی زمانی مفید هستند که در مقادیر طبیعی در غذاهای واقعی یافت شوند، اما زمانی که در مقادیر زیاد مصرف شوند مضر می شوند.

مطالعات نشان می دهد که دوزهای زیاد CLA مکمل می تواند باعث افزایش تجمع چربی در کبد شما شود که پله ای به سمت