Menu
Your Cart

عفونت زنان

توضیحات دسته‌بندی

بسیاری از افراد در مورد استفاده از انواع قرص عفونت زنان سوال می دانند. بهتر است بدانید عفونت زنان اصطلاحی پوششی برای طیف گسترده ای از بیماری هاست. زمانی که باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل ها وارد واژن و دستگاه تناسلی می شوند، فرد در معرض ابتلا به بیماری های متعددی قرار می گیرد که از مهمترین آنها می توان به عفونت رحم، کلامدیا، سوزاک، بیماری التهابی لگن و تبخال تناسلی اشاره کرد. یکی از اولین علائم ابتلا به عفونت رحم خروج ترشحات بد بو از واژن است که در اینصورت باید سریعا برای درمان اقدام شود. در موارد حاد اگر این عفونت درمان نشود، خطر نازایی و یا جراحی برای خروج رحم از بدن وجود دارد. به همین دلیل کارشناسان درمانی استفاده از انواع قرص عفونت زنان را پیشنهاد می دهند.

انواع عفونت زنان

عفونت‌هایی که معمولاً زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهند عبارتند از عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های مخمری، و عفونت‌ها یا بیماری‌های مقاربتی (STI/STDs)، مانند HPV، سیفلیس، سوزاک، تبخال و کلامیدیا.

واژینوز باکتریایی (BV) یک عفونت ناشی از رشد بیش از حد باکتری هایی است که به طور معمول در واژن شما زندگی می کنند. این شایع ترین نوع عفونت واژن است. تقریباً نیمی از افرادی که به آن مبتلا می شوند هیچ علامتی ندارند، اما اگر این علائم را داشته باشید، معمولاً ترشحات نازک خاکستری یا سفید و با بوی ماهی خواهید داشت.

 واژینیت التهاب واژن است پزشکان به شرایط مختلفی که باعث عفونت یا التهاب واژن می‌شوند، «واژینیت» می‌گویند. رایج ترین انواع عبارتند از: واژینوز باکتریایی، التهاب واژن به دلیل رشد بیش از حد باکتری ها. به طور معمول باعث ایجاد بوی شدید ماهی می شود. عفونت "مخمری"، رشد بیش از حد قارچ، که به طور معمول در مقادیر کم در واژن یافت می شود. کلامیدیا شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) در زنان است، معمولاً در سنین 18 تا 35 سال که چندین شریک جنسی دارند. سوزاک یکی دیگر از عفونت های شایع است که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود. اغلب همراه با کلامیدیا است. تریکومونیازیس عفونتی است که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود و توسط یک انگل ایجاد می شود. خطر ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی را افزایش می دهد. واژینیت ویروسی التهاب ناشی از یک ویروس مانند ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) یا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است که از طریق رابطه جنسی پخش می شود. زخم یا زگیل روی اندام تناسلی می تواند دردناک باشد.

علائم عفونت زنان

قبل از آنکه بخواهیم در مورد انواع قرص عفونت زنان صحبت کنیم، بهتر است با علائم بروز عفونت در زنان آشنا شویم. عفونت در زنان، با توجه به این موضوع که منشا بیماری ویروسی و یا باکتریایی است، با علائم مختلفی بروز پیدا می کنند. از رایج ترین علائم ابتلا به عفونت در زنان می توان به موارد زیرا اشره کرد:

 • خارش
 • قرمزی
 • درد
 • ترشحات زرد رنگ، سبز رنگ، قهوه ای رنگ و یا قرمز رنگ

بهتر است بدانید ترشحات یکی از مهمترین علائمی هستند که در اثر ابتلا به عفونت رخ می دهند. واژن زنان به طور طبیعی و روزانه ترشح دارند تا دهانه رحم را مرطوب نگه دارند و از ورود آلودگی ها به درون رحم جلوگیری کنند. ترشحات معمول رنگ سفید و کرم رنگ دارند.

اما اگر این ترشحات تغییر رنگ بدهند و زرد رنگ، سبز رنگ، قهوه ای رنگ و یا قرمز رنگ بشوند نشان دهنده بروز عفونت هستند. در این شرایط باید استفاده از قرص برای از بین بردن عفونت واژن آغاز گردد. البته بهتر است به این موضوع اشاره کنیم استفاده از انواع قرص عفونت زنان بدون مشورت با پزشک ممنوع است.

دو مورد از شایع ترین علل واژینیت مربوط به ارگانیسم هایی است که در واژن شما زندگی می کنند. آنها می توانند علائم بسیار مشابهی داشته باشند. عفونت های مخمری رشد بیش از حد مخمری است که به طور معمول در بدن شما وجود دارد. واژینوز باکتریایی زمانی اتفاق می افتد که تعادل باکتری ها از بین برود. در هر دو حالت، ممکن است متوجه ترشحات سفید یا خاکستری شوید. چگونه می توانید آنها را از هم جدا کنید؟ اگر بوی ماهی به مشام می‌رسد، واژینوز باکتریایی بهتر است حدس بزنید. اگر ترشحات شما شبیه پنیر است، ممکن است عفونت مخمری مقصر باشد. این نیز بیشتر باعث خارش و سوزش می شود، اگرچه واژینوز باکتریایی ممکن است باعث خارش شما نیز شود. امکان داشتن هر دو در یک زمان وجود دارد.

علائم عفونت رحم در دختر

همانطور که می دانید عفونت زنان یکی از مشکلات شایعی است که هم دختران و هم زنان متاهل را درگیر می کند. از علائم ویژه عفونت رحم در دختران جوان می توان به خارش شدید و التهاب واژن اشاره کرد. با توجه به این موضوع که دختران رابطه جنسی ندارند، یکی از دلایل بروز عفونت می تواند عدم توجه به بهداشت روزانه واژن باشد. توجه به بهداشت روزانه و استفاده از قرص برای سوزش و خارش واژن ( زیر نظر پزشک) به درمان کمک می کند.

علائم عفونت واژن در بارداری

عفونت زنان در دوران بارداری می تواند بسیار خطرناک باشد. علائم عفونت زنان در دوران بارداری خارش، درد و التهاب واژن هستند. اگر ترشحات زنان در دوران بارداری سفید رنگ هستند، معمولا مشکلی وجود ندارد. اما ترشحات زرد رنگ می توانند نشان دهنده ابتلای زن باردار به یکی از بیماری های مقاربتی مانند سوزاک باشند.

همچنین، ترشحات صورتی رنگ و قرمز رنگ بسیار خطرناک هستند و گاهی نشان دهنده سقط جنین و یا بارداری خارج از رحم هستند. به همین دلیل توصیه می شود به محض رخداد عفونت زنان در دوران بارداری سریعا برای درمان اقدام شود و استفاده از قرص عفونت زنان با صلاحدید پزشک آغاز شود.

دلایل ابتلا به عفونت زنان

بسیاری از بانوان در این مورد سوال می پرسند که چرا دچار عفونت می شوند! مطالعات نشان می دهند که دلایل متعددی وجود دارند که زمینه ساز ابتلا به عفونت های رحمی می شوند که از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده طولانی مدت از داروهای آنتی بیوتیک
 • داشتن شرکای جنسی متعدد
 • ابتلا به بیماری های جنسی مختلف
 • استفاده از قرص های ضد بارداری
 • شستشوی بیش از حد واژن و دوش واژینال
 • ابتلا به بیماری عفونت لگن

به همین دلیل توصیه می شود اگر در یکی از شرایط بالا هستید، برای جلوگیری از ابتلا به عفونت زنان با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است پزشک استفاده از قرص عفونت زنان را به شما پیشنهاد بدهد.

 ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها همگی می توانند باعث عفونت شوند. سیستم ایمنی بدن شما معمولاً از ابتلا به عفونت جلوگیری می کند. با این حال، برخی چیزها می توانند احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهند: تغییرات در سطوح هورمونی، مانند تغییراتی که در دوران یائسگی و بارداری رخ می دهد، برخی از شرایط پزشکی، از جمله دیابت یا HIV، داروهای خاصی که یک نوع عفونت را درمان می کنند اما خطر ابتلا به نوع دیگری را افزایش می دهند. به عنوان مثال، آنتی بیوتیک ها برای از بین بردن باکتری ها می توانند باعث عفونت های قارچی شوند کاهش ایمنی ناشی از درمان های پزشکی، از جمله شیمی درمانی، مصرف طولانی مدت استروئید و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، داشتن کاتتر، لوله ای برای تخلیه ادرار از مثانه، فعالیت جنسی یا اسباب بازی های جنسی، که می تواند میکروب ها را به دستگاه تناسلی و ادراری وارد کند.

درمان عفونت

بیشتر عفونت‌های دستگاه ادراری یا تناسلی زنان به دلیل قارچ یا باکتری است، بنابراین پزشکان برای درمان آن‌ها از داروهای ضد قارچ یا آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنند. این درمان ها ممکن است از طریق خوراکی مصرف شوند، وارد واژن شوند یا مستقیماً در ناحیه تناسلی اعمال شوند. درمان به موقع عفونت ها می تواند ناراحتی را تسکین دهد و سلامت کلی را بهبود بخشد. در صورت عدم درمان، برخی از عفونت ها می توانند باعث ناباروری شوند.

اقدامات بهداشتی خوب می تواند به جلوگیری از بسیاری از عفونت ها کمک کند که عبارتند از:

 • هر چه زودتر لباس زیر و لباس خیس را عوض کنید
 • ادرار کردن بعد از رابطه جنسی
 • پوشیدن لباس زیر نخی
 • پس از توالت از جلو به عقب خود را پاک کنید .

کدام قرص برای عفونت رحم خوب است

درمان عفونت زنان به منشا عفونت بستگی دارد. اگر این عفونت به دلیل ورود باکتری و یا قارچ ها به ناحیه تناسلی رخ دهد پزشک آنتی بیوتیک و یا داروهای ضد قارچ را تجویز می کند. اما اگر منشا این عفونت ویروسی باشد، پزشک از روش های دیگری استفاده می کند. به طور مثال قرص آزیترومایسین برای عفونت زنان تجویز می شود و به خوبی می تواند عفونت هایی را که منش