Menu
Your Cart

قرص سنگ کلیه

توضیحات دسته‌بندی

قرص سنگ کلیه

کار کلیه ها چیست؟

 وظیفه اصلی کلیه ها تصفیه خون و دفع ادرار است. پس از تصفیه خون، ادرار تولید می شود. این ابتدا وارد حالب ها (لوله هایی که هر کلیه را به مثانه متصل می کند) می شود و در مثانه جمع می شود تا در نهایت از طریق مجرای ادرار از بدن خارج شود. این فرآیند به حذف سموم از بدن و حفظ تعادل الکترولیت های مهم مانند سدیم، پتاسیم، کلسیم و منیزیم کمک می کند.

سنگ کلیه چیست؟

 اگر ادرار حاوی مواد تشکیل دهنده کریستال بیشتر از آن چیزی باشد که می تواند رقیق شود، ممکن است سنگ کلیه تشکیل شود. سپس بیشتر به داخل حالب حرکت می کنند، جایی که می توانند گیر کنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، فرد مبتلا معمولاً درد طاقت فرسایی را تجربه می کند. سنگ کلیه یک پدیده بسیار شایع است که تا 10 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم سنگ کلیه

علائم سنگ کلیه معمولاً به طور ناگهانی ظاهر می شوند و می توانند به همان سرعت از بین بروند. به عنوان مثال، این دردها شامل درد پهلوی کولیکی است که از وسط پشت به کشاله ران یا ناحیه تحتانی شکم منتشر می شود. این سنگ‌ها همچنین می‌توانند باعث تهوع و استفراغ شوند و یا یافتن یک موقعیت راحت بدون درد را برای فرد مبتلا مشکل کنند. علاوه بر این، در افراد مبتلا به سنگ کلیه، ممکن است رنگ ادرار تیره باشد یا ممکن است خون در ادرار وجود داشته باشد. علائم سنگ های کوچک کلیه ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکنند و گاهی اوقات خود به خود و بدون ایجاد ناراحتی زیادی از بین می روند. سنگ کلیه متوسط تا بزرگ، با این حال، می تواند باعث درد شدید و تیز شود. علائم معمولا زمانی شروع می شوند که سنگ ها از طریق سیستم ادراری حرکت کنند. این می تواند بسیار دردناک باشد.

علائم شایع سنگ کلیه عبارتند از:

  • درد مداوم و شدید در ناحیه کمر
  • ادرار خونی
  • استفراغ یا حالت تهوع
  • تب و لرز
  • ادرار بسیار ناخوشایند یا با بوی عجیب ادرار کدر
  • معده درد که با داروهای گازدار بهبود نمی یابد.

سنگ کلیه کلسیم

 سنگ های کلسیمی حدود 80 درصد از کل سنگ های کلیه را تشکیل می دهند. آنها از اگزالات کلسیم یا فسفات تشکیل شده اند و به دلیل کلسیم اضافی در کلیه ها یا ادرار تشکیل می شوند. با این حال، علل سنگ کلیه می تواند متفاوت باشد - آنها فقط در نتیجه کلسیم بیش از حد ایجاد نمی شوند.

سنگ های اسید اوریک

اسید اوریک یک ماده زائد است که در ادرار یافت می شود و مسئول بوی متمایز آن است. هنگامی که در مقادیر بیش از حد وجود داشته باشد، می تواند منجر به تشکیل سنگ های اسید اوریک شود. عوامل خطر برای افزایش سطح اسید اوریک عبارتند ازدیابت، اضافه وزن، چاقی، نقرس و رژیم غذایی سرشار از پروتئین حیوانی و سبزیجات.

استروویت/سنگ های عفونی

این سنگ ها در بیماران مبتلا به عفونت مزمن مجاری ادراری ایجاد می شود.

عوامل خطر برای تشکیل سنگ کلیه

•    کم آبی مزمن
•    مصرف کم مایعات (احتمال کلسیم، اسید اوریک و سنگ های استروویت را افزایش می دهد)
•    رژیم غذایی پر نمک (می تواند منجر به سنگ های کلسیمی شود)
•    رژیم غذایی سرشار از پروتئین حیوانی (می تواند منجر به سنگ اسید اوریک شود)
•    اسهال مزمن (می تواند منجر به سنگ های کلسیمی شود)
•    چاقی (می تواند منجر به سنگ های کلسیمی و اسید اوریکی شود)
•    استعداد ژنتیکی
نوشابه های گازدار و سنگ کلیه مصرف زیاد قند باعث افزایش دفع کلسیم می شود.

مکمل های موثر در درمان سنگ کلیه

مکمل های طبیعی مختلف مانند منیزیم، سیترات پتاسیم، کلسیم، ویتامین C و D و کوآنزیم Q10 برای سنگ کلیه مفید هستند.

منیزیم

 منیزیم در بیش از 350 واکنش بیوشیمیایی در بدن انسان نقش دارد. هنگامی که بدن دچار کمبود است، خطر تپش قلب، گرفتگی عضلات پا، فشار خون بالا و سنگ کلیه افزایش می یابد. منیزیم از تشکیل کریستال های اگزالات کلسیم در ادرار جلوگیری می کند. استفاده از منیزیم برای جلوگیری از سنگ کلیه از قرن 17 و 18 شناخته شده است. امروزه، در قرن بیست و یکم، فواید سلامتی این ماده معدنی دوباره کشف شده است. به عنوان مثال، یک مطالعه در سال 1982 نشان داد که افرادی که منیزیم مصرف می کنند منجر به کاهش 10 برابری در تشکیل سنگ می شود. علاوه بر این، 85 درصد از بیمارانی که معمولاً هر سال سنگ ایجاد می‌کنند، سه سال بعد بدون علامت بودند. محققان نتیجه گرفتند: درمان بیماری سنگ کلیه کلسیمی با منیزیم موثر بوده و عوارض جانبی کمی دارد. هیچ نشانه بالینی از مصرف بیش از حد منیزیم مشاهده نشد. علاوه بر این، یک مطالعه در سال 1988 نشان داد که سطوح پایین منیزیم در ادرار می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد. این در یک مطالعه در سال 2020 تأیید شد که نشان داد سطوح پایین منیزیم در خون با افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه مرتبط است. دوز توصیه شده روزانه: 125 تا 500 میلی گرم.

سیترات پتاسیم

 سیترات پتاسیم به کلسیم موجود در ادرار متصل می شود و در نتیجه از تشکیل سنگ های کلسیمی جلوگیری می کند. علاوه بر این، سیترات به اگزالات کلسیم متصل می شود و بنابراین از رشد بیشتر سنگ های کلسیمی که ممکن است وجود داشته باشد جلوگیری می کند. یک مطالعه در سال 2009 در اطفال نشان داد که سیترات پتاسیم یک درمان موثر برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه است. علاوه بر این، یک مطالعه در سال 2010 اثربخشی سیترات پتاسیم را در پیشگیری از سنگ کلیه در بیماران مبتلا به کلیه اسفنجی مدولاری (MSK) نشان داد. این بیماری است که در آن سنگ های کلسیمی به طور مکرر تشکیل می شوند. مصرف منیزیم در ترکیب با سیترات پتاسیم امکان پذیر است. دوز توصیه شده: همانطور که روی برچسب مشخص شده است.

کلسیم

در ابتدا رژیم غذایی کم کلسیم برای جلوگیری از سنگ کلیه توصیه می شد. این امر به لحاظ نظری منطقی است، اما این امر در هیچ مطالعه ای قابل اثبات نیست. برعکس - به نظر می رسد یک رژیم غذایی کم کلسیم به احتمال زیاد منجر به افزایش جذب اگزالات از روده و در نتیجه بیشتر شدن سنگ کلیه می شود. در واقع، رژیم غذایی سرشار از غذاهای غنی از کلسیم، احتمال بیشتری برای جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه دارد. با این حال، مزایا و مضرات مصرف مکمل های کلسیم برای افرادی که از سنگ کلیه رنج می برند هنوز به وضوح مشخص نشده است. یک مطالعه در سال 2015 روی افرادی که مکمل های کلسیم مصرف می کردند، نشان داد که خطر ابتلا به سنگ کلیه در آنها افزایش می یابد. مطالعه دیگری در سال 2019 انجام شد که به نتیجه مشابهی رسید. با این حال، مطالعه ای که در سال 2004 منتشر شد، هیچ ارتباطی بین مصرف مکمل های کلسیم و افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه پیدا نکرد. با وجود این، معمولاً به افرادی که مکمل های کلسیم مصرف می کنند، توصیه می شود آنها را با منیزیم ترکیب کنند. علاوه بر این، مکمل های سیترات کلسیم ممکن است گزینه بهتری برای کسانی باشد که مشکل سنگ کلیه دارند.

ویتامین سی

وقتی صحبت از ویتامین C در رابطه با سنگ کلیه می شود، نتایج تا کنون نسبتاً متناقض هستند. ویتامین C به اگزالات متابولیزه می شود و خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می دهد.

برای سنگ کلیه چه قرص یا دارویی مصرف کنیم؟

سنگ کلیه یکی از بیماری هایی است که درد زیادی را به بیمار متحمل می کند. طبق گزارشات بزرگترین سنگ کلیه یک کیلوگرم وزن داشته است و قطر آن 70 سانتی متر بوده است.

در واقع مانند این است که بیمار یک نارگیل را بلعیده باشد. وقتی سنگ کلیه در بدن تشکیل می شود خروج آن از بدن به شدت دردناک است. انواع قرص سنگ کلیه وجود دارد که به دفع این سنگ در بدن کمک می کند.

سنگ کلیه توده ای کریستالی و سفت است که در کلیه و مجرای ادرار و یا مثانه تشکیل می شود. ادرار شامل ترکیبات کلسیم دار، پتاسیم دار، سدیم دار ، اگزالیک، اسید یوریک و فسفات است. اگر سطوح این تر