منوی داروخانه
Your Cart

تقویت سیستم ایمنی کودک

برند: داروسازی دانا | Daana Pharma مدل: Daana Pharmgelitan For Kids And Teens 30capsules
کپسول ژلاتینی فارماژلیتان کودکان و نوجوانان داروسازی داناکپسول ژلاتینی نرم فارماژلیتان کودکان دارای آمینواسید ضروری بدن، لیزین، ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. که این فرآورده تخصصی جهت کمک به رشد کودکان و افزایش سیستم ایمنی بدن آنها به کار می رود. لیزین از آمینواسید های ضروری بدن است که بدن قادر به..
تقویت سیستم ایمنی و تامین مواد مغزی مورد نیاز بدن رشد نرمال کودکان و نوجوانان
74,200 تومان
برند: داروسازی دانا | Daana Pharma مدل: Zinc plus b complex for kids and teens Daana 60 softgel
کپسول زینک پلاس و بکمپلکس کودکان و نوجوانان   کپسول زینک پلاس و بکمپلکس کودکان و نوجوانان مکملی مناسب جهت تقویت سیستم ایمنی بدن، حفظ سلامت عمومی کودکان و بهبود رشد ذهنی و جسمی آنها است. این محصول با تامین برخی مواد معدنی و ویتامینهای مورد نیاز بدن کودک در سنین رشد، علاوه بر درمان..
تقویت رشد ذهنی و جسمی ، درمان و پیشگیری از سوء تغذیه
100,000 تومان
کپسول زینک پلاس فور تینز یوروویتال 60 عددی
-10 %
برند: یورو ویتال | EuRho Vital مدل: Eurho Vital Zinc Plus For Teens 60 Caps
کپسول زینک پلاس فور تینز یوروویتالکپسول زینک پلاس فور تینز یوروویتال محصولی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن در کودکان و نوجوانان است. در این کپسول مواد موثره ای نظیر زینک، ویتامین ث و ویتامین های گروه ب به کار رفته اند و همین امر کپسول زینک پلاس را به یک کپسول فوق العاده تبدیل کرده است. این کپسول ب..
حفظ سلامت پوست، مو و ناخن و تقویت سیستم ایمنی بدن در کودکان و نوجوانان 
129,510 تومان 143,900 تومان
برند: دکتر بن | Dr Bone مدل: Dr Bone Multivitamin Pastil
پاستیل مولتی ویتامین دکتر بن 100 گرمی   پاستیل مولتی ویتامین دکتر بن محصولی مناسب برای تامین ویتامین های مورد نیاز بدن کودکان است. این پاستیل ظاهر و شکل مناسبی دارد و باعث می شود که کودکان بدون هیچ گونه مقاومتی و به عنوان تنقلات آن را مصرف کنند. پاستیل دکتر بن سلامتی کودکان را ارتقا می ده..
تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان
118,000 تومان
برند: میلاد فارمد | Milad Pharmed مدل: Milad Pharmed Pro Baby Pouya
قطره پروبیبی پویا گسترش میلاد فارمدقطره پروبیبی پویا گسترش میلاد فارمد محصولی مناسب برای حفظ سلامت سیستم گوارشی کودکان است. این قطره حاوی مقادیر بالایی از دو سویه بسیار ارزشمند لاکتوباسیلوس رامتوسوس و بیفیدوباکتریوم لاکتیس است که این مواد به بازسازی فلور طبیعی دستگاه گوارش کمک می کنند و نقش موثری در..
تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به جذب مواد مغذی و بهبود انواع اسهال ها
55,000 تومان
برند: تولید دارو | Toliddaru مدل: Toliddaru Drops of Vitamin A D 15ml
قطره ویتامین آ و د تولیددارو 15 میلقطره ویتامین آ و د تولیددارو  مکمل رژیم غذایی اطفال است که به تامین ویتامین آ و د مورد نیاز بدن کودکان کمک بسیاری می کند.ویتامین آ در رشد بدن موثر است و  از ریزش مو و پیری زودرس جلوگیری می کند.همچنین ویتامین د نقش های زیادی در بدن داردکه از جمله آنه..
ویتامین برای رشد و شکل گیری و نگهداری استخوان ها در کودکان
13,700 تومان
برند: های هلث | Hi Health مدل: Hi Health Zinc Sulfate 30 ml
قطره زینک سولفات های هلث 30 میلقطره زینک سولفات های هلث محصولی مناسب برای کمک به رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان است. زینک یکی از مواد معدنی بسیار مهم برای کودکان است که در صورت عدم توجه به تامین این ماده آسیب های زیادی به بدن کودک وارد می شود. استفاده از قطره زینک سولفات باعث می شود رشد ذهنی و ج..
کمک به رشد و تقویت سیستم ایمنی بدن و رشد و تکامل جسمی و ذهنی کودک
29,400 تومان
برند: الحاوی | Alhavi مدل: Alhavi ZitoKid
قطره زیتوکید الحاوی قطره زیتوکید الحاوی مولتی ویتامین مخصوص کودکان است. در این مکمل از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن کودکان استفاده شده است و همین امر اثربخشی این مکمل را افزایش داده است. این قطره به رشد و شکل گیری استخوان های بدن کمک می کند و نقش موثری در تقویت قدرت عضلانی دارد. همچنین، مصر..
کمک به رشد و شکل گیری و نگهداری استخوان ها ، تقویت قدرت عضلانی
25,000 تومان
قطره خوراکی پدیا د3 دارو افشان شایگان 30 میل قطره خوراکی پدیا د3 دارو افشان شایگان 30 میل
-30 %
برند: دارو افشان شایگان | ShayganPharma مدل: Darou Afshan Shaygan Pedia D3
  قطره خوراکی پدیا د3 دارو افشان شایگان قطره خوراکی پدیا د3 دارو افشان شایگان مکملی منحصر به فرد برای تامین ویتامین د 3 مورد نیاز بدن نوزادان و کودکان است. مصرف این قطره جذب کلسیم را در بدن افزایش می دهد و همین امر نقش موثری در حفظ سلامت بافت استخوانی و دندانی دارد. یکی دیگر از ویژگی های ..
رشد، تقویت و استحکام دندان‌ها و استخوان‌های نوزادان و کودکان
26,705 تومان 38,150 تومان
برند: ویتان | Vitane مدل: Vitane Kids Plus Drops 30ml
قطره تقویتی کیدز پلاس ویتانقطره تقویتی کیدز پلاس ویتان مکملی منحصر به فرد برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان است. این مکمل به استحکام دندانها و استخوانها کودکان و ارتقا سلامت عمومی آنها کمک می‌کند.نقش ویتامینها و مواد معدنی در سلامت و رشد کودکاندوران کودکی دوران بسیار مهم و تاثیر گذاری در رشد و تکامل..
بهبود سیستم ایمنی و متابولیسم بدن
32,700 تومان
برند: کیندر | Fisher Kinder مدل: Kinder Vitaminc Chewable
قرص جویدنی ویتامین سی ۲۵۰ کیندر با طعم پرتقال 40 عددی   قرص جویدنی ویتامین سی ۲۵۰ کیندر با طعم پرتقال محصولی مناسب برای تامین ویتامین ث مورد نیاز بدن است. ویتامین ث یکی از ویتامین های بسیار مهمی است که بدن انسان در مسیر رشد به آن نیاز دارد. این ویتامین یک آنتی اکسیدان قوی است که رادیکال ه..
تقویت سیستم ایمنی بدن،آنتی اکسیدان
47,300 تومان
قرص جویدنی ویتامین ث کودکان ۲۵۰ یورویتال ۶۰ عددی
-10 %
برند: یورو ویتال | EuRho Vital مدل: Eurhovital Vitaminc 250mg Chewable
قرص جویدنی ویتامین ث کودکان ۲۵۰ یورویتال ۶۰ عددی   قرص جویدنی ویتامین ث کودکان ۲۵۰ یورویتال محصولی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان است. این قرص یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است که التهابات بافت های بدن را از بین می برد و نقش بسیار موثری در ارتقا سلامت عمومی بدن کودکان دارد. قرص ویتام..
تقویت سیستم ایمنی بدن, آنتی اکسیدان قوی
63,765 تومان 70,850 تومان
برند: خوارزمی | Kharazmi مدل: Kharazmi Vitazinc Multivitamin Syrup 150 ml
شربت ویتازینک داروسازی خوارزمیشربت ویتازینک محصولی مناسب است که می تواند ویتامین های اصلی و مورد نیاز بدن را تامین کند. این امر باعث می شود تا سلامتی ارتقا پیدا کند و همین امر باعث بهبود عملکرد کودکان می گردد. استفاده از شربت ویتازینک برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است و اجازه نمی دهد کودکان به بیم..
تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان و حاوی ویتامین‌های اصلی مورد نیاز
38,150 تومان
برند: بی اس کی | BSK مدل: Bsk Vitargin Syrup
شربت ویتارژین با طعم آناناس بی اس کی 200 میلی   شربت ویتارژین با طعم آناناس ۲۰۰میل بی اس کی محصولی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. این شربت می تواند انرژی بدن را افزایش دهد و همین امر قدرت تمرکز و حرکت را در کودکان و نوجوانان بالا می برد. شربت ویتارژین حاوی از ویتامین های گروه ب است..
تقویت سیستم ایمنی بدن، کمک به تحریک هورمون رشد
109,000 تومان
برند: الحاوی | Alhavi مدل: Neozinc Alhavi Syrup
شربت نئوزینک الحاوی  شربت نئوزینک الحاوی دارای زینک گلوکونات می باشد و مناسب کودکان و نوزادان است. از فواید این شربت می توان به حفظ سلامت پوست و مو اشاره کرد. از ریزش مو جلوگیری می کند و باعث صاف شدن پوست می شود. از فواید دیگر شربت نئوزینک الحاوی برای بدن تقویت سیستم ایمنی می باشد.شما با خری..
مکمل رشد کودکان و تقویت کننده سیستم ایمنی ، کمک به سلامت پوست و مو
43,400 تومان
شربت مولتی ویتامین کیندر یورو ویتال 200 میل شربت مولتی ویتامین کیندر یورو ویتال 200 میل
-10 %
برند: یورو ویتال | EuRho Vital مدل: EuRho Vital New Kinder Multivitaminsaft
    شربت مولتی ویتامین کیندر یوروویتال شربت مولتی ویتامین کیندر یوروویتال محصولی مناسب برای تامین انواع ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است. در این شربت از 11 نوع ویتامین استفاده شده است که تمامی آنها برای کودک مورد نیاز هستند. این شربت به تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان کمک می..
تقویت سیستم ایمنی در نوزادان و کودکان و افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن در نوزادان
140,283 تومان 155,870 تومان
برند: کیندر | Fisher Kinder مدل: Fisher Kinder Multicode Juice 200ml
  شربت مولتی ویتامین مینرال مولتی کد کیندر 200میل شربت مولتی ویتامین مینرال مولتی کد کیندر محصولی مناسب برای کمک به حفظ سلامت عمومی بدن کودکان است. این شربت حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است و همین امر باعث می شود سلامت عمومی بدن کودکان ارتقا پیدا کند. مواد موثره ای که در شرب..
تقویت سیستم ایمنی بدن در کودکان و نوجوانان و کمک به حفظ سلامت عمومی بدن
163,500 تومان
شربت لیکو رویال ژلی آناناسی ابیان فارمد 250میل
-10 %
برند: ابیان فارمد | Abian Pharmed مدل: Abian Farmed Lico Royal Jelly Pineapple Syrup 250ml
  شربت لیکو رویال ژلی آناناسی ابیان فارمد 250میل شربت لیکو رویال ژلی آناناسی ابیان فارمد 250میل محصولی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. در این شربت انواع ویتامین ها و مواد معدنی به کار رفته اند و همین امر باعث شده است شربت لیکو رویال ژلی برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن مناسب باشد...
تقویت سیستم ایمنی بدن و کمک به سلامت عمومی بدن
294,300 تومان 327,000 تومان
برند: سیمرغ دارو عطار | simorgh darou attar مدل: Simorgh Darou Attar Simo Nini Cold 60ml
شربت سیمو نی نی کلد سیمرغ دارو عطار شربت سیمو نی نی کلد سیمرغ دارو عطار محصولی مناسب برای تسکین سرفه در کودکان است. این شربت پایه گیاهی دارد و همین امر سبب شده است استفاده از آن مد نظر قرار گیرد. شربت سیمو بی بی می تواند التهابات مجاری تنفسی را کاهش دهد و به تنفس راحت تر کودکان کمک می کند. از دیگ..
تسکین سرفه کودکان، بهبود التهاب مجاری تنفسی و خلط آور
24,000 تومان
برند: کیندر | Fisher Kinder مدل: Fisher Kinder Zinc Plus Syrup 150ml
      شربت زینک پلاس کیندر   شربت زینک پلاس کیندر مکملی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن و سلامت عمومی بدن کودکان در گروه سنی 3 تا 12 سال است. ویتامینها و مواد معدنی بخش مهمی از رژیم غذایی سالم برای کودکان به شمار می روند. جذب میزان کافی از عنصر زینک ( روی ) به حفظ..
تقویت سیستم ایمنی، رشد جسمی و ذهنی کودکان و نوجوانان
109,000 تومان
برند: استارول | Starwell مدل: Starwell Zinc Plus Syrup 200 ml
شربت زینک پلاس استارول شربت زینک پلاس استارول محصولی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. این شربت حاوی مواد موثره ای نظیر زینک، ویتامین های گروه ب از جمله فولیک اسید و ویتامین ث است و همین امر باعث شده است این شربت به یک محصول ویژه تبدیل شود. زینک باعث می شود بدن تقویت شود و از ریزش مو جلوگیری ..
کمک به حفظ سلامت پوست، مو و ناخن و تقویت سیستم ایمنی بدن 
98,100 تومان
برند: الحاوی | Alhavi مدل: Alhavi Zito Kid Syrup
شربت زیتوکید الحاویتاریخ انقضای این محصول تا تاریخ 2023/04استشربت زیتوکید الحاوی حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی مانند زینک است و به تامین نیاز بدن به مواد مغذی کمک می کند. یکی از ویژگی های مهم این مکمل کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن و محافظت از بدن در برابر ابتلا به بیماریهای مختلف است. از دیگر وی..
مولتی ویتامین و تقویت کننده سیستم ایمنی کودکان ، کاهش التهابات بدن
42,700 تومان
برند: فاران شیمی | pharan shimi مدل: Pharan Shimi Black Elderberry
  شربت بلک الدربری بکوول فاران شیمی ۱۲۰ میلی   شربت بلک الدربری بکوول فاران شیمی محصولی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن است. این شربت حاوی مواد موثره ای نظیر عصاره میوه بلک بری و ویتامین سی است و همین امر شربت بلک الدربری را به یک محصول ارزشمند تبدیل کرده است. عصاره بلک بری و ویت..
کمک به بهبود علائم سرماخوردگی و آنفولانزا
57,900 تومان
برند: باری ویتال | Bari Vital مدل: Barivital Kids Syrup
شربت تقویت کننده سلامت عمومی باریویتالشربت تقویت کننده سلامت عمومی باریویتال محصولی مناسب برای بهبود سلامت عمومی بدن است. این مکمل حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است و همین امر اثر بخشی این شربت را افزایش داده است. این شربت به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند و خطر ابتلا به بیماریهای مزمن ر..
تقویت و رشد کودکان و کمک به سلامت عمومی بدن ، مکمل مغذی
54,500 تومان
نمایش 1 تا 24 از 55 (3 صفحه)
تقویت سیستم ایمنی کودک


چه کاری می توانید انجام دهید تا کودک خود را از ورود ویروسها و باکتریهای بی شماری که ممکن است روزانه به بدن آنها وارد شوند، حفظ کنید؟ متخصصان بر این باور هستند که تمامی انسانها با سیستم ایمنی ضعیف و بی تجربه ای پا به این دنیا می گذارند. سیستم ایمنی بدن کودکان در روند رشد به طور آهسته قوی می شود و از آنها در برابر هجوم انواع ویروسها و باکتری ها محافظت می کند. رژیم غذایی سالم اولین چیزی است که به تقویت سیستم ایمنی کودک کمک می کند.

عملکرد سیستم ایمنی کودکان

تقویت سیستم ایمنی کودکان اگرچه رشد سیستم ایمنی در رحم آغاز می شود، اولین تماس با عوامل بیماری زا پس از تولد اتفاق می افتد. با این حال، در مقایسه با دفاع یک بزرگسال، سیستم ایمنی اکتسابی کودک فاقد تجربه با آنتی ژن های خارجی است. علاوه بر این، سیستم ایمنی ذاتی در زمان تولد به طور کامل توسعه نیافته است. بنابراین در اولین دوره پس از تولد، آنتی بادی های مادر از نوزادان در برابر عوامل بیماری زا محافظت می کنند. این به اصطلاح "محافظ لانه "پس از حدود سه ماه محو می شود. اما در این مدت، ارگانیسم کودک روی دفاع ایمنی خود کار می کند: با هر تماس با یک عامل بیماری زا، سیستم دفاعی کودک با میکروب جدیدی آشنا می شود و راهی برای بی ضرر کردن آن پیدا می کند.

پس از تماس مجدد با پاتوژن، به اصطلاح لنفوسیت ها، زیرگروهی از گلبول های سفید، به یاد داشته باشید و سیستم ایمنی می تواند سریعتر و به شیوه ای هدفمندتر با پاتوژن مبارزه کند. بنابراین عفونت همیشه زمانی رخ می دهد که عامل بیماری زا (هنوز) برای دفاع بدن ناشناخته باشد. بنابراین سیستم ایمنی کودک به سرفه، سرماخوردگی و گلودرد نیاز دارد. تنها از این طریق می توان دفاع بدن را توسعه داد. سیستم ایمنی نمی تواند در محیطی که بهداشت کامل در آن رعایت می شود ارتقا بگیرد.

علائم ضعیف شدن سیستم ایمنی کودکان

 افزایش حساسیت به عفونت وقتی کودکان یکی پس از دیگری سرما می‌خورند، والدین اغلب نگران هستند. با این حال، افزایش بروز عفونت‌های ویروسی ساده که دوباره بدون عارضه بهبود می‌یابند، نشانه‌ای از نقص ایمنی نیست، به‌ویژه اگر کودک با کودکان دیگر تماس مکرر داشته باشد (مثلاً در یک مهدکودک). افزایش حساسیت به سرماخوردگی، که نشان دهنده نقص ایمنی است، تنها زمانی وجود دارد که یک کودک نوپا یا پیش دبستانی بیش از هشت تا دوازده عفونت در سال دارد عفونت با وجود درمان کافی بهبود نمی یابد عودهای مکرر با همان پاتوژن وجود دارد سیر بیماری شدیدتر از حد معمول است کودک به طور مرتب از عوارضی مانند التهاب گوش میانی و ریه، آنسفالیت یا مننژیت رنج می برد. این بیماری عفونی توسط پاتوژن های غیر معمول ایجاد می شود رسوبات قارچی مداوم روی پوست، ناخن یا دهان وجود دارد آبسه های عمیق پوست و اندام به طور منظم رخ می دهد آسیب دائمی رخ می دهد بیماری های نقص ایمنی قبلاً در خانواده تشخیص داده شده است.

علت ضعف سیستم ایمنی کودکان

 اصطلاح "ایمنی" به عدم حساسیت (مقاومت) یک موجود زنده در برابر حملات خارجی مانند حملات ویروس ها، باکتری ها یا قارچ ها اشاره دارد. بنابراین مصونیت به معنای محافظت در برابر بیماری های عفونی است. از مقاومت ذاتی و اکتسابی (تطبیقی) تشکیل شده است: ایمنی ذاتی مبتنی بر مولکول های پروتئینی خاص (آنتی بادی) است که می تواند عوامل بیماری زا را تشخیص دهد. اینها از طریق جفت از مادر به جنین منتقل می شوند و پس از تولد از او در برابر بیماری های عفونی محافظت می کنند. ایمنی ذاتی به همه میکروارگانیسم ها یکسان واکنش نشان می دهد، به همین دلیل است که به آن "سیستم ایمنی غیر اختصاصی" نیز می گویند. ایمنی اکتسابی نتیجه تماس پاتوژن است که در آن سیستم دفاعی مجبور بود به طور فعال با عوامل ایجاد کننده بیماری مقابله کند.

ایمن سازی مخفی

در چنین موردی، پزشکان از "ایمن سازی" صحبت می کنند. به اصطلاح "ایمن سازی مخفی" زمانی اتفاق می افتد که بدن بی سر و صدا با باکتری ها و سایر باکتری ها برخورد کند. در هر دو مورد، واکنش دفاعی به محض تماس مجدد با پاتوژن شناخته شده، سریعتر شروع می شود. بنابراین مقاومت اکتسابی فقط در برابر پاتوژن ایجاد کننده بیماری است، به همین دلیل است که به آن "سیستم ایمنی خاص" نیز می گویند.

همین خاطره دفاعی همچنین دلیلی است که افراد در طول عمر خود تنها یک بار به بیماری هایی مانند سرخک مبتلا می شوند. با این حال، تاب‌آوری لزوماً به این مکانیسم‌های خاص مرتبط نیست: برای مثال، ویروس دیستمپر سگ که ارتباط نزدیکی با ویروس سرخک دارد، در هیچ زمانی در انسان ایجاد بیماری نمی‌کند. این مصونیت مبتنی بر مقاومت ذاتی و غیر اختصاصی است. در این فرآیند، پاتوژن بر اساس ساختارهای سطحی خاص به عنوان خارجی شناخته می شود و بی ضرر می شود. بنابراین انسان ها از ابتدا در برابر برخی از عوامل بیماری زا مصون هستند و می توانند نسبت به برخی دیگر مصونیت پیدا کنند.

درمان پزشکی

 در صورت افزایش حساسیت به عفونت ها به دلیل نقص ایمنی مادرزادی یا اکتسابی، متخصص اطفال یک روش درمانی بررسی شده را آغاز می کند. در رشد طبیعی، اقدامات دارویی برای تقویت سیستم ایمنی ضروری نیست، زیرا سیستم ایمنی کودک - درست مانند سایر اعضای بدن - رشد می کند و بالغ می شود. سیستم ایمنی بدن برای بعد آموزش داده و تقویت می شود.

درمان طبیعی

نکات و درمان های خانگی برای خودیاری عوامل تقویت کننده سیستم ایمنی می توانند سیستم دفاعی بزرگسالان را تقویت کنند، اما می توانند برای کودکان خطرناک باشند. به عنوان مثال، سیر برای کودکان کمتر از 10 ماه تابو است. عسل نباید به کودکان زیر یک سال داده شود. استفاده از مکمل های غذایی نیز باید قبل از اولین دوز با پزشک متخصص اطفال در میان گذاشته شود. علاوه بر درمان میکروبیولوژیکی که برای بازسازی فلور آسیب دیده روده در نظر گرفته شده است،

طب سنتی

گیاه درمانی و روش های خاصی مانند طب سنتی چینی (TCM)، روش های بیوشیمی شوسلر یا تغذیه درمانی می تواند برای تقویت سیستم ایمنی استفاده شود. هومیوپاتی علاوه بر شکایات، شرایط خاص روحی و اساسی (در خصوص وضعیت جسمانی و ساختار روانی) را نیز در نظر می گیرد. قبل از استفاده از داروهای گیاهی، یعنی عصاره های گیاهی (تازه)، ابتدا باید با متخصص اطفال مشورت شود. گزینه های مفید عبارتند از:

 • گیاه چنار برای تسکین سرفه های خشک
 • گل ختمی در برابر غشاهای مخاطی تحریک شده
 • گل مخروطی بنفش تازه (Echinacea purpurea) در آماده سازی های ویژه برای کودکان (سنین 2+)
 • موارد زیر نیز برای تقویت سیستم ایمنی در کودکان استفاده می شود:
 • اکیناسه D2 سیستم ایمنی را تحریک می کند. احتیاط در مورد کودکان کوچک، با آلرژی به بابونه یا بیماری های مزمن
 • Dulcamara D12 برای شکایات ناشی از آب و هوای مرطوب
 •  Silicea D12 برای تمایل به کند کردن ترشح.  سیلیس فعالیت سلول های دفاعی خود بدن را تحریک می کند. کربنیک کلسیم در صورت تشدید شکایات ناشی از فعالیت جسمی و روحی، سرما، هوای مرطوب، آب یا شستشو
 • Thuja D12 برای تمایل به التهاب در مجاری تنفسی و ادراری و همچنین سردی دست ها و پاها، عرق کردن پوست، زگیل
 •  Ferrum phosphoricum D12، از جمله موارد دیگر، برای خستگی، عدم تمرکز به دلیل اختلال در متابولیسم آهن.

علاوه بر این، سلامت کودک را می توان با اقدامات ساده زیر پشتیبانی کرد:

 • مصرف مایعات کافی از خشک شدن غشاهای مخاطی جلوگیری می کند و در نتیجه حساسیت به عفونت ها را کاهش می دهد. آب خنک یا دمنوش های گیاهی توصیه می شود.
 • از هوای خشک اجتناب کنید، به عنوان مثال با تهویه یا استفاده از مرطوب کننده ها سونا و نایپ تراپی - حتی به شکل کم آب - سفت می شوند. اما شرط لازم این است که کودک خیلی کوچک نباشد و داوطلبانه همراه شود.

عارضه های مادرزادی

 نقص ایمنی نقص ایمنی مادرزادی (اولیه) بسیار نادر است - حدود یک کودک از هر 10000 کودک مبتلا می شود. در این موارد، سیستم دفاعی خود بدن به اندازه کافی عمل نمی کند، به همین دلیل است که نمی تواند عوامل بیماری زا مانند باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها یا انگل ها را دفع کند. معمولی عبارتند از: عفونت های مکرر با باکتری ها و ویروس ها آبسه های عود کننده (عود کننده) و عمیق پوست و اندام پوشش های قارچی سرسخت روی پوست یا ناخن ها افزایش وزن ناکافی و اختلال در رشد افزایش بروز بیماری های جدی مانند ذات الریه یا مننژیت، مسمومیت خون واکنش پیوند در مقابل میزبان نوزاد تازه متولد شده، که با قرمزی مزمن نامشخص در سراسر بدن، به ویژه در کف دست ها و پاها ظاهر می شود.

این امر توسط سلول های ایمنی ویژه مادر در کودک ایجاد می شود. علت نقص ایمنی مادرزادی یک نقص ژنتیکی است - بنابراین نقص ایمنی ارثی است. چنین نقصی می تواند بلافاصله پس از تولد و همچنین در مراحل بعدی زندگی رخ دهد. در مقابل، نقص‌های ایمنی اکتسابی (ثانویه) به‌عنوان مثال توسط بیماری‌های عفونی (مانند سرخک)، بیماری‌های تومور (مانند لوسمی) یا داروها (مانند سرکوب‌کننده‌های ایمنی که سیستم ایمنی را سرکوب می‌کنند) ایجاد می‌شوند.

کدام ویتامین ها باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند؟

 اساس عملکرد خوب سیستم ایمنی یک رژیم غذایی متنوع و متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات مطابق با هرم غذایی است. زیرا تنها با ترکیب مناسب مواد مغذی، سیستم ایمنی کودک می تواند به طور مطلوب عوامل بیماری زا را دفع کند. ویتامین ها و مواد معدنی زیر به ویژه برای دفاع قوی مهم هستند:

 • ویتامین A از سیستم ایمنی ذاتی و همچنین اکتسابی حمایت می کند. در حفظ پوست و غشاهای مخاطی، موانع خارجی در برابر عوامل بیماری زا نقش دارد. ویتامین A در غذاهای حیوانی مانند جگر و پیش ساز آن، بتاکاروتن، در میوه ها و سبزیجات رنگی مانند هویج، اسفناج، گوجه فرنگی و زردآلو یافت می شود.

 • ویتامین D، از جمله، از ماکروفاژها (سلول های پاک کننده) غیر اختصاصی و همچنین لنفوسیت ها (زیر گروه گلبول های سفید) سیستم دفاعی خاص پشتیبانی می کند. در اثر نور خورشید در پوست ایجاد می شود. این ماده عمدتاً در ماهی های چرب مانند شاه ماهی یا ماهی قزل آلا، و همچنین قارچ پورسینی و تخم مرغ یافت می شود.

 • ویتامین C، از جمله، از سلول های سیستم ایمنی با از بین بردن رادیکال های آزاد (اثر آنتی اکسیدانی) محافظت می کند. این ماکروفاژها (سلول های پاک کننده) را فعال می کند و به عنوان مثال در مرکبات، فلفل ها و سبزیجات کلم یافت می شود.

 • روی، در میان چیزهای دیگر، بلوغ برخی از سلول های دفاعی ایمنی را بهبود می بخشد. گوشت، شیر، پنیر، حبوبات و به ویژه محصولات غلات کامل سرشار از عنصر کمیاب هستند.

 • سلنیوم برای سیستم ایمنی ذاتی و اکتسابی مهم است. منابع خوب سلنیوم شامل آجیل ها مانند بادام زمینی و آجیل و انواع خاصی از ماهی ها مانند شاه ماهی و تن است.

 • آهن باعث بهبود فعالیت ماکروفاژها (سلول های پاک کننده) و افزایش تعداد لنفوسیت ها از جمله گلبول های سفید می شود. در گوشت و فرآورده های گوشتی موجود است.

با این حال، بزرگترین بخش سیستم ایمنی در روده قرار دارد. عملکرد این سلول های دفاعی از جمله به باکتری های روده بستگی دارد. به همین دلیل، کودکان از فلور روده ای که به خوبی تغذیه می شود، بهره مند می شوند. فیبر از محصولات غلات کامل یا سبزیجات، به اصطلاح پری بیوتیک ها، به عنوان غذای این میکروب ها عمل می کند و بنابراین نباید از رژیم غذایی حذف شود. به همین ترتیب، محصولات لبنی حاوی باکتری‌های زنده (پروبیوتیک‌ها) و غذاهای تخمیری مانند کلم ترش با ایجاد یک محیط روده مثبت، از تقویت سیستم ایمنی قوی حمایت می‌کنند.

آیا رژیم غذایی مهم است؟

پیروی از رژیم غذایی سالم بهترین روش برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن است. بسیاری از خانواده ها در کنار مصرف انواع میوه و سبزیجات تازه به استفاده از مکمل تقویت سیستم ایمنی کودک روی می آورند. پزشکان بر این باور هستند اگر کودک از رژیم غذایی سالم پیروی کند بدنش مقاوم می شود و دیگر نیازی به مصرف انواع مکملهای جانبی ندارد.

مواد غذایی برای تقویت سیستم ایمنی کودکان

ویلیام سیرز نویسنده کتاب « The Family Nutrition» می گوید هویج، لوبیا، پرتقال، توت فرنگی و انواع میوه ها و سبزیجات تازه شامل کاروتنوئیدهایی هستند که  فیتونوترینتهای مورد نیاز برای سلامتی سیستم ایمنی بدن را تامین می کنند. فیتونوترینتها نقش مهمی در تولید سلولهای سفید خون دارند. این سلولها عفونت را در بدن از بین می برند و از ورود ویروس به بدن جلوگیری به عمل می آورند.

مطالعات نشان می دهند میوه ها و سبزیجات تازه با تقویت سیستم ایمنی کودک خطر ابتلا به بیماری های مزمن از جمله سرطان و بیماری های قلبی را در بزرگسالی تا حد زیادی کاهش می دهند. بنابراین اگر به دنبال مواد غذایی برای تقویت تقویت سیستم ایمنی کودکان هستید، به رژیم غذایی او اهمیت دهید و مصرف میوه ها و سبزیجات تازه را در آن بگنجانید.

آیا خواب کافی برای کودک ضروری است؟

مطالعات اخیر نشان می دهند که خواب کافی یکی از بهترین مکملهای تقویت سیستم ایمنی کودک است. عدم خواب کافی سلولهای دفاعی بدن را کاهش می دهد و بدن در خطر ابتلا به بیماری های مختلف قرار می گیرد. نوزادان در طول روز حداقل به 16 ساعت خواب نیاز دارند. کودکان نوپا به 11 تا 14 ساعت خواب و کودکان پیش دبستانی به 10 تا 13 ساعت خواب نیازمند هستند.

بنابراین توجه به الگوی خواب کودکان از اهمیت زیادی برخوردار است و بر هم خوردن این نظم سلامتی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. در کنار خواب، استفاده از مکملهای تقویت سیستم ایمنی کودک زیر نظر پزشک بسیار سود بخش است. پزشک مکملهای مورد نیاز کودک را با توجه به بررسی منحنی رشد تجویز می کند.

آیا سیگار به کودکان آسیب می زند؟

محیط سالم خانه یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که به تقویت سیستم ایمنی کودک کمک می کند. اگر پدر یا مادر سیگار می کشد بعد از تولد کودک باید استعمال سیگار را در خانه کنار بگذارند. دود سیگار برای بدن کودکان بسیار خطرناک است و خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله بیماری های ریوی را افزایش می دهد. استفاده از مکمل های مناسب برای تقویت سیستم ایمنی کودک می تواند به تقویت بدن کودک کمک کند و آثار آلاینده هایی که در هوا موجود هستند را کاهش دهد.

تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان

شیر مادر شامل موادی است که به تقویت سیستم ایمنی کودک کمک می کند و تولید آنتی بادی و سلولهای سفید خون را افزایش می دهد. همین امر از بروز بیماری های مختلف از جمله عفونت گوش، آلرژی، اسهال، مننژیت و مرگ ناگهانی کودک جلوگیری به عمل می آورد. مطالعات نشان می دهند که شیر مادر قدرت مغزی کودک را بهبود می بخشد و انسولین خون را کنترل می کند و اجازه نمی دهد کودک در بزرگسالی به دیابت و یا انواع مختلف  سرطان مبتلا شود.

بنابراین اگر کودک از شیر مادر تغذیه نمی کند و یا رژیم غذایی سالمی ندارد استفاده از این مکملهای تقویت سیستم ایمنی کودک اهمیت زیادی پیدا می کند. ذکر این نکته حایز اهمیت است که این مکملها نباید خودسرانه مورد استفاده قرار گیرند. قبل از مصرف هر مکمل با پزشک کودک مشورت کنید.

مکمل تقویت سیستم ایمنی کودک

ضعف سیستم ایمنی بدن علایم مختلفی دارد که خانواده ها باید از آن آگاهی داشته باشند و در صورت بروزاین علایم به پزشک مراجعه کنند. بسیاری از کودکان دایما احساس خستگی می کنند و انرژی کافی برای انجام فعالیتهای روزانه را ندارند. این امر می تواند نشانه ای از ضعف سیستم ایمنی بدن کودکان باشد. از علایم دیگر ضعف سیستم ایمنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونتهای مکرر
 • سرماخوردگی مدام
 • آلرژی های شدید
 • عدم بهبود زخم

اگر این علایم را در کودک خود مشاهده کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید و استفاده از انواع مکمل تقویت سیستم ایمنی کودک را آغاز کنید.

داروی تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان

مطالعات اخیر نشان می دهند محبت به کودک در تقویت سیستم ایمنی کودک نقش چشم گیری دارد. در واقع، دریافت محبت از سوی والدین سبب می شود استرس از کودکان دور شود. استرس یکی از موارد بسیار مهمی است که بدن کودک را ضعیف می کند و او را در خطر ابتلا به بیماری های مختلف قرار می دهد. در آغوش گرفتن، بوسیدن و غذا خوردن با کودک حس آرامشی را در کودک به وجود می آورد که جایگزینی برای آن وجود ندارد. مطالعات نشان می دهند « محبت به کودک» اثرات مکلمهای تقویت سیستم ایمنی کودک را بالا می برد و سبب می شود خانواده ها بهترین نتیجه را از این مکملها بگیرند. از داروهای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شربت آرژیتال هلث اید ، بهبود سیستم ایمنی و تحریک هورمون رشد در کودکان
 • شربت رویال ژلی کیندر ، تقویت سیستم ایمنی کودک، رشد جسمی و ذهنی
 • شربت مولتی ویتامین نیو کیندر یورو ویتال ، تقویت سیستم ایمنی در نوزادان و کودکان
 • کپسول پروکیدز لاسکا ،بهبود یادگیری و تقویت سیستم ایمنی

بهترین شربت برای تقویت سیستم ایمنی کودکان

بسیاری از خانواده ها به دنبال بهترین شربت سیستم ایمنی بدن کودکان هستند. والدین می توانند از انواع شربت برای بالا بردن ایمنی بدن کودکان استفاده کنند. برخی از انواع شربت خارجی برای تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان به شرح زیرند:

 • شربت مولتی ویتامین نیو کیندر یورو ویتال ، تقویت سیستم ایمنی در نوزادان و کودکان
 • قطره مولتی ویتامین ویتان ، تامین ویتامین های روزانه و تقویت رشد
 • قطره ایمیوسنس ویتان ، تقویت سیستم ایمنی کودکان

تقویت سیستم ایمنی کودک دو ساله

کودکان دو ساله می توانند از غذاهای سالم استفاده کنند. در واقع، دو سالگی آغاز رشد اساسی کودک است و اگر مواد مغذی به بدن کودک نرسد، در خطر ابتلا به بیماری های خطرناک قرار می گیرد. یکی از مکمل های تقویت سیستم ایمنی کودک پیشنهاد می شود و برای تقویت سیستم ایمنی کودک دو ساله مفید است مکمل مولتی ویتامین است.

مکمل برای تقویت کودکان ضعیف

دوران بارداری دوران بسیار حساسی برای مادر و کودک است. تغذیه مادر در این دوران اهمیت زیادی دارد و اگر مادر به خوبی تغذیه نشود کودک دچار سو تغذیه می شود. به همین دلیل پزشکان به مادرانی که تغذیه مناسبی در دوران بارداری ندارند استفاده از انواع مکمل را توصیه می کنند. اگر مواد مغذی مورد نیاز برای رشد جنین به او نرسد، کودک  دچار ضعف بنیه می شود. کودکانی که ضعف بنیه دارند در کنار رژیم غذایی مناسب اغلب باید از مکملهای تقویت سیستم ایمنی بدن نیز استفاده کنند.

پزشکان برای تقویت سیستم ایمنی نوزاد استفاده از قطره آهن و مولتی ویتامین را از 15 روزگی تجویز می کنند. همچنین، از انواع مکمل دیگر برای افزایش سیستم ایمنی کودکان می توان به « شربت رویال ژلی کیندر ، تقویت سیستم ایمنی، رشد جسمی و ذهنی» و «شربت آرژیتال هلث اید، بهبود سیستم ایمنی و تحریک هورمون رشد در کودکان» اشاره کرد که از بهترین مکملها برای تقویت سیستم ایمنی کودک هستند.

تقویت بنیه کودک

در کنار تمامی مواردی که در بالا ذکر شد (رژیم غذایی سالم، استفاده از انواع مکمل تقویت سیستم ایمنی بدن، اهمیت تغذیه در دوران بارداری، محبت به کودک و حفظ محیط سالم خانه) برخی روشهای گیاهی و طبیعی نیز وجود دارند که به تقویت سیستم ایمنی کودک کمک می کنند. بهتر است در صورت ابتلا کودک به عفونت ترکیب عسل و آب لیمو استفاده کنید.

آش عدس یکی از بهترین آنتی بیوتکها برای جلوگیری از عفونت و حفظ سلامتی کودک است. ورزش در دوران کودکی از اهمیت زیادی برخوردار است. کارشناسان پیشنهاد می دهند برای تقویت سیستم ایمنی کودک بهتر است والدین روزانه همراه با کودک خود ورزش کنند. این کار تاثیر شگرفی در رشد و حفظ سلامتی کودکان دارد.

خرید مکمل تقویت سیستم ایمنی کودک

اگر می خواهید برای خرید انواع مکمل تقویت سیستم ایمنی کودک اقدام کنید، می توانید هم اکنون به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید. کارشناسانی که در این مرکز حضور دارند به شما کمک می کنند با توجه به بودجه ای که دارید بهترین مکمل را سفارش دهید.

داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :


سوالات متداول

مکمل هایی که حاوی ویتامین های گروه ب، ویتامین ث و ویتامین ایی هستند به تقویت سیستم ایمنی بدن کودک کمک می کنند و خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهند.

از سن دو سالگی می توانید استفاده از مکمل تقویت سیستم ایمنی بدن کودک را آغاز کنید. با وجود این، پیشنهاد می شود با پزشک کودک مشورت نمایید.

اگر کودک شما دائما به برونشیت، عفونت سینوسی، عفونت گوش، مننژیت یا عفونت های پوستی مبتلا می شود، بدن ضعیفی دارد.

زیرا کودکان بدن ضعیف تری دارند و سیستم ایمنی آنها هنوز تکامل پیدا نکرده است.