Menu
Your Cart

مکمل پمپ

توضیحات دسته‌بندی

مکمل پمپ

مکمل پمپ مکملی است که خون را به داخل عضلات پمپاژ می کند و احساس خوشایندی را در ورزشکاران حرفه ای به وجود می آورد. از نظر علمی، وقتی ورزش می کنید یا وزنه ای را جا به جا می کنید، نیروی مکانیکی در بدن به وجود می آید و همین امر باعث بروز انقباضات در عضلات می شود و جریان خون را در بدن بالا می برد. مطالعات نشان داده اند هر چقدر جریان خون در بدن افزایش پیدا کند، فرد بهتر می تواند ورزش کند. مکمل بدنسازی پمپ بر همین اصل طراحی شده است و به بهبود عملکرد ورزشکاران کمک می کند.

در چند سال اخیر، مکمل پمپ تقریباً به اندازه پروتئین در بین ورزشکاران محبوب شده اند. اما درست مانند مکمل های پروتئین - و مانند ورزشکاران - نه همه محصولات قبل از تمرین یکسان هستند و نه هر محصول قبل از تمرین برای هر ورزشکاری مناسب است. هر کدام دارای ترکیبات مختلف در دوزهای مختلف با اثرات مورد نظر متفاوت است و ممکن است برای انواع مختلف ورزشکاران با اهداف متفاوت مناسب باشد.

مکمل بدنسازی پمپ چیست؟

همانطور که در ابتدای این متن به آن اشاره کردیم، پمپ بدنسازی خون بیشتری را وارد عضلات می کند و عملکرد ورزشکاران را بهبود می بخشد. مصرف این مکمل قبل از تمرینات ورزشی بر عملکرد ذهنی و جسمی اثر می گذارد. همچنین، پمپ بدنسازی ضربان قلب را بالا می برد و باعث گشاد شدن عروق می شود. این مکمل رشد عضلانی را تسریع می بخشد و همین امر سبب شده است استفاده از این مکمل مورد توجه قرار گیرد.

مکمل پمپ شامل تمام موادی است که افراد با هدف منحصر به فرد برای موثرتر کردن تمرینات خود مصرف می کنند.  یک ساعت قبل از تمرین، باید روی آماده‌سازی محیط داخلی خود برای کارهای سخت فیزیکی و ذهنی تمرکز کنید. بنابراین، مکمل پمپ باید ذهن و بدن شما را برای به حداکثر رساندن عملکرد بهینه کند. با این حال، این "بهینه سازی" می تواند چندین چیز را معنی کند. در بسیاری از موارد، مکمل پمپ انرژی یا تمرکز بیشتری را فراهم می کنند.

آیا مکمل پمپ بدن را رگ دار می کند؟

پمپ انرژی زا به عنوان مکمل رگ زا در میان ورزشکاران معروف است. دلیل اصلی این امر به عملکرد این مکمل باز می گردد. پمپ بدنسازی جریان خون را در بدن به شدت بالا می برد و باعث می شود تا عروق گشاد تر شوند. در نتیجه، رگ هایی که در سطح پوست قرار دارند از زیر پوست مشخص می شوند و بدن رگدار می شود.

رایج ترین ترکیبات موجود در مکمل پمپ محبوب امروزی عبارتند از کافئین، بتا آلانین، لوسین یا BCAA و تقویت کننده های اکسید نیتریک مانند، آرژنین یا سیترولین، که به نظر می رسد همه اینها به افزایش جریان خون و احساس "پمپاژ" در حین تمرین کمک می کنند.

فواید استفاده از مکمل پمپ

 • افزایش حجم خشک توده عضلانی
 •  پمپاژ خون به عضلات
 •  افزایش قطر عروق خونی
 •    کاهش حجم چربی زاید
 •   افزایش گلبول‌های قرمز و اکسیژن رسانی
 •     افزایش تمرکز حواس و جذب مواد مغذی به عضلات
 • ریکاوری سریع و تامین گلیکوژن لازم و جلوگیری از تخریب عضلات
 • بهبود ترشح هورمون‌های آنابولیک در بدن

مکمل پمپ را با چه مکملی مصرف کنیم؟

یکی از سوالات رایجی که در مورد پمپ بدنسازی پرسیده می شود در این زمینه است که پمپ را با چه مکملی می توانیم استفاده کنیم. همانطور که می دانید این مکمل را باید قبل از ورزش استفاده کرد تا به بهبود عملکرد کمک کند. شما می توانید در کنار این مکمل، استفاده از مکمل های معمول مانند مکمل پروتئین را مد نظر داشته باشید. اما توصیه می شود هرگز پمپ بدنسازی را همراه با مکمل کافئین مصرف نکنید. زیرا ممکن است به قلب فشار وارد کند و این امر سلامتی را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

نحوه مصرف پمپ بدنسازی

برای استفاده از پمپ بدنسازی می توانید به دستور العمل زیر توجه داشته باشید:

 • یک اسکوپ از این مکمل را 15 تا 25 دقیقه قبل از تمرین با 300 میلی لیتر آب به آرامی مخلوط کنید.
 • این ترکیب را با قاشق به آرامی در آب حل کنید ( این ترکیب را در شیکر بهم نزنید زیرا تاثیر آن را از بین می برد).
 • این مکمل را نباید بیش از 2 ماه مصرف کنید، در غیر اینصورت به سلامتی آسیب وارد می کند.
 • پس از مصرف این مکمل آب فراوان بنوشید.
 • به غیر روزهای تمرین هرگز از این مکمل استفاده نکنید.

مکمل های  پمپ را می توان به دو گروه تقسیم کرد: آنهایی که دارای محرک هستند و آنهایی که بدون محرک هستند. محرک‌ها تقریباً همیشه شامل کافئین هستند، در دوزهای بسیار متفاوت، اما ممکن است شامل محرک‌های دیگری مانند یوهیمبین، تیاکرین (تاکرین به عنوان رایج‌ترین)، گوارانا و بسیاری دیگر باشند. بسیاری از شرکت‌های مکمل‌سازی برای کسانی که به کافئین حساس هستند، آن را نمی‌خواهند یا نزدیک به زمان خواب ورزش می‌کنند، مکمل های  قبل از تمرین بدون محرک تولید کرده‌اند.

بهترین مکمل پمپ

مشتریان هوشمند قرن بیست و یکم به دنبال بهترین برندهای پمپ بدنسازی هستند تا به رشد عضلات خود کمک نمایند و عملکرد ورزشی خود را بهبود ببخشند. بهترین برندهای پمپ بدنسازی بدین شرحند:

 • برند دوبیس
 • برند نوتریمد
 • برند سایتک نوتریشن
 • برند بی اس ان
 • برند الیمپ

آیا مکمل پمپ موثر هستند؟

بستگی به این دارد که آنها را برای چه کاری مصرف می کنید. برخی از افراد قبل از تمرین فکر می کنند که آنها را بزرگتر، قوی تر یا سریعتر می کند. احتمالاً اینطور نخواهد بود، اما مطمئناً می تواند به شما کمک کند که از پس یک تمرین سنگین و طاقت فرسا بربیائید. و اگراز پس تمرینات سنگین و طاقت فرسا بربیائید، قطعاً می‌تواند به شما کمک کند بزرگ‌تر، قوی‌تر و سریع‌تر شوید!
به یاد داشته باشید، هدف اصلی قبل از تمرین، ساخت مستقیم عضله یا بهبود فیزیک شما نیست، بلکه دادن انرژی، استقامت و تمرکز برای انجام تمریناتی است که می تواند به شما در رسیدن به هر دوی این اهداف کمک کند.
پاسخ کوتاه: مکمل پمپ می تواند به شما کمک کند تا تمرین بهتری داشته باشید. تمرینات خود را درست انجام دهید پایه های تغذیه ای خود را بسازید. بهبودی خود را با خواب زیاد بهینه کنید. و سپس از مکمل‌ها استفاده کنید تا به شما کمک کنند تا از پس تمرینات سنگین بر بیائید.

آیا این مکمل عوارض دارد؟

مکمل پمپ مانند هر مکمل دیگری دارای عوارض است. برخی از عوارض این مکمل به شرح زیرند:

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • بی خوابی
 • افزایش فشار خون
 • کاهش سطح قند خون
 • ضخیم شدن دیواره رگ ها

به این موضوع توجه داشته باشید که این مکمل باید تحت نظر پزشک تغذیه و یا مربی مورد استفاده قرار گیرد.

چه موادی در مکمل پمپ با کیفیت بالا وجود دارد؟

کافئین

بسیاری از ورزشکاران و سایر ورزشکاران کافئین را بهترین شریک تمرینی خود می دانند و دلیل خوبی هم دارد. کافئین می تواند هوشیاری را افزایش دهد، تمرکز را بالا ببرد، تحمل درد ناشی از ورزش را بهبود بخشد، به چربی سوزی کمک کند و به ورزشکاران کمک کند کارهای بیشتری را برای مدت طولانی در باشگاه و در ورزش انجام دهند.
کافئین به شما انرژی سریعی می‌دهد که می‌توانید هم برای ورزش‌های استقامتی و هم برای کارهای کوتاه‌تر و با شدت بالا مانند بلند کردن وزنه یا دوی سرعت استفاده کنید. نشان داده شده است که شما را به حداکثر قدرت، استقامت و حتی کاهش درد عضلانی را افزایش می دهد.
در واقع کافئین آنقدر خوب عمل می کند که تا سال 2004، استفاده از آن توسط آژانس جهانی ضد دوپینگ ممنوع بود. خوشبختانه، این ممنوعیت پایان یافت و از آن زمان به بعد، او خاطرنشان کرد: "بیش از 75 درصد از ورزشکاران نخبه به طور معمول در طول مسابقات کافئین مصرف می کنند بیش از 80 درصد آمریکایی ها روزانه کافئین مصرف می کنند!
برخی از افراد بدون توجه به دوز مصرفی، به کافئین حساس هستند، در حالی که به نظر می رسد برخی دیگر از اثرات فیزیولوژیکی آن غافل هستند. لطفا توجه داشته باشید که برای کسانی که به کافئین حساس هستند، بهتر است بعد از ساعت 4 بعد از ظهر از مصرف کافئین خودداری کنند یا آن را محدود کنند. زیرا ممکن است در خواب یا کیفیت خواب اختلال ایجاد کند. برای کسانی که به کافئین حساس هستند و در شب تمرین می کنند، احتمالاً محصولات بدون کافئین گزینه بهتری هستند.

بی سی ای ای 

به شرطی که کالری و پروتئین کافی مصرف کنید، آمینو اسیدهای شاخه دار لوسین، ایزولوسین و والین با تنظیم متابولیسم پروتئین به شما کمک می کنند، که به معنای افزایش سنتز پروتئین و کاهش تجزیه پروتئین است. به عبارت دیگر، BCAA به شما کمک می کند تا عضله بسازید و آسیب عضلانی را به حداقل برسانید. مصرف آنها قبل از تمرین همچنین می تواند به کاهش درد عضلانی تاخیری کمک کند، بنابراین می توانید سریعتر به تمرینات سخت بازگردید و خستگی ذهنی و جسمی را در طول تمرین کاهش می دهند.
محبوب ترین و علمی ترین نسبت برای BCAA ها 2:1:1 است - دو قسمت لوسین به یک قسمت ایزولوسین و یک قسمت والین. شما لوسین بیشتری می خواهید زیرا تحقیقات نشان داده است که بهترین آمینو در تحریک سنتز پروتئین ماهیچه ای است. اگر برند مورد علاقه شما نسبتی را ذکر نک