Menu
Your Cart

قرص کافئین

توضیحات دسته‌بندی

کافئین بدنسازی

قرص کافئین یکی از پر استفاده ترین مواد محرک در سراسر جهان به شمار می رود که به افزایش هوشیاری کمک می کند و نقش موثری در حفظ عملکرد به ویژه در ورزشکاران دارد. گیاهانی مانند قهوه، کاکائو و چای حاوی کافئین هستند، به همین دلیل توصیه می شود در زمان خستگی یکی از این محصولات نوشیده و یا خورده شوند. نقش عمده کافئین ارتقا عملکرد است و سطح انرژی را به میزان زیادی بالا می برد، با این وجود مطالعات نشان داده اند که کافئین هیچ ارزش غذایی ندارد.

قرص کافئین برای چیست؟

قرص‌های کافئین مکمل‌هایی هستند که سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کنند تا به افراد کمک کنند بیدار، هوشیار و متمرکز بمانند. آنها همچنین عملکرد ورزشی را بهبود می بخشند و میگرن و سردردهای تنشی را تسکین می دهند. کافئین یک مکمل محبوب برای بسیاری از ورزشکاران حرفه ای و علاقه مندان به تناسب اندام به دلایل واضح است. دلایل شما برای ورزش کردن هرچه که باشد، در اینجا شش راه برای به دست آوردن نتایج بهتر با کافئین آورده شده است.

کافئین ماده ای قدرتمند است که قرن هاست برای تقویت عملکرد جسمی و ذهنی استفاده می شود. شواهد علمی قابل توجهی برای اثبات اثربخشی کافئین به عنوان یک ماده افزایش دهنده عملکرد وجود دارد. وقتی از خواب بیدار می‌شوید و احساس تنبلی می‌کنید، انرژی لازم را به شما می‌دهد، جای تعجب نیست که چرا نوشیدنی ترجیحی برای شروع روز است. کافئین سطح انرژی و هوشیاری را افزایش می دهد، با استفاده از کافئین قبل از تمرین می توانید نتایج بهتری بگیرید.

  1. کافئین انرژی را افزایش می دهد و به سرعت در جریان خون شما جذب می شود، به همین دلیل است که اگر قبل از تمرین مصرف شود، می تواند انرژی شما را افزایش دهد. کافئین به دلیل توانایی آن به عنوان یک کمک انرژی زا، به کاهش احساس خستگی و درک عمومی شما از درد کمک می کند، بنابراین به شما امکان می دهد تمرینات بیشتری انجام دهید. اگر تمرینات قدرتی انجام می دهید، قبل از شروع کار بیشتر باید کافئین مصرف کنید.
  2. کافئین متابولیسم را افزایش می دهد و  یک تقویت کننده متابولیسم شناخته شده است. اگر باید چربی بسوزانید و توده عضلانی به دست آورید، بدن شما باید سرعت متابولیسم خود را افزایش دهد. میزان مصرف انرژی بدن شما تعیین می کند که چقدر کار می توانید انجام دهید. ثابت شده است که نوشیدن کافئین قبل از تمرین برای کسانی که به دنبال ساخت توده عضلانی و سوزاندن چربی هستند، مفید است.
  3. کافئین به شما کمک می کند تا روی تمرینات خود تمرکز کنید اکثر مردم قهوه می نوشند تا سطح تمرکز خود را افزایش دهند. اگر شغل شما به تمرکز ذهنی بالایی نیاز دارد، قهوه ممکن است برای شما مفید باشد. دستیابی به بهترین نتایج از تمرینات نیز نیاز به تمرکز بالایی دارد. ورزشکاران حرفه ای و بدنسازان تمرکز ذهنی را یکی از عوامل اصلی کسب بهترین نتایج می دانند. از آنجایی که کافئین بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد، واضح است که چرا یکی از گزینه های محبوب برای افزایش تمرکز حین ورزش است. اگر تمرکز ذهنی داشته باشید، تمرینات شما مفیدتر خواهد بود.
  4. کافئین چربی سوز شناخته شده است که متابولیسم را افزایش می دهد و سرعت چربی سوزی بدن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهد که مصرف کافئین باعث افزایش اکسیداسیون چربی از طریق متابولیسم می شود. کافئین علاوه بر اینکه یک تقویت کننده متابولیسم است، اشتها را نیز سرکوب می کند و در نتیجه تعداد کالری مصرفی شما را کاهش می دهد.
  5. کافئین یک تقویت کننده قدرت است مصرف کافئین قبل از تمرین می تواند سطح قدرت شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. مطالعات نشان می دهد که کافئین قدرت وزنه برداران قدرت و عملکرد ورزشکاران در ارتفاع پرش عمودی را افزایش می دهد. اگر می خواهید سریع عضله سازی کنید، باید کافئین را به رژیم غذایی قبل از تمرین اضافه کنید.
  6. کافئین باعث کاهش درد و سفتی عضلات می شود. درد عضلات تنها محصول جانبی جلسات تمرینی شدید است و چیز بدی نیست. با این حال، اگر ماهیچه‌های شما درد می‌کنند، باید کافئین را برای کمک به آن در نظر بگیرید. هر چه مدت طولانی تری بتوانید ماهیچه های خود را فعال نگه دارید، با بلند کردن آن هالتر، کتل بل ها و انجام آن فشارها، دستاوردهای بهتری خواهید داشت.

تفاوت بین قرص کافئین و قهوه چیست؟

چند تفاوت قابل توجه بین قرص های کافئین و قهوه وجود دارد. قرص‌های کافئین در دسترس‌تر یا قابل حمل‌تر از قهوه هستند و برخی از مردم طعم قهوه یا چای را دوست ندارند. از آنجایی که قهوه می تواند بسیار تلخ باشد، مردم اغلب خامه و شیرین کننده اضافه می کنند. گاهی اوقات قهوه همچنین می تواند دستگاه گوارش را تحریک کند و محرک سوزش سر دل است، به همین دلیل است که برخی افراد به استفاده از قرص های کافئین گرایش پیدا می کنند.  علاوه بر این، قرص‌های کافئین سریع‌تر اثر میگذارند، زیرا مکمل کافئین را به یکباره مصرف می‌کنید. بسیاری از نوشیدنی های کافئین دار علاوه بر کافئین حاوی ترکیبات مفیدی نیز هستند. به عنوان مثال، L-theanine، که در چای یافت می شود، به جلوگیری از عوارض جانبی نامطلوب کافئین کمک می کند. از آنجا که قرص های کافئین فاقد این ترکیبات هستند، خطر ابتلا به عوارض جانبی منفی را در فرد افزایش می دهند.

کافئین از دانه های قهوه به دست می آید، اما می توان آن را در آزمایشگاه نیز سنتز کرد. چه در قهوه، نوشیدنی های انرژی زا، چای یا قرص ها ساختار یکسانی دارد. کافئین یک محرک قوی است و می توان از آن برای بهبود قدرت بدنی و استقامت استفاده کرد.  این دارو به عنوان نوتروپیک طبقه بندی می شود زیرا نورون ها را حساس می کند و تحریک ذهنی را فراهم می کند.  مصرف همیشگی کافئین همچنین با کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر، سیروز و سرطان کبد مرتبط است. مکانیسم اصلی کافئین مربوط به متضاد گیرنده های آدنوزین است. آدنوزین هنگامی که بر گیرنده های خود واقع در مغز اثر می گذارد، باعث آرام بخشی و آرامش می شود. کافئین از این عمل جلوگیری می کند و باعث هوشیاری و بیداری می شود. این مهار آدنوزین می تواند بر سیستم های دوپامین، سروتونین، استیل کولین و آدرنالین تأثیر بگذارد.

قرص کافئین برای لاغری

در هنگام فعالیت، بدن از گلیکوژن موجود در قندی که در بدن ذخیره شده است برای تولید انرژی استفاده می‌کند، اما زمانی که این منبع انرژی در پایان یک روز ورزشی طولانی به اتمام می رسد، ورزشکار احساس خستگی و تنبلی می‌ کند. بهتر است بدانید کافئین سرعت خالی شدن گلیکوژن را در بدن کند می‌کند، در واقع، استفاده از کافئین به بدن این سیگنال را می رساند که باید از چربی ذخیره شده در بدن به عنوان سوخت استفاده کند و همین امر سبب می شود که بدن انرژی بیشتری را دریافت کند و مدت زمان بیشتری فعالیت نماید.

چقدر طول می کشد تا قرص کافئین در بدن جذب شود؟

بعد از مصرف قرص کافئین، حدود یک الی دو ساعت طول می کشد تا کافئین موجود در آن توسط بدن جذب شود و غلظتش در جریان خون به اوج برسد. از آنجایی که تمامی ارگان‌ ها و بافتهای بدن کافئین را جذب می‌کنند، مصرف این قرص بر تمامی بدن اثر می‌گذارد. مقدار کافئینی که در جریان خون باقی می‌ماند به کبد منتقل می شود و از طریق ادرار از بدن دفع می شود.

عملکرد قرص کافئین بر ب