Menu
Your Cart

قرص ضد حساسیت

توضیحات دسته‌بندی


حساسیت یکی از مشکلات سلامتی است که در اثر واکنش به برخی از محرک های بیرونی و ترشح هیستامین در بدن به وجود می آید. هیستامین معمولا زمانی ترشح می شود که بدن ماده ای مضر مانند عفونت را تشخیص می دهد. همین امر باعث می شود تا عروق خونی منبسط شوند و پوست متورم گردد. یکی از بهترین روش ها برا کنترل این مشکل استفاده از قرص ضد حساسیت است.

آلرژی چیست؟

 بدن شما از بسیاری از تهدیدات محافظت می کند. دنده های شما از قلب و ریه های شما در برابر آسیب محافظت می کند. پوست شما از بدن شما در برابر عوامل خارجی مانند خورشید، باد و باکتری هایی که می توانند باعث بیماری و عفونت شوند، محافظت می کند. مژه های شما از چشمان شما در برابر مواد زائد محافظت می کند. و سیستم محافظت داخلی بدن شما - سیستم ایمنی شما - با موادی که وارد بدن شما می شوند و "خارجی" تلقی می شوند مبارزه می کند. آلرژی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما نسبت به ماده "خارجی" بیش از حد واکنش نشان دهد. در مورد آلرژی، موادی که معمولاً بی ضرر هستند و برای برخی افراد آزاردهنده نیستند، مانند گرد و غبار یا شوره حیوانات، شما را آزار می دهد! بدن شما این مواد را به عنوان "خارجی" می بیند، که سپس باعث واکنش بیش از حد سیستم دفاعی بدن شما می شود که شامل ترشح هیستامین می شود. موادی که باعث ایجاد واکنش بیش از حد می شوند، آلرژن نامیده می شوند. علائم ناشی از آن واکنش آلرژیک نامیده می شود. آلرژی یکی از شایع ترین بیماری های مزمن در جهان است. حدود 40 تا 50 میلیون نفر در ایالات متحده آنها را دارند.

چه چیزی باعث بروز آلرژی می شود؟

آلرژی زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن به اشتباه ماده ای مانند گرده، کپک، شوره حیوانات و غذا را مضر تشخیص دهد. این ماده به عنوان آلرژن شناخته می شود. آلرژن سلول های سیستم ایمنی بدن را تحریک می نماید تا مواد شیمیایی خاصی مانند هیستامین را آزاد کنند و همین امر منجر به بروز علائم آلرژی می شود. علائم آلرژی به شرح زیر هستند:

  • عطسه و خارش
  •  آبریزش یا مسدود شدن بینی (رینیت آلرژیک)
  • خارش، قرمزی، آبریزش چشم (ملتحمه چشم)
  • خس خس سینه، تنگی نفس و سرفه
  • کهیر برجسته، خارش دار و قرمز
  • لب، زبان، چشم و صورت متورم شده
  • درد شکم
  •  احساس بیماری
  •  استفراغ یا اسهال

داروهای ضدحساسیت

داروهای آلرژی به صورت قرص، مایعات، استنشاقی، اسپری بینی، قطره چشم، کرم های پوستی و تزریقی در دسترس هستند. هنگامی که هیستامین، یک ماده شیمیایی که توسط سیستم ایمنی بدن شما ایجاد می شود، به مواد حساسیت زا مانند گرده و شوره حیوانات خانگی بیش از حد واکنش نشان می دهد، می تواند علائمی مانند سرفه، عطسه و آبریزش چشم را ایجاد کند. آنتی هیستامین ها داروهایی هستند که به آلرژی و همچنین مشکلات معده، سرماخوردگی، اضطراب و غیره کمک می کنند.

آنتی هیستامین ها

 آنتی هیستامین ها هیستامین را مسدود می کنند، یک ماده شیمیایی ایجاد کننده علائم که توسط سیستم ایمنی بدن شما در طی یک واکنش آلرژیک آزاد می شود. قرص و مایعات آنتی هیستامین های خوراکی بدون نسخه و با نسخه در دسترس هستند. آنها آبریزش بینی، خارش یا آبریزش چشم، کهیر، تورم و سایر علائم و نشانه های آلرژی را کاهش می دهند. از آنجایی که برخی از این داروها می توانند باعث ایجاد احساس خواب آلودگی و خستگی در شما شوند، در صورت نیاز به رانندگی یا انجام سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند، آنها را با احتیاط مصرف کنید.

آنتی هیستامین ها دسته ای از داروها هستند که معمولا برای درمان علائم آلرژی استفاده می شوند. این داروها به درمان شرایط ناشی از هیستامین بیش از حد، یک ماده شیمیایی که توسط سیستم ایمنی بدن شما ایجاد می شود، کمک می کند. آنتی هیستامین ها بیشتر توسط افرادی استفاده می شود که واکنش های آلرژیک به گرده و سایر آلرژن ها دارند. آنها همچنین برای درمان انواع بیماری های دیگر مانند مشکلات معده، سرماخوردگی، اضطراب و غیره استفاده می شوند.

آنتی هیستامین ها در چه فرم های دارویی موجود هستند؟

 آنتی هیستامین ها به اشکال مختلفی وجود دارند که عبارتند از: مایعات، لوسیون ها، شربت ها، ژل. قطره چشم، قرص. اسپری بینی. کرم ها، کپسول. شیاف.

ضد احتقان ها

 ضد احتقان ها برای تسکین سریع و موقت احتقان بینی و سینوس ها استفاده می شود. آنها می توانند باعث مشکلات خواب، سردرد، افزایش فشار خون و تحریک پذیری شوند. آنها برای افراد مبتلا به فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی، گلوکوم یا پرکاری تیروئید توصیه نمی شوند. قرص و مایعات ضد احتقان های خوراکی احتقان بینی و سینوسی ناشی از تب یونجه (رینیت آلرژیک) را برطرف می کند. بسیاری از داروهای ضد احتقان مانند سودوافدرین (Sudafed) بدون نسخه در دسترس هستند.

اسپری و قطره بینی

اسپری ها و قطره های ضد احتقان بینی اگر فقط برای مدت کوتاهی استفاده شوند، گرفتگی بینی و سینوس ها را برطرف می کنند. استفاده مکرر از این داروها برای بیش از سه روز متوالی ممکن است منجر به چرخه ای شود که در آن احتقان عود می کند یا بدتر می شود. کورتیکواستروئیدها کورتیکواستروئیدها با سرکوب التهاب مرتبط با آلرژی علائم را تسکین می دهند. اسپری بینی اسپری های کورتیکواستروئیدی از گرفتگی، عطسه و آبریزش بینی جلوگیری کرده و آن را تسکین می دهد. عوارض جانبی می تواند شامل طعم ناخوشایند، تحریک بینی و خونریزی بینی باشد.

استنشاقی ها

کورتیکواستروئیدهای استنشاقی اغلب روزانه به عنوان بخشی از درمان آسم ناشی از واکنش‌ها به محرک‌های آلرژی موجود در هوا (آلرژن‌ها) ایجاد می‌شود. عوارض جانبی به طور کلی جزئی هستند و می توانند شامل تحریک دهان و گلو و عفونت های قارچی دهان باشند.

قطره چشم

قطره های کورتیکواستروئیدی برای تسکین خارش مداوم، قرمزی یا آبریزش چشم ها زمانی که سایر مداخلات موثر نیستند استفاده می شود. یک پزشک متخصص در اختلالات چشم (چشم پزشک) معمولاً استفاده از این قطره ها را به دلیل خطر مشکلاتی مانند آب مروارید، گلوکوم و عفونت کنترل می کند.

قرص و مایعات

 کورتیکواستروئیدهای خوراکی برای درمان علائم شدید ناشی از انواع واکنش های آلرژیک استفاده می شود. مصرف طولانی مدت می تواند باعث آب مروارید، پوکی استخوان، ضعف عضلانی، زخم معده، افزایش قند خون (گلوکز) و تاخیر در رشد در کودکان شود. کورتیکواستروئیدهای خوراکی نیز می توانند فشار خون بالا را بدتر کنند.

کرم های پوست

کرم های کورتیکواستروئیدی واکنش های آلرژیک پوستی مانند خارش، قرمزی یا پوسته ریزی را تسکین می دهند. برخی از کرم های کورتیکواستروئیدی کم قدرت بدون نسخه در دسترس هستند، اما قبل از استفاده از این داروها برای بیش از چند هفته با پزشک خود مشورت کنید.

قرص ضد ح