منو
سبد خرید شما

قرص ویتامین ب کمپلکس

شربت ب کمپلکس استارویت 200 میل
تامین ویتامین‌های گروه ب، سلامت سیستم عصبی
127,000 تومان
قرص نفروفول دکتر گیل 60 عددی قرص نفروفول دکتر گیل 60 عددی
12
قرص نفروفول دکتر گیل 60 عددی
حفظ سلامت سیستم عصبی, افزایش سطح انرژی
152,504 تومان 173,300 تومان
قرص نورودینون فورت ویتاول 30 عددی
20
قرص نورودینون فورت ویتاول 30 عددی
حفظ سلامت عمومی بدن و کمک به تولید گلبول قرمز
89,600 تومان 112,000 تومان
شربت ب کمپلکس یوروویتال 200 میل شربت ب کمپلکس یوروویتال 200 میل
20
شربت ب کمپلکس یوروویتال 200 میل
بهبود متابولیسم انرژی و کاهش خستگی و تامین ویتامین‌های گروه ب با طعم موز
87,200 تومان 109,000 تومان
قرص ب کمپلکس پلاس زینک نیچرفیت 100 عددی
کمک به حفظ سلامت پوست، مو و ناخن ها و تقویت سیستم ایمنی بدن
298,000 تومان
قرص ویتامین b2 یوروویتال 60 عددی قرص ویتامین b2 یوروویتال 60 عددی
20
قرص ویتامین b2 یوروویتال 60 عددی
تقویت سیستم عصبی و حفظ متابولیسم طبیعی بدن
135,160 تومان 168,950 تومان
کپسول ب کمپلکس هلث برست 60 عددی
تامین ویتامین های گروه ب مورد نیاز بدن و بهبود متابولیسم بدن
180,000 تومان
قرص نوترارست کارن 90 عدد
کاهش استرس فکری و جسمی وارتقا سلامت عمومی
406,000 تومان
شربت ب کمپلکس ال لیزین خوارزمی 150 میلی شربت ب کمپلکس ال لیزین خوارزمی 150 میلی
20
شربت ب کمپلکس ال لیزین خوارزمی 150 میلی
درمان بی اشتهایی و تسریع دوران نقاهت
46,160 تومان 57,700 تومان
قرص نورودینون ویتاول 30 عدد قرص نورودینون ویتاول 30 عدد
12
قرص نورودینون ویتاول 30 عدد
تامین نیاز بدن به ویتامین های گروه ب
74,800 تومان 85,000 تومان
سافت ژل ب کمپلکس ویوا تون 60 عدد سافت ژل ب کمپلکس ویوا تون 60 عدد
5
سافت ژل ب کمپلکس ویوا تون 60 عدد
حفظ سلامت سیستم عصبی و کم خونی و ارتقا سلامت عمومی بدن
277,020 تومان 291,600 تومان
قرص ب کمپلکس دارو پخش 100 عددی قرص ب کمپلکس دارو پخش 100 عددی
ناموجود
شربت سیم ب کمپلکس سیمرغ دارو عطار 60 میلی لیتر
ناموجود
شربت ب کمپلکس کیندر با طعم پرتقال ۲۰۰ میلی
ناموجود
شربت ب کمپلکس کیندر با طعم پرتقال ۲۰۰ میلی
کمک به تامین ویتامین های گروه ب مورد نیاز بدن
109,000 تومان
قرص ب کمپلمس فورته گلدن اسکور 60 عددی
ناموجود
قرص ب کمپلمس فورته گلدن اسکور 60 عددی
کمک به کاهش استرس و افسردگی و کمک به حفظ سلامت سیستم عصبی
141,900 تومان
سافت ژل زینک+ ب کمپلکس+ ای+ سلنیوم سنتروویت 60 عددی سافت ژل زینک+ ب کمپلکس+ ای+ سلنیوم سنتروویت 60 عددی
ناموجود
سافت ژل زینک+ ب کمپلکس+ ای+ سلنیوم سنتروویت 60 عددی
سلامت پوست، مو و ناخن ها تقویت سیستم ایمنی بدن و تامین ویتامین های گروه ب
117,720 تومان
سافت ژل لیکوئید منیزیم 300+ب کمپلکس سنتروویت 30 عددی سافت ژل لیکوئید منیزیم 300+ب کمپلکس سنتروویت 30 عددی
ناموجود
سافت ژل لیکوئید منیزیم 300+ب کمپلکس سنتروویت 30 عددی
کمک به سلامت سیستم عصبی و عضلانی و کمک به کاهش اسپاسم عضلانی
81,750 تومان
کپسول ب کمپلکس و ویتامین سی بهستان 30 عددی کپسول ب کمپلکس و ویتامین سی بهستان 30 عددی
ناموجود
کپسول ب کمپلکس و ویتامین سی بهستان 30 عددی
تقویت پوست و ناخن و سلامت سیستم عصبی و جلوگیری از سردرد های میگرنی
75,200 تومان
قرص ویتامین ب 2 داروسازی رها 30 عددی
ناموجود
قرص ویتامین ب 2 داروسازی رها 30 عددی
افزایش انرژی و کمک به سوخت و ساز چربی ها
32,700 تومان
شربت ب کمپلکس ایران دارو 60 میل
ناموجود
شربت ب کمپلکس ایران دارو 60 میل
کمک به بازسازی و رشد بافت ها و تامین ویتامین های گروه ب 
8,000 تومان
زینک پلاس ب کمپلکس 5 میلی گرم جابر ابن حیان 60 عددی زینک پلاس ب کمپلکس 5 میلی گرم جابر ابن حیان 60 عددی
ناموجود
زینک پلاس ب کمپلکس 5 میلی گرم جابر ابن حیان 60 عددی
تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش خستگی و افزایش توان بدنی و کاهس ریزش مو
98,100 تومان
نمایش 1 تا 24 از 56 (3 صفحه)
قرص ویتامین ب کمپلکس


قرص ب کمپلکس یکی از مکمل های بسیار محبوبی است که به افزایش انرژی بدن کمک می کند. ویتامین های گروه ب ویتامین های مهمی برای سلامتی هستند و کمبود آنها سبب بروز بیماری های مختلفی می گردد. این ویتامین ها به 8 دسته تقسیم می شوند و می توانند به ارتقا سلامتی کمک کنند. گاهی تمامی این ویتامین ها در یک مکمل جمع می شوند که به نام قرص ویتامین ب کمپلکس شناخته می شوند. مصرف قرص بی کمپملس برای رفع نوسانات خلقی، کاهش استرش و رفع خستگی دائم مفید است.

ب کمپلکس چیست؟

ویتامین های B گروهی از مواد مغذی هستند که نقش های مهمی در بدن شما ایفا می کنند. آنها در انواع غذاها یافت می شوند، بنابراین بیشتر مردم مقادیر توصیه شده از این ویتامین ها را تنها از طریق رژیم غذایی دریافت می کنند. با این حال، برخی عوامل ممکن است به این معنی باشد که بدن شما به ویتامین B بیشتری نیاز دارد. این موارد شامل سن، بارداری، انتخاب های غذایی، شرایط پزشکی، ژنتیک، داروها و مصرف الکل است. در این شرایط، مصرف مکمل با ویتامین B ممکن است ضروری باشد. مکمل های غذایی که حاوی هر هشت ویتامین B هستند به عنوان ویتامین های B کمپلکس یا ویتامین B کمپلکس شناخته می شوند.

عملکرد ب کمپلکس و انواع آن بر بدن

مکمل های B کمپلکس معمولاً تمام هشت ویتامین B را در یک قرص بسته بندی می کنند. ویتامین های B محلول در آب هستند، به این معنی که بدن شما آنها را ذخیره نمی کند. به همین دلیل، رژیم غذایی شما باید هر روز آنها را تامین کند. آنها عملکردهای مهم بسیاری دارند و برای حفظ سلامتی حیاتی هستند. مکمل های ویتامین B کمپلکس معمولا حاوی موارد زیر هستند:

 •  B1 تیامین: تیامین با کمک به تبدیل مواد مغذی به انرژی، نقش اساسی در متابولیسم دارد. غنی ترین منابع غذایی شامل گوشت خوک، تخمه آفتابگردان و جوانه گندم است.
 • B2 ریبوفلاوین: ریبوفلاوین به تبدیل غذا به انرژی کمک می کند و همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. غذاهایی که دارای بالاترین ریبوفلاوین هستند عبارتند از گوشت، گوشت گاو و قارچ
 • B3 نیاسین: نیاسین در سیگنال دهی سلولی، متابولیسم و تولید و ترمیم DNA نقش دارد. منابع غذایی شامل مرغ، ماهی تن و عدس است.
 • B5 اسید پانتوتنیک: مانند سایر ویتامین های گروه B، اسید پانتوتنیک به بدن شما کمک می کند تا از غذا انرژی دریافت کند و همچنین در تولید هورمون و کلسترول نقش دارد. جگر، ماهی، ماست و آووکادو همگی منابع خوبی هستند.
 • B6پیریدوکسین: پیریدوکسین در متابولیسم اسیدهای آمینه، تولید گلبول های قرمز و ایجاد انتقال دهنده های عصبی نقش دارد. غذاهای حاوی این ویتامین شامل نخود، ماهی قزل آلا و سیب زمینی هستند.
 • B7 بیوتین: بیوتین برای متابولیسم کربوهیدرات و چربی ضروری است و بیان ژن را تنظیم می کند. مخمر، تخم مرغ، ماهی قزل آلا، پنیر و جگر از جمله بهترین منابع غذایی بیوتین هستند.
 • B9 فولات: فولات برای رشد سلولی، متابولیسم اسیدهای آمینه، تشکیل گلبول های قرمز و سفید خون و تقسیم مناسب سلولی مورد نیاز است. می‌توان آن را در غذاهایی مانند سبزیجات برگ‌دار، جگر و لوبیا یا در مکمل‌ها به شکل اسید فولیک یافت.
 • B12 کوبالامین:  شناخته شده ترین ویتامین B، B12 برای عملکرد عصبی، تولید DNA و رشد گلبول های قرمز خون حیاتی است. B12 به طور طبیعی در منابع حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ، غذاهای دریایی و لبنیات یافت می شود.

 اگرچه این ویتامین ها دارای برخی ویژگی های مشترک هستند، اما همه آنها عملکردهای منحصر به فردی دارند و در مقادیر مختلف مورد نیاز هستند.

چه کسانی باید ویتامین B کمپلکس مصرف کنند؟

 از آنجایی که ویتامین‌های B در بسیاری از غذاها یافت می‌شوند، تا زمانی که از یک رژیم غذایی کامل پیروی می‌کنید، به احتمال زیاد در خطر ابتلا به کمبود آن نیستید. با این حال، شرایط خاص نیاز به ویتامین های B را افزایش می دهد و مکمل ها را ضروری می کند. افرادی که باردار یا شیرده هستند در دوران بارداری، نیاز به ویتامین های B، به ویژه B12 و فولات، افزایش می یابد. این به این دلیل است که آنها برای حمایت از رشد جنین مورد نیاز هستند .

 •  در افرادی که باردار هستند یا در دوران شیردهی یا شیردهی هستند - به ویژه کسانی که از رژیم های گیاهخواری یا وگان پیروی می کنند - مکمل ویتامین B کمپلکس بسیار مهم است. کمبود B12 یا فولات در دوران بارداری یا در دوران شیردهی می تواند منجر به آسیب عصبی شدید یا نقایص مادرزادی در جنین یا نوزاد شود .
 • در بزرگسالان با افزایش سن، توانایی جذب ویتامین B12 کاهش می یابد و در نتیجه اشتهای آنها کاهش می یابد، که دریافت ویتامین B12 کافی را برای برخی افراد از طریق رژیم غذایی دشوار می کند.  توانایی بدن برای آزاد کردن B12 از غذا به منظور جذب آن به مقادیر کافی اسید معده بستگی دارد. با این حال، تخمین زده می شود که 10 تا 30 درصد از افراد بالای 50 سال، اسید معده کافی برای جذب مناسب B12 تولید نمی کنند.
 • اگر برای درمان رفلاکس اسید یا سوزش سر دل از داروهایی برای کاهش اسید معده استفاده می کنید، این می تواند جذب B12 شما را نیز مهار کند . کمبود B12 با افزایش میزان افسردگی و اختلالات خلقی در افراد مسن مرتبط است کمبود ویتامین B6 و فولات نیز در افراد مسن شایع است.
 • کسانی که شرایط پزشکی خاصی دارند افرادی که دارای شرایط پزشکی خاصی هستند - مانند بیماری سلیاک، سرطان، بیماری کرون، اعتیاد به الکل، کم کاری تیروئید و بی اشتهایی - بیشتر در معرض کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین B هستند.  علاوه بر این، جهش ژنتیکی MTHFR می‌تواند بر نحوه متابولیسم فولات توسط بدن شما تأثیر بگذارد، که می‌تواند منجر به کمبود فولات و سایر نگرانی‌های سلامتی شود .  علاوه بر این، افرادی که تحت عمل جراحی کاهش وزن خاصی قرار گرفته اند نیز بیشتر در معرض کمبود ویتامین B هستند. در این شرایط، اغلب به افراد توصیه می شود برای اصلاح یا جلوگیری از کمبود ویتامین B کمپلکس مکمل مصرف کنند.
 • گیاهخواران و وگان ها: ویتامین B12 به طور طبیعی در محصولات حیوانی مانند گوشت، لبنیات، تخم مرغ و غذاهای دریایی یافت می شود.  وگان ها و گیاهخواران سخت گیر در صورت عدم دریافت کافی این ویتامین از طریق غذاهای غنی شده یا مکمل ها ممکن است در معرض خطر ابتلا به کمبود B12 باشند .  ویتامین B کمپلکس روزانه می‌تواند به افرادی که رژیم‌هایی را که محصولات حیوانی را حذف می‌کنند، دنبال کنند، به اندازه کافی از این مواد مغذی مهم را دریافت می‌کنند، کمک می‌کند.
 • افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند: داروهایی که معمولاً تجویز می شوند می توانند منجر به کمبود ویتامین B شوند. به عنوان مثال، مهارکننده‌ها، که داروهایی هستند که اسید معده را کاهش می‌دهند، می‌توانند جذب B12 را کاهش دهند، در حالی که متفورمین، یک داروی محبوب دیابت، می‌تواند سطوح B12 و فولات را کاهش دهد. قرص های ضد بارداری همچنین می توانند چندین ویتامین B از جمله B6، B12، فولات و ریبوفلاوین را کاهش دهند.

فواید مصرف ویتامین های B برای سلامتی

در حالی که شرایط خاصی باعث می شود برخی افراد مکمل ویتامین های B کمپلکس را مصرف کنند، تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل ویتامین B ممکن است حتی برای افرادی که نیازی به این مواد مغذی ندارند مفید باشد. ممکن است استرس را کاهش دهد و خلق و خو را تقویت کند ویتامین های B کمپلکس اغلب برای کاهش خستگی و تقویت خلق و خو استفاده می شود. برخی از مطالعات نشان می دهد که ویتامین های B می توانند روحیه شما را تقویت کرده و عملکرد شناختی شما را بهبود بخشند.

نتایج یک مطالعه بر روی مصرف ویتامین های گروه ب

یک مطالعه 33 روزه روی 215 مرد سالم نشان داد که درمان با دوز بالا B-complex و مکمل معدنی باعث بهبود سلامت روان عمومی و استرس و افزایش عملکرد در تست‌های شناختی می‌شود . مطالعه دیگری در بزرگسالان جوان نشان داد که مکمل مولتی ویتامین حاوی سطوح بالای ویتامین B کمپلکس به مدت 90 روز استرس و خستگی ذهنی را کاهش می دهد. علائم اضطراب یا افسردگی را کاهش می دهد در حالی که مکمل های ویتامین B کمپلکس درمانی برای شرایط سلامت روان نیستند، ممکن است به بهبود علائم افسردگی یا اضطراب کمک کنند.

ویتامین‌های B همچنین ممکن است پاسخ درمانی را هنگامی که همراه با داروهای ضد افسردگی تجویز می‌شوند، افزایش دهند. توجه داشته باشید که سطوح پایین برخی از ویتامین های گروه B، از جمله B12، B6 و فولات، با افزایش خطر افسردگی مرتبط است، به همین دلیل است که اگر علائم افسردگی را تجربه می کنید، مهم است که کمبود مواد مغذی را رد کنید.

دوز و مقدار مصرف ویتامین ب کمپلکس

دوز توصیه شده هر ویتامین B مقدار توصیه شده روزانه خاصی دارد که بسته به جنس بیولوژیکی، سن و عوامل دیگری مانند بارداری متفاوت است. افراد باردار و شیرده به مقادیر بیشتری از ویتامین B نیاز دارند، در حالی که نوزادان و کودکان به مقدار کمتری نیاز دارند . اگر کمبود ویتامین B دارید، ممکن است برای رفع کمبود، نیاز به مکمل با دوزهای بالاتر داشته باشید. به این دلایل، مهم است که مکمل B کمپلکس را بر اساس نیازهای فردی خود برای هر ویتامین B انتخاب کنید.

عوارض جانبی مصرف زیاد ب کمپلکس

از آنجایی که ویتامین های B محلول در آب هستند، بعید است که شما مقدار زیادی از این مواد مغذی را از طریق غذا یا با مصرف مکمل های B کمپلکس طبق دستور مصرف کنید. با این حال، مصرف مکمل هایی که حاوی مقادیر بیش از حد زیاد و غیر ضروری ویتامین B هستند، می تواند منجر به عوارض جانبی جدی شود. دوزهای بالای مکمل B3 (نیاسین) ممکن است منجر به استفراغ، سطح قند خون بالا، برافروختگی پوست و حتی آسیب کبدی شود . علاوه بر این، دوزهای بالای B6 می تواند باعث آسیب عصبی، حساسیت به نور و ضایعات پوستی دردناک شود . یکی دیگر از عوارض جانبی مکمل های B کمپلکس این است که می توانند ادرار شما را زرد روشن کنند. اگرچه تغییر رنگ ادرار می تواند شوکه کننده باشد، اما خطرناک نیست - بدن شما از شر ویتامین های اضافی که نمی تواند استفاده کند خلاص می شود.

کپسول ب کمپلکس برای چیست؟

ویتامین های گروه ب نقش مهمی در حفظ سلامت مغز و حافظه، پوست و مو دارند و به تولید متعادل هورمون های بدن کمک می کنند. ویتامین های گروه ب عبارتند از ویتامین ب 1 یا تیامین، ویتامین ب 2 یا ریبوفلاوین، ویتامین ب 3 یا نیاسین، ویتامین ب 5 یا پانتوتنیک اسید، ویتامین ب 6 یا پیروکسین، ویتامین ب 7 یا بیوتین، ویتامین ب 9 یا فولات و ویتامین ب 12 یا کوبالامین.

علائم کمبو ویتامین های گروه ب کدامند؟

با توجه به این موضوع که هر یک از ویتامین های گروه ب نقش ویژه ای در بدن دارند، کمبود هر یک از آنها خود را با علائم خاصی نشان می دهد. علائم مشترک کمبود ویتامین های گروه ب در بدن به شرح زیر هستند:

 • احساس خستگی دائم
 • ضعف عضلانی
 • تضعیف سیستم ایمنی بدن و ابتلا به بیماری های مختلف
 • التهاب در دستگاه گوارشی
 • نوسانات خلقی

زمان مصرف قرص ب کمپلکس

یکی از سوالات پرتکرار در مورد مصرف قرص ب کمپلکس این است که چه زمانی باید مصرف آن را شروع کنیم! ویتامین های B کمپلکس را باید در اوایل روز، ترجیحا با اولین وعده غذایی خود مصرف کنید. این ویتامین ها به بدن کمک می کنند تا انرژی بدن افزایش پیدا کند و عملکرد شما در طول روز بهبود پیدا کند. به این موضوع توجه داشته باشید شما هرگز نباید مصرف این قرص را به اواخر روز منتقل کنید، زیرا ممکن است کیفیت خواب شما را مختل کند.

ویتامین ب کمپلکس در بارداری

بارداری دوران حساسی است و هر آنچه مادر در این دوران مصرف می کند بر جنین اثر می گذارد. مطالعات نشان داده اند ویتامین های گروه ب به ویژه ویتامین ب6، ویتامین ب 9 و ویتامین ب 12 به طور خاص به کاهش نقایص مادرزادی کمک می کنند. همچنین، مصرف این مکمل علائم بارداری را به میزان زیادی کنترل می کند و این موضوع می تواند به زنان کمک کند تا دوران بارداری را بهتر سپری کنند.

قرص ویتامین ب کمپلکس ایرانی

بسیاری از برندهای ایرانی در زمینه تولید مکمل های دارویی فعالیت دارند و محصولاتی با کیفیت بسیار بالا را تولید می کنند. برخی از برندهای معتبر که در زمینه تولید بهترین قرص ب کمپلکس ایرانی فعال هستند عبارتند از برند داروسازی دانا و ایران دارو. شما می توانید محصولات این برند را از سایت داروخانه آنلاین تهیه کنید.

مولتی ویتامین یا قرص ب کمپلکس؟

بیشتر مولتی ویتامین هایی که در بازار موجود هستند، حاوی ویتامین های گروه ب هستند و به تامین نیازهای بدن به این ویتامین ها کمک می کنند. اما گاهی بدن تنها به ویتامین های گروه ب نیاز دارد، به طور مثال شما ریزش مو شدید گرفته اید و باید از این ویتامین ها استفاده کنید. استفاده از بهترین قرص به شرایط بدنی شما بستگی دارد. به همین دلیل، پیشنهاد می شود قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایید.

آیا می توانم قرص ب کمپلکس را هر روز مصرف کنم؟

با توجه به این موضوع که ویتامین های گروه B  در دسته ویتامین های محلول در آب قرار می گیرند، مصرف روزانه این ویتامین ها مشکلی به سلامتی وارد نمی کند. این ویتامین ها معمولا با صبحانه یا ناهار مصرف می شوند و می توانند به ارتقا سلامتی کمک کنند. با وجود این، مصرف بیش از اندازه این ویتامین ها آسیب های جدی به سلامتی وارد می کند. به همین دلیل، شما باید به دستور العمل استفاده توجه داشته باشید.

آیا این قرص ها عوارض دارند؟

مطالعات نشان داده اند که گاهی در موارد بسیار نادر مصرف این قرص ها باعث بروز عوارض جانبی می شود. برخی از عوارض جانبی قرص ب کمپلک به شرح زیر هستند:

 • گرفتگی معده
 • خارش ها و حساسیت های پوستی
 • سرگیجه
 • مشکل در تنفس
 • استفراغ
 • سطح قند خون بالا

 قرص ب کمپلس را از کجا بخریم؟

اگر به دنبال قیمت قرص ب کمپلکس و یا خرید قرص ب کمپلکس هستید، می توانید هم اکنون مکمل های مورد نیاز خود را از سایت داروخانه آنلاین سفارش دهید. کارشناسان این سایت به شما کمک می کنند تا مشاوره های تخصصی را دریافت کنید و با توجه به نیازهای بدن خود بودجه ای که دارید بهترین محصول را سفارش دهید.


داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:سوالات متداول

اگر قرص ویتامین ب کمپلکس بیش از اندازه مصرف شود ممکن است باعث بروز مشکلات پوستی مانند خارش و تحریکات دیگر شود. اسهال و استفراغ از عوارض جانبی مصرف بیش از اندازه این قرص هستند.

بهترین زمان مصرف قرص ویتامین ب کمپلکس همراه با صبحانه و در ابتدای صبح است.

 • استفاده از قرص ویتامین ب کمپلکس اضطراب را کاهش می دهد. 
 • استفاده از قرص ویتامین ب کمپلکس خلقیات را بهبود می بخشد. 
 • استفاده از قرص ویتامین ب کمپلکس انرژی را بالا می برد.
 • استفاده از قرص ویتامین ب کمپلکس به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

بله! مصرف همزمان قرص ویتامین ب کمپلکس با سایر داروها از جمله آنتی بیوتیک ها پیشنهاد نمی شود و می تواند اثرات آنها را کاهش دهد.