مکمل تقویت قوای جنسی

ریزش موی سکه ای در اثر چه عواملی رخ می دهد؟

ریزش موی سکه ای در اثر چه عواملی رخ می دهد؟

ریزش مو سکه ای نوعی ریزش موست که سبب خالی شدن بخشی از مو بر روی سر، ریش و یا سایر نقاط بدن می گردد. اغلب افرادی که این موضوع را تجربه می کنند سالم هستند و در بسیاری از موارد مو دوباره در آن نقاط رویش پیدا می کند.

WhatsApp Image 2022 07 12 at 9.55.53 AMشما می توانید جهت خرید قرص ضد ریزش مو از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

ریزش موی سکه ای چیست؟

بسیاری از پزشکان بر این باور هستند که این مدل ریزش مو در اثر ابتلا به بیماری خودایمنی رخ می دهد که طی آن گلبول های سفید اشتباه به فولیکل بدن حمله می کنند. ژنتیک نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارد و کسانی که شخصی در خانواده شان به این بیماری مبتلا می شود، بیشتر از افرادی که هیچ سابقه ای ندارند دچار این مدل ریزش مو می شوند. گاهی ممکن است این ریزش مو منجر به طاسی کل سر گردد. شیوع این بیماری در زنان و مردان یکسان است و درمان مشخص و قطعی برای این بیماری وجود ندارد.

بسیاری از کارشناسان ریزش موی سکه ای را آلوپسی می نامند، بهتر است بدانید که این بیماری قابل پیش بینی نیست و معمولا به صورت ناگهانی رخ می دهد. همچنین؛ گاهی همزمان با این ریزش مو مشکلاتی نظیر فرو رفتگی، شکنندگی و قرمزی ناخن ها نیز به وجود می آید. این ریزش مو در هر نقطه از بدن می تواند رخ دهد و در پی آن هیچ التهابی مانند مشکلات پوستی، قرمزی و یا زخم به وجود نمی آید.

اولین علامت آلوپسی ایجاد نواحی طاس بیضی شکل بر روی نقاطی از بدن است که دارای پوشش مویی هستند. معمولا این نواحی به اندازه سکه هستند اما این حرف بدین معنا نیست که آنها نمی توانند اندازه ای بزرگتر از سکه داشته باشند. همچنین گاهی ریزش مو به شکل نواری در می آید و به قدری شدید است که کل سر و یا ناحیه خاصی از بدن موهایش را از دست می دهد.

کپسول هیرتامین

شما می توانید جهت خرید هیرتامین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

سایر علائم ریزش مو سکه ای

پیشتر به برخی از علائم این بیماری مانند تغییر شکل ناخن و ایجاد نواحی بیضی شکل در بخش هایی از بدن که با مو پوشیده شده است اشاره کردیم، از علائم دیگر این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم ریزش موهای سفید یا خاکستری در نواحی درگیر
 • شدت یافتن ریزش مو در روزهای سرد سال

چرا ریزش مو سکه ای اتفاق می افتد؟

همانطور که اشاره کردیم یکی از دلایل ابتلا به این بیماری بروز مشکلاتی در سیستم ایمنی بدن است که سبب می شود گلبول های سفید خون برخی از ارگان های بدن مانند مو را دشمن تشخیص بدهند و به آنها حمله کنند. اما هنوز در این باره اتفاق نظر وجود ندارد. بسیاری از افراد بر این باور هستند که قرار گرفتن افراد در معرض استرس زیاد سبب می شود هورمون کورتیزول در بدن بیش از اندازه ترشح شود و همین امر بر ارگان های بدن اثر می گذارد و سبب ریزش مو می گردد.

درمان ریزش مو سکه ای

درمان ریزش مو سکه ای

هنوز درمان قطعی برای این مشکل بدست نیامده است، اما راهکارهایی وجود دارد که به کنترل این بیماری کمک می کند. اگر پزشک تشخیص دهد که این بیماری در اثر ضعف سیستم ایمنی بدن است برای بیمار دارو تجویز می کند که مهم ترین آنها تزریق کورتیکو استروئید است. این داروها خواص ضد التهابی شدیدی دارند و سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند. ممکن است داروهای دیگری نیز مانند ماینوکسیدیل و آنترالین در پورسه درمان تجویز شوند. در پروسه درمان این بیماری از فرد خواسته می شود به موارد زیر توجه داشته باشد:

 • استفاده از کرم ضد آفتاب در نواحی که دچار ریزش شده اند
 • استفاده از عینک آفتابی اگر ابروها و مژه ها دچار ریزش شده اند

خبر خوب این است که ریزش موی سکه ای واگیردار نیست. اگر در این روند پزشک تشخیص دهد که دلیل ابتلا به این بیماری استرس بالاست داروهایی برای کنترل استرس نیز تجویز می گردند. اگر ریزش موی سکه ای در ریش صورت و ناحیه تناسلی اتفاق بیافتد معمولا داروهای زیر تجویز می شوند:

 • کورتیکواستروئید
 • ماینوکسیدیل
 • دیفن سیپرون
 • آنترالین

درمان خانگی ریزش مو سکه ای

در کنار روشهای دارویی برخی روزشهای خانگی وجود دارند که به درمان این بیماری کمک می کنند. البته باید بدانید که این روشها هنوز به طور قطعی مورد تایید قرار نگرفته اند:

 • استفاده از عصاره سیر در نواحی که دچار ریزش شده اند
 • استفاده از قرص ویویسکال ( نوعی مکمل طبیعی که از منابع دریایی ساخته می شود)
 • استفاده از قرص بیوتین و زینک
 • مزوتراپی مو
 • طب سوزنی
 • استفاده از مواد حاوی پروبیوتیک
 • استفاده از نوشیدنی و کرم آلوئه ورا
 • استفاده از آب پیاز در نقاطی که دچار ریزش مو شده اند
 • استفاده از روغن نارگیل در نقاطی که دچار ریز مو شده اند
 • استفاده از روغن نعنا فلفلی، رز مار، استخودوس

برای تهیه محصولات مراقبت از مو به کجا مراجعه کنیم؟

برای تهیه محصولات مراقبت از مو مانند تثبیت کننده مو، حالت دهنده مو، روغن مو، شامپو، ماسک مو، مرطوب کننده مو ، نرم کننده مو و ضد ریزش و تقویت کننده مو می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

قرص ویتامین فور هیر نچرال ورلد

قرص هیر ایکس خانمهای ویواتیون

کپسول گرناهیر پریمیوم آدریان 30 عددی

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.