مکمل تقویت قوای جنسی

معرفی قویترین داروی ضد شپش خانگی

temp 25

راه های ضد شپش خانگی زیادی وجود دارد که بتوان از شر این حشرات کوچک خلاص شد. شپش ها در موی سر شخص آلوده می خزند و آن را به خانه خود تبدیل می کنند. شپش ها خون را از سر می مکند و تخم هایی می گذارند که به آن نیتس می گویند. این تخم ها آنقدر محکم به ساقه های مو می چسبند که بیرون کشیدن آنها سخت می باشد.

شپش در مدارس، دانشگاه ‌ها و ادارات شایع است و می تواند هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد. شپش باعث ایجاد خارش و سوزش در پوست سر کودکان یا بزرگسالان می شود. هنگامی که هجوم شپش در سر وجود دارد، به آن پدیکولوزیس می گویند. با این حال، نگران نباشید زیرا در این مقاله به معرفی چندین راه حل طبیعی ساده و موثر ضد شپش میپردازیم که می توان آنها را در خانه انجام داد تا شپش را از بین ببرید و برای همیشه از آن جلوگیری نمایید.

چه چیزی باعث ایجاد شپش می شود؟

مواجهه با فردی که شپش سر دارد، عامل اصلی آلودگی به شپش است که به آن Pediculus humanus capitis می گویند. اشتراک گذاشتن اشیایی مانند شانه، کلاه و برس مو با فردی که آلوده به شپش است، می تواند باعث ابتلا شود. همچنین گرمای زیاد در فصل تابستان یا رطوبت شدید، از عوامل شیوع شپش می باشند. شما می‌توانید شپش را به‌عنوان ذره های ریز متصل به موهایتان ببینید. آنها معمولا شبیه شوره سر به نظر می رسند، اما بر خلاف شوره نمی توان آنها را به راحتی از مو جدا کرد.

علائم شپش

آلودگی موهای سر به شپش بسیار شایع است و در زنان بیشتر از مردان است. شپش ها معمولا در پشت گردن و نزدیک به گوش می مانند، بنابراین ممکن است در این نواحی سر خود خارش بیشتری را تجربه کنید. همچنین در صورت آلودگی به شپش و ایجاد خارش شدید، ممکن است با ایجاد زخم در پوست سر خود مواجه شوید.

در صورت عدم درمان، شپش به خودی خود از بین نمی رود و ممکن است در طول مدت منجر به خارش و ناراحتی شدیدتر شود، زیرا شپش بدون درمان به سرعت تکثیر می‌شود.

ضد شپش

درمان های خانگی ضد شپش

شپش سر مشکل رایجی است که هر یک از ما ممکن است با آن مواجه شویم. چند درمان خانگی ضد شپش وجود دارد که معمولا استفاده می شود. متأسفانه برای بیشتر این درمان ها شواهد علمی کافی وجود ندارد. با این حال، آنها توسط مردم استفاده می شوند و موثر هستند.

روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص مفید زیادی از جمله فعالیت در برابر میکروب های مختلف است. این روغن می تواند به طور موثر باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها را از بین ببرد. همچنین دارای خاصیت از بین بردن حشرات است و یک راه‌حل طبیعی اثبات شده ضد شپش است.

در نتیجه آزمایشات انجام شده، مشخص شده است که روغن درخت چای واقعاً مؤثر بوده و منجر به از بین رفتن شپش و تخم‌های آنها می‌شود. شما می‌توانید چند قطره از روغن درخت چای را با روغن نارگیل مخلوط نمایید، روی پوست سر خود بطور یکنواخت پخش کنید و بگذارید 1 ساعت بماند. سپس موها را را از ریشه تا نوک، با یک شانه ریز شانه کنید تا تمام شپش های مرده جدا شوند و بعد موها را با شامپوی مغذی بشویید.

روغن درخت چای دارای گنجینه ای از ترکیبات زیست فعال مانند ترپینئول، میرسن، سینئول، لینالول و پینن است که خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضد التهابی قوی برای مبارزه با آلودگی به شپش سر، کاهش تورم و قرمزی پوست سر فراهم می کند. روغن نارگیل نیز سرشار از اسیدهای چرب ضروری و ویتامین E است که خارش سر را تسکین می دهد و پوست سر را مرطوب می کند.

سرکه

معمولاً سرکه توسط مردم به عنوان درمان ضد شپش توصیه می شود و برای مدت طولانی برای این منظور استفاده شده است. اگر چه شواهد علمی کمی برای مفید بودن آن وجود دارد ولی در مقایسه با سایر داروهای خانگی موثرتر است. این درمان در از بین بردن شپش ها و جلوگیری از تخم ریزی آنها موثر است. می توانید چند قطره سرکه به پوست سر خود بمالید و بگذارید چند دقیقه بماند. پس از آن، موهای خود را کاملا بشویید.

چریش

گیاه چریش یک ضد شپش موثر است. چریش ترکیبی در بسیاری از شامپوها و روغن هایی است برای رفع شپش استفاده می شوند. بوی تند روغن چریش با مسدود کردن مسیرهای هوا، شپش را خفه می کند. شما می توانید آب برگ های چریش را تهیه کنید و آن را روی سر خود بمالید، آن را 10-15 دقیقه به حال خود رها کنید و سپس بشویید. همچنین می توانید از برگ چریش به صورت خمیر غلیظ استفاده کنید یا آن را در روغن بجوشانید و به پوست سر خود بمالید.

روغن چریش در صدر فهرست داروهای خانگی ضد شپش قرار دارد. روغن چریش با کیفیت و خالص را تهیه کنید و به طور مرتب از آن برای رفع این مشکل آزار دهنده استفاده نمایید. روغن چریش را گرم کرده و روی پوست سر بمالید، اجازه دهید 1 ساعت بماند و هر قسمت از موها را به کمک شانه ریز کاملا شانه کنید تا شپش ها از بین بروند سپس با شامپوی گیاهی بشویید.

روغن اسطوخودوس

یک کارآزمایی بالینی نشان داد که اگر روغن اسطوخودوس با روغن درخت چای مخلوط شود، یک ضد شپش موثر است. مکانیسم اثر دقیق مشخص نیست اما مشخص شد که روغن‌های ضروری به ویژه مخلوط روغن اسطوخودوس و روغن درخت چای، بیش از 97 درصد کارایی در خاتمه شپش سر دارند. این دو روغن را با هم مخلوط کرده و به ریشه ها بمالید. می توانید آن را یک شب نگه دارید یا چند ساعت بعد آن را بشویید.

روغن زیتون

استفاده از روغن زیتون به عنوان ضد شپش به این صورت است که از حرکت آن ها جلوگیری کرده و شپش سر را خفه می کند. با این حال، هیچ مدرک علمی برای حمایت از این اطلاعات وجود ندارد، اما این روش در حال استفاده است. این یک درمان خانگی ساده است که در آن فقط باید روغن زیتون را روی سر خود بمالید و بگذارید یک شب بماند و بعد موهای خود را بشویید.

روغن اکالیپتوس

در مطالعات مشخص شد که روغن اکالیپتوس در از بین بردن شپش سر و تخم های آن موثر است. همچنین مشخص شد که برای استفاده ضد شپش بی خطر است و فقط ممکن است پس از مصرف در برخی از افراد باعث خارش خفیف شود. چند قطره روغن اکالیپتوس را می توان به تنهایی یا با روغن های دیگر مانند روغن زیتون مخلوط کرد و با خیال راحت استفاده کرد.

سیر

سیر حاوی ذخایر وسیعی از ترکیبات دارویی هست که برای از بین بردن شپش سر موثر است. می توانید چند حبه سیر بردارید، به صورت خمیر درآورید و کمی آب لیمو به آن اضافه کنید. این مخلوط ضد شپش را به ریشه موهای خود بمالید و بگذارید یک تا دو ساعت بماند. برای از بین بردن شپش های مرده، پوست سر را با یک شانه دندانه ریز تمیز کنید. سپس موها را با شامپو بشویید و آبکشی کنید.

بوی تند سیر شپش ها را خفه می کند و از بین می برد. خواص ضد میکروبی قوی سیر به دلیل داشتن ترکیبات آلیسین و گوگرد، به از بین بردن تخم شپش و شپش ها کمک می کند. آب لیمو نیز که ذاتاً اسیدی است، از تجمع چربی اضافی در پوست سر جلوگیری کرده و به حفظ سطح pH بهینه در رشته‌های مو کمک می‌کند تا موهایی بلند، قوی و ابریشمی داشته باشید.

روغن انیسون یا بادیان

در مقایسه با سایر درمان های خانگی ضد شپش، استفاده از روغن ها تاثیر کمتری در از بین بردن شپش ها و جلوگیری از تخم ریزی آنها دارد. اما یکی از درمان های طبیعی و موثر برای از بین بردن دائمی شپش ها، استفاده از روغن بادیان است که به خفه کردن شپش ها و جلوگیری از بازگشت آنها کمک می کند.

جوش شیرین

جوش شیرین دارای بافتی درشت است که شپش ها را به دام می اندازد. علاوه بر آن، خارش بی وقفه سر را کم می کند و ترکیب آن با نرم کننده شپش ها را خفه می کند. یک قاشق چایخوری جوش شیرین را با کمی نرم کننده مخلوط کنید. مخلوط را روی تمام پوست سر و مو بمالید، بگذارید 30 دقیقه بماند. حداقل یک بار در هفته این ترکیب ضد شپش را تکرار کنید تا از شر آن ها خلاص شوید.

روغن بچه

روغن بچه یکی دیگر از مواد فوق العاده ضد شپش است که به از بین بردن آن ها کمک می کند. دو قاشق چایخوری روغن بچه را کاملا به پوست سر بمالید و بگذارید یک شب بماند. صبح تمام شپش ها را با شانه بردارید و موها را با شامپوی مبتنی بر روغن چریش یا درخت چای بشویید. روغن بچه نه تنها شپش ها را خفه می کند، بلکه موها را لیز کرده و چسبیدن تخم ها به مو را دشوار می کند.

temp 24

چه زمانی به دنبال کمک پزشکی باشیم؟

اگر پس از استفاده از درمان های خانگی ضد شپش باز هم نتوانستید از شر شپش خلاص شوید، باید به پزشک مراجعه نمایید. پزشک ممکن است شامپو یا روغن های دارویی تجویز کند. با این حال، اگر مشکل حتی پس از استفاده از روغن‌ها یا شامپوهای تجویز شده نیز همچنان ادامه داشت، باید دوباره به پزشک مراجعه کنید و شدت آن را به او اطلاع دهید. همچنین اگر با علائمی مانند تب، درد، تورم، قرمزی و یا زخم هایی در سر که خوب نمی شوند مواجه شدید نیز حتما به پزشک مراجعه نمایید.

نکات پایانی

خارش زیاد در سر، ممکن است به دلیل آلودگی مو و سر شما به شپش باشد. شپش سر می‌تواند هر کسی را آلوده کند و این در کودکان مدرسه‌ای شایع‌تر است. خاراندن مداوم سر می تواند باعث قرمزی و زخم روی پوست سر شود. همچنین شپش نشانه عدم رعایت بهداشت فردی و موهای نامرتب است.

در این مقاله مجله سلامت داروخانه آنلاین با درمان های خانگی ضد شپش مختلفی آشنا شدید که درمان‌های مبتنی بر روغن یکی از آنهاست. با این حال اگر شپش سر حتی پس از استفاده از درمان های خانگی همچنان ادامه داشت، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

محصولات جنسی
سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.