مکمل تقویت قوای جنسی

تمام آنچه که باید در مورد بیماری اسپرگر بدانید!

تمام آنچه که باید در مورد بیماری اسپرگر بدانید!

اسپرگر یا اختلال طیف بیماری اوتیسم یک ناتوانایی همیشگی است که به طرق مختلف بر افراد مبتلا تاثیر می گذارد. اسپرگر شباهتهای زیادی با بیماری اوتیسم دارند. اما افرادی که از سندروم اسپرگر رنج می بردند مشکلات کمتری در صحبت کردن دارند. همچنین معمولا اختلالات یادگیری در آنها دیده نمی شود.

افراد مبتلا به این بیماری گاهی اوقات اسپی نامیده می شوند (مخفف اسپرگر). به زبانی ساده می توان گفت سیم کشی مغز افراد مبتلا به بیماری اسپی با افراد سالم متفاوت است. اکنون می خواهیم از زوایایی دیگر به بیماری اسپرگر نگاه کنیم که کمتر بدان پرداخته شده است. در این مقاله می خواهیم به این موضوع بپردازیم این بیماری را از تمامی جنبه ها مورد بررسی قرار می دهیم.

آیا اسپرگر یک بیماری پسرانه است ؟

متخصص اتریشی اطفال، هانس اسپرگر، اولین نمونه این بیماری را در سال 1944 مشاهده کرد. او اینگونه می اندیشید که این بیماری تنها مختص پسران است. اما تحقیقات نشان داده اند که دختران نیز به بیماری اسپرگر مبتلا می شوند. مرکز ملی بیماری اوتیسم می گوید:

« با توجه به اینکه تعصبات مردگرایانه هنوز در جامعه وجود دارد،حتی وقتی‌که دختران بیماری یکسانی با پسران دارند بیشتر نادیده گرفته می شوند. بیماری بسیاری از دختران مبتلا هنوز تشخیص داده نشده است و در نتیجه تعداد آنها در آمارها نیامده است!»

بیماری اسپرگر بر دختران به روشی متفاوت از پسران تاثیر می گذارد. دختران در مقایسه با پسران مبتلا به اسپرگر که علاقه زیادی به قطار و دایناسور دارند، بر روی تمایلات خود تمرکز بسیار بیشتری دارند.

به طور مثال دختر جوان مبتلا به بیماری اسپرگر ممکن است به جمع آوری تمام لباسهایی علاقه داشته باشد که عروسکهای باربی از زمان تولید تا به حال پوشیده اند. دختران راحتر از پسران می توانند مشکلاتشان را بپوشانند تا شرایط آنها شناسایی نشود.این بیماری در دختران ممکن است در سن 11 سالگی مشخص شود.

این درست زمانی است که فشار بر روی آنها زیاد می شود که مانند دوستانشان رفتار کنند. برخی از دختران مبتلا به بیماری اسپرگر سعی می کنند مشکلاتشان را در دوران مدرسه بپوشانند. اما صبر آنها در خانه لبریز می شود زیرا احساس امنیت و آرامش می کنند و احساساتشان را که تمام روز پنهان کرده اند نشان می دهند.

طوفان هیجانات و یا حملات بحران در افراد مبتلا به اسپرگر چیست؟

طوفان هیجانات و یا حملات بحران در افراد مبتلا به اسپرگر چیست؟

موقعیتی که فرد مبتلا به اسپرگر برای واکنش به عوامل محیطی آزار دهنده کنترل خود را از دست می‌دهد: «طوفان هیجانات و یا حملات بحران» نامیده می شود.

معمولا تنها یک مورد خاص باعث بروز این حمله در افراد مبتلا به این بیماری نمی شود.عوامل متعددی دست به دست هم می دهند تا فرد مبتلا به سپرگر بسیار دستپاچه شود و یا دیگر نتواند اطلاعات لازم را از محیط دریافت کند.

این احساس درست مانند این است که یک قوطی نوشابه را تکان دهید و ناگهان تمامی مایع نوشابه بیرون بریزد.در این شرایط افراد مبتلا به این بیماری هر جا که باشند احساساتشان بیرون ریخته می شود.

آنها سعی می کنند که آرام به نظر برسند اما وقتی حملات بحران دست می دهد دیگر نمی توانند خودشان را حفظ کنند. باتوجه به نوع عواملی که سبب می شوند فرد مبتلا به اسپرگر وارد حملات بحران شود، بهترین راه این است که به این فرد کمک کنیم تا از محیطی که آزارش می دهد، خارج شود.

البته هر فرد روش منحصر به فرد خود را دارد. با این حال، متخصصان می گویند خروج فرد اسپی از این محیط بهترین راه حل برای آنها است. بهتر است آنها را در جایی که احساس امنیت می کنند تنها بگذارید که به موسیقی گوش دهند یا به حمام بروند و یا بخوابند. بعد از اتمام حملات بحران فرد مبتلا به این بیماری احساس شرم و خجالت می کند و بسیار خسته می شود!

آیا فرد مبتلا به اسپرگر نابغه است؟

افراد مبتلا به اسپرگر دارای آی.کیو بالایی هستند. این افراد در ریاضیات بهتر از علوم تجربی عمل می کنند.اما بعضی از این مبتلایان حتی در شمردن اعداد مشکل دارند.

یک نمونه بارز آن، رایموند در فیلم مرد بارانی است که توانایی بالایی در ریاضایت و تاریخ داشت. فعالیت های حیرت آور افراد مبتلا به بیماری اسپرگر به دلیل ابتلا به سندروم ساوان است.

سندروم ساوان شرایطی است که فرد مبتلا به اسپرگر قابلیت‌های مشخصی فراتر از حد متوسط نشان می‌دهد. ذکر این نکته در اینجا حایز اهمیت است که افراد مبتلا به اسپرگر معمولا به چند سندروم به طور هم زمان مبتلا هستند.

این سندروم ها می توانند بیماری‌هایی مانند بیماری های کولیاک و بیماری های گوارشی باشند تا اختلال در توجه. هنوز پاسخ قطعی برای این سوال پیدا نشده است که چرا این افراد مبتلا به چند سندروم هستند.

آیا افراد مبتلا به اسپرگر احساس دارند؟

بر خلاف عقیده مرسوم، افراد مبتلا به بیماری اسپرگر احساس دارند. آنها به این موضوع اهمیت می دهند که دیگران در مورد آنها چه فکری می کنند و به آنها چه حسی دارند. اما برای افراد مبتلا به اسپرگر سخت است که خودشان را به جای دیگران بگذارند. این یک مهارت است که باید به آنها آموزش داده شود.

مشکلی که افراد مبتلا به اسپرگر دارند، برقراری ارتباط با دیگران است که سبب می شود مردم فکر کنند آنها احساس کمی دارند یا احساس ندارند. در صورتی که اصلا بدین گونه نیست.

جامعه اوتیسم مشکل انتقال احساس را به همه یادآوری می کند. با توجه به اینکه افراد معمولی درک نمی کنند که آنها چگونه به دنیا می نگرند، این بیماران را مورد قضاوت قرار می دهند که احساس ندارند.

افراد مبتلا به اوتیسم تمایل دارند همه چیز را در معنای واقعی کلمه به کار ببرند، مثلا به جای اینکه بنشینند از کسی بخواهند برای برای آنها جا بگیرد.

اختلال برقراری ارتباط کلامی و احساسی در افراد مبتلا به اوتیسم و اسپرگر سبب می شود که آنها افرادی بی عاطفه و خشک به نظر بیایند در صورتی که اصلا اینگونه نیست.

در اینجا لزوم اطلاع رسانی در جامعه و چگونگی رفتار با افراد مبتلا به اوتیسم و اسپرگر یادآوری می شود.  فراموش نکنید برای داشتن جامعه ای سالم و خالی از تبعیض هر یک از ما سهمی داریم!

آیا این بیماری به طور رسمی شناخته شده است یا خیر؟

در مارچ 2013 سندروم اسپرگر از DSM خارج شد و این بیماری را اختلال طیف اوتیسم نامیدند. اما کسانی که قبل از مارچ 2013 بیماری شان تشخیص داده شده است نام سندروم اسپرگر راحفظ کرده اند.

DSM کتاب مقدس تشخیص بیماری های روانی برای پزشکان آمریکایی است. اما پزشکان انگلیسی تمایل دارند از ارجاعات ICD استفاده کنند. در این ارجاعات هیچ تغییری در نام بیماری اسپرگر داده نشده است. بنابراین پزشکان انگلیسی هنوز از همین اصطلاح استفاده می کنند.

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.