مکمل تقویت قوای جنسی

چگونه پوست خشک را درمان کنیم؟

چگونه پوست خشک را درمان کنیم؟

پوست خشک پوستی است که به راحتی زبر و پوسته پوسته می شود و چربی زیادی ندارد. قابلیت انعطاف پذیری پوست خشک بسیار کم است و سریعا به عوامل محیطی واکنش نشان می دهد و متورم می شود. احساس خارش یکی از علایم رایج در این نوع پوست است  و با خارش  تورم آن بیشتر می شود و حتی خونریزی می کند.

آیا  شما پوست خشک و شکننده ای دارید؟  وقتی خشکی پوست شما زیاد می شود ، برای رفع این خشکی چه کاری انجام می دهید؟ حتما پاسخ شما استفاده از مرطوب کننده است. بله درست است!  اغلب افراد برای رفع خشکی پوست از مرطوب کننده استفاده می کنند. اما بهتر است بدانید این راه حل به هیچ عنوان راه حل مناسبی نیست. در واقع تحقیقات نشان می دهند که مرطوب کننده ها  پوست خشک را درمان نمی کنند و خشکی آن را بهبود نمی بخشند.

انواع پوست خشک چیست؟

انواع پوست خشک عبارتند از:

درماتیت تماسی: درماتیت تماسی زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی مانند فلزات (نیکل)، لوازم آرایشی، مواد شوینده یا داروها با پوست شما تماس پیدا می‌کنند که باعث واکنش تحریک‌کننده یا آلرژیک(خشکی، خارش،قرمزی، بثورات پوستی) می‌شود.

اگزما: اگزمای پوستی باعث ایجاد لکه های قرمز، خشک، برآمدگی و خارش پوست می شود. همچنین نوع شدید آن می تواند باعث ترک خوردن پوست شما شود که شما را مستعد ابتلا به عفونت می کند. این بیماری شایع پوستی می تواند با محرک ها، آلرژن ها و استرس بدتر شود.

درماتیت سبورئیک: خشکی پوست سر شما می‌تواند نتیجه شرایطی باشد که به عنوان شوره سر در بزرگسالان یا پوسته سر در نوزادان شناخته می‌شود. درماتیت سبورئیک همچنین می تواند باعث ایجاد لکه های پوستی خشک و پوسته پوسته روی صورت، سینه و چین های داخلی بازوها، پاها یا کشاله ران شود. این نوع درماتیت زمانی اتفاق می افتد که بدن شما به یک مخمر معمولی که روی پوست شما رشد می کند واکنش نشان می دهد.

خشکی پای ورزشکار: این مورد می تواند شبیه پوست خشک پا باشد، اما قارچ باعث آن می شود.

خشکی پوست چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

خشکی پوست شایع است و تقریباً همه را در مقطعی از زندگی تحت تأثیر قرار می دهد. اگر:

  • در آب و هوای خشک یا سرد زندگی کنید.
  • اغلب بیرون کار کنید.
  • دست های خود را مرتب بشویید.
  • یک بیماری دیگر مانند آلرژی داشته باشید.
  • 65 سال یا بیشتر هستید.

پوست خشک چه ویژگی هایی دارد؟

پوست خشک پوستی است که میزان آب در لایه اپیدرم خود را از دست داده است و همین امر سبب می شود لایه بیرونی پوست پوسته پوسته و متورم شود. خشکی پوست مشکل بسیار بدی است و سبب ایجاد حس آزاردهنده خارش می شود. فرد  به طور ناخودآگاه پوست را خارش می دهد و همین امر سبب  بروز تورم و قرمزی بر روی پوست می شود.

بسیاری از افراد برای درمان به استفاده از مرطوب کننده ها روی می آورند. اما بهتر است بدانید مرطوب کننده فقط به طور سطحی و موقتی رطوبت را بر روی پوست خشک فراهم می کنند اما آن را درمان نمی کند.

پوست خشک نیاز به درمان جدی و اساسی دارد به همین دلیل بهتر است استفاده از مرطوب کننده را کنار بگذارید و به راه حلی جدی برای رفع این مشکل بیاندیشید.   

مرطوب کننده مناسب پوست خشک نیست!

در واقع، استفاده از مرطوب کننده ها به اشتباه این باور را به وجود می آورند که پوست به اندازه کافی آبرسانی شده است. اما بهتر است بدانید این مواد کاملا موقتی هستند و هرگز پوست خشک را درمان نمی کنند. بلکه تنها مسکنی هستند که درد و خارش پوست را در آن لحظه برطرف می کنند اما بعد از گذشت چند ساعت دوباره مشکل بازمی گردد.

خانم رنی میگوید: « کسانی که به ما رجوع می کنند می دانند تنها یک راه وجود دارد که مشکل خشکی پوستشان برای همیشه از بین برود. برای درمان پوست خشک تنها یک روش وجود دارد من این روش را برای رفع مشکل  خشکی پوست سالیان سال است که تدریس می کنم. همه باید بدانند که تامین رطوبت با آب رسانی فرق دارد مشکل شکنندگی و خشکی پوست با مرطوب کننده حل نمی شود»

مرطوب کننده رطوبت موقتی بر روی بدن ایجاد می کند. اما آب رسانها به پوست کمک می کنند تا رطوب لازم را تولید کند و خشکی آن درمان شود. در نتیجه کرم آب رسان برای پوست خشک ضروری است. در واقع کار اصلی کرم های مرطوب کننده این است که یک لایه موقت بر روی پوست ایجاد می کند و مانع می شود آب و رطوبت پوست از بین برود.

به همین دلیل بهتر است در کنار استفاده از مرطوب کننده ها از آب رسانها به عنوان دارویی برای درمان پوست خشک استفاده کنید و بدانید مرطوب کننده با آب رسان تفاوت دارد و هیچ گاه این دو محصول را یکی ندانید.

کرم مرطوب کننده راه حل مناسبی برای درمان خشکی پوست نیست!

ویکتوریا رنی، کارشناس و ریس بخش زیبایی سیتی، تاکید می کند که برای رفع خشکی و شکنندگی پوست  باید از چیزی فراتر از مرطوب کننده استفاده کنید. محصول کلیدی برای رفع مشکل شکنندگی استفاده از آب رسانهاست. او خاطرنشان می کند:« دو اصطلاح مرطوب کننده و آبرسان اغلب به جای هم استفاده می شوند. اما تفاوت عمده ای میان آن دو وجود دارد»

مرطوب کننده مناسب پوست خشک نیست!

کرم های آب رسان پوست خشک را درمان می کنند!

همانطور که در بالا بدان اشاره کردیم خشکی و شکنندگی پوست با مرطوب کننده ها درمان نمی شود برای درمان پوست خشک باید از ماده موثرتری استفاده کنید. کرم های آب رسان حاوی مواد روان کننده هستند و اجازه نمی دهند رطوبت پوست از بین برود. آب رسانها سبب می شوند پوست بتواند رطوبت مورد نیاز را از محیط جذب کند و وارد پوست کند به همین دلیل بهترین درمان برای پوست خشک هستند. دو نوع ماده در آب رسان وجود دارد که برای رفع خشکی پوست حیاتی است:

دی.ال.لیپید:

این ماده یک ماده گیاهی است و اثبات شده است که خشکی بدن را ترمیم می کند. همچنین با ضخیم سازی پوست از کاهش آب آن جلوگیری به عمل می آوردو و آن را هیدراسیون می کند.

ژل آلوئورا:

این ژل ترکیبی از سه عصاره است. پوست سیب، میوه لنتو و پوست هندوانه. تمامی این ترکیبات سبب می شوند که رطوبت مورد نیاز بدن تامین شود. در نتیجه مشکل خشکی پوست درمان می شود!

برای خرید آب رسان دقت داشته باشید که کرم آب رسان حتما باید شامل این دو ترکیب باشد. به طور کلی کرم آبرسان از چروکیدگی و خشکی پوست جلوگیری به عمل می آورد.

اگر مشکل شکنندگی دارید به هیچ عنوان از کرم های مرطوب کننده استفاده نکنید. زیرا این کرم ها تنها برای درمان موقت مناسب هستند و هرگز مشکل پوست را به طول اساسی حل نمی کنند.

چگونه بفهمم پوست خشکی دارم؟

می‌توانید پوست خود را در خانه تا با کشیدن آرام ناخن‌ها روی پوست آزمایش کنید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، مطمئن شوید که با ناخن های خود به پوست خود فشار وارد نمی کنید و از خاراندن خود خودداری کنید. این آزمایش روی بازوها یا پاهای شما در جایی که سطح پوست زیادی دارید به خوبی جواب می دهد.

وقتی این آزمایش را انجام می دهید، به پوست خود نگاه کنید و ببینید پوسته پوسته می شود یا خیر. پوسته پوسته شدن پوست نشانه خشکی پوست است. این می تواند شبیه دانه های برف یا گرد و غبار باشد. حتی ممکن است یک علامت نور روی پوست خود مشاهده کنید که شبیه به یک خط روی تخته سیاه است که در آن این آزمایش را انجام داده اید.

خلاصه مطالب

پوست خشک پوستی است که رطوبت کافی برای حفظ نرمی آن ندارد. پوست خشک می تواند پوسته پوسته شود یا پوسته پوسته به نظر برسد. اگر پوست شما خشک است، ممکن است خارش یا قرمزی داشته باشید. همچنین خشکی شدید پوست ممکن است باعث ترک خوردن و خونریزی آن شود.

خشکی پوست معمولاً بی ضرر است و فقط باعث ناراحتی موقتی می شود تا زمانی که بتوانید پوست خود را با مرطوب کننده مناسب آبرسانی کنید. برای پوست بسیار خشک که خارش دارد یا مستعد ترک خوردن است، پزشک شما ممکن است یک استروئید موضعی تجویز کند که تورم (التهاب) پوست را که باعث بثورات و خارش می شود کاهش دهد. در موارد شدید، داروهای خوراکی یا تزریقی نیز ممکن است تجویز شوند.

سخن پایانی!

پوست ارگان منحصر به فردی است که وظایف زیادی را بر عهده دارد. پوست از ورود میکروب و مواد خارجی به داخل بدن جلوگیری به عمل می آورد. بروز زخم بر روی آن بسیار خطرناک است زیرا راهی برای ورود میکروبها به بدن به شمار می رود. پوست خشک سبب بروز حس خارش می شود و گاهی خارش سبب می شود خراشهایی بر روی آن به وجود بیایند و همین امر شما را در معرض ابتلا به بیماری قرار می دهد.

همچنین پوست اثرات زیادی بر زیبایی دارد. روشهای درمانی –زیبایی زیادی هستند که سبب صافی و درخشندگی پوست می شوند. همانطور که می دانید زیبایی بر زندگی فردی به ویژه اجتماعی فرد اثر بسزایی دارد و سبب می شود فرد موفق تر عمل کند و همین امر سبب شده است بسیاری از افراد برای حفظ زیبایی خود تلاش زیادی بکنند.

به همین دلیل اگر می خواهید در زندگی اجتماعی خود فردی موفق باشید، با رعایت تمامی نکات و انتخاب روش مناسب درمانی ، به زیبایی خود اهمیت بدهید. در پایان به شما یادآور می شویم ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، شناخت نوع پوست به شما کمک می کند بهتر بتوانید روش درمانی و زیبایی مناسب را انتخاب کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.