مکمل تقویت قوای جنسی

افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن

افتادگی پوست بعد از لاغری

کاهش وزن و لاغری دغدغه بسیاری از افراد است. بسیاری با کاهش وزن اعتماد به نفس بالایی پیدا می کنند اما مشکل آنجایی آغاز می شود که پوست پس از فرآیند لاغری دچار افتادگی می شود و این مسئله می تواند دوباره فرد را دچار احساسات ناخوشایند کند. در مطلب پیش رو به دلایل افتادگی پوست بعد از لاغری و راه های درمان آن می پردازیم.

مراقبت از پوستشما می توانید جهت خرید محصولات مراقبت از پوست از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

چرا پوست پس از لاغری شل می شود؟

پوست انسان از کلاژن و الاستین تشکیل شده است که باعث ایجاد استحکام و خاصیت ارتجاعی در پوست می شوند. این دو عنصر نقش مهمی در سفت ماندن پوست ایفا می کنند. پوست انسان منعطف است و می تواند انبساط و انقباض داشته باشد؛ به طور مثال در هنگام افزایش وزن یا بارداری پوست منبسط می شود. مشکل زمانی ایجاد می شود که پوست در مدت زمانی طولانی در حالت منبسط باقی بماند. پوست افرادی که برای مدتی طولانی چاق هستند با این وضعیت روبروست. در چاقی طولانی کلاژن و الاستین پوست آسیب می بیند و پوست خاصیت جمع شوندگی خود را از دست می دهد. به همین دلیل زمانیکه فرد وزن کم می کند پوست نمی تواند دوباره منقبض شود و افتادگی پوست بعد از لاغری رخ می دهد.

چه عواملی افتادگی پوست بعد از لاغری را تشدید می کند؟

برخی عوامل می توانند باعث تشدید این مسئله شوند:

  • اضافه وزن طولانی مدت
  • سن بالاتر
  • میزان در معرض نور خورشید بودن
  • سیگار کشیدن
  • میزان کاهش وزن فرد
  • ژنتیک

چگونه می توانیم از افتادگی پوست بعد از لاغری جلوگیری کنیم؟

پوست عضوی زنده است و می تواند به مرور با فرم جدید بدن پس از لاغری خود را وفق دهد و متناسب آن شود. اما از آنجا که این روند می تواند سالها طول بکشد بسیاری افراد علاقه دارند تا این تغییر در مدت زمان کوتاهتری رخ دهد. با استفاده از روش های زیر می توان افتادگی پوست بعد از لاغری را تا حد بسیاری کنترل و برطرف کرد.

آب نوشیدن به اندازه کافی

آب نقش مهمی در حفظ قابلیت ارتجاعی پوست دارد و هیدراته شدن بدن از طریق نوشیدن آب و مایعات امکان پذیر است. سلول های پوست از آب تشکیل شده اند و بدون آب نمی توانند بهترین حالت خود را حفظ کنند. بنابراین لازم است آب کافی به بدن رسانده شود تا پوست انعطاف پذیری و کشش لازم را داشته باشد و دچار افتادگی پوست بعد از لاغری نشود.

مراقبت از پوست

رسیدگی و مراقبت از پوست می تواند در جلوگیری از افتادگی پوست بعد از لاغری موثر باشد. لایه برداری روزانه از پوست و استفاده از کرم های سفت کننده با ترکیبات گیاهی می تواند به آب رسانی و افزایش تولید کلاژن و الاستین در پوست یاری رساند. همچنین مراقبت های دیگری همچون عدم استفاده از مواد شوینده خشن، کمتر در معرض نور آفتاب بودن و دوری از دخانیات بسیار توصیه می شود.

تغذیه مناسب

برای افزایش کلاژن و الاستین در پوست از غذاهای سرشار از پروتئین استفاده کنید. شیر، حبوبات، انواع دانه ها، ماهی ها، آجیل ها و بسیاری مواد غذایی دیگر می توانند به تامین این دو ماده کمک کنند.

افزایش توده عضلانی بدن

کاهش وزن باعث از بین رفتن چربی می شود و این مسئله شل شدگی پوست را در بر دارد. به همین دلیل توصیه می شود از ورزش های عضله ساز خصوصا در نواحی که پوست دچار افتادگی شده استفاده گردد. این کار باعث می شود در آن فضای خالی عضله ایجاد شود و پوست حالت جمع تری پیدا کند.

افتادگی پوست بعد از لاغری

پیلینگ و لایه برداری

یکی از درمان های افتادگی پوست بعد از لاغری استفاده از پیلینگ است. لایه بردای کمک می کند لایه خارجی پوست که در واقع لایه افتاده است برداشته شود و پوست جوان و زیرین خود را نمایان کند.

اولتراسوند

این روش را اولتراپی نیز می نامند. در این روش با گرم کردن عمیق ترین لایه های پوستی، کلاژن سازی تحریک می شود. این روش بسیار مناسب سفت کردن پوست افتاده نواحی دور چشم، گردن و چانه است.

رادیوفراکانسی (RF)

در این روش لایه خارجی یا همان شل شده پوست گرم می شود تا به تولید کلاژن سازی واردار شود.

IPL/RF combo

در این روش نیز با ترکیب IPL و RF سطوح عمیق و سطحی پوست گرم می شود تا کلاژن سازی تقویت گردد.

لیزر درمانی تخریبی یا ابلیشن

در این روش از دو تکنیک لایه برداری و سفت کردن پوست با اولتراسوند برای درمان افتادگی پوست بعد از لاغری استفاده می شود. لیزر با گرمای خود پوست را وادار به کلاژن سازی می کند و از طرفی لایه بالایی پوست با لایه برداری برداشته می شود. از این روش برای درمان کشش پوست پس از زایمان، افتادگی بافت صورت و تغییر رنگ پوست در اثر افزایش سن استفاده می گردد.

افتادگی پوست بعد از لاغری

کانتورینگ بدن

جراحی کانتورینگ بدن به افرادی پیشنهاد می شود که روش های قبلی بر رویشان جواب نداده است. این روش بیشتر مناسب کسانی است که در مدت زمانی طولانی کاهش وزن داشته اند و حال با روش های ساده نمی توانند افتادگی پوست بعد از لاغر شدن را از بین ببرند. برای انجام این کار جراح برش کوچکی در ناحیه مورد نظر ایجاد می کند و چربی و پوست اضافه را قبل از دوختن پوست برش می دهد. این جراحی بسیار سخت است و فرد باید در بیمارستان بستری شود و زمان بهبودی و نقاهت آن کمی طولانی است.
این کار به ندرت پیشنهاد می شود مگر اینکه فرد دچار مشکلات شدیدی باشد. باید در نظر داشت افرادی که این جراحی را انجام می دهند در بیشتر موارد پس از جراحی و در دوره توان بخشی چربی بیشتری بدست می آورند. بنابراین لازم است برای اینکار با متخصص مشورت شود تا از این عوارض جلوگیری گردد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.