مکمل تقویت قوای جنسی

کمبود کدام ویتامین باعث ریزش مو و شکستن ناخن ها می شود؟

ریزش مو و شکستن ناخن ها

ریزش مو و شکستن ناخن ها می تواند تحت تأثیر سطوح ناکافی از ویتامین ها و مواد مغذی باشد. با این حال، بسیاری از عوامل دیگر و بیماری های زمینه ای مانند ژنتیک، عدم تعادل هورمونی و داروها نیز در ریزش مو و شکستن ناخن ها نقش دارند. در این مقاله به علل ریزش مو و شکستن ناخن ها، تاثیر ویتامین ها و مواد مغذی بر روی آن ها و همچنین روش های درمان می پردازیم.

ریزش مو و شکستن ناخن ها

ریزش مو بخشی از فرآیند طبیعی بدن است، به طوری که یک انسان معمولی روزانه بین 50 تا 100 عدد تار مو از دست می دهد. ریزش مو زمانی اتفاق می افتد که روزانه بیش از 100 تار مو از دست می دهید و موهای جدید برای جایگزینی موهای ریخته شده رشد نمی کنند. ریزش مو معمولاً روی پوست سر تأثیر می گذارد، اما می تواند در هر نقطه از بدن مانند مژه یا ابرو نیز رخ دهد.

ناخن ها از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده اند که انگشتان دست و پا را می پوشانند و از آن ها محافظت می کنند. شکستن ناخن زمانی اتفاق می‌افتند که ناخن‌ها ترک بخورند، پوسته پوسته یا نرم شوند. ناخن های شکننده بسته به علت آن، ممکن است خشک یا نرم باشند.

علل شایع ریزش مو و شکستن ناخن ها

برخی از دلایل ریزش مو و شکستن ناخن ها مشابه هستند زیرا مو و ناخن در بدن عملکرد مشابهی دارند. این علل عبارتند از:

  • سن: با افزایش سن، موها و ناخن‌ها کندتر رشد می‌کنند و در نتیجه خطر ریزش مو و شکستن ناخن‌ ها افزایش می‌یابد، زیرا موها یا ناخن‌های جدید به اندازه کافی سریع رشد نمی‌کنند تا جایگزین موهای افتاده و ناخن های شکسته شوند.
  • انجام کارهای آرایشی: دکلره کردن، رنگ کردن یا استفاده مکرر از سشوار یا اتوی مو، می تواند خطر ریزش مو را به دلیل آسیب مداوم به مو افزایش دهد. به همین ترتیب، انجام مداوم مانیکور، لاک زدن ناخن یا استفاده از ناخن های مصنوعی نیز می تواند منجر به شکنندگی ناخن شود.
  • مشکلات تیروئید: اختلالات تیروئید مانند کم کاری تیروئید باعث می شود سلول های بدن کندتر از حد معمول کار کنند و منجر به ریزش مو و شکستن ناخن ها می شود.
  • کمبود بیوتین: بیوتین یا ویتامین B7 برای متابولیسم اسیدهای آمینه در بدن کار می کند، که به حفظ مو و ناخن های قوی و سالم کمک می کند. در صورت کمبود بیوتین، خشکی موها و ناخن‌ها رخ می‌دهد که منجر به ریزش مو و شکستن ناخن‌ ها می‌شود.
  • اختلالات غذایی: اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی یا پرخوری عصبی می تواند منجر به سوء تغذیه و کمبود ویتامین های مورد نیاز بدن و در نهایت باعث آسیب به مو و ناخن شود.
  • کم خونی: وضعیتی است که در آن تعداد گلبول های قرمز خون به دلیل سطح پایین آهن کم است و می تواند منجر به ریزش مو و شکستن ناخن ها شود.

دلایل دیگر

برخی از علل خاص ریزش مو شامل سابقه خانوادگی یا ژنتیک، تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، زایمان و یائسگی می باشد. عوارض جانبی برخی از داروها به ویژه داروهایی که برای درمان سرطان، فشار خون بالا، افسردگی یا اختلالات قلبی استفاده می شوند و همچنین ناراحتی های اجتماعی یا روانی ناشی از حوادث آسیب زا و یا مدل آرایش مو می توانند باعث ریزش مو شوند.

دلایل خاص شکنندگی ناخن ها نیز شامل کمبود رطوبت و یا رطوبت بیش از حد می باشد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض آب، پاک کننده های خانگی و شوینده ها می تواند باعث نرمی و شکننده شدن ناخن ها شود.

خانمی با ناخن های شکسته-ریزش مو و شکستن ناخن ها

کمبود ویتامین ها و مواد مغذی در ریزش مو و شکستن ناخن ها

در درجه اول، مو و ناخن از پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده اند. اسیدهای آمینه که بلوک های سازنده پروتئین ها از جمله کراتین هستند، در سلامت مو و ناخن نقش بسزایی دارند و کمبود آنها می تواند به ریزش مو و شکستن ناخن ها و مشکلات دیگر کمک کند.

اسیدهای آمینه همچنین به یکپارچگی ساختار مو و ناخن کمک می کند و آن ها را قوی، انعطاف پذیر و مقاوم در برابر آسیب می کند. اسیدهای آمینه سیستئین و متیونین، برای تشکیل پیوندهای دی سولفیدی مهم هستند که به مو استحکام و خاصیت ارتجاعی می بخشند.

اسیدهای آمینه عمدتاً از پروتئین هایی که در رژیم غذایی خود مصرف می کنیم به دست می آیند. منابع پروتئین شامل گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، تخم مرغ، محصولات لبنی، حبوبات و آجیل می باشد. یکی از بهترین منابع، تخم مرغ است زیرا پروتئین آن کامل است و حاوی 100٪ اسیدهای آمینه لازم می باشد.

ویتامین A

ویتامین A برای عملکرد مناسب فولیکول های مو ضروری است. همچنین این ویتامین به تولید سبوم کمک می کند، ماده ای روغنی که پوست سر را مرطوب می کند و موها را سالم نگه می دارد. ویتامین A دارای خواص آنتی اکسیدانی است که می تواند فولیکول های مو و سلول های پوست سر را از استرس اکسیداتیو و آسیب ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کند.

می توان با داشتن یک رژیم غذایی کامل شامل غذاهایی مانند هویج، سیب زمینی شیرین، اسفناج و سایر میوه ها و سبزیجات غنی از بتاکاروتن، این ویتامین را به دست آورد. همچنین باید از مصرف بیش از حد ویتامین A (رتینول) خودداری شود زیرا مصرف بیش از حد ویتامین A می‌تواند منجر به بیماری به نام هیپرویتامینوز A شود که می‌تواند منجر به ریزش مو و شکستن ناخن و همچنین سایر مشکلات مانند خشکی پوست، سرگیجه، حالت تهوع و غیره شود.

تاثیر ویتامین B

کمپلکس های ویتامین B شامل ویتامین B1) ، B2، B3، B5، B7، B9 و (B 12 می باشد که کمبود آن ها باعث ریزش مو و شکستن ناخن ها می شود.

ویتامین B1 (تیامین): تیامین با کمک به تولید انرژی برای سلول های فولیکول های مو از سلامت کلی فولیکول های مو حمایت می کند و باعث رشد مو می شود. کمبود این ویتامین نادر است و معمولاً در مصرف مزمن الکل دیده می شود.

ویتامین B2 (ریبوفلاوین): ریبوفلاوین در متابولیسم پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها که برای رشد مو و ناخن حیاتی هستند، نقش دارد. کمبود این ویتامین منجر به ریزش مو و شکستن ناخن ها می شود.

ویتامین B3 (نیاسین): نیاسین گردش خون را در پوست سر بهبود می بخشد و اطمینان حاصل می کند که فولیکول های مو و ناخن ها منبع کافی اکسیژن و مواد مغذی را دریافت می کنند. این به استحکام ناخن ها، رشد موهای سالم و ضخیم تر شدن آن کمک می کند.

ویتامین B5 (اسید پانتوتنیک): اسید پانتوتنیک برای سلامت مو و ناخن مهم است زیرا به تولید کوآنزیم A کمک می کند که در فرآیندهای متابولیک مختلف از جمله سنتز اسیدهای چرب و پروتئین ها نقش دارد. این فرآیندها برای جلوگیری از ریزش مو و شکستن ناخن ها مهم هستند.

ویتامین B7 (بیوتین): بیوتین یکی از شناخته شده ترین ویتامین های B برای سلامت مو و ناخن است. بیوتین نقش کلیدی در سنتز کراتین ایفا می کند. کمبود بیوتین می تواند منجر به نازک شدن مو، ریزش مو و شکستن ناخن ها شود.

ویتامین B9 (اسید فولیک): اسید فولیک برای رشد و ترمیم سلول ها ضروری است و به طور غیرمستقیم از سلامت مو با کمک به حفظ فولیکول های سالم مو و بهبود گردش خون در پوست سر، حمایت می کند.

ویتامین B12 (کوبالامین): ویتامین B12 از سلامت گلبول های قرمز خون حمایت می کند که اکسیژن و مواد مغذی را به ناخن ها و فولیکول های مو منتقل می کنند. سطوح کافی B12 برای جلوگیری از ریزش مو و شکستن ناخن ها ضروری است.

 

خانم خوشحال به دست هایش نگاه می کند-ریزش مو و شکستن ناخن ها

ویتامین C (اسید اسکوربیک) و ریزش مو

ویتامین C نقش مهمی در حفظ وضعیت کلی موها و حمایت از پوست سر و ناخن های سالم دارد. با این حال، نقش کلی آن در ریزش مو و شکستن ناخن حداقل است. ویتامین C برای سنتز کلاژن(پروتئینی که ساختار مو، پوست و ناخن ها را فراهم می کند) ضروری است. کلاژن به حفظ یکپارچگی و استحکام فولیکول های مو و خود ساقه مو کمک می کند.

ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان به محافظت از فولیکول های مو و پوست سر در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب رادیکال های آزاد کمک می کند. این محافظت می تواند به حفظ یک محیط مساعد برای رشد مو کمک کند. همچنین ویتامین C جذب آهن موجود در غذاها و مکمل های گیاهی را افزایش می دهد.

تاثیر ویتامین D بر ریزش مو و شکستن ناخن ها

ویتامین D برای عملکرد مناسب فولیکول های مو که مسئول رشد مو هستند، ضروری است. همچنین ویتامین D به تنظیم هورمون‌های بدن از جمله هورمون‌هایی که در رشد مو نقش دارند، کمک می کند. ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند که برای ساختار و استحکام مو و ناخن بسیار مهم است. کمبود کلسیم می تواند منجر به ریزش مو و شکستن ناخن ها شود.

کمبود ویتامین D می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند و منجر به بیماری هایی مانند آلوپسی آره آتا (یک اختلال خود ایمنی که باعث ریزش مو می شود) شود.

ویتامین

در حالی که ویتامین E در سلامت کلی پوست و مو نقش دارد، کمبود آن تاثیر مستقیمی بر ریزش مو و شکستن ناخن ها ندارد. با این حال، ویتامین E با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، و افزایش رطوبت به حفظ سلامت پوست سر و ناخن ها کمک می کند. همچنین از سلامت کلی قلب و عروق حمایت می کند که به طور غیرمستقیم با بهبود گردش خون به موها کمک می کند.

کمبود آهن

کمبود آهن می تواند نقش مهمی در ریزش مو و شکستن ناخن ها داشته باشد و یکی از رایج ترین عوامل تغذیه ای مرتبط با مشکلات مو است. سطوح ناکافی آهن می‌تواند منجر به کاهش اکسیژن رسانی به فولیکول‌های مو شده و توانایی آن‌ها را برای عملکرد مطلوب مختل کند. کمبود آهن همچنین می تواند بر کیفیت و استحکام ساقه مو تأثیر بگذارد و منجر به شکننده شدن و خشکی موها شود.

فولیکول های مو دارای یک چرخه رشد هستند که شامل یک مرحله رشد (آناژن)، یک مرحله انتقالی (کاتاژن) و یک مرحله استراحت (تلوژن) قبل از ریزش مو و شروع رشد موهای جدید است. کمبود آهن می تواند این چرخه را مختل کند و باعث شود فولیکول های موی بیشتری وارد فاز تلوژن (استراحت) زودرس شوند. این باعث افزایش ریزش مو می شود و می تواند منجر به نازک شدن قابل توجه مو یا ریزش مو شود.

تاثیر اسیدهای چرب امگا 3 روی ریزش مو و شکستن ناخن ها

اسیدهای چرب امگا 3 نوعی چربی غیراشباع چندگانه هستند که می توانند در جلوگیری از ریزش مو و شکستن ناخن ها نقش داشته باشند. آنها عمدتاً در ماهی های چرب (مانند سالمون، ماهی خال مخالی و ساردین)، دانه های کتان، دانه های چیا و گردو یافت می شوند. بسیاری از افراد برای اطمینان از مصرف کافی، از مکمل‌های امگا 3 استفاده می کنند.

اسیدهای چرب امگا 3 از سلامت کلی قلب و عروق حمایت می کنند که به طور غیرمستقیم با افزایش گردش خون بهتر، به موها کمک می کند. گردش خون بهبود یافته تضمین می کند که فولیکول های مو اکسیژن و مواد مغذی کافی دریافت می کنند و رشد موی سالم را تسهیل می کند. امگا 3 دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به کاهش التهاب در فولیکول های مو کمک کند و شرایطی را که باعث ریزش مو مرتبط با التهاب می شود را کاهش دهد.

امگا 3 به سلامت، استحکام و مرطوب شدن مو و ناخن ها کمک می کند. در صورت کمبود امگا 3، ترک هایی روی ناخن ها ایجاد می شود و استحکام آن ها کاهش می یابد که با رفع کمبود، مجدد استحکام ناخن ها باز می گردد.

سلنیوم

سلنیوم یک ماده معدنی کمیاب است که در سلامت کلی نقش دارد و کمبود آن می تواند به ریزش مو کمک کند. سلنیوم به عنوان آنتی اکسیدان به محافظت از سلول ها، از جمله سلول های موجود در فولیکول های مو کمک می کند.

سلنیوم به عملکرد مناسب تیروئید کمک می کند که برای فرآیندهای متابولیک و رشد مو بسیار مهم است. عدم تعادل تیروئید، چه به دلیل کمبود سلنیوم یا سایر عوامل، می تواند منجر به مشکلات مو از جمله ریزش مو شود. سلنیوم همچنین در حمایت از سیستم ایمنی نقش دارد. سیستم ایمنی سالم برای حفظ سلامت کلی پوست سر و فولیکول های مو مهم است.

یک اقا که ریزش مو دارد-ریزش مو و شکستن ناخن ها

کمبود زینک بر ریزش مو و شکستن ناخن ها

زینک یا روی یک ماده معدنی ضروری است که نقش مهمی در سلامت مو و ناخن دارد. سطوح کافی زینک برای عملکرد مناسب فولیکول های مو و تقویت رشد موی سالم ضروری است. همچنین زینک به تنظیم هورمون های مختلف در بدن از جمله هورمون های مربوط به رشد مو و ریزش مو کمک می کند.

کمبود روی می تواند منجر به بیماری های دیگر شود که ممکن است منجر به ریزش مو می شود. همچنین زینک به تنظیم تولید سبوم کمک می کند، روغن طبیعی که پوست سر و مو را مرطوب می کند. عدم تعادل در تولید سبوم می تواند منجر به شرایطی مانند شوره سر یا پوست بیش از حد چرب شود که می تواند بر سلامت مو تأثیر بگذارد.

کمبود زینک می تواند شیارهایی افقی روی ناخن ها ایجاد نماید و میزان کافی آن، به رشد و استحکام ناخن و جلوگیری از مشکلات ناخن ها کمک می کند.

درمان ریزش مو و شکستن ناخن ها

گزینه های درمانی ریزش مو شامل بازگرداندن حجم مو یا به تاخیر انداختن روند ریزش مو است در حالی که ناخن های شکننده معمولا با تقویت ناخن ها درمان می شوند.

  1. استفاده از داروها: داروها، محلول ها و شامپوهای موضعی بدون نسخه گیاهی یا حاوی ماینوکسیدیل را می توان مستقیماً روی پوست سر استفاده کرد تا موها دوباره رشد کنند یا به تدریج روند ریزش مو را به تاخیر بیندازند. از طرف دیگر مصرف مکمل های مو و ناخن می توانند آن ها را تقویت کنند.
  2. حفظ یک رژیم غذایی سالم و متعادل: رژیم غذایی سرشار از پروتئین، کلسیم و آهن به سلامت مو و ناخن کمک می کند.
  3. جراحی کاشت مو: جراحی کاشت مو شامل برداشتن مو از قسمت‌های دیگر سر و پیوند آن به مناطق بدون مو است.
  4. درمان های خانگی: استفاده از محصولات مناسب نوع مو، مرطوب کردن دست ها و همچنین پوشیدن دستکش هنگام شستن ظروف، می تواند سلامت مو و ناخن ها را حفظ کند.

نکات پایانی

شایع‌ترین علل ریزش مو و شکنندگی ناخن‌ ها، به دلایل ارثی و قرار گرفتن بیش از حد در محیط‌های خشن است که می‌تواند به مو و ناخن آسیب برساند. با این حال، کمبود ویتامین ها و مواد مغذی و همچنین دلایل زمینه ای مانند بیماری ها می توانند علت ریزش مو و ناخن های شکننده باشند که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. اگر متوجه علائم ریزش مو شدید و یا ناخن های شکننده دارید، با یک متخصص پوست و مو مشورت نمایید.

محصولات جنسی
سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.