مکمل تقویت قوای جنسی

چه عواملی سبب ریزش مو می شوند؟

چه عواملی سبب ریزش مو می شوند؟

سلامت و زیبایی مو از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا مو تاثیر بسزایی بر زیبایی دارد. ریزش مو یکی از بیماری های رایجی است که در این روزها زیاد اتفاق می افتد. دلایل متفاوتی وجود دارند که سبب ریزش مو می شوند، در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم.

ضد ریزشجهت خرید محصولات ضد ریزش و تقویت کننده مو می توانید از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

چه عواملی سبب ریزش مو می شوند؟

با توجه به اینکه انواع متفاوتی از ریزش مو وجود دارد، یافتن علت آن یک موضوع چالش برانگیز است. در اینجا به رایج ترین مواردی می پردازیم که سبب ریزش مو بر روی پوست سرهای نرمال و بدون آسیب می شوند. اصطلاح پزشکی ریزش مو «آلوپسی» است.  این مشکل همیشه به بیماری درونی و یا خاصی مرتبط نیست و یا به دلیل ضعف در رژیم غذایی رخ نمی دهد.

ممکن است به دلایل ژنتیکی و یا به دلیل پیر شدن موها، آنها کم کم نازک شوند و ریزش مو اتفاق بیافتد.  بسیاری از مردان و زنان  شاهد نازکی فیزیولوژیک موی سر خود در دهه سی و چهل از زندگی هستند.

کپسول هیرتامین

شما می توانید جهت خرید قرص هیرتامین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

عواملی دیگری مانند ابتلا به بیماری، بحران های عاطفی، محرومیت از پروتین در طی رژیم های سخت غذایی، تغییرات هورمونی مانند تغییراتی که در دوران بارداری، بلوع و یائسگی رخ می دهند می توانند عاملی برای ریزش مو باشند. موارد دیگری مانند ابتلا به بیماری های مرتبط با تیرویید، کمبود آهن در بدن، ابتلا به بیماری سفلیس ثانویه می توانند دلایلی برای این مشکل به حساب بروند.

آزمایش خون و آزمایشات دیگر برای افرادی که به این اختلال دچار هستند، بسیار معمول است. مسئله مهم این است در صورت مشاهده ریزش مو سریعا به پزشک مراجعه کنید و علت آن را پیدا کنید. یافتن علت اختلال کمک بزرگی به شما می کند تا بتوانید درمان مناسبی را به کار ببرید و از ریزش این ارگان زیبا  در بدن جلوگیری به عمل آورید.

سرطان

ریزش مو در زنان

دلایلی که در بالا ذکر گردید می‌توانند سبب بروز این مشکل در زنان بشنوند. اما کسانی که در شرایط زیر هستند، بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند:

 • سن بالای 40 سال
 • زایمان
 • شیمی درمانی و یا مصرف داروهای خاص
 • رنگ کردن و دکلره کردن مدام مو
 • سفت بستن مو

یکی از دلایل بارز این بیماری در زنان کمبود آهن است. با توجه به اینکه بانوان هر ماه عادت ماهیانه می‌شوند، اغلب زنان به کم خونی دچار هستند. استفاده از قرص آهن اثر شگفت انگیزی در پیشگیری از کمخونی و رفع ریزش مو دارد.

چه عواملی سبب ریزش مو می شوند؟

ریزش مو بعد از زایمان

در دوران بارداری به دلیل بر هم خوردن تعادل هورمونها موها به خوبی رشد پیدا می‌کنند، اما پس از زایمان به دلیل اینکه هورمونها به حالت متعادل خود می‌رسند ریزش مو آغاز می‌گردد. پس از زایمان سطح هورمون استروژن در بدن کاهش پیدا می‌کند. این هورمون نقش بسیار مهمی در رشد مو دارد.

سوالی که اغلب بانوان پس از زایمان می‌پرسند رویه از دست رفتن موها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و آیا ممکن است آنها کچل شوند؟! در اینجا به شما اعلام می‌کنیم در صورت عدم ابتلا به بیماری و یا سو تغذیه، ریزش حجم بالای موها به زودی متوقف خواهد شد، نگران نباشید!! برای کنترل این رویه بهتر است به دستور العمل زیر توجه داشته باشید:

 • استفاده از شامپو حجم دهنده
 • استفاده از ماسک مو
 • پیروی از رژیم غذایی حاوی پروتئین و آهن
 • استفاده از قرص آهن و مکملهای ویتامین دار با صلاحدید پزشک

ریزش مو در مردان

این مشکل در مردان بیشتر از زنان رایج است. معمولا 85 درصد آقایان قبل از رسیدن به سن 50 سالگی حجم زیادی از موهایشان را از دست می‌دهد. استرس یکی از مهمترین دلایلی است که سبب بروز این مشکل می‌شود.

همچنین ژنتیک نقش بسیار مهمی در به وجود آمدن این مشکل دارد. الگوی ریزش مو در مردان با زنان متفاوت است. مطالعات جدید نشان داده‌اند که استفاده از رژیم غذایی مناسب نقش بسیار مهمی در جلوگیری از این امر دارد. کاشت مو نیز روشی جدید برای درمان این مشکل و بالا بردن حس اعتماد به نفس است.

شامپو تقویتی آقایان سینرهشما می توانید جهت خرید شامپو تقویتی آقایان سینره از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

آلوپسی آرتا چیست؟

آلوپسی آرتا یک شرایط رایج  در ریزش مو است که معمولا با ریزش نقطه ای قسمتی از سر آغاز می شود. این نقاط ریزشی ظرف مدت سه تا شش ماه بدون هیچ گونه درمانی دوباره رشد پیدا می کنند. گاهی اوقات موهای سفید در این نقاط که قبلا ریخته بودند، رشد پیدا می کنند و سپس تیره می شوند. گسترده ترین شکل این بیماری آلوپسی توتالیس است.

در این بیماری ریزش مو در کل موهای سر اتفاق می افتد. تاکید بر این مورد اهمیت زیادی دارد بیمارنی که موهایشان به صورت نقطه ای می ریزد معمولا کل موهای سرشان را از دست نمی دهند. این بیماری می تواند بر تمامی قسمت های بدن که مو رویش کرده است مانند ریش و ابروان اثر بگذارد و سبب ریزش مو در این نقاط نیز شود.

آلوپسی آرتا یک وضعیت خود ایمنی است که در این شرایط بدن به فولیکولهای مو های خود حمله می کند.  با این وجود اغلب بیماران از هیچ بیماری خاصی رنج نمی برند و به هیچ گونه آزمایش پزشکی نیاز ندارند.

بیشتر مردم به این موضوع اذعان دارند که استرس سبب بروز این بیماری می شود اما باید از نقطه نظر دیگری به این ماجرا نگاه کرد: این بیماری سبب بروز استرس در بیمار می شود.

قرص هیروژن دارو افشان شایگانشما می توانید جهت خرید قرص هیروژن دارو افشان شایگان از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

درمان آلوپسی آرتا چیست؟

برای این بیماری که سبب ریزش مو می شود درمان های گسترده ای پیشنهاد می شود. یکی از این روشها تزریق مقدار کمی استروید مانند triamcinolone به بخش هایی است که موهای خود را از دست دادند.

با این کار این قسمت دوباره تحریک می شود تا موها دوباره رشد پیدا کنند. اگر تعداد این نقاط زیاد باشد این روش زیاد عملی نیست اما درمانی موثر برای کمک به رشد دوباره مو است.

درمانهای دیگر، مانند استفاده خوراکی از استروییدها و سرکوب کننده های دستگاه ایمنی و پرتو درمانی می توانند مورد استفاده قرار گیرند اما با در نظر گرفتن اثرات جانبی این درمان ها بسیاری از بیماران از درمان چشم پوشی می کنند.

در بیشتر موارد، بیماران به سادگی می توانند قسمت های خالی از مو را با شانه کردن و پوشاندن زیر موهای دیگر اثر پر کنند. در موارد جدی و سخت از این بیماری، بیماران ترجیح می دهند از کلاه گیس استفاده کنند.

این روزها بسیاری از مردان ترجیح می دهند کل موهای سر خود را بتراشند تا چهره ای به روز تر داشته باشند. در نتیجه مردان به راحتی می توانند از این بیماری ( اگر ریزش مو در سر اتفاق افتاده باشد) خلاص شوند.

اخیرا محققان بدین نتیجه رسیده اند استفاده از داروهایی مانند JAK1/2 inhibitor, baricitinib بر درمان این بیماری تاثیر دارد. مطالعات بلند مدت در این زمینه ادامه دارد.

شامپو کافئین پلاس ایروکس شما می توانید جهت خرید شامپو کافئین پلاس ایروکس از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

برای جلوگیری از ریزش مو، موهایتان ر به درستی بشویید!

تمامی موهای خود را با آب گرم آب کشی کنید. قبل از اینکه شامپو را به مو سر خود بزنید، ابتدا مو خود را به خوبی خیس کنید. استفاده از آب گرم بسیار مهم است، زیرا آب گرم سبب می شود کوتیکل های مو باز شوند. هرگز آب داغ استفاده نکنید.

آب داغ به ریشه مو آسیب می زند و یکی از دلایل ریزش مو است.  وقتی مو های شما به خوبی در آب گرم خیس می شود، کثیفی که بر روی مو جمع شده است از روی مو شسته می شود. به علاوه، آب گرم به موی شما کمک می کند تا روغن موجود در نرم کننده ها را جذب کند.

قبل از استفاده از شامپو حتما مو های خود را به خوبی خیس کنید، مراقب باشید از آب تصفیه شده برای شستشو و آب کشی مو هایتان استفاده کنید.

اگر موهای بلند دارید قبل از شامپو کردن از نرم کننده استفاده کنید. ممکن است این روش جدید باشد اما این کار سبب می شود موی شما به خوبی بر روی شانه هایتان قرار گیرد و استقامتش بالاتر رود. نرم کننده را بر کف دست خود بریزید و به آرامی انتهای مو خود را ماساي دهید. این امر به درخشندگی موهای شما کمک می کند.

نرم کننده برای تمامی افراد مناسب نیست!

البته تمامی افراد نباید از نرم کننده استفاده کنند. مطالعات نشان می دهند که استفاده از نرم کننده باعث ریزش مو می شود. اگر موهای صافی دارید از نرم کننده استفاده نکنید.

لوسیون تقویت کننده موی پرومین سریتا شما می توانید جهت خرید لوسیون تقویت کننده مو پرومین سریتا از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

نحوه شستشو درست مو!

شامپو را به آرامی به ریشه موهای خود بزنید. به اندازه کافی شامپو بر کف دست خود بریزید. در مقدار شامپو هرگز زیاده روی نکنید. نحوه درست شستشو به تمیز شدن موهای شما کمک می کند نه میزان شامپویی که استفاده می کنید.

کف دست های خود را بهم بمالید وسبب ریشه های مو را ماساژ دهید. هرگز با شدت شامپو را به کف سر خود نزنید. شامپو باید به خوبی به تمامی قسمت های کف سر برسد. هرگز از حرکت دورانی برای تمیز کردن ریشه مو استفاده تکنید. زیرا به ریشه مو آسیب وارد می شود.

در شستشوی مو سر به شامپو بیشتری در کف سر ونزدیک ریشه ها نیاز دارید، زیرا بیشتر چربی ها و کثیفی ها در این قسمت جمع می شود. اما در قسمت انتهایی به شامپو کمتری نیاز دارید. موهای خود را حداقل هفته ای یکبار بشویید.

سپس موها را آب کشی کنید و آب اضافی مو را بگیرید. مو را به خوبی با آب گرم شستشو دهید تا شامپو به طور کامل از آن خارج شود. انگشتان خود را لابه لای موهای خود ببرید تا آب از آن خارچ شود. سپس به آرامی آن را فشار دهید تا آبی از مو چکه نکند.

برای جلوگیری از ریزش مو قرص آهن مصرف کنید!

قرص آهن مکملی است که برای نیاز بدن به آهن تجویز می‌گردد. این قرص نیاز بدن به آهن را تامین می‌کند و از بروز خستگی مفرط، بی حالی و رنگ پریدگی جلوگیری به عمل می‌آورد. همچنین مصرف قرص آهن سطوح انرژی در بدن را بالا می‌برد و سبب ایجاد حسی خوش در فرد می‌گردد. این قرص برای درمان ریزش مو ناشی از فقر آهن بسیار موثر است.

راهکارهای دیگر برای جلوگیری از ریزش مو

برای جلوگیری از بروز این مشکل می‌توانید از روشهای زیر پیروی کنید:

 • عدم چرب و یا کثیف نگه داشتن مو
 • عدم استفاده از اتو مو
 • عدم استفاده از مواد شیمیایی و دکلره
 • استفاده از برس نرم با الیاف طبیعی
 • استفاده از روغن نارگیل برای مو ( نیم ساعت قبل از حمام، حداقل یکبار در هفته)
 • استفاده از روغن زیتون برای مو ( نیم ساعت قبل از حمام، حداقل یکبار در هفته)
 • رژیم غذایی حاوی سبزیجات و پروتئین
 • مصرف مکملهای مولتی ویتامین
 • مصرف ویتامین آ، ویتامین دی، ویتامینهای گروه بی مانند بیوتن

نکات پایانی

داشتن موهای پر و سالم می تواند محور ظاهر و اعتماد به نفس فرد باشد. بنابراین اگر موها شروع به نازک شدن یا افتادن کند، می تواند ناراحت کننده باشد. دانستن اینکه چندین راهکار وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از ریزش مو یا کمک به رشد مو انجام دهید، می تواند مفید باشد. بهترین راه برای کاهش یا توقف ریزش مو، شناسایی و رفع علت اصلی آن است. معمولا ریزش مو ناشی از عواملی مانند زایمان، جراحی یا استرس موقتی می باشد. ریزش حدود 100 تار مو در روز به دلیل وجود چرخه رشد، معمول است. اما اگر بیشتر از این مقدار مو از دست می دهید، ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین و قبل از بررسی گزینه های خود، ابتدا با یک پزشک صحبت کنید تا هر گونه بیماری زمینه ای را رد کند و به درمان ریزش موی شما کمک کند.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.