مکمل تقویت قوای جنسی

زینک اکساید دارویی موثر برای درمان آفتاب سوختگی و ضایعات پوستی!

عوامل دیگری که سبب بروز لک صورت می شوند!

زینک اکساید دارویی است که برای درمان و جلوگیری از بثورات پوستی و تحریکات پوستی مانند سوختگی، بریدگی و خراش استفاده می شود. این پماد مانعی را بر روی پوست ایجاد می کند و از آن در برابر عوامل تحریک کننده محافظت می نماید.

پماد زینک اکساید چیست؟

پماد زینک اکساید حاوی مواد مرطوب کنند و آنتی بیوتیک است و از پوست در برابر اشعات مضر خورشید محافظت می کند. اکسید روی یکی از ترکیبات مهمی است که در مواد آرایشی استفاده میشود، در نتیجه این ماده هیچگونه حساسیتی ایجاد نمی کند و به جلوگیری از رویش باکتریها بر روی پوست کمک میکند.

زینک اکساید ماده ای ایمن برای پوست

اکسید روی یک ماده ایمن است که در لوازم آرایشی استفاده می شود. این دارو در چندین محصول بدون نسخه محافظ پوست و محصولات ضد آفتاب استفاده می شود. با این حال، بهتر است قبل از استفاده از چنین محصولات مراقبت از پوست، یک تست پچ روی پوست خود انجام دهید. هنگامی که برای درمان زخم ها یا سایر بیماری های پوستی استفاده می شود، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

علاوه بر حمایت از بهبود پوست برای چندین دهه، اکسید روی، امروزه یک ماده فعال رایج در ضد آفتاب های فیزیکی، کرم های راش پوشک، لوسیون های کالامین و غیره است. اکسید روی معمولاً به محصول های موضعی مانند مرطوب کننده ها، ضد آفتاب ها و محصولات آرایشی مانند کرم پودر اضافه می شود.

خرید ضد آفتابشما می توانید جهت خرید کرم ضد آفتاب از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

فواید زینک اکساید برای پوست

 1. از پوست در برابر آسیب های خورشید محافظت می کند.
 2. دارای توانایی طبیعی برای التیام زخم است.
 3. چربی اضافی پوست را کنترل و به عنوان یک قابض منافذ عمل می کند.
 4. آکنه را درمان می کند.
 5. از عفونت باکتریایی و التهاب جلوگیری می کند.

نحوه مصرف زینک اکساید

این پماد را باید طبق دستور العملی که بر روی جعبه آن ذکر شده است به آرامی بر روی پوست بمالید. به این نکته توجه داشته باشید که این دارو نباید در تماس با چشم قرار گیرد و اگر این اتفاق افتاد باید سریعا چشم هایتان را شستشو دهید. اگر از اسپری استفاده می کنید باید قبل از استفاده به خوبی آن را تکان دهید. این دارو باید ظرف مدت 12 ساعت تحریکات پوستی را از بین ببرد، اگر این اتفاق نیافتاد این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

چگونه از زینک اکسید روی صورت استفاده کنیم؟

به عنوان ضد آفتاب: حتماً آن را 30 دقیقه قبل از اینکه زیر نور خورشید قرار بگیرید، استفاده کنید. برای محافظت کامل از خود در برابر آسیب آفتاب، از مقدار کافی کرم ضد آفتاب استفاده کنید و به آرامی آن را روی صورت، گردن، بالای گوش و غیره بمالید.

برای درمان آکنه: پس از شستن و مرطوب کردن صورت، مقدار کمی از کرم اکسید روی را روی نقاط آکنه بمالید. به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از محصول، غلظت آن را بررسی کنید. با این حال، همیشه توصیه می شود قبل از استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی اکسید روی، با متخصص پوست خود مشورت کنید.

جهت درمان زخم و آفتاب سوختگی: اگر از پماد اکسید روی برای بهبود زخم استفاده می کنید، ابتدا زخم را تمیز کنید. پماد را روی زخم بمالید و برای نتیجه بهتر آن را با باند بپیچید. اگر با بانداژ راحت نیستید و زخم کوچک باشد، می توانید از بانداژ اجتناب کنید.

عوارض جانبی

تا به حال عارضه جانبی خاصی در اثر استفاده از این دارو دیده نشده است، با این وجود در صورت سوزش پوست پس از استفاده از این دارو سریعا به پزشک اطلاع دهید. همچنین، اگر بثورات پوستی بیشتر شد و خارش شدید بر روی پوست به وجود آمد، مصرف این پماد را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید.

ضد آفتاب رنگی SPF50 توتال درمکرم ضد آفتاب توتال درم | محافظت کننده قوی پوست در برابر پرتوهای مضر آفتاب

درمان ضایعات پوستی با پماد زینک اکساید

یکی از مصارف اصلی این پماد برای رفع ضایعات پوستی ناشی از آفتاب سوختگی و یا خشکی پوست است. همچنین از این پماد می توان برای بهبود سریعتر زخمها استفاده کرد. اگر پوست کودکان در اثر ادرار و یا موارد دیگر دچار سوختگی شود استفاده از این پماد توصیه می گردد.

زینک اکساید به جای ضد آفتاب

یکی از سوالات پرتکرار در مورد این پماد این است که آیا می توان به جای ضد آفتاب از آن استفاده کرد. خبر خوب این است که این پماد می تواند اشعه های مضر خورشید را مهار کند و اجازه ندهد به پوست آسیب وارد کنند. همچنین، این پماد دارای خواص آنتی باکتریال است و از بروز عفونت های پوستی پیشگیری می کند. بنابراین، شما می توانید با خیالی آسوده این پماد را به جای ضد آفتاب به کار ببرید.

آیا پماد زینک اکساید برای آفتاب سوختگی مفید است؟

همانطور که متوجه شده اید این پماد دارای خواص ضد میکروبی است و از بروز عفونت بر روی پوست جلوگیری می کنند. این پماد می تواند به عنوان درمان برای بهبود آفتاب سوختگی مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده از این پماد برای بهبود آفتاب سوختگی باید لایه نازکی از این پماد را در ناحیه آفتاب سوخته بمالید و به آرامی ماساژ دهید تا جذب پوست شود. این کار را چندین بار در طول روز تکرار کند. معمولا یک تا دو روز پس از استفاده از این پماد آفتاب سوختگی از بین می رود.

لزوم استفاده از پماد زینک اکساید پس از آفتاب گرفتن

بسیاری از کارشناسان زیبایی بر این موضوع تاکید می ورزند حتی اگر پس از آفتاب گرفتن دچار آفتاب سوختگی نشدید بهتر است از این پماد استفاده کنید. این پماد التهابات پوست را از بین می برد و به زیبایی پوست کمک می کند. بسیاری از افراد نگران هستند که ممکن است این پماد رنگ برنزه آنها را تغییر دهد. باید بدانید این پماد رنگ شما را تغییر نمی دهد و پس از شستشو پوست رنگ سفید آن از بین می رود.

نکات مهم در مصرف پماد زینک اکساید

اگر می خواهید از این پماد استفاده کنید، به این موارد توجه داشته باشید:

 • این پماد هرگز نباید بر روی زخم باز زده شود.
 • این پماد هرگز نباید با چشم برخورد داشته باشد.
 • اگر از مدل اسپری آن استفاده میکنید، قبل از مصرف آن را تکان دهید.
 • بیشتر از مقدار لازم از این پماد بر روی پوست استفاده نکنید
 • اگر از این پماد برای رفع سوختگی پا در کودکان استفاده می کنید، بعد از هر بار تعویض پوشک باید این کرم را بر ناحیه آسیب زده بزنید.
 • این پماد برای درمان بیماری ملاسما و اگزمای پوستی مفید است.
 • این پماد برای درمان عفونتهای باکتریایی پوستی مفید نیست.
 • اگر به این پماد یا محصولات مشابه حساسیت دارید، این موضوع را به پزشک بگویید.
 • اگر پوست شما دچار عفونت شده است، قبل از استفاده از این پماد با پزشک مشورت کنید.
 • هنوز مشخص نیست که این پماد می تواند بر شیردهی مادر اثر بگذارد یا خیر. به همین دلیل اگر در دوران بارداری و شیردهی هستید، قبل از استفاده از این دارو با پزشک مشورت کنید.

care from skinشما می توانید جهت خرید پماد سوختگی و محصولات مراقبت از پوست از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

آیا پماد زینک اکساید برای رفع جوش و آکنه مفید است؟

پماد زینک اکساید مانع از تجمع چربی بر روی پوست میشود. یکی از دلایل اصلی بروز جوش و آکنه بر روی صورت چربی پوست است. این پماد با کاهش چربی پوست به رفع جوش و آکنه کمک می کند و التهابات پوستی را تسکین می بخشد.

در چه مواقعی نباید از پماد زینک اکساید استفاده شود؟

اگر به مواد غذایی و یا داروهای زیر حساسیت دارید، هرگز از این پماد استفاده نکنید:

 • روی
 • دایمتیکون
 • روغن جگر ماهی
 • پماد لانولین
 • پارابن ها

آیا خطر حساسیت در اثر استفاده از پماد زینک اکساید وجود دارد؟

بروز حساسیت در اثر استفاده از این پماد بسیار نادر است، اما این دارو حاوی مواد غیر فعال است که می توانند حساسیت زا باشند. اگر در اثر استفاده از این پماد دچار قرمزی، خارش، تورم، مشکلات تنفسی مانند تنگی نفس و سرگیجه شدید سریعا با بخش فوریتهای پزشکی بیمارستمان تماس بگیرید. همچنین، اگر پس از هفت روز از استفاده از این پماد بهبودی پیدا نکردید، این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.

کرم ضد آفتاب SPF50 بایوتچ دلانوکرم ضد آفتاب ضد لک دلانو | ضد لک و دارای دو رنگ بژ طبیعی و روشن

زینک اکساید مقعدی

شیاف زینک اکساید نوعی داروی مسکن است که برای برطرف نمودن درد و خارش ناشی از بیماری هموروئید استفاده میشود. این شیاف حاوی موادی است که مانع از تماس مقعد با مدفوع میشود و همین امر التهاب و تحریک پوستی را کاهش میدهد.

پماد زینک اکساید و زخم های عمیق

تا بدینجا به این موضوع اشاره کردیم که این پماد برای درمان سوختگی و یا بهبود زخم مورد استفاده قرار می گیرد، اما به این نکته مهم توجه داشته باشید که این پماد هرگز برای زخم های عمیق و یا سوختگی های بسیار شدید مناسب نیست. به همین دلیل قبل از تهیه این پماد با پزشک و یا دارو ساز در مورد شدت سوختگی و نوع زخم خود صحبت کنید.

آیا این پماد باید به طور مرتب مورد استفاده قرار گیرد؟

وقتی پماد زینک اکساید برای درمان سوختگی، بهبود زخم و یا هر مورد دیگری تجویز می گردد، دوره درمانی برای آن مشخص می شود که پیروی از آن دوره اثربخشی دارو را بالا می برد. اگر به این دوره درمان توجه نشود، ممکن است که سوختگی و یا زخم بهبود پیدا نکنند. اگر در این دوره به دلیلی نتوانستید از پماد استفاده کنید، در زمان استفاده بعدی از آن هرگز مقدار تجویز شده را افزایش ندهید.

نکات پایانی

همیشه قبل از استفاده از زینک اکساید روی پوست، یک پچ تست انجام دهید. هرگز آن را روی زخم باز یا تاول زده نزنید. اگر پوست خشکی دارید، از اکسید روی همراه با مرطوب کننده استفاده کنید تا از خشک شدن بیشتر آن جلوگیری کنید. همچنین از زدن آن در نزدیکی چشم خودداری کنید. پیشنهاد می کنیم ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، روزانه از ضد آفتاب غنی از اکسید روی استفاده کنید، حتی اگر بیرون نمی روید. استفاده از کرم ضد آفتاب در خانه، می تواند شما را از نور آبی لپ تاپ و تلفن همراه نجات دهد.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.