مکمل تقویت قوای جنسی

قرص استامینوفن چیست و عوارض جانبی این قرص کدامند؟

قرص استامینوفن چیست و عوارض جانبی این قرص کدامند؟

قرص استامینوفن یک داروی قدیمی است و در سال 1877 برای اولین بار ساخته شده است و به همین دلیل تقریبا برای تمامی پزشکان و افراد شناخته شده است. قرص استامینوفن که در ایالات متحده آمریکا با نام تجاری تایلنول شناخته شده است قرص و دارویی است که به عنوان تب بر و مسکن برای همه سنین اعم از نوزادان، کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرد. فروش قرص استامینوفن بدون نسخه پزشک آزاد است و می توان بدون مراجعه به پزشک این قرص را تهیه کرد.

عملکرد قرص استامینوفن

مصرف این دارو معمولا 12 دقیقه بعد از مصرف مشخص می شود. اثرات ضد التهابی قرص استامینوفن در حد آسپرین است و خاصیت ضد التهابی آن کم است. مکانیسم و عمکلرد قرص استامینوفن در بدن به درستی شناخته شده نیست، اما به طور کلی این قرص به تولید پروستاگلاندینهای تولیدی بدن کمک می کند. پروستاگلاندین ها سبب بروز التهاب و تب در بدن می شوند. استامینوفن به شکل قرص، کپسول، شربت و شیاف در دسترس است.

قرص استامینوفن را باید در درجه حرارت 15 تا 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید. این دارو نباید در معرض نور و یا حرارت شدید قرار گیرد. مصرف این دارو با غذاهای سرشار از کربوهیدرات جذب این قرص را به تاخیر می اندازد.

طعم تلخ قرص استامینوفن!

طعم قرص استامینوفن بسیار تلخ است، در صورتی که این طعم برای شما بسیار زننده است می توانید آن را خرد کنید و در آب میوه حل کنید و بعد بنوشید. با این روش طعم تلخ این دارو کمتر می شود و دیگر شما در هنگام استفاده از این دارو اذیت نمی شوید. در مصرف این قرص دقت داشته باشید که باید با آب فراوان مصرف شود. هرگز این قرص را بدون آب و یا با آب کم مصرف نکنید.

قرص استامینوفن را چگونه مصرف کنیم؟

قرص استامینوفن معمولا برای کنترل درد مورد استفاده قرار می گیرد. این قرص بلافاصله بعد از شروع درد باید بلافاصله مصرف شود. هرگز نباید شرایطی به وجود بیاید که درد زیاد بشود، زیرا اگر درد افزایش یابد این دارو اثر چندانی در بدن نخواهد داشت.

ممکن است پزشک از بیمار بخواهد که قرص استامینوفن را روزی چند وعده مصرف کند، اگر بیمار فراموش کند قرص استامینوفن را مصرف کند به محض یادآوری باید بلافاصله آن را مصرف کنید. ولی اگر زمان یادآوری نزدیک به مصرف بعدی باشد باید تا زمان مصرف بعدی صبر کنید. هرگز به دلیل فراموشی، مصرف قرص استامینوفن را دو برابر نکنید.

قرص استامینوفن را می توان بعد یا قبل از مصرف غذا مصرف کرد، نکته حایز اهمیت این است که بهتر است این دارو با شکم خالی مصرف نشود زیرا اثرات بدی بر سلامتی خواهد داشت.

قرص استامینوفن رایج ترین دارویی است که برای درمان تب و کاهش درد مورد استفاده قرار می گیرد. مقداری از این دارو در قرص های سرماخوردگی وجود دارد. به همین دلیل مصرف هم زمان این دارو با قرص گلودرد و سرماخوردگی پیشنهاد نمی شود، مگر با دستور پزشک! زیرا خطر مسمومیت وجود دارد.

قرص گلو درد و سرماخوردگیمی توانید برای خرید قرص گلو درد و سرماخوردگی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

 

بهتر است قبل از مصرف قرص استامینوفن و داروهای سرماخوردگی دستورالعمل موجود بر روی پک دارو را مطالعه کنید و یا با پزشک و یا داروساز مشورت کنید. بزرگسالان نباید بیش از 10 روز از این قرص استفاده کنند و در کودکان این قرص نباید بیشتر از 5 روز مورد استفاده قرار گیرد.

مسئله حایز اهمیت این است که مصرف بیش از حد قرص استامینوفن عوارض جانبی به همراه دارد و به کبد آسیب وارد می کند. فاصله حد مجاز این قرص و میزانی که به کبد آسیب وارد می کند بسیار کم است به همین دلیل در مصرف این قرص باید بسیار محتاط بود.

در صورتیکه با مشکل کبدی مواجه شده اید می توانید با مصرف قرص کبد عملکرد کبد خود را بهبود ببخشید .

به طور کلی افرادی که از مشکلات کلیوی رنج می برند، افرادی که روزانه الکل مصرف می کنند و افرادی که تحت درمان با داروی وارفارین هستند در مصرف قرص استامینوفن باید بسیار محتاط باشند زیرا مصرف این قرص بری این افراد می تواند خطر آفرین باشد.

مصرف قرص استامینوفن در کودکان!

مصرف قرص استامینوفن در کودکان!

قرص استامینوفن طعم بسیار تلخی دارد به همین دلیل بیشتر کودکان تمایلی به خوردن این دارو ندارند. بیشتر پزشکان ترجیح می دهند برای کودکان فرم سوپانسیون را تجویز کنند زیرا در این دارو از املاحی استفاده می شود که طعم تلخ دارو را از بین می برد و مصرف آن برای کودکان دلپذیرتر است.

دستور مصرف  قرص استامینوفن در کودکان!

قرص استامینوفن باید طبق نظم و اصول مصرف شود. کودکان 11 تا 12 ساله هر 4 تا 6 ساعت یک بار باید یک عدد قرص و یا شیاف این دارو را مصرف کنند. کودکان 9 تا 11 ساله هر 4 تا 6 ساعت یک بار باید 400 میلی گرم از یک قرص یا شیاف استامینوفن را استفاده کنند. کودکان 6 تا 9 ساله باید هر 4 تا 6 ساعت یکبار 320 میلی گرم از این قرص و یا شربت را استفاده کنند.

کودکان 4 تا 6 ساله باید 240 میلی گرم از این دارو را هر 4 تا 6 ساعت مصرف کنند. کودکان 2 تا 4 سال باید 160 میلی گرم از قرص استامینوفن را هر 4 تا 6 ساعت یکبار مصرف کنند. نوزدان 4 تا 11 ماه و نوزادان زیر 3 ماه باید به ترتیب 80 میلی گرم و 40 میلی گرم از  قرص استامینوفن را هر 4 تا 6 ساعت مصرف کنند.

 

شیاف استامینوفن چیست؟

شیاف استامینوفن برای کاهش دردهای عضلانی، استخوانی، کمر درد و سردرد مورد استفاده قرار می گیرد. دستهای خود را قبل و بعد از استعمال این شیاف بشویید. اگر شیاف نرم شده است قبل از استفاده 15 دقیقه در یخچال بگذارید.

برای گذاشتن شیاف به پهلو دراز بکشید و آن را وارد مقعد کنید.  هرگز دوز مصرفی را تغییر ندهید، اگر از مشکلات کلیوی و کبدی رنج می برید این موضوع را با پزشک در میان بگذارید. به طور کلی بهتر است شیاف استامینوفن را در یخچال نگهداری کنید.

عوارض جانبی قرص استامینوفن!

ممکن است برخی از افراد به قرص استامینوفن حساسیت داشته باشند و بدن آنها در برابر این دارو واکنش نشان دهد. در صورت بروز هر یک از علایم زیر سریعا اقدام کنید و نزد پزشک بروید:

  • نشانه ها و علایمی از واکنش آلرژیک مانند کهیر، تورم، خارج، بروز قرمزی و یا تاول بر روی پوست و پوسته پوسته شدن آن، خس خس سینه، درد در قفسه سینه، مشکل در تنقس، تورم گلو، گرفتگی صدا به طرز غیر معمول، تورم زبان، لبها، صورت، زبان.
  • نشانه ها و علایمی مانند ادرار تیره، احساس خستگی، عدم گرسنگی، تهوع و درد معده، مدفوع با رنگ روشن، استفراغ، پوست و یا چشم های زرد.
  • عدم ادرار و یا تغییر در عادات ادرار.
  • واکنش شدید پوستی.

در رابطه با واکنش های شدید پوستی بعد از مصرف قرص استامینوفن باید هوشیار باشید. این واکنش ها مشکلات زیادی را برای سلامتی به وجود می آورند و گاهی اوقات منجر به مرگ می شوند.

 

در صورت بروز تورم، قرمزی، تاول و یا پوسته پوسته شدن پوست که ممکن است با تب و یا بدون تب باشد، قرمزی و خارش چشم ها، تورم و درد در زبان، گلو و بینی حتما با اورژانس تماس بگیرید. تمامی داروها دارای عوارض جانبی هستند. با این وجود بسیاری از افراد هیچ گونه واکنشی به داروها نشان نمی دهند و یا واکنش آنها بسیار محدود است.

در صورت بروز هر عوارضی بعد از مصرف قرص، و در این مورد ویژه قرص استامینوفن، سریعا با اورژانس تماس بگیرید و یا نزد پزشک بروید. عوارض دیگری که ممکن است در صورت مصرف قرص استامینوفن رخ دهد به صورت زیر است:

این مواردی که در این مقاله بدان اشاره شد عوارض پرتکراری هستند که بعد از مصرف قرص استامینوفن رخ داده اند. ممکن است واکنش شما به این قرص متفاوت باشد. در صورت بروز هرگونه حالت غیرعادی پس از مصرف قرص استامینوفن سریعا به پزشک مراجعه کنید و یا با اورژانس تماس بگیرید.

مصرف این دارو می تواند بر تست قند خون اثر بگذارد و قند خون را پایین نشان دهد. بنابراین اگر از این دارو استفاده می کنید قبل از انجام این تست پزشک را مطلع کنید. آنطور که تحقیقات نشان می دهند مصرف این قرص در دوران بارداری بی ضرر است اما اخیرا مطالعات به این امر اشاره کرده اند که مصرف قرص استامینوفن در دوران بارداری بر جنین اثر منفی می گذارد و احتمال عقیمی را در جنین افزایش می دهد.

قرص استامینوفن داروی کم عارضه ای است ولی مصرف دوز بالای آن علایم مختلفی را به وجود می آورد. همانطور که بدان اشاره کردیم تهوع، استفراغ، تعریق، درد شکم، زرد شدن پوست و چشم، نارسایی کبد وکلیه، افزایش مشکلات قلبی از عوارض جانبی مصرف این قرص هستند.

علایم شدیدی مانند تشنج، کما و حتی بروز بیماری سرطان خون در اثر استفاده طولانی مدت از عوارض شدید مصرف  قرص استامینوفن هستند. داروخانه آنلاین در خدمت شماست تا بهترین مکمل های دارویی را به شما عرضه کند. این سایت داروخانه را به خانه شما می آورد و می توانید به راحتی و از خانه انواع داروها و مکمل ها را سفارش دهید. اگر تجربه ای در مورد استفاده از قرص استامینوفن دارید، با ما به اشتراک بگذارید.

 

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مقالات زیر را به شما پیشنهاد می کند :

مجله سلامت داروخانه آنلاین خرید محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.