مکمل تقویت قوای جنسی

استفاده کودک از تلفن همراه؛ چالش ها، فواید و مضرات

استفاده کودک از تلفن همراه

امروزه با توجه به پیشرفت های تکنولوژی بسیاری از امور زندگی با ابزارهای دیجیتال مانند تلفن همراه، تبلت و … انجام پذیر است. کودکان نیز به صورت روزمره در معرض این ابزار هستند و شاید بسیار از فعالیت های آموزشی یا سرگرم کننده آنها در بستر این ابزار صورت گیرد. لوازم دیجیتال به خصوص تلفن همراه مزایا و معایبی را همزمان متوجه کودک می کنند. به همین دلیل بسیار لازم است بدانیم کودک برای استفاده از تلفن همراه آماده است یا خیر. در مقاله امروز به استفاده کودک از تلفن همراه و مسائل پیرامون آن خواهیم پرداخت.

استفاده کودک از تلفن همراه چه زمانی مجاز است؟

اینکه استفاده کودک از تلفن همراه چه زمانی مجاز است به موارد مختلفی بستگی دارد. “جری بابریک” روانشناس بالینی گفته است: “در موضوع استفاده از تلفن همراه برای کودکان سن به تنهایی ملاک نمی باشد. علاوه بر سن عواملی همچون آگاهی اجتماعی و درک کودک از معنای فناوری بسیار مهم است. ممکن است یک نوجوان 15 ساله شما به این بلوغ نرسیده باشد و شما برایش موبایل بخرید در حالیکه فرزند 12 ساله شما بالغ باشد و بتواند به درستی از تلفن همراه استفاده کند.”

دکتر بابریک توصیه می کند پیش از خرید تلفن همراه برای کودک به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • آیا کودک شما هر چند وقت یکبار وسیله ای خصوصا چیز گران قیمتی را گم می کند؟ اگر به او بگویید وسیله ای بسیار مهم و گران قیمت است از آن بهتر مراقبت می کند؟
 • آیا توانایی مدیریت پول را دارد؟ آیا ممکن است وسط بازی و بدون توجه به هزینه ها و بسیاری موارد دیگر پول پرداخت کند؟
 • درک او از تکنولوژی چقدر است؟ آیا می داند که افراد اطراف او خصوصا کارفرمایان و همکاران آینده می توانند هر آنچه را که او پست کرده ببینند؟
 • آیا فرزند شما می تواند به محدودیت هایی که برایش تعیین کرده اید پایبند بماند؟ آیا او مدام به کامپیوتر و کنسول بازی مشغول است و در استفاده از تلفن همراه زیاده روی می کند؟

خرید تلفن همراه برای کودک چه نگرانی هایی می تواند به دنبال داشته باشد؟

والدین همواره در هنگام خرید تلفن همراه برای کودک دچار نگرانی هایی می شوند که شامل موارد زیرند:

 • هزینه: اولین نگرانی هزینه تلفن همراه است. بسیاری از والدین نگران این هستند که فرزند آنها ممکن است از وسیله ای که آنها برایش هزینه کرده اند نتواند مراقبت کند و به راحتی آنرا بشکند یا گم کند.
 • هزینه داده های فرار: ممکن است فرزند آنها بدون اطلاعشان از کارت اعتباری والدین حین بازی و استفاده از برنامه های دیگر استفاده کند.
 • عبور از حد و مرزها: فرزند آنها بتواند مطالب یا پیام نامناسب به دیگران ارسال کند و از حد و مرزها فراتر رود.
 • آسیب دیدگی: فرزند آنها طعمه آزار و اذیت و قلدری سایبری شود.
 • اعتیاد به تلفن همراه: فرزند به موبایل وابسته شود و نتواند این مسئله را کنترل کند.

استفاده کودک از تلفن همراه چه فوایدی دارد؟

اگر برای خرید تلفن همراه برای فرزندتان مردد هستید شاید آشنایی با فواید تلفن همراه بتواند شما را برای خرید تشویق کند:

آشنایی با دنیای مدرن

استفاده از گوشی همراه باعث آشنایی کودک با دنیای جدید و استفاده از امکانات بی پایان آن می شود. گوشی همراه کمک می کند کودک با دیگران ارتباط داشته باشد، نسبت به دنیای اطراف آگاه شود و بتواند خود را سرگرم کند. همچنین به آنها کمک می کند تا با دنیای پرسرعت مدرن آشنا و هماهنگ شوند.

متکی شدن به خود

اینکه فرد چه مقدار می تواند در زندگی مستقل باشد به نحوه تربیت او در کودکی بستگی دارد. استفاده از تلفن همراه به کودک اجازه می دهد تا کارهای خود را به تنهایی انجام دهد. به طور مثال او می تواند در اینترنت به دنبال جواب سوال هایش بگردد و یا برای مشکلات جزئی خود راه حل پیدا کند.

افزایش سواد دیجیتالی

فناوری همواره رو به جلو حرکت می کند و لازم است کودک شما به آن آگاه باشد. دانش اولیه ای که کودک شما با استفاده از تلفن همراه بدست می آورد در طول رشد او می تواند برایش بسیار مفید باشد. هوش فنی مهارتی بسیار مهم و با ارزش برای آینده است و بدون سواد دیجیتال مواجهه با دنیای مدرن برای کودک می تواند بسیار سخت باشد.

کمک در مواقع ضروری

استفاده از تلفن همراه می تواند برای مواقعی ضروری برای کودک بسیار مفید باشد. داشتن تلفن همراه کمک می کند با دیگران تماس بگیرد و یا با والدین خود راحت تر ارتباط برقرار کند.

استفاده کودک از تلفن همراه

استفاده کودک از تلفن همراه چه مضراتی دارد؟

جدای از فواید تلفن همراه، در صورت کنترل نشدن استفاده از آن، مضرات زیر می تواند دامن گیر فرزند شما شود:

تاثیرات منفی بر سلامت جسمانی کودک

کودکان در یک بازه 18 تا 20 ساله جهش رشد را تجربه می کنند. در این بازه بدن چندین مرحله رشد را طی می کند که بسیار حیاتی است. در این مراحل ویژگی های مورد نیاز برای زنده ماندن در سال های آتی در کودک پرورش می یابد. سال های پیش از نوجوانی و نوجوانی دوره بسیار مهمی است و بدن آنها سازگاری بیشتری دارد. بسیار مهم است فرزند شما در این دوره فعال باشد. کارشناسان توصیه می کنند فرزند شما در این دوران روزانه حداقل 60 دقیقه فعالیت هوازی مانند دویدن، پریدن و … را داشته باشد. زمانیکه کودک با گوشی همراه خود مشغول شود ناخودآگاه فعالیت بدنی اش کاهش می یابد و از رشد فیزیکی باز می ماند.

کاهش فعالیت بدنی کودک

معضل چاقی کودکان امروزه دغدغه بسیاری از افراد است. دلیل چاقی می تواند فعالیت بدنی کم و انتخاب غذای ناسالم برای کودک باشد. بسیاری از متخصصان عقیده دارند استفاده کودک از تلفن همراه چاقی را در پی دارد. فناوری وسایل دیجیتال باعث درگیری بیش از حد کودکان به تلفن همراه و بازی های ویدئویی می شود. این بازی ها با تحریک دوپامین در مغز که هورمون لذت است باعث می شوند کودک بیش از پیش به این بازی ها علاقمند شود. احساس لذت ناشی از بازی و احساس خوشایند موفقیت باعث می شود کودک علاقه بیشتری به بازی پیدا کند. پس از مدتی مغز به ترشح دوپامین یا لذت آنی معتاد می شود و کودک را تشویق می کند مدت زمان طولانی تری بازی کند. این مسئله باعث می شود کودک تمایل خود برای فعالیت های فیزیکی را از دست بدهد و ترجیح دهد با تلفن همراهش به بازی مشغول شود.

افزایش مشکلات بینایی

استفاده طولانی مدت از تلفن همراه می تواند باعث مشکلات نزدیک بینی در کودکان شود. دیده می شود حتی کودکان زیر سه سال با گوشی موبایل بازی می کنند. این مسئله باعث می شود آنها در معرض نور شدید صفحه نمایش قرار گیرند و دچار مشکلات بینایی شوند.

ایجاد درد و ناراحتی عضلانی- اسکلتی

مطالعه ای در سال 2013 حاکی از این بود که کودکانی که روزانه بیشتر از 2 ساعت از تلفن همراه استفاده می کنند دچار مشکلاتی مانند کمرددرد و گردن درد می شوند. این مطالعه همچنین نشان داد استفاده مداوم از تلفن همراه می تواند در رشد مناسب بدنی اخلال ایجاد کند.

مواجهه مداوم کودک با میدان های الکترومغناطیسی

استفاده کودک از تلفن همراه می تواند او را با میدان های الکترومغناطیسی مواجه کند. گوشی های هوشمند از میدان های الکترومغناطیسی برای اتصال به WiFi و شبکه های سلولی استفاده می کنند. این میدان ها برای موجودات زنده مضر هستند و باعث آسیب به انسان، گیاه و جانوران می شوند. مواجهه مداوم با این میدان ها می تواند باعث اختلالات خواب و بیماری های مزمن مانند سرطان شوند. از آنجا که در طول مراحل رشد کودک سلول ها با سرعت بالایی در حال تقسیم و تکثیر هستند قرار گرفتن در معرض میدان های مغناطیسی دستگاه های بی سیم می تواند باعث جهش ژنتیکی در DNA در طول مراحل رشد شود. بنابراین لازم است استفاده کودک از تلفن همراه محدود باشد و فاصله او با این دستگاه ها کاهش یابد.

استفاده کودک از تلفن همراه

تاثیرات مخرب بر سلامت روان

بسیاری از کارشناسان سلامت معتقدند استفاده کودک از تلفن همراه با الگوی رشد طبیعی تداخل دارد و می تواند باعث مشکلاتی مانند اضطراب اجتماعی و افسردگی در کودکان شود.

کاهش هوش هیجانی کودک

انسان ها موجودات عاطفی پیچیده ای هستند. تنها هوش زبانی و کلامی برای داشتن ارتباط عمیق با دیگران کافی نیست. هوش هیجانی تنها می تواند با حضور در اجتماع رشد کند و هیچ برنامه یا کتابی نمی تواند به او آموزش دهد چگونه نشانه های عاطفی را فرا بگیرد و به موقعیت های عاطفی واکنش نشان دهد.
استفاده کودک از تلفن همراه باعث می شود او به جای تعامل نزدیک، از پیامک، تماس تلفنی و رسانه های اجتماعی استفاده کند. این مسئله باعث عدم رشد عاطفی و ایجاد مشکلات در سازگاری و تناسب اجتماعی در بزرگسالی شود.

افزایش اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی یکی از مشکلات روزگار ماست. انجمن اضطراب و افسردگی امریکا بیان می کند که حدود 25.1 درصد کودکان بین 13 تا 18 سال در امریکا مبتلا به اختلال اضطراب هستند. اختلال اضطراب اجتماعی باعث ترس فرد در موقعیت های زیر می شود:

 • رفتن به مدرسه
 • غذا خوردن در جمع
 • صحبت کردن با افراد جدید
 • صحبت کردن در جمع
 • قضاوت شدن و تحقیر شدن

بسیاری از کارشناسان معتقدند استفاده کودک از تلفن همراه در سنین پایین می تواند باعث اضطراب اجتماعی در او گردد.

چگونه می توان استفاده کودک از تلفن همراه را محدود کرد؟

در ادامه با راهکارهایی آشنا می شوید که از طریق آنها می توان استفاده کودک از تلفن همراه را محدود کرد:

 • در اولین قدم رمز موبایل او را بگیرید و به او گوشزد کنید در صورت درست استفاده نادرست از موبایل، آن را از او خواهید گرفت.
 • زمان مشخصی را برای استفاده از تلفن همراه مشخص کنید.
 • برای شارژ تلفن همراه، هزینه اینترنت و خرید بازی محدودیت تعیین کنید.
 • استفاده از تلفن همراه را در اواخر شب و در حین فعالیت های خانوادگی ممنوع کنید.
 • او را از عواقب خراب شدن، شکستن و گم شدن تلفن همراه باخبر سازید.
 • او را متوجه کنید که نباید برای فرار از موقعیت های ناراحت کننده از تلفن همراه استفاده کند. برای مکالمات مهم تماس رو در رو را به او یاد دهید.
 • رسانه های اجتماعی فرزند خود را کنترل کنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.