مکمل تقویت قوای جنسی

پماد کلوتریمازول دارویی مناسب برای درمان عفونت قارچی!

داروی کلوتریمازول دارویی مناسب برای درمان عفونت قارچی!

امروزه در قرنی زندگی می‌کنیم که باید شناخت کاملی به انواع بیماری ها و داروها داشته باشیم تا بتوانیم به خوبی از سلامت خود محافظت کنیم. در این قرن از تمامی افراد انتظار می‌رود قبل از استفاده از هر دارویی ابتدا آن را به خوبی بشناسند و با ویژگی‌ها، عوارض و تداخلات دارویی آن آشنایی داشته باشند.

در این مقاله قصد داریم به معرفی کرم کلوتریمازول بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این دارو خواهید داشت و در صورت مصرف با دانش کامل از آن استفاده خواهید کرد. به این نکته توجه داشته باشید هدف این مقاله افزایش آگاهی است و هرگز توصیه‌ای به مصرف یا عدم مصرف این دارو نمی‌کند.

پماد کلوتریمازول 1 درصد برای چیست؟

آنچه در این صفحه میخوانید پنهان

کرم کلوتریمازول یا پماد کلوتریمازول یک درصد یک داروی ضد قارچ است که برای درمان عفونت های پوستی ناشی از قارچ استفاده می شود. در واقع دارویی است که برای درمان عفونت قارچی واژن و دستگاه تناسلی زنان، دهان، پوست، خارش کشاله ران، عفونت قارچی حلقوی، برفک دهان و عفونت باکتریایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به شکل کرم یا پماد، قطره و قرص به بازار دارویی عرضه می‌شود. پماد کلوتریمازول 1 درصد موضعی درواقع یک ضد قارچ قوی است که فعالیت ها قارچ‌ها را تضعیف می‌کند و آن ها را از بین می‎‌برد. این دارو در پایان سبب مرگ قارچ‌ها و ریشه کن شدن آن ها می‌شود.

ژل بهداشتیشما می توانید جهت خرید ژل شستشوی بانوان از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

استفاده از کرم کلوتریمازول برای چه کسانی مجاز است؟

کرم، اسپری، محلول و پماد کلوتریمازول برای اکثر بزرگسالان و کودکان قابل استفاده است. به طور کلی پماد کلوتریمازول موضعی برای همه مناسب نیست. برای اطمینان از بی خطر بودن آن برای شما، اگر در گذشته واکنش آلرژیک به کلوتریمازول یا هر داروی دیگری داشته اید، به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی کرم کلوتریمازول موضعی

عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارو است. اما هنگامی که پزشکی دارویی را برای شما تجویز می‌کند مطمنا اثرات آن بیشتر از عوارض جانبی آن است. این دارو مانند هر داروی دیگری دارای عوارض جانبی است که به شرح زیرند:

 • تهوع
 • تب
 • خارش
 • سوزش
 • تورم
 • ناراحتی معده و درد معده
 • بوی بد ترشحات واژن ( اگر در قسمت واژینال مورد استفاده قرار گیرد)

حساسیتهای آلرژیک در اثر استفاده از این دارو بسیار نادر است، اما اگر پس از مصرف این دارو دچار حساسیت های شدید پوستی، کهیر و تنگی نفس شدید سریعا با بخش فوریت های پزشکی بیمارستان تماس بگیرید.

نحوه و زمان استفاده از کلوتریمازول

مدت استفاده از پماد کلوتریمازول به نوع عفونت شما بستگی دارد. مثلا برای عفونت واژن بهتر است حداقل 2 هفته از آن استفاده کنید، حتی اگر تمام علائم عفونت از بین رفته باشد، تا از عود آن جلوگیری کنید. در صورت نیاز تا 4 هفته قابل استفاده است. کلوتریمازول را 2 تا 3 بار در روز روی ناحیه آسیب دیده بمالید. اگر روزی 3 بار از آن استفاده کنید بهتر عمل می کند. اگر ناحیه آسیب دیده بزرگ یا مودار است، بهتر است از اسپری یا محلول استفاده کنید. اگر از کلوتریمازول روی پاهای خود استفاده می کنید، مطمئن شوید که قبل از استفاده از کلوتریمازول، پاهای خود را به خصوص بین انگشتان پا بشویید و کاملا خشک کنید.

کرم کلوتریمازول

استفاده از کرم کلوتریمازول برای درمان عفونت قارچی پوست

اگر در ناحیه پوست خود احساس خارش و سوزش فراوان دارید به احتمال زیاد به عفونت قارچی پوست مبتلا شده‌اید. بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا دلیل اصلی قارچ پوستی شما تشخیص داده شود. اگر پزشک این دارو را برای عفونت قارچی شما تجویز کرد باید پوست را به خوبی تمیز کنید و کرم را بر روی محل بمالید. دوره درمان را کامل کنید. منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند که طول درمان قارچ پوستی با کلوتریمازول تقریبا دو هفته است.

استفاده از کرم کلوتریمازول برای درمان عفونت قارچی واژن

عفونت واژن نوعی بیماری است که سبب بروز التهاب و خارش شدید در قسمت واژن می‌شود. اگر این بیماری درمان نشود، خطر نازایی افزایش پیدا می‌کند. علائم ابتلا به عفونت قارچی واژن به شرح زیر هستند:

 • درد و سوزش، قرمزی، خارش و التهاب در واژن
 • ترشحات بی بو و پنیری شکل
 • درد هنگام رابطۀ جنسی
 • سوزش هنگام ادرار کردن

اگر به این علائم مبتلا هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با بررسی ترشحات واژن بیماری شما را تشخیص می‌دهد. فروش انواع کرم واژینال برای درمان عفونت آزاد است، اما خرید آنها بدون نسخه پزشک کار اشتباهی است. زیرا ممکن است عفونت دلیل دیگری به جز قارچی داشته باشد و مصرف این کرم‌ها تنها وضعیت بیماری را حادتر می‌کند.

یکی از روش های درمانی رایج برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده از کرم واژینال کلوتریمازول است. معمولا یک اپلیکاتور روزانه برای درمان این عفونت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر نیازی نباشد که کرم درون واژن تزریق شود، از پماد واژینال کلوتریمازول 2 درصد برای  از بین بردن سوزش و خارش ناحیه اطراف واژن استفاده می‌شود. دستور مصرف این دارو ( کرم و قرص) به شرح زیر است:

 • روازنه یک قرص واژینال حاوی 100 میلی‌گرم کلوتریمازول به مدت 7 روز در داخل واژن قرار داده شود. در صورت استفاده از کرم، روزانه یک اپلیکاتور به مدت 7 تا 14 روز پیاپی ( طبق نظر پزشک) استفاده شود.
 • اگر از این کرم برای ناحیه بیرون واژن استفاده می‌کنید، ناحیه اطراف را به خوبی بشویید و سپس کرم را به آن ناحیه بزنید و دست خود را با آب فراوان بشویید.

بهتر است دوره درمان با کرم کلوتریمازول کامل گردد، در غیراینصورت بازگشت مجدد بیماری وجود دارد.

نحوه مصرف کرم کلوتریمازل برای عفونت واژن
قرص یا کرم ( 100 میلی گرم)با استفاده از اپلیکاتور به درون واژن تزریق کنید

درمان را به مدت 7 تا 14 روز ادامه دهید

استفاده از قطره کلوتریمازول برای درمان عفونت گوش

اگر گوش به عفونت قارچی مبتلا شود، از این قطره برای درمان استفاده می‌شود. برای استفاده از این قطره باید دراز بکشید و یک و یا دو قطره را در داخل گوش بریزید. سپس به مدت یک الی دو دقیقه در همین حالت بمانید.

استفاده از کرم کلوتریمازول موضعی برای درمان قارچ ناخن

قارچ ناخن یک لکه زرد یا سفید رنگ زیر ناخن است. در صورتی که این قارچ جدی گرفته نشود احتمال افتادن ناخن وجود دارد. اگر این لکه بر روی ناخن شما به وجود آمده است و ناخن را شکننده کرده است به پزشک مراجعه کنید. اگر بر روی دست خود لاک دارید آن را پاک کنید و ناخن را خشک نگه دارید. سپس این کرم را بر روی ناحیه قارچی بزنید و دوره درمان را کامل کنید. دقت داشته باشید این کرم برای استعمال در ناحیه واژن نیست.

استفاده از اسپری کلوتریمازول

اگر برای اولین بار از اسپری استفاده می کنید، اسپری را با فشار دادن سر اسپری یک یا دو بار به سمت پایین آماده کنید. نگه دارید و حدود 15 سانتی متر دور از ناحیه آسیب دیده اسپری کنید.

داروهای مشابه کرم کلوتریمازول

آیا استفاده از کرم کلوتریمازول در دوران بارداری مجاز است؟

مطالعات متعددی در این زمینه صورت گرفته‌اند. تا به حال هیچ مدرک و سند دقیقی در مورد آسیب رساندن این کرم به جنین، خطر زایمان زود رس و تولد نوزاد کم وزن به دست نیامده است. اما اگر این کرم در واژن وجود داشته باشد و در اثر زایمان طبیعی با جنین برخورد کند، خطر برفک دهانی برای نوزاد وجود دارد. البته بهتر است بدانید این بیماری خطرناک نیست و به راحتی درمان می‌شود.

با این حال کارشناسان سلامتی همواره هشدار می‌دهند که قبل از استفاده از این کرم در دوران بارداری حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

کلوتریمازول و شیردهی

به طور کلی استفاده از کلوتریمازول در دوران شیردهی بی خطر در نظر گرفته می شود. اگر کودک شما برای برفک دهان تحت درمان است، می توانید به شیردهی ادامه دهید، اما باید همزمان تحت درمان قرار بگیرید. بعد از هر بار شیردهی به نوزاد، کرم کلوتریمازول را روی نوک پستان و اطراف آن بمالید.

پماد کلوتریمازول واژینال

از پماد کلوتریمازول واژینال برای تسکین و درمان بسیاری از عفونت های واژینال و بعضآ برخی بیماری های قارچی واژینال استفاده می شود. به این صورت که مقدار تجویز شده از پماد را در هر بار مصرف، با استفاده از اپلیکاتور و با احتیاط برای واژن استعمال کنید.

داروهای مشابه کلوتریمازل

اگر به هر دلیلی به داروی کلوتریمازول دسترسی ندارید، می‌توانید از نمونه‌های مشابه آن استفاده کنید. اما قبل از استفاده با پزشک و یا دارو ساز مشورت نمائید. داروهای مشابه این دارو به شرح زیرند:

 • میکونازول
 • بوتوکونازول
 • اکونازول
 • سیکلوپیروکس
 • اکسی کونازول
 • لولیکونازول
 • سولکونازول
 • ترکونازول
 • بوتنافین

موارد احتیاطی در مورد مصرف کرم کلوتریمازول

اگر قصد دارید برای رفع مشکلات جسمانی و درمان انواع عفونت قارچی از کرم کلوتریمازول استفاده کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • اگر از کرم  استفاده می‌کنید، این کرم نباید با چشم برخورد کند. در صورت تماس با چشم، با آب فراوان شستشو دهید.
 • اگر بیمار به عفونت قارچی مبتلا نیست نباید از این دارو استفاده کند.
 • کرم واژینال نباید همراه با تامپون مورد استفاده قرار گیرد.
 • این دارو معمولا اثرات قرص جلوگیری از بارداری را از بین می‌برد.

به این نکته توجه داشته باشید که مصرف بیش از اندازه کرم کلوتریمازول در ناحیه مبتلا به عفونت قارچی سبب درمان زودتر نمی‌شود. بنابراین مطابق با دستورالعمل از این دارو استفاده کنید.

آیا آقایان می توانند از این کرم استفاده کنند؟

اگر آلت تناسلی مردان دچار عفونت قارچی شود از این کرم می تواند برای درمان عفونت استفاده کرد. این کرم باعث می شود عفونت مخمری که در اثر قارچ ها بر روی آلت تناسلی به وجود آمده است از بین برود و این مسئله نقش موثری در حفظ سلامت اندام تناسلی مردان دارد. گاهی پزشک این کرم را برای استفاده روی آلت تناسلی که ختنه شده است به کار می برد.

نکات پایانی

کلوتریمازول به عنوان یک داروی ضدقارچ از دسته آزول‌ها شناخته می‌شود که به عنوان مهارکننده رشد قارچ‌ها عمل کرده و فعالیت‌های آنتی ‌فانگال دارد. کلوتریمازول به‌ طور گسترده برای درمان عفونت‌های پوستی و موکوسی ناشی از قارچ‌ها استفاده می‌شود. این دارو با تضعیف فعالیت سلول‌های قارچی، باعث مرگ آنها و از بین بردن علائم عفونت می‌شود. لذا بهتر است ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، در صورت نیاز به مصرف این دارو، جهت تشخیص درست و دریافت آن با پزشک متخصص مشورت بفرمایید.

خرید کاندومشما می توانید جهت خرید کاندوم از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

سوالات پرتکرار

در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف چه باید کرد؟

اگر فراموش کردید که از داروی خود استفاده کنید، نگران نباشید. فقط به محض یادآوری آن را اعمال کنید و سپس به دنبال روال معمول خود باشید.

اگر از دارو زیاد استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد؟

اگر از کرم، اسپری یا محلول کلوتریمازول بیش از حد استفاده کنید یا بیشتر از حد نیاز از آن استفاده کنید، ممکن است پوست شما را قرمز یا تحریک کند. اگر این اتفاق افتاد، دفعه بعد کمتر استفاده کنید.

آیا این دارو خارش را متوقف می کند؟

کلوتریمازول سوزش، خارش و ترشحات واژن را کاهش می دهد. این دارو یک ضد قارچ قوی است که با توقف رشد مخمر (قارچ) به سلامت رحم در زنان کمک می کند.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.