مکمل تقویت قوای جنسی

چه عواملی سبب بروز لک صورت می شوند و این لک چگونه درمان می شود؟

چرا عواملی سبب بروز لک صورت می شوند؟

پوست ارگان منحصر به فردی در بدن است، زیرا از بدن در برابر ورود انواع آلودگی ها و میکروبها جلوگیری می کند و نقش منحصر به فردی در زیبایی دارد. لک صورت یکی از رایج ترین عواملی هستند که بر زیبایی پوست اثر می گذارند و عوامل مختلفی وجود دارند که سبب بروز لک بر روی صورت می شوند. در این مقاله قصد داریم به دلایل بروز لک صورت بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این موضوع خواهید داشت.

روشن کنندهشما می توانید جهت خرید کرم ضد لک قوی و روشن کننده از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

تمامی پوست ها مستعد لک هستند!

این باور اشتباه در میان مردم وجود دارند که پوست های نازک دچار لک می شوند، اما باید به این نکته توجه داشته باشید که پوست های نازک لک را زودتر نشان می دهند! مطالعات نشان داده اند که تمامی پوست ها می توانند دچار لک شوند. لک صورت بحث ژنتیکی نیست و به عواملی نظیر تغذیه و محافظت از پوست مرتبط است.

علل بروز لک صورت

ملانین رنگدانه ایی است که رنگ پوست را مشخص می کند. در تمامی افراد این رنگدانه به صورت مساوی در بدن توزیع شده است و همین امر سبب شده است که رنگ پوست یکدست باشد. اما گاهی عوامل متعددی این تعادل را با اختلال رو به رو می کنند و این امر به صورت خال و لک و مک نشان داده می شود. در ادامه به مهم ترین دلایل بروز لک صورت می پردازیم.

ملاسما

در بیماری پوستی ملاسما لکه های قهوه ای رنگ مایل به آبی، قرمز و خاکستری بر روی صورت پدیدار می شود. این لکه ها معمولا بر سه نقطه از صورت،گونه ها- پشت لب- پیشانی، مشخص می گردند. مردان به ندرت به این بیماری دچار می شوند. دلایل مختلفی سبب بروز این بیماری می شوند که از مهم ترین آنها می توان به قرار گیری در معرض نور خورشید، استفاده از داروهای هورمونی و استفاده قرصهای ضد بارداری اشاره کرد. دوران بارداری یکی از حادترین شرایطی است که سبب تغییرات هورمونی در بدن می شود. به همین دلیل بروز ملاسما در دوران بارداری بسیار رایج است و همین امر سبب شده است که نام دیگر این بیماری لک حاملگی باشد.

بارداری

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم بارداری یکی از شرایطی است که سبب افزایش لکه های قهوه ای رنگ بر روی پوست می شود. پزشکان بر این باور هستند که دلیل لکه های تیره در دوران بارداری افزایش ملانین در بدن است. معمولا این لکه ها پس از زایمان خود به خود محو می شود. اما استفاده از کرم های ضد لک پس از بارداری نیز به بهبود این لکه ها کمک می کند.

کک مک

کک مک نوعی لک صورت به شمار می رود که در نتیجه بهم خوردن تعادل در رنگدانه پوست است. عوامل مختلفی سبب بروز این مشکل می شوند که از میان آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عوامل ژنتیکی
 • عوامل هورمونی
 • ورود به سن بلوغ
 • قرار گیری در معرض نور خورشید

در افرادی که مستعد به بروز کک و مک هستند، عواملی نظیر بارداری و تنشهای عصبی سبب می شوند که کک و مک ها برجسته تر شوند.

لک صورت در اثر نورخورشید

نور خورشید یکی از یکی از مضرترین مسائلی است که می تواند سلامت پوست را تحت تاثیر قرار دهد. قرار گیری در معرض نور خورشید بدون استفاده از ضد آفتاب مناسب سبب می شود که به بافت پوست آسیب وارد شود و همین امر زمینه ساز بروز لک صورت می گردد. همچنین، افرادی که از دستگاههای برنزه کننده پوست استفاده می کنند در خطر بروز این نوع لک هستند.

ضد آفتابشما می توانید جهت خرید ضد آفتاب از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

آیا لک صورت می تواند نشانه ای از بروز بیماریهای کبدی باشد؟

باور غلطی در میان مردم وجود دارد که فکر می کنند بروز لک های قهوه ای رنگ بر روی پوست صورت می تواند نشانه ای از بروز مشکلات کبدی باشد. بهتر است بدانید که بندرت پیش می آید که لک صورت قهوه ای رنگ در اثر مشکلات کبدی پیش بیاید. اما بروز نقاط یا برجستگی های قرمز رنگ مانند کبودی می توان مرتبط به بروز اختلالات کبدی باشد.

لک صورت در اثر مصرف داروها

در کنار تمامی این موارد، مصرف برخی از داروها نیز می توانند سبب بروز لک صورت شوند. خبر خوب این است که با قطع این داروها لک ها کاهش پیدا می کنند و درمان می شوند. مصرف داروهای زیر سبب بروز این مشکل می شوند:

 • کلرپرومازین
 • دی پنیسیلامین
 • هیدانتوئین
 • دارهای ضد مالاریا
 • دارهای ضد سرطان
 • ماینوسیکلین

لک صورت در اثر التهابات پوستی و بیماریها

گاهی التهابات پوستی سبب بروز لک می شوند. این بیمارها می توانند بیماریهای التهابی پوست و دهان، بیماریهای التهابی مفاصلی و یا سوختگی پوست در اثر قرار گیری در معرض نور خورشید باشند. بهتر است بدانید که بروز لک صورت در افرادی که پوستی سفید دارند در مقایسه با کسانی که پوستی تیره دارند بیشتر است. به همین دلیل این افراد باید بیشتر از دیگران به محافظت از پوست خود اهمیت بدهند. ابتلا به برخی از بیماریها مانند روماتیسم و نارسایی کلیوی سبب بروز این مشکل می شوند.

عوامل دیگری که سبب بروز لک صورت می شوند!

عوامل دیگری نیز هستند که می توانند سبب بروز لک پوستی شوند که به شرح زیرند:

 • استفاده از عطرهایی که دارای متوکسی پورالن و برگاموت هستند
 • کسانی که در معرض آلاینده های صنعتی قرار دارند
 • استفاده از محصولات پوستی نامرغوب

کرم ضدلک بالای 40 سال سینرهکرم ضد لک سینره بالای 40 سال | کاهش لک های ناشی از افزایش سن

کمبود کدام ویتامینها سبب بروز لک صورت می شود؟

لک صورت در اثر کمبود برخی از ویتامینها در بدن نیز می تواند رخ دهد که از مهمترین آنها میتوان به کمبود ویتامین ب ۱۲ اشاره کرد. همچنین، کمبود ویتامینهای دیگر نیز می توانند سبب بروز این مشکل شوند که به شرح زیرند:

 • ویتامین A ( کمبود این ویتامین سبب بروز برجستگی هایی مانند پوست مرغ نیز شود)
 • کمبود اسید فولیک
 • کمبود ویتامین سی

ویتامین ث ویتامینی معجزه آسا برای رفع لک!

بهتر است بدانید که ویتامین سی یکی از ویتامین های مهم و ضروی است که در تمامی برندهای معتبر آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرد و به درمان لک صورت کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که مصرف ویتامین C می تواند مانع تولید ملانین شود و این امر نقش موثری در محو شدن لکه های تیره صورت و ایجاد پوستی یک دست دارد. کارشناسان زیبایی بر این امر تاکید می ورزند که افرادی که به پوست صورت خود اهمیت می دهند برای جلوگیری از بروز لک از ویتامین ث به صورت موضعی و خوراکی استفاده کنند.

نقش تغذیه در بهبود و پیشگیری از لک

کارشناسان زیبایی بر این امر تاکید می ورزند که استفاده از سبزیجات و میوه های تازه، نوشیدن آب زیاد و ورزش از فاکتورهای مهم در پیشگیری از بروز لک صورت به شمار می روند. بهترین غذاها برای حفظ سلامت پوست و جلوگیری از لک مرکباتی مانند پرتقال، لیمو، غذاهای حاوی بتاکاروتن مانند سیب زمینی شیرین، کدو تنبل، هویج و غذاهای دریایی غنی از مس، منگنز، سلنیوم و روی هستند.

درمان سریع لک صورت

در همینجا باید به شما اعلام کنیم که چیزی به عنوان درمان سریع برای لک وجود ندارد. درمان لک پروسه ای زمان بر است و افراد باید تلاش کنند تا در این مسیر صبور باشند. بهتر است قبل از استفاده از روشهای مناسب برای درمان لک پوستی ابتدا دلیل اصلی آن مشخص گردد. اگر این بیماری در اثر کمبود ویتامینها است، استفاده از مکملهای ویتامین دار ضروری است. اگر این لک در اثر استفاده از داروهای ضد بارداری است بهتر است از روشهای دیگری برای کنترل بارداری استفاده گردد. همچنین در این میان از روشهای زیر می توان برای رفع لک صورت استفاه کرد:

 • استفاده از کرم های لایه بردار و ضد لک مناسب
 • استفاده از داروهای هیدروکسین، تره سنیونین، اسید آلفا هیدروکسی، اسید کوجیک، اسید آزلاتیک و کراترکسی ها مانند اسید ساسبک
 • استفاده از لیزر درمانی

کرم لایه بردار AHA 15 درماتیپیک 30 میلیکرم لایه بردار درماتیپیک 15 | ضد چروک و رفع کننده خطوط ریز پوست

نقش هیدروکینون در درمان لک

هیدروکینون ماده ای موثر است که در اغلب کرم های ضد لک صورت مورد استفاده قرار می گیرد و نقشی معجزه آسا برای درمان لک دارد. این ماده با کاهش تعداد ملانوسیت های موجود در پوست، به رفع لک کمک می کنید می کند. بهتر است بدانید که ملانوسیت ها ملانین را تولید می کنند و این همان چیزی است که باعث ایجاد رنگ پوست می شود. افرادی که مبتلا به هایپرپیگمانتاسیون هستند به دلیل افزایش تولید ملانوسیت، ملانین بیشتری وجود دارد. این ماده با کنترل این ملانوسیت ها سبب می شود لکه ها به مرور زمان بهبود یابند.

لک های کمرنگ عمیق تر هستند!

یکی از باورهای اشتباه در میان افراد این است که فکر می کنند چون لک صورت آنها کم رنگ است، درمان آن ساده تر است. اما باید در اینجا به شما اعلام کنیم که عکس این مطلب صادق است. هر چقدر عمق لک کمتر باشد، نشان دهنده این است که این لک در لایه های زیرین پوست است و در این صورت شما برای درمان به کرم لایه بردار نیاز دارید تا ترکیبات موجود در کرم ضد لک بتوانند بر این لک اثر بگذارند. اما هر چقدر لک پررنگ تر باشد نشان دهنده این است که این لک در لایه های رویی پوست است و بدون استفاده از کرم لایه بردار می توان از کرم ضد لک برای بهبود این لک ها استفاده کرد.

لیزر لک صورت

یکی از روشهای پرطرفدار برای درمان لک استفاده از لیزر است. لیزر امواج را با انرژی زیاد به درون پوست می تاباند و لکه های عمیق پوستی را از بین می برد. این روش به کسانی توصیه می شود که لکه های بسیار عمیقی دارند و ترکیبات موجود در کرم های ضد لک نمی توانند بر آنها اثر بگذارند.

کرم روشن کننده توتال درم 30 میلکرم روشن کننده توتال درم | مناسب جهت از بین بردن لکه های مقاوم به درمان

سوالات پرتکرار در مورد لک صورت

در این قسمت تلاش می کنیم تا به سوالات پرتکرار شما در این زمینه پاسخ دهیم.

چقدر طول می کشد تا کرم ضد لک اثرات خود را نشان دهد؟

بهتر است بدانید که تمامی کرم های پوستی پس از 1 ماه استفاده اثر خود را نشان می دهند. اما بهبود کامل به نوع مشکل وجود دارد. لک پوستی یکی از مواردی است که نیازمند زمان زیادی است تا به طور کامل بهبود یابد. این زمان می تواند از 8 ماه تا چندین سال متغییر باشد.

آیا هموسیدرین برای درمان لک موثر است؟

بله! گاهی اوقات هموسیدرین به قدری تاثیر گذار است که لک را به طور کامل از بین می برد و به مواد جانبی دیگر نیازی نیست.

قرص ضد لک

اگر به دنبال یک قرص ضد لک مفید هستید، می توانید از کپسول هیدروکینون میکرودرم استفاده کنید.

برای تهیه انواع  محصولات پوستی به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید!

داروخانه آنلاین با فراهم سازی بستر امن اینترنتی این امکان را فراهم ساخته است تا تنها با یک کلیک از منزل و یا محل کار محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن محصول را درب منزل تحویل بگیرید. مشاوره های داروخانه آنلاین در خدمت شما هستند تا اطلاعات لازم را در مورد انواع مکملها به طور رایگان در اختیار شما قرار دهند.

کرم دور چشمشما می توانید جهت خرید کرم دور چشم از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.