مکمل تقویت قوای جنسی

آشنایی با فواید و خواص تخم گشنیز برای سلامت

تخم-گشنیز

دانه های کوچک تخم گشنیز که از گیاه گشنیز به دست می آید، طعمی گرم، معطر و کمی مرکباتی به غذاها می دهد که کاملاً متفاوت از برگ های گشنیز تازه است. آنها معمولا در آشپزی هندی و همچنین در غذاهای آسیایی، خاورمیانه و مدیترانه ای استفاده می شوند و فواید بسیاری برای سلامتی دارند که در این مقاله به آن ها می پردازیم.

تخم گشنیز چیست؟

تخم گشنیز، میوه خشک گیاه گشنیز Coriandrum sativum می باشد. این گیاه بومی بخش‌هایی از غرب آسیا، شمال آفریقا و جنوب اروپا است و در باغ‌های خانگی و بازارهای سراسر جهان گسترش یافته است.

هنگامی که این گیاه رشد می کند، برگ های گشنیز گل می دهند. اگر این گل‌ها دست نخورده باقی بمانند، به توت‌های کوچک سبز رنگی تغییر پیدا می‌کنند. با گذشت فصل، این دانه ها شروع به چروک شدن می کنند و به رنگ سبز ارتشی کم رنگ تبدیل می شوند. در این مرحله، می توان آنها را به آرامی از روی گیاه جدا، جمع آوری و خشک کرد.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که فکر می کنند گشنیز طعمی شبیه صابون دارد، باید بگوییم که برگ های تازه و دانه خشک آن مزه یکسانی ندارند پس بدون ترس از ادویه خشک شده تخم گشنیز استفاده نمایید. تخم های گشنیز به دلیل لینالول و پینن (اسانس های موجود در گیاه گشنیز) طعمی تند، گرم و مرکبات مانند دارند که به عبارتی خوشمزه هستند.

تخم گشنیز کامل یا آسیاب شده بخریم؟

مشکل خرید ادویه جات از قبل آسیاب شده، این است که نمی دانید چه زمانی این اتفاق افتاده است. هنگامی که دانه‌های هر ادویه‌ای پودر می‌شوند، در طول زمان دیگر تازگی اولیه را ندارند. به همین دلیل، توصیه می کنیم دانه های کامل را بخرید و آنها را در دسته های کوچک آسیاب نمایید.

بهترین ابزار برای این کار، هاون یا آسیاب برقی ادویه است. اولی کنترل بیشتری روی درشتی آسیاب به شما می دهد، در حالی که آسیاب ادویه، سرعت بیشتری دارد. همچنین برخی اوقات نیاز هست که از تخم گشنیز آسیاب نشده استفاده نمایید.

بهترین روش استفاده از تخم گشنیز

بهترین راه برای به دست آوردن حداکثر طعم از تخم گشنیز، سرخ کردن آن ها به صورت خشک است. ماهیتابه را گرم کرده، بدون روغن دانه ها را اضافه نمایید و روی حرارت متوسط ​​تفت دهید(مرتب هم بزنید). وقتی عطر گرم آن آزاد شد، آماده هستند. از تابه بردارید و خنک کنید. سپس دانه ها را می توان به صورت کامل یا خرد شده استفاده کرد. از تخم گشنیز می توانید برای ترشی و ادویه غذاها استفاده نمایید یا در پودر کاری آسیاب نمایید.

نحوه نگهداری تخم گشنیز

تنها چیزی که مهمتر از تهیه ادویه جات با کیفیت است، دانستن نحوه تازه نگه داشتن آنها است. تخم گشنیز و سایر ادویه ها را می توان در یک شیشه دربسته، در فریزر یا یک مکان تاریک خنک به مدت چند ماه نگهداری کرد. فریزر یک حرکت هوشمندانه است زیرا روغن دانه ها را حفظ می کند و از فاسد شدن آنها جلوگیری می کند.

تخم-گشنیز

ارزش غذایی گشنیز و تخم گشنیز

برگ های گشنیز دارای سطوح بسیار بالاتری از ویتامین ها مانند ویتامین های A، K، E و … است. در حالی که تخم گشنیز سطوح پایین تری از ویتامین ها، اما مواد معدنی بسیار بیشتری مانند منگنز، آهن، منیزیم و کلسیم دارد.

شایان ذکر است که گشنیز تازه 92.2 درصد آب است. این در حالی است که تخم های گشنیز تنها 8.9 درصد آب هستند. به همین دلیل است که گشنیز تازه دارای سطوح کمتری از مواد معدنی است، زیرا آب موجود در گشنیز فاقد مواد معدنی یا کالری است.

آیا می توان گشنیز را جایگزین تخم گشنیز کرد؟

خواص متفاوت گشنیز وتخم  گشنیز باعث شده است که مردم به طور متفاوتی از آن ها در دستور پخت غذا ها استفاده کنند. طعم با طراوت و مرکباتی برگ‌های گشنیز آن‌ها را به یک چاشنی رایج در غذاهای آمریکای جنوبی، مکزیکی، آسیای جنوبی، چینی و تایلندی تبدیل کرده است. گشنیز تازه معمولاً درست قبل از سرو اضافه می شود، زیرا گرما می تواند به سرعت طعم آن را کاهش دهد.

برعکس، دانه های گشنیز طعم گرم تر و تند تری دارند و معمولا در غذاهایی که طعم تند دارند استفاده می شوند. بو دادن خشک یا حرارت دادن دانه های گشنیز می تواند طعم و عطر آنها را افزایش دهد. با این حال، دانه های آسیاب شده یا پودر شده به سرعت طعم خود را از دست می دهند، بنابراین بهتر است از آنها به صورت تازه استفاده نمایید.

فواید گشنیز و تخم گشنیز برای سلامتی

چندین مطالعه بر روی گیاه گشنیز و تخم گشنیز، آن ها را با برخی از فواید سلامتی چشمگیر مرتبط دانسته اند.

کاهش التهاب

گشنیز و تخم گشنیز هر دو مملو از مولکول هایی به نام آنتی اکسیدان هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها با اتصال به مولکول‌های تحریک‌کننده التهاب و سرکوب آن‌ها که به عنوان رادیکال‌های آزاد شناخته می‌شوند، به کاهش التهاب در بدن کمک می‌کنند. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که آنتی اکسیدان های موجود در عصاره تخم گشنیز التهاب را کاهش داده و از رشد سلول های سرطانی معده، پروستات، روده بزرگ، سینه و ریه ها جلوگیری می کند.

کاهش عوامل خطر بیماری های قلبی

بیماری های قلبی علت اصلی مرگ و میر در سراسر جهان هستند. برخی از مطالعات آزمایشگاهی روی حیوانات نشان داده اند که گشنیز و تخم گشنیز می توانند چندین عامل خطر آن را کاهش دهند.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره گشنیز می تواند تشکیل لخته های خون را کاهش دهد. با کاهش لخته شدن خون، مکمل های عصاره گشنیز می توانند به طور بالقوه خطر بیماری قلبی را کاهش دهند. علاوه بر این، یک مطالعه حیوانی نشان داد که عصاره تخم گشنیز به طور قابل توجهی فشار خون را کاهش می دهد.

تخم-گشنیز

کاهش سطح قند خون

افزایش سطح قند خون یک عامل خطر برای دیابت نوع 2 است. با کمال تعجب، هم گشنیز و هم تخم گشنیز می توانند به کاهش سطح قند خون کمک کنند. تصور می شود که آنها این کار را با افزایش سطح فعالیت آنزیم هایی انجام می دهند که به حذف قند از خون کمک می کنند.

در واقع در یک مطالعه حیوانی، دانشمندان دریافتند که حیواناتی که دانه گشنیز دریافت کرده‌اند، قند کمتری در جریان خون خود دارند. در مطالعه دیگری نشان داده شد که برگ گشنیز تقریباً به اندازه یک داروی دیابت در کاهش سطح قند خون مؤثر است. در حالی که این نتایج امیدوارکننده هستند، تحقیقات بیشتری در مورد چگونگی تأثیر گشنیز و تخم گشنیز بر روی سطح قند خون انسان مورد نیاز است.

کمک به مبارزه با عفونت

مطالعات نشان داده اند که خواص ضد میکروبی و ضد باکتریایی گشنیز و تخم گشنیز می تواند به مبارزه با عفونت کمک کند. یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که ترکیبات برگ‌های گشنیز تازه با از بین بردن باکتری‌هایی مانند سالمونلا انتریکا، به مبارزه با عفونت‌های ناشی از غذا کمک می‌کند.

مطالعه دیگری نشان داد که تخم گشنیز با باکتری هایی که معمولاً باعث عفونت دستگاه ادراری (UTIs) می شوند مبارزه می کند. با این حال، در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر اینکه گشنیز یا تخم گشنیز می تواند به مبارزه با عفونت در انسان کمک کند، وجود ندارد، بنابراین تحقیقات بیشتر مبتنی بر انسان مورد نیاز است.

نحوه انتخاب و نگهداری گشنیز و تخم گشنیز

وقتی گشنیز می‌خرید، بهتر است برگ‌هایی را انتخاب کنید که سبز و معطر هستند. از خرید برگ‌های زرد یا پژمرده خودداری نمایید، زیرا آن‌قدرها خوش طعم نیستند. برای نگهداری گشنیز در یخچال، ته ساقه ها را کوتاه کرده و دسته را در شیشه ای پر از آب قرار دهید. به طور مرتب آب را عوض کنید و برگ های زرد یا پژمرده را جدا کنید. گشنیز همچنین می تواند خشک شود تا ماندگاری بیشتری داشته باشد، اما این باعث می شود تا مقدار زیادی از طعم تازه و مرکباتی خود را از دست بدهد.

بهتر است تخم گشنیز را به صورت دانه کامل، به جای آسیاب یا پودر خریداری نمایید. هنگامی که تخم گشنیز آسیاب شد، طعم خود را به سرعت از دست می دهد، بنابراین اگر درست قبل از استفاده آن را آسیاب کنید، بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

نکات پایانی

تخم گشنیز نام دانه این گیاه است و معمولاً به صورت آسیاب شده یا دانه کامل به فروش می رسد. از سوی دیگر، گشنیز به برگ های تازه همان گیاه اطلاق می شود که در غذاهای مکزیکی و آسیای جنوبی رایج است. اگرچه تمام قسمت های گیاه گشنیز خوراکی هستند اما دانه ها و برگ ها، بیشتر در پخت و پز استفاده می شوند.

از آنجایی که تخم گشنیز آسیاب شده در زمان نگهداری به سرعت طعم اصلی خود را از دست می دهد، بهترین کیفیت زمانی است که موقع استفاده آسیاب شده باشد. گشنیز و تخم گشنیز فواید سلامتی چشمگیری دارند. آنها می توانند به کاهش التهاب و سطح قند خون، کاهش خطر بیماری قلبی و مبارزه با عفونت کمک کنند.

محصولات جنسی
سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.