مکمل تقویت قوای جنسی

بیماری پوستی پسوریازیس چیست و چگونه درمان می شود؟

بیماری پوستی پسوریازیس چیست و چگونه درمان میشود؟

بیماری پوستی پسوریازیس نوعی بیماری مزمن است  و هنگامی رخ می‌دهد که دستگاه ایمنی بدن سیگنال‌های اشتباهی را به مغز می‌فرستد. این بیماری پوستی سبب افزایش سرعت چرخه رشد سلول‌های پوست می‌شود. خبر خوب این است که  بیماری پوستی پسوریازیس به هیچ عنوان واگیردار نیست!

شناخت این بیماری اهمیت زیادی دارد. گاهی بسیاری از افراد این بیماری را با اگزما اشتباه می‌گیرند و همین امر سبب می‌شود به موقع برای درمان اقدام نکنند.  در این مقاله قصد داریم به معرفی بیماری پسوریازیس بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این بیماری خواهید داشت. 

پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس که نام دیگر آن داء الصدف است نوعی بیماری خود ایمنی پوستی است که سبب می‌شود سلولهای پوستی 10 برابر سریعتر از حد نرمال تکثیر یابند. لکه‌هایی که در اثر این بیماری به وجود می‌آیند خارش بسیار دارند و گاهی درد بسیار زیادی را به بیمار متحمل می‌کنند. خوشبختانه این بیماری مسری نیست و از فردی به فرد دیگر انتقال پیدا نمی‌کند.

در روز سه شنبه 9 می 2019 بخش هلث دی نیوز (health day news) اعلام کرد: دو مطالعه اخیر نشان می دهند که بیماری پوستی پسوریازیس یک بیماری مزمن  است و عواملی مانند افسردگی و اضطراب، اختلال دوقطبی،  شیزوفرنی و زوال عقل این بیماری را تشدید می کنند! چیزی که هنوز مشخص نیست دلیل بروز این بیماری در روی پوست است.

مکمل پوست و مو و ناخن

قرص پوست مو و ناخن

علایم بیماری پوستی پسوریازیس کدامند؟

این بیماری در افراد مختلف به صورتهای مختلفی بروز پیدا می کند. همانطور که در بالا بدان شاره کردیم بیماری های روانی بر بروز این این مشکل پوستی اثر می گذارند. پیدایش لکه های قرمز رنگ با پوسته های ضخیم نقره ای رنگ می تواند نشانه ای از بروز بیماری پوستی پسوریازیس باشد. پوسته پوسته شدن مدام پوست، خشک شدن آن، ایجاد ترک خوردگی و خونریزی از عوامل دیگری هستند که نشانه بروز این بیماری هستند و باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

خشکی، خارش و سوزش

اغلب اوقات وقتی پوست ناگهان خشک می شود خارش، سوزش و درد را به همراه دارد و سبب بروز بی قراری و حالتهای ناخوشایند در فرد مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس می شود. همچنین ممکن است این بیماری ناخن ها را نیز درگیر کند. در این صورت ناخنها ضخیم می شوند و یا شکستگی بر روی آنها پدید می آید. در نمونه های شدید و حاد این بیماری مفاصل نیز درگیر می شوند و سبب می شود آنها متورم شوند و همین امر درد زیادی را بر بیماری متحمل می کند.

به طور کلی بهتر است بدانید بروز لکه های قرمز رنگ بر روی پوست از علایم شایع بروز این بیماری است. ابتدا نقاط کوچکی از بدن درگیر می شوند و سپس کل پوست را در بر می گیرد. به همین دلیل اگر هر گونه لکه قرمز رنگی بدون هیچ دلیلی بر روی پوست شما به وجود آمد که حس خارش داشت و شروع به گسترش کرد بهتر است هر چه سریعتر به پزشک متخصص مراجعه کنید. علایم این بیماری به چند دسته زیر طبقه بندی می‌شوند:

 • وجود نقاط ملتهب و قرمز بر روی پوست که دارای پوسته های ضخیم و نقره ای هستند
 • لکه های پوسته پوسته کوچک همراه با خونریزی
 • خارش و سوزش شدید در این نقاط
 • تغییر فرم ناخن به ناخنهای ضخیم و فرو رفتع
 • مفاصل دردناک و متورم

انواع مختلف این بیماری پوستی کدامند؟

این بیماری انواع مختلفی دارد که به دسته های زیر قرار می گیرند:

 • پسوریازیس پلاکی ( علایم این بیماری ضایعات پوستی خشک، قرمز همراه با پوسته های نقره ای است. این بیماری در اندام تناسلی و بافت نرم داخل دهان نیز دیده می شود)
 • پسوریازیس ناخن ( علایم این بیماری فرورفتگی ناخن، تغییر رنگ ناخن و رشد غیرطبیعی آن است)
 • پسوریازیس قطره ای ( علایم این بیماری ضایعات قطره ای و کوچک بر روی دست و پاها و پوست سر است. این بیماری معمولا در کودکی و نوجوانی دیده می شود و در اثر بیماری پانداس به وجود می آید)
 • پسوریازیس معکوس ( این بیماری پوست زیربغل، کشاله ران، اطراف سینه و ناحیه تناسلی را درگیر می کند)
 • پسوریازیس پوسچولر ( این بیماری معمولا در ناحیه دست پا و نوک انگشتان رخ می دهد، این بیماری می تواند باعث تب شدید و اسهال شود)
 • پسوریازیس اریترودرمیک ( این بیماری در اثر آفتاب سوختگی شدید و عفونت های بدنی رخ دهد )
 • پسوریازیس پوست سر ( در این بیماری پوست سر تحت تاثیر قرار می گیرد و شوره شدید همراه با پوسته های خشک و قرمز بر روی پوست سر به وجود می آید)
 • پسوریازیس مفصلی ( در این بیماری علاوه بر بروز علایم پوستی مفاصل به شدت درگیر می شوند و درد زیادی به بیمار متحمل می کند)

مطالعات صورت گرفته در زمینه بیماری پوستی پسوریازیس!

در مطالعه اول محققان هلندی داده هایی از 13600 مرد و زن مبتلا به بیماری پوستی پسوریازیس را جمع آوری کردند و در طول 10 سال این افراد را تحت مراقبت گرفتند. در این مدت 2.6% از آنها دچار مشکلات روحی شدند و پس از ده سال این تعداد به 5% رسید. این اختلالات روحی شامل افسردگی، اضطراب، اختلال دوقطبی،شیزوفرنی و زوال عقل بودند.

محققان گمان می کنند با توجه به اینکه اختلالات سیستم ایمنی بدن به مشکلات روحی مرتبط است و با در نظر گرفتن این موضوع که بیماری پوستی پسوریازیس یک بیماری دستگاه ایمنی بدن است. مطمنا باید بین این دو عامل رابطه ای وجود داشته باشد. ریس این مطالعه، استاسی بل می گوید:

«این گزارش بسیار جالب است، زیرا ارتباط احتمالی میان مکانیسم های روحی و جسمی انسانها را نشان می دهد. باید در مورد بروز مشکلات دیگر نیز هوشیار باشیم.»

در مطالعه دوم، محققان کره ای بیش از 12700 بیمار مبتلا به پسوزیاپس را بررسی کردند. آنها اعلام کردند اضطراب، مشکلات مالیخولیایی، اختلالات عصبی و اختلالات خواب خطر ابتلا به این بیماری را دو تا سه برابر افزایش می دهد!

هر دو مطالعه به این نتیجه رسیده اند که مبتلایان به بیماری پوستی پسوزباپس دارای مشکلات روحی و روانی نیز هستند. متخصصان پوست قبل از شروع درمان این مورد را باید در نظر داشته باشند.

افسردگی و اضطراب درمیان مبتلایان به این بیماری رایج است. محققان، علاوه بر این اختلالات، خطر وجود اختلالات دیگر روحی را در میان مبتلایان به این بیماری گوشزد کردند. نکته بسیار مهم این است: درکنار درمانهای پوستی، درمانهای روحی نیز باید برای این دسته از بیماران در نظر گرفته شود!

شامپو پسوریازیس سریتا

شامپو پسوریازیس سریتا

عوامل خطر پسوریازیس

 1. ژن ها: تکه های کوچکی از DNA به نام ژن، دستورالعمل هایی را برای سلول ها حمل می کند. آنها رنگ چشم و مو، توانایی برای چشیدن چیزهای خاص و سایر عملکردهای بدن را کنترل می کنند. وقتی پسوریازیس دارید، ژن‌هایی که سیگنال‌های سیستم ایمنی شما را کنترل می‌کنند با هم مخلوط می‌شوند و به جای محافظت از بدن شما در برابر مهاجمان، سلول های پوست را بیش از حد فعال می کنند.
 2. الکل: افرادی که زیاد الکل می نوشند به ویژه مردان جوان، در معرض خطر بیشتری هستند. همچنین الکل می تواند درمان های پسوریازیس را کم اثر کند.
 3. سیگار کشیدن: سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به پسوریازیس را دو برابر کند و همچنین خلاص شدن از علائم را دشوارتر می کند. اگر شما در خانواده خود فرد سیگاری دارید، بیشتر از خود فرد سیگاری در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستید. این بیماری ارتباط نزدیکی با نوع سختی به نام پسوریازیس پوسچولار دارد که برکف دست ها و کف پاها پدیدار می شود.

چه چیزی باعث پسوریازیس می شود؟

هیچ کس علت دقیق پسوریازیس را نمی داند، اما کارشناسان معتقدند که این بیماری ترکیبی از موارد مختلف است. اختلال در سیستم ایمنی بدن شما باعث التهاب می شود و باعث می شود سلول های جدید پوست خیلی سریع تشکیل شوند.

به طور معمول، سلول های پوست هر 10-30 روز تعویض می شوند. طی بیماری پسوریازیس، سلول های جدید هر 3-4 روز رشد می کنند. تجمع سلول های قدیمی که با سلول های جدید جایگزین می شوند، فلس ها را ایجاد می کنند.

پسوریازیس معمولاً در خانواده ها ایجاد می شود، اما ممکن است طی نسل ها از بین برود. به عنوان مثال، پدربزرگ و نوه ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، اما ممکن است مادر کودک تحت تاثیر قرار نگیرد.

مواردی که می توانند باعث ایجاد پسوریازیس شوند شامل بریدگی، خراش یا جراحی، استرس عاطفی، عفونت های استرپتوکوکی و داروها از جمله داروهای فشار خون، داروهای ضد مالاریا، لیتیوم و سایر تثبیت‌کننده‌های خلق و خو، آنتی‌بیوتیک‌ها و NSAIDها می باشند.

درمان بیماری پوستی پسوریازیس چیست؟

همانطور که در بالا بدان اشاره شد این بیماری با مشکلات روانی مرتبط است، به همین دلیل نمی توان درمانی قطعی برای آن ارائه کرد. بهترین کار این است با بروز اولین علایم مشکوک به این بیماری سریعا نزد پزشک بروید.

بیماری پوستی پسوریازیس سبب افزایش سرعت رشد چرخه سلولی می شود و در درمان تلاش بر این است که این سرعت کاهش پیدا کند. البته ذکر این نکته حایز اهمیت است که انتخاب درمان به عوامل متعددی مانند سن، وضعیت جسمی بیمار، وضعیت روحی بیمار و شدت بیماری بستگی دارد.

راهکارهایی که در این مقاله برای درمان این بیماری ارائه می شوند همگی جنبه عمومی دارند و برای درمان اصولی حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. با توجه به اینکه خارش و خشکی پوست در بیماری پوستی پسوریازیس بسیار معمول است یکی از بهترین درمانها استفاده از مرطوب کننده است.

البته ذکر این نکته در اینجا حایز اهمیت است که استفاده از مرطوب کننده در شرایط حاد هیچ گونه اثر خاصی ندارد و شدت خشکی و خارش را کاهش نمی دهد.

اما اگر این بیماری در مراحل اولیه باشد استفاده از مرطوب کننده  از خشکی و پوسته پوسته شدن جلوگیری به عمل می آورد و حس ناخوشایند آن را تا حد زیادی کاهش می دهد. در موارد شدیدتر می تواند از کرم های:

 • دیررانول
 • تزارتون
 • ترکیبات ویتامین دی (کلسپتریول، کلسیترول، تاکلسیتول)
 • کورتیکواستروئید

به طور کلی موارد زیر برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند:

 • کورتیکواستروئیدهای موضعی
 • آنالوگ ویتامین دی
 • آنترالین
 • رتینوئیدهای موضعی
 • مهار کننده های کالسینورین
 • اسید سالیسیلیک
 • قطران ذغال سنگ
 • نور درمانی ( نور ماورابنفش مصنوعی A و B)
 • درمان گوکرمن
 • لیزراگزایمر
 • داروی تزریقی رتینوئیدها
 • متوترکسات
 • سیکلوسپورین

این لیست شامل تمامی درمانهای این بیماری نمی شود. هر یک از این داروها دارای موارد احتیاطی هستند. بنابراین بدون مشورت با پزشک هرگز از آنها استفاده نکنید.

آمپول تریام هگزال

آمپول تریام هگزال دارویی است که برای درمان التهابات پوستی از جمله پسوریازیش مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که درمان های دیگر تاثیر گذار نباشند و التهابات پوستی حاد شوند پزشک این آمپول را تجویز می کند. کودکان بالای 6 سال و بزرگسالان می توانند از این آمپول برای کنترل بیماری استفاده نمایند. اما نحوه تزریق و دوزی که انتخاب می شود اهمیت بسیار زیادی دارد.

کرم کنترل کننده پوسته های بدن سریتا

کرم کنترل کننده پوسته های بدن سریتا

راهکارهای دیگر برای درمان بیماری پوستی پسوریازیس کدامند؟

راهکارهای دیگری هستند که به درمان و بهبود بیماری پوستی پسوریازیس کمک زیادی می کنند. حمام کردن روزانه اهمیت زیادی دارد زیرا به حذف سلولهای مرده پوست کمک زیادی می کند.

ذکر این نکته در اینجا حایز اهمیت است که نباید از شوینده های خشک و معطر برای شستشوی پوست استفاده شود. همچنین هرگز نباید آب داغ به پوست بدن که اکنون بسیار حساس است بخورد. بهتر است آب ولرم باشد.

بعد از حمام حتما پوست خود را به طور کامل مرطوب کنیدو همینطور به طور کلی محل درگیر را روزانه چندین بار مرطوب کنید. هرگز اجازه ندهید پوست خشک بماند. از غذاهای فست فود و آماده استفاده نکنید. پیروی از رژیم غذایی سالم در این دوران اهمیت زیادی دارد.

همانطور که تا بدین جا به آن اشاره کردیم بیماری پوستی پسوریازیس با اختلالات روانی مرتبط است. حفظ آرامش و دوری از استرس در این دوران اهمیت بسیار زیادی دارد. یوگا و مدیتیشن از جمله کارهایی هستند که در این دوران باید انجام پذیرند.

نکات پایانی

پسوریازیس از فردی به فرد دیگر منتقل نمی شود. برخی افراد گزارش می دهند که پلاک پسوریازیس باعث خارش و سوزش می شود. گزینه های درمان این عارضه شامل کرم ها و پماد، نور درمانی (فوتوتراپی) و داروهای خوراکی یا تزریق می باشد.

حتی با درمان موفق ، معمولاً این بیماری باز می گردد. هیچ مرحله مشخصی از پسوریازیس وجود ندارد. ممکن است با بدتر شدن علائم در طول زمان پیشرفت کند. ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، پیشنهاد می کنیم که در صورت بروز علائم با پزشک خود صحبت کنید تا به پسوریازیس شدید تبدیل نشود یا دچار عوارض دیگری نشوید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.