مکمل تقویت قوای جنسی

مراقبت از پوست در چرخه قاعدگی بسیار مهم است!

مراقبت از پوست در چرخه قاعدگی بسیار مهم است!

مراقبت از پوست در چرخه قاعدگی بسیار مهم است. زیرا در این چرخه هورمون ها تغییرت زیادی پیدا می کنند. هفته اول قاعدگی مهم ترین هفته در چرخه قاعدگی است. هورمون ها بر تمامی قسمتهای بدن مانند سطوح انرژی، هوس غذاهای خاص، پوست و احساس بیماری تاثیر می گذارند.

همچنین می دانیم هورمون ها تاثیر زیادی بر پوست و خلقیات دارند. اما علم تاکنون موفق نشده است که به طور کامل به این سوال پاسخ دهد که این هورمون ها چگونه، چرا و چه هنگام بر ما تاثیر می گذارند.

تاثیرگذاری هورمون ها بر بانوان به دلیل چرخه قاعدگی بیشتر قابل حس است. با توجه به تغییر در خلقیات و پوست می توانیم بفهمیم در کدام دوره هستیم! هورمونها در این دوران بر پوست اثرات زیادی می گذارند و مراقبت از پوست اهمیت زیادی دارد.

تغییر هورمونها و مراقبت از پوست!

این همان چیزی است که ربکا بوث، نویسنده کتاب The Venus Week  کشف قدرت عادت ماهیانه (و تاثیر هورمن ها) می داند. سه هورمون مهم در بدن و لزوم مراقبت از پوست! هنگامی که می خواهیم عادت ماهیانه را درک کنیم، اول باید سه هورمونی را که بر چرخه عادت ماهیانه تاثیر می گذارند، بشناسیم. این هورمون ها نقش مهمی را در این چرخه بازی می کنند. هورمونها به ما می گویند در هر مرحله مراقبت از پوست را چگونه انجام دهیم.

ربکا می گوید:« هر روز از عادت ماهیانه بازتابی از سطوح متفاوتی از این سه هورمون مهم است: استروژن، پروژسترون و تستسترون» بدن ما به گونه ای طراحی شده است که این هورمون ها در طول یک ماه در حال نوسان هستند. اما رابطه این هورمون ها هر روز متفاوت است و بر چهره و احساس ما تاثیر می گذارد. به همین دلیل باید مراقبت از پوست را در برنامه خود بگنجانیم.

مسئله کلیدی فهم این است که چرا این هورمون ها نوسان پیدا می کنند و چگونه می توانیم آنها را تحت کنترل داشته باشیم و مراقبت از پوست را در هر مرحله به چه صورت باید انجام دهیم.

در این دوره هورمون های شما در حال انجام چه کاری هستند؟

بر طبق نظرات ربکا، در روز اول (روزی که عادت ماهیانه آغاز می شود) میزان این سه هورمون زنانه پایین می آید. با این وجود در روز سوم عادت ماهیانه میزان هورمون استروژن و تستسترون به آرامی افزایش می یابد.

این تغییر هورمونی چه تاثیر بر احساسات و خلقیات شما دارد؟

ربکا در این باره توضیح می دهد:«این سه هورمون نه تنها از خلقیات حفاظت می کنند بلکه از متابولیسم بدن و تا حدی از سیستم ایمنی بدن نیز محافظت می کنند.» این حرف بدین معناست که بدن شما در دوران قاعدگی ضعیف می شود. زیرا سطح این هورمون ها در خون کاهش یافته اند. بنابراین افسانه سرماخوردگی در دوران قاعدگی واقعیت دارد!.

ربکا خاطر نشان می کند: «بسیاری از زنان در دوران قاعدگی مستعد به سرماخوردگی هستند و ویروسها قبل از شروع دوران قاعدگی بدن آنها را هدف قرار می دهند، زیرا سطح این هورمون ها کاهش یافته است. بعد از روز سوم قاعدگی بدن رو به بهبودی می رود»

هورمون ها بر روی پوست هم تاثیر می گذارند: سطح پایین هورمون استروژن در روز اول تا سوم باعث می شود میزان کلاژن، الاستین و اسید هیدرولیک کاهش یابد، این موارد بر درخشانی و زیبایی پوست تاثیرات فوق العاده ای دارند در نتیجه مراقبت از پوست در این دوران به اوج می رسد.

در دوران قاعدگی برای مراقبت از پوست چه کاری باید انجام دهیم؟

در دوران قاعدگی برای مراقبت از پوست چه کاری باید انجام دهیم؟

با توجه به اینکه هورمون استروژن وظیفه آب رسانی به پوست را دارد در این دوران پایین می آید،  برای مراقبت از پوست  از مرطوب کننده های پیتواستروژن استفاده کنید. این هورمون استروژن یکی استروژن گیاهی است که در آجیل و پوست گیاهان خوردنی پیدا می شود. همچنین می توانیم از محصولات کلاژن دار استفاده کنیم. این روش، روشی مناسب برای مراقبت از پوست در دوران قاعدگی است.

مسئله بسیار مهم این است که باید میزان آبی را که در روز می نوشید در این دوران افزایش دهید. کافیین نخورید زیرا آب رسانی به پوست را متوقف می کند. همچنین در این دوران نباید شکر و کربوهیدارت هایی مثل نان و پاستا را استفاده کنید. زیرا این مواد بر هورمون ها تاثیر می گذارند و سبب می شوند پوست شما قرمز شود و یا جوش بزند.

هفته ونوس قاعدگی و مراقبت از پوست!

هفته ونوس قاعدگی هفته ای است که زیبایی و تعادل هورمون های زنانه به اوج می رسد !قاعدگی در زنان با تغییرات هورمونی همراه است که بر بسیاری از حالتهای فیزیکی و روحی آنها تاثیر می گذارد.

در دوره قاعدگی ممکن است زنان با تغییر در فعالیت جنسی، خستگی، دردناک شدن پستان‌ها، یا تهوع مواجه شوند. رژیم غذایی سالم، کاهش مصرف نمک، کافئین و الکل و برنامه ورزشی منظم به کنترل تغییرات فیزیکی در دوران قاعدگی کمک می کند.دلیل این تغییرات بهم خوردن تعادل هورمونها در دوران قاعدگی است.

سه هورمون استروژن، پرژسترون و تستسترون نقش بسیار مهمی در دوران قاعدگی، قبل و پس از آن باری می کنند. زیبایی پوست در این دوران به اوج می رسد و برای مراقبت از پوست نیازی نیست کار خاص و ویژه ای انجام دهید. 

روز 8 (اولین روز اتمام قاعدگی) 15 و مراقبت از پوست!

در این دوران هورمونها چه کاری انجام می دهند؟ ربکا اینگونه توضیح می دهد: «سطح استروژن و تستسترون شما درست قبل از تخمک گذاری و شروع قاعدگی در حال افزایش است. این زمان به عنوان هفته ونوس شناخته می شود؛زیرا هورمونها طوری طراحی می شوند که تمایلات جنسی را در فرد افزایش می دهند»

احساس و خلیقات در هفته ونوس قاعدگی چگونه است؟

در دوره ونوس قاعدگی هورمونهای قدرتمند استروژن و تستسترون حالتهای رمانتیک، تفکر مثبت و اعتماد به نفس را افزایش می دهند. دلیل آن افزایش دوپامین و اندورفین در خون است که مود و انرژی فرد را بالا می برد.با توجه به اینکه متابولیسم بدن در دوره ونوس قاعدگی بالا می رود؛ پوست به درخشانترین حالت خود می رسد.

در این دوره برای حفظ سلامت پوست و مراقبت از پوست چه کاری باید انجام دهید؟

ربکا هشدار می دهد که اگرچه پوست در این دوره به بالاترین حالت درخشندگی خود می رسد، اما نباید مراقبت از پوست را کنار بگذارید! در این دوران نیاز به کار خاص و ویژه ای برای مراقبت از پوست ندارید اما استفاده از آب رسان را هرگز در هیچ دوره ای ترک نکنید.

دوره قبل از شروع قاعدگی و مراقبت از پوست!

دوره قبل از شروع قاعدگی دوره بسیار حیاتی است که بر سلامت جسمانی و روانی با نوان تاثیر می گذارد.قاعدگی مسئله بسیار مهمی در سیستم بدنی بانوان است. با توجه به اینکه این سیکل هر ماه تکرار می شود شناخت این دوره کمک زیادی به ویژه دوره قبل از شروع قاعدگی حفظ سلامت بانوان می کند و مراقبت از پوست در این دوره بسیار اهمیت دارد.

همانطور که در بالا بدان اشاره کردیم سه هورمون استروژن، تستسترون و استروژن نقش بسیار مهمی را در قاعدگی بازی می کنند. تغییرات این هورمونها در طول یک ماه در طی چرخه قاعدگی در خلقیات و حالات چهره مشهود است. اکنون به روز 16 (پانزده روز از اتمام قاعدگی گذشته است) تا روز 28 سیکل قاعدگی و مراقبت از پوست می پردازیم.

در این دوره از قاعدگی هورمونها چه کاری انجام می دهند؟

بعد از تخمک گذاری، سطح استروژن و تستسترون کاهش می یابد و میزان پروژسترون بالا می رود. پروژسترون هورمون مادرانه است که از بارداری فرضی محافظت می کند. کار این هورمون این است که قبل از قاعدگی بدن را در حال استراحت و خوردن قرار می دهد.

به همین دلیل است که قبل از شروع دوران قاعدگی تمایل به استراحت و خوردن دارید. در این دوران پیش از قاعدگی هر چه را دوست دارید می توانید بخورید، زیرا انرژی شما کاهش یافته است و همین امر نیاز به مراقبت از پوست را دوچندان می کند. دوره پیش از قاعدگی افراد به درون خود فرو می روند به همین دلیل بهترین زمان برای تمرکز بر اهداف است.

احساسات و خلقیات در این دوره به چه صورت است؟

همانطور که سطح استروژن و تستسترون کاهش می یابد سطح انرژی و تمایلات جنسی نیز پایین می آید. از طرفی دیگر در دوره قبل از قاعدگی سطح پروژسترون بالا می رود و اثر آرام بخش دارد.

متابولیسم بدن پایین می آید و هوسهای غذایی پدیدار می شوند و پستان ها حساس می شوند. با توجه به این که سه هورمون اصلی در قاعدگی نقش مهمی دارند پایین آمدن آنها خلقیات را تغییر می دهد.

در دوره قبل از شروع قاعدگی برای مراقبت از پوست چه کاری باید انجام دهیم؟

در این دوره ممکن است حال خوبی نداشته باشید، اما بهترین راه مبارزه با آن ورزش است .قبل از قاعدگی، روزی 22 دقیقه ورزش همراه با مدیتیشن تاثیرات خارق العاده ای بر خلقیات دارد. در رابطه با حفظ سلامتی پوست در این دوره از قاعدگی باید گفت که مراقبت از پوست در این دوره باید افزایش یابد. اگر پوست شما مستعد به آکنه و جوش است باید از لایه بردار، تونر و شوینده صورت استفاده کنید. این کار به بسته شدن منافذ باز پوست کمک می کند و ناخالصی های پوست را از بین می برد.  با شناخت هورمونهای بدن و مراقبت از پوست می توانید به حفظ سلامت پوست خود کمک زیادی بکنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.