مکمل تقویت قوای جنسی

کمبود کلسیم در بارداری، مواردی که نمی دانید!

کمبود کلسیم در بارداری، مواردی که نمی دانید!

کمبود کلسیم در بارداری بر سلامتی مادر و کودک اثر می گذارد و اثرات جبران ناپذیری را به بار می آورد. بارداری یکی از حساس ترین دوره های زندگی است که در آینده تاثیر زیادی بر کل زندگی مادر وکودک خواهد داشت.

رژیم غذایی در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. کلسیم یکی از مواد معدنی کلیدی برای حفظ سلامتی مادر و جنین در دوران بارداری است. کمبود کلسیم در بارداری به سلامت مادر و جنین آسیب وارد می کند.

نیاز بدن به کلسیم با بالارفتن سن تغییر می کند، اما باید دقت داشته باشید که استفاده بیش از حد از کلسیم  و یا فقدان آن عوارضی را به همراه دارد. سنگ کلیه و یبوست یکی از عواملی هستند که در اثر مصرف بیش از اندازه کلسیم رخ می دهند.

همانطور که کمبود کلسیم در بارداری خطرناک است مصرف کلسیم بیش از حد نیز اثرات بدی بر بدن دارد. بنابراین نکته مهم این است که باید بدانید در دوران بارداری بدن به چه مقدار کلسیم نیاز دارد.

برای جلوگیری از کمبود کلسیم در بارداری، روزانه باید چه مقدار کلسیم مصرف کنید؟

نیاز بدن به این ماده معدنی در افراد متفاوت متغییر است. کالج آمریکایی زنان و زایمان به زنان باردار و شیرده بالای 19 سال پیشنهاد می دهد که روزانه 1000 میلی گرم از این ماده معدنی مصرف کنند.

با توجه اینکه کمبود کلسیم در بارداری اثرات منفی بر جنین می گذارد باید زنان باردار باید به این مقدار توجه داشته باشند. مادران نوجوان به مقدار بیشتری کلسیم نیاز دارند. کلسیم باید به اندازه ای باشد که سلامتی مادر و جنین حفظ شود.

بنابراین، کارشناسان پیشنهاد می دهند که مادران نوجوان و باردار 18 ساله و زیر 18 سال دست کم 1300 میلی گرم کلسیم روزانه مصرف کنند. کمبود کلسیم در بارداری اثرات بسیار منفی بر سلامت مادر و جنین خواهد داشت به همین دلیل باید به میزان کلسیم مصرفی در این دوران توجه ویژه ای داشته باشید.

کمبود کلسیم در بارداری چه اثراتی بر سلامت مادر و جنین دارد؟

کمبود کلسیم در بارداری چه اثراتی بر سلامت مادر و جنین دارد؟

وجود کلسیم نقش مهمی را در سلامت بدن بازی می کند. در طول دوران بارداری، بدن برای حفظ سلامتی مادر و جنین به کلسیم بیشتری نیاز دارد و کمبود کلسیم مشکلات زیادی را برای مادر و جنین به وجود می آورد.

حفظ سلامت استخوانها و دندانها

کودک شما برای رشد و تشکیل دندانها و استخوانهایش به کلسیم نیاز دارد. این استخوانها اسکلت بدن را تشکیل می دهند. اگر استخوانها به خوبی شکل نگیرند مشکلات زیادی برای کودک در بزرگسالی به وجود می آید و خطر ابتلا به پوکی استخوان بالا می رود.

حفظ سلامت قلب

کلسیم برای سلامتی قلب جنین بسیار مهم است. اگر کلسیم به اندازه کافی مصرف نشود سلامت قلب جنین تحت تاثیر قرار می گیرد و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی بالا می رود. همین موضوع یکی از عوارض شدید کمبود کلسیم در بارداری است که مادران باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.

حفظ سلامت عضلات

عضلات بخش بسیار مهمی در بدن را شکل می دهند. در واقع بدن به کمک عضلات و استخوانها می تواند تحرک داشته باشد. کمبود کلسیم در بارداری سبب می شود که عضلات بدن جنین به خوبی شکل نگیرند و همین امر مشکلات زیادی را برای جنین به وجود می آورد. اگر عضلات بدن در دوران جنین به خوبی رشد پیدا نکنند خطر ابتلا به بیماری تحلیل عضلانی بعد از تولد کودک ( ویا در سنین بزرگسالی) نسبت به کودکانی که کلسیم کافی را از بدن مادر دریافت کرده اند بالا می رود. به همین دلیل ماداران باید کلسیم را به اندازه کافی مصرف کنند.

حفظ سلامت سیستم عصبی

کلسیم نقش بسیار مهمی را  در تشکیل سیستم عصبی و هورمونهای جنین بازی می کند. همانطور که می دانید هورمونها تقش بسیار مهمی را در کارکرد تمامی ارگان های بدن دارند. اگر هورمونهای بدن به خوبی کار نکند عملکرد تمامی سیستم های بدن با مشکل رو به رو می شود. کمبود کلسیم در بارداری سبب می شود هورمونهای بدن جنین به خوبی شکل نگیرند و همین امر مشکلات و بیماری های زیادی را برای کودک بعد از تولد به وجود می آورد.

حفظ سلامت پوست

مشکلات پوستی نیز یکی دیگر از مشکلاتی هستند که در اثر عدم استفاده از کلسیم در این دوران به وجود می آید. در دوران بارداری، مادران باید برای حفظ سلامتی جنین کلسیم مصرف کنند، بنابراین هنگامی که کلسیم به طور روزانه وارد بدن شما می شود بدن مادر و کودک سالم می ماند.

اگر بخواهیم به طور خلاصه آنچه را گفته ایم خلاصه کنیم کمبود کلسیم در بارداری سبب بروز مشکلات زیر می شود:

  • عدم شکل گیری درست استخوانها و دندانهای جنین
  • خطر ابتلا به بیماری های قلبی
  • عدم تشکیل درست سیستم عصبی و هورمونهای بدن
  • ضعف عضلانی
  • مشکلات پوستی

کمبود کلسیم در بارداری و بالا رفتن سرب در بدن مادر!

یکی از عوارض بسیار شدید کمبود کلسیم در بارداری این است که سبب بالا رفتن سرب در بدن مادر می شود. اگر سرب در بدن مادر بالا رود مشکلات زیادی و حادی به وجود می آیند. سقط جنین، زایمان زودرس از عواملی هستند که در اثر کمبود کلسیم در بارداری رخ می دهند.

همچنین اگر در اثر کمبود کلسیم سرب بدن مادر بالا رود به ساختار مغز جنین آسیبهای جدی وارد می شود. بسیاری از افراد بالا رفتن سرب در بدن را به دلیل آلودگی هوا می دانند. اما مطالعات جدید نشان می دهند که کمبود کلسیم نیز سبب بالا رفتن سرب می شود و آسیبهای جدی به سلامت جنین وارد می کند.

کمبود کلسیم در بارداری را جدی بگیرید!

بهترین فرد برای مراجعه و تشخیص کمبود کلسیم در بارداری پزشک است. پزشک با بررسی سوابق و انجام آزمایشات لازم سطوح ویتامین و مواد معدنی بدن مادر را بررسی می کند و تصمیمات لازم را اتخاذ می کند.

همانطور که تا به حال متوجه شده اید اگر در این دوران کلسیم به اندازه کافی مصرف نشود مشکلات زیادی برای مادر و جنین پیش خواهد آمد. حتی اگر کلسیم در این دوران به اندازه کافی وارد  بدن نشود، بدن به طور خودکار کلسیم مورد نیاز خودش را از استخوانها تامین می کند. بهتر است بدانید اگر بدن کلسیم از دست بدهد و جایگزینی برای آن پیدا نکند، در پایان استخوانهای ضعیف می شوند و بدن در معرض خطر پوکی استخوان قرار می گیرد.

برای تهیه مکمل های کلسیم به کجا مراجعه کنیم؟

برای تهیه مکمل های دارویی و مولتی ویتامین مانند قرص کلسیم می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.