معرفی بهترین مواد غذایی غضروف ساز!

معرفی بهترین مواد غذایی غضروف ساز برای حفظ سلامت غضروف ها!

غضروف بالشتکی است که در هنگام حرکت از مفاصل و استخوان های بدن محافظت می نماید. افراد مسن و کسانی که به بیماری آرتروز مبتلا هستند زودتر از افراد دیگر دچار غضروف هایی فرسوده می شوند و همین امر باعث بروز درد و ناراحتی زیادی می گردد. یکی از روشهایی که به محافظت از غضروف ها کمک می نماید استفاده از مواد غذایی غضروف ساز است!

همانطور که بارها شنیده اید هیچ چیز نمی تواند جایگزین رژیم غذایی سالم گردد. در این مورد مانند تمامی بیماریهای دیگر، اگر شما از مواد غذایی مخصوص استفاده کنید می توانید روند تخریب و آسیب به غضروف ها را به کمترین میزان برسانید.

قرص مفاصل و استخوانشما می توانید جهت خرید قرص غضروف ساز، مفاصل و استخوان می توانید از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

چرا غضروف دچار فرسودگی می شود؟

غضروفها که در میان استخوان های بدن قرار دارند، این امکان را به وجود می آورند تا سریعتر و روان تر حرکت کنید. مفاصل بدن در طول دوره زندگی به مرور دچار پیری و فرسودگی می شوند. به ویژه، کسانی که فعالیت های شدید جسمانی دارند و یا ورزش های سنگین انجام می دهند فشار بیشتری را به بدن وارد می کنند و باعث فرسودگی غضروف ها می شوند.

از طرفی دیگر ابتلا به برخی از بیماریها مانند آرتروز سبب بروز التهابات مزمن در بافت های مفصلی و غضروفی بدن می گردد. در نتیجه، غضروف آسیب می بیند و در اینجاست که حرکت کردن برای افراد بسیار دشوار می شود.

مواد غذایی غضروف ساز

اگرچه آرتروز در بیشتر مواقع با افزایش سن ارتباطی ندارد، اما فرسودگی غضروف ها معمولا به فاکتورهای مختلفی از جمله سن و رژیم غذایی بستگی دارد. شما با پیروی از رژیم غذایی مناسب و مصرف غذاهای غضروف ساز، می توانید روند تخریب غضروف ها را به کمترین میزان برسانید.

لبنیات

مطالعات نشان داده اند که ماست و کفیر از بهترین مواد برای کاهش التهاب مفاصل و حفظ سلامت غضروف ها هستند، به همین دلیل به آنها مواد غذایی غضروف ساز گفته می شود. همچنین، استفاده از لبنیات به حفظ سلامت روده کمک می کند. کارشناسان غذایی بر این عقیده هستند که مصرف لبنیات نقش موثری در بهبود عملکرد و ترمیم غضروف ها دارد و این امر به دلیل محتوای بالای کلیسم و پروبیوتیک ها در محصولات لبنی است.

برنج قهوه ای

آیا تاکنون نام اسید هیالورونیک شنیده اید؟ این اسید یک ماده طبیعی است که به عنوان روان کننده برای مفاصل عمل می کند. اسید هیالورونیک به قدری موثر است که در درمان بیماریهای مفصلی به عنوان بهترین غضروف ساز طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. برنج قهوه ای، به عنوان یکی از مواد غذایی غضروف ساز طبیعی، منبع خوبی از اسید هیالورونیک است و از آن می توان برای محافظت و بازسازی غضروف استفاده کرد.

مواد غذایی غضروف ساز

آب قلم

هیچ چیز مانند آب قلم نمی تواند مملو از کلاژن و پروتئین های مناسب برای حفظ سلامت مفاصل باشد. شما می توانید از آب قلم را در پخت غذاهای مختلف مورد استفاده قرار دهید و یا به صورت چای بنوشید. آب قلم یکی از مواد غذایی غضروف ساز قوی است که در بدن شما معجزه می کند.

ماهی

یکی دیگر از مواد غذایی غضروف ساز ماهی است. ماهی حاوی امگا 3، ویتامین دی و کلسیم است و نقش موثری در مبارزه با التهاب مفاصل دارد.

زردچوبه

همگی ما زردچوبه را به عنوان ادویه می شناسیم. زرد چوبه به عنوان مواد غذایی غضروف ساز شناخته شده و ارزش بسیار زیادی در حفظ سلامتی دارد. زرد چوبه حاوث کورکومین است و مطالعات ثابت کرده اند که کورکومین نقش موثری در جلوگیری از التهاب مفاصل دارد. همچنین، مصرف این ماده می تواند به ترمیم و ساخت غضروف ها کمک کند.

آجیل

آجیل ها یکی از مواد غذایی غضروف ساز به شمار می روند که سرشار از اسید هیالورنیک هستند. این مغزها ذخایر عالی از منیزیم هستند و همین امر اثر بخشی این مواد را افزایش داده است. از طرفی دیگر، تنوع آجیل ها و مغزها بسیار بالاست و شما می توانید بر حسب سلیقه یکی از آنها را انتخاب کنید و مصرف نمایید.

حساسیت به چه غذاهایی سبب بروز شوک آنافیلاکسی می شود؟

سبزیجات تیره

بسیاری از سبزیجات از جمله کلم بروکلی، اسفناج و جعفری حاوی آنتی اکسیدان های موثری به نام کاروتنوئید هستند. همچنین، مقادیر بالای منیزیم و کلسیم موجود در سبزیجات خطر تخریب غضروف ها را به میزان زیادی کاهش می دهد. سبزیجات تیره حاوی ویتامین کا نیز هستند و همین امر آنها را به یکی از بهترین مواد غذایی غضروف ساز تبدیل کرده است.

مواد غذایی دیگر

در کنار این مواد غذایی غضروف ساز، مواد غضروف ساز یا خوراکی های غضروف ساز دیگری نیز هستند که به ترمیم و حفظ سلامت غضروف ها کمک می کنند. این مواد به شرح زیرند:

  • چای سبز ( این چای حاوی پلی فنول و کاتچین است که به ترمیم غضروف ها کمک می نماید)
  • آلو ( این میوه حاوی ویتامین کا، منیزیم و پتاسیم است و آسیب به غضروف ها پیشگیری می کند و نقش موثری در ترمیم آنها دارد)

برای حفظ سلامت غضروف ها از چه موادی استفاده کنیم؟

اگر می خواهید به سلامت غضروف ها کمک کنید باید از مواد غذایی غضروف ساز استفاده نماید. اما باید بدانید که مواد غذایی غضروف ساز به موادی که در اینجا ذکر کردیم ختم نمی شوند. تمامی مواد غذایی که شامل موارد زیر باشند می توانند به غضروف سازی کمک کنند:

  • آنتی اکسیدان: مطالعات نشان داده اند مصرف آنتی اکسیدان ها مانند ویتامین سی یا ویتامین ای خطر تخریب غضروف ها را به کمترین میزان می رساند.
  • پلی فنول ها: این ترکیبات التهابات مفاصل و غضروف ها را به میزان زیادی کاهش میدهند و به پیشگیری و درمان آرتروز کمک می کنند.
  • امگا3: این ماده که در ماهی و آجیل به وفور یافت می شود نقش اعجاز انگیزی در بازسازی غضروف های آسیب دیده دارد و به عنوان قویترین غضروف ساز طبیعی شناخته می شود.

تمامی مواد غذایی که در بالا ذکر کردیم می توانند به عنوان غذاهای غضروف ساز کمر و مواد غذایی غضروف ساز بینی مورد استفاده قرار بگیرند.

آیا مکمل های گلوکزامین می توانند از غضروف در برابر آرتروز محافظت کنند؟

گلوکزامین یکی از موادی است که در بدن شما برای ساخت غضروف استفاده می شود. استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتریت است. هنگامی که به آرتروز مبتلا هستید، غضروف نرمی که انتهای استخوان های شما را می پوشاند و به حرکت نرم مفاصل کمک می کند، از بین می رود.

گفته می شود، گلوکزامین نسبتاً ارزان و بی خطر است. اگر سایر درمان ها کمکی نکردند، ممکن است بخواهید با پزشک خود در مورد اینکه آیا آزمایش گلوکزامین برای شما مناسب است یا خیر صحبت کنید. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا با استفاده از مواد غذایی غضروف ساز زانو هر گونه تسکین درد را مشاهده کنید.

پای مرغ برای غضروف سازی

پای مرغ سرشار از کلاژن است. کلاژن ماده ای است که مفاصل و غضروف ها برای سالم ماندن به آنها نیاز دارند. به همین دلیل مصرف پای مرغ به حفظ سلامت غضروف ها و تقویت مفاصل و غضروف کمک می کند و خطر بروز بیماریهای مزمن مفصلی را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.

همچنین، کسانی که از بیماریهای مفصلی رنج می برند باید از پای مرغ به عنوان غضروف ساز طبیعی زانو استفاده کنند. پای مرغ می تواند التهابات و درد را به میزان زیادی تسکین ببخشد و به بهبود بیماری کمک کند.

ویتامین و مواد معدنیشما می توانید جهت خرید مولتی ویتامین مواد معدنی می توانید از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

داروخانه آنلاین، داروخانه ای در منزل شما!

داروخانه آنلاین با فراهم سازی بستر امن اینترنتی این امکان را فراهم ساخته است تا تنها با یک کلیک از منزل و یا محل کار محصول مورد نظر خود را سفارش دهید و در کمترین زمان ممکن محصول را درب منزل تحویل بگیرید. مشاوره های داروخانه آنلاین در خدمت شما هستند تا اطلاعات لازم را در مورد انواع مکملها به طور رایگان در اختیار شما قرار دهند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

مجله سلامت داروخانه آنلاین خرید محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.