نشانه های عدم تعادل هورمونی در بدن

عدم تعادل هورمونی

هورمون ها نقش مهمی در بدن دارند. هورمون ها پیام رسان های شیمیایی هستند که تاثیر مهمی بر عملکرد سلول ها و اندام ها می گذارند. اگر میزان هورمون ها در بدن از حد متعادل کمتر یا بیشتر شود فرد دچار عدم تعادل هورمونی می شود. هورمون ممکن است در زمان های مختلفی مانند قاعدگی، بارداری و یائسگی دچار تغییراتی شوند اما عوامل دیگری مانند بیماری نیز می توانند عدم تعادل هورمونی را در بدن به همراه داشته باشند. در مقاله امروز با علائمی آشنا می شوید که نشان از عدم تعادل هورمونی در بدن دارند.

از کجا بدانیم دچار عدم تعادل هورمونی شده ایم؟

علائمی که نشان می دهند بدن دچار عدم تعادل هورمونی شده است متعدد هستند. اینکه عملکرد کدام غده مختل شده یا میزان کدام هورمون دچار نوسان شده علائم متفاوتی می تواند تولید کند. شایع ترین علائم نشان دهنده عدم تعادل هورمونی به شرح زیرند:

افزایش وزن

عدم تعادل هورمونی به طور مستقیم نمی تواند بر روی وزن تاثیر بگذارد بلکه با افزایش دادن اشتها باعث می شود فرد غذای بیشتری مصرف کند و دچار افزایش وزن شود. افزایش وزن در دوران یائسگی بسیار شایع است زیرا بدن دچار تغییرات هورمونی شده است. با کاهش هورمون استروژن در این دوره هورمون سیری یا لپتین در بدن کاهش می یابد و شخص دچار تغییرات خلق و خو می شود. این مسئله باعث می شود فرد تمایل بیشتری در صرف غذا داشته باشد و دچار افزایش وزن شود. افزایش وزن می تواند ناشی ازکم کاری تیروئید نیز باشد.

کاهش وزن

کاهش وزن ناگهانی می تواند نشانه عدم تعادل هورمونی باشد. این عدم تعادل می تواند به غده تیروئید باز گردد که متابولیسم، سرعت تبدیل غذا به انرژی، دمای بدن و ضربان قلب را تنظیم می کند. زمانی که این غده پرکار شود و بیش از حد هورمون تولید کند وزن دچار کاهش می شود. اگر بدون هیچ علتی دچار کاهش وزن حدود 4.5 کیلوگرم شده اید بهتر است برای بررسی به پزشک مراجعه کنید.

اختلال خواب

کم خوابی یا نخوابیدن نیز می تواند نشانه عدم تعادل هورمونی باشد. عدم تعادل در هورمون پروژسترون که توسط تخمدان ها ترشح می شود می تواند باعث این مشکل باشد. همچنین در دوران یائسگی با کاهش سطح استروژن و بروز گرگرفتگی و تعریق شبانه، خوابیدن سخت می شود.

عدم تعادل هورمونی

خشکی پوست

این تغییرات پوستی در دوران یائسگی بیشتر دیده می شود. پوست در این دوران نازک تر می شود و رطوبت آن کاهش می یابد. بیماری تیروئید نیز می تواند باعث خشکی پوست شود.

آکنه مزمن

بروز آکنه های مقاومی که از بین نمی روند، می تواند نشانه عدم تعادل هورمونی باشند. زمانیکه هورمون آندروژن در بدن افزایش یابد غدد چربی پوست فعال می شوند. افزایش چربی و بسته شدن منافذ پوست باعث بروز آکنه می شود. همچنین در نتیجه افزایش آندروژن، سندرم تخمدان پلی کیستیک نیز می تواند رخ دهد که در بروز آکنه نقش دارد.

آیا بیماری نارسایی کلیه تهدیدی برای سلامتی است؟

قاعدگی نامنظم

اگر هر ماه بین 21 تا 35 روز پریود نمی شوید و یا مدتی است پریود نشده اید ممکن است هورمون های استروژن و پروژسترون شما دچار عدم تعادل شده باشند. نزدیک شدن به دوران یائسگی یا بیماری هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک می توانند باعث این مسئله شوند. همچنین پریودهای دردناک نیز می تواند نشانه فیبروم باشد که ممکن است به دلیل عدم تعادل هورمون استروژن ایجاد شود.

مشکلات گوارشی

یکی از نشانه های عدم تعادل هورمونی تغییرات در نحوه هضم غذاست. در روده سلول های کوچکی به نام گیرنده وجود دارند که به هورمون های استروژن و پروژسترون واکنش نشان می دهند. عدم تعادل در این هورمون ها می تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند. مشکلاتی مانند معده درد، اسهال، نفخ و حالت تهوع از نشانه های این مشکل است.

سردرد

در برخی زنان کاهش هورمون استروژن می تواند باعث سردرد شود. به همین دلیل برخی زنان قبل و بعد پریود دچار سردرد می شوند. اگر سردرد شما در زمان هایی خاصی از ماه است می تواند نشانه عدم تعادل هورمونی باشد.

مه مغزی

تغییرات در هورمون های استروژن و پروژسترون می تواند باعث مه مغزی یا دشوار شدن به خاطر سپاری بسیاری موارد شود. برخی از محققان معتقدند استروژن روی عملکرد مواد شیمیایی مغز که به آنها انتقال دهنده های عصبی گفته می شود تاثیر می گذارد و باعث این مشکل می شود. گاهی نیز این مشکل می تواند ناشی از بیماری تیروئید باشد.

عدم تعادل هورمونی

خشکی واژن

اگر بیش از حد خشکی واژن را تجربه می کنید ممکن است با کاهش سطح استروژن مواجه باشید. مصرف قرص های ضد بارداری و ضد افسردگی می توانند باعث این مشکل شوند.

کاهش میل جنسی

با کاهش میزان هورمون تستوسترون در بدن، میل جنسی در زنان کاهش می یابد. در دوران یائسگی به دلیل کاهش استروژن و تستوسترون میل جنسی در زنان بسیار کم می شود. بنابراین کاهش میل جنسی می تواند نشانه عدم تعادل هورمونی باشد.

خستگی شایع

زمانیکه پروژسترون بیش از حد تولید شود خواب آلودگی به همراه دارد. همچنین کم کاری تیروئید نیز می تواند باعث خستگی مداوم در فرد شود.

نوسانات خلقی

این مسئله نیز می تواند نشانه عدم تعادل هورمونی باشد. تغییرات در میزان استروژن به دلیل تاثیر آن روی مواد شیمیایی مغز مانند دوپامین، سروتونین و نوارپی نفرین می تواند باعث تغییرات خلق و خو گردد.

تعریق شبانه

این مسئله می تواند نشانه شروع دوران یائسگی در فرد باشد. هر چند برخی بیماری های هورمونی نیز می تواند در تعریق شبانه نقش داشته باشند. بنابراین برای یافتن علت دقیق این مسئله باید به پزشک مراجعه شود.

تغییر بافت سینه

زمانیکه استروژن در بدن کاهش یابد به کاهش تراکم سینه می انجامد. با افزایش این هورمون بافت سینه ضخیم می شود و توده یا کیست به وجود می آید. بنابراین تغییر بافت سینه می تواند نشانه عدم تعادل هورمونی باشد.

ریزش مو و نازک شدن آن

زمانیکه میزان استروژن در بدن کم شود تاثیر هورمون های دیگر مانند تستوسترون در بدن بالا می رود. این مسئله باعث نازک شدن موها و ریزش می گردد و می تواند نشانه عدم تعادل هورمونی در بدن باشد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.