مکمل تقویت قوای جنسی

از علل شایع سردرد چه می دانید؟

headache 1

افراد بسیار زیادی با مشکل سردرد درگیرند و می توان گفت سردرد یکی از مشکلات رایجی است که بسیاری از افراد را به ستوه آورده. سردرد می تواند در افراد شدت های مختلفی داشته باشد. برخی دچار سردردهای مزمن هستند و برخی تنها چند بار در طول زندگی خود سردرد را تجربه می کنند. تشخیص علت سردرد چندان ساده نمی باشد اما با توجه به زندگی افراد 6 نوع علت را برای سردرد بر می شمرند. در این مقاله به علل بروز سردرد و نکات مهم مرتبط با آن می پردازیم.

قرص سر دردشما می توانید جهت خرید قرص سردرد به صورت آنلاین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

علل شایع سردرد

علل سردرد می تواند بسیار متنوع باشد. نوع شغل، سبک زندگی، تغذیه و بیماری ها از جمله دلایل سردرد هستند. در ادامه با علل مختلف سردرد آشنا می شوید:

رژیم غذایی

یکی از علل شایع سردرد می تواند افت قند خون ناشی از فراموش کردن یا به تعویق انداختن وعده غذایی باشد. افت قند خون و همچنین مصرف برخی مواد غذایی می تواند باعث بروز سردرد شوند. جالب است بدانید حدود 30 درصد از سردردهای میگرنی به دلیل نوع رژیم غذایی رخ می دهند. تحقیقات بنیاد ملی سردرد نشان داده اند غذاهای حاوی تیرامین در صد جدول غذاهای مسبب سردرد هستند. کلم ترشی، پنیر کهنه، انواع سوسیس و کالباس، و در برخی افراد مرکبات و پیاز باعث سردرد و میگرن هستند. از جمله خوراکی های دیگر محرک میگرن می توان به مواد  غذایی حاوی مونوسدیم گلومات، کافئین و آسپارتام اشاره نمود. مونوسدیم گلومات نمکی است که در بسیاری از غذاهای آماده و کنسروها به عنوان طعم دهنده استفاده می شود. آسپراتام نیز نوهی شیرین کننده مصنوعی است که در محصولات رژیمی و کم کالری استفاده می شود.

برای درمان بهتر است به توصیه پزشکان رژیم غذایی با پرهیز را چند ماه پیگیری کنید تا بدانید چه مواد غذایی باعث تحریک سردرد در شما می شوند یا باعث آن هستند. می توانید ابتدا غذاهای کم تیرامین را در رژیم خود بگنجانید و از خوردن مواد غذایی مانند سس سویا، دانه سویا، پنیر سویا، سوسیس، کالباس، پنیرهای قوی مانند چدار، پنیر کهنه، بلوچیز، باقالی، ترشیجات مانند خیارشور، ترشی کم و نان های تهیه شده با خمیر ترش خودداری کنید.

همچنین سعی کنید در طول روز هر 3 ساعت چیزی میل کنید. بدن را کم آب نگذارید و از طرفی بیش از 200 میلی گرم کافئین در روز مصرف نکنید.

شغل شما

بسیاری از افراد به دلیل استرس هایی که در روزهای کاری خود تجربه می کنند دچار سردردهای متعددی می شوند. گاهی برخی از افراد پس از روزهای کاری و در روزهای تعطیل دچار سردرد می شوند. این نوع سردرد معمولا پس از اتمام یک پروژه، در حال استراحت در روزهای تعطیل و یا درسفر به سراغ فرد می آید و به سردرد Let-Down Headaches معروف است. این سردرد در بیشتر مواقع به اشتباه تشخیص داده می شود و علت آن میزان هورمون های استرس است که روی فعالیت های شیمیایی حساس مغز اثرگذارند.

برای درمان سعی کنید روزانه حتی 5 دقیقه تمرین های ذهنی برای کاهش استرس انجام دهید. سعی کنید چشمان خود را ببندید و به چیزی فکر کنید که شما را خوشحال می کند. سعی کنید تمام جزئیات آن فضا را حس کنید. می توانید از روش های دیگری همچون ماساژ و مدیتیشن و … نیز برای کاهش استرس استفاده کنید.

سردرد

وزن

یکی از علل شایع سردرد اضافه وزن است به خصوص اگر در قسمت میانی بدن ایجاد شده باشد.  زنانی که در قسمت شکم چربی دارند تا 30 درصد بیشتر از زنانی که شکم صاف و تخت دارند دچار میگرن می شوند. دانشگاه درکسل در تحقیقی به این نتیجه دست یافت که بخشی از مغز که میزان میل فرد به غذا خوردن و نحوه کارکرد سلول های چربی را کنترل می کند در زمان سردرد های حاد نیز فعال می شود. دلیل این موضوع هنوز مشخص نمی باشد اما رئیس تحقیقات عقیده دارد این مسئله می تواند به دلیل میزان پروتئین زیادی باشد که سلول های چربی ترشح می کنند. پروتئین هایی مانند لپتین و آدیپونکتین که در ایجاد التهاب در بدن نقش دارند و بر روی میگرن نیز اثر می گذارند.

برای درمان می توانید از ورزش کردن بهره ببرید. ورزش کردن نه تنها بر کاهش وزن موثر است بلکه اثرات ضد درد نیز دارد. تحقیقات حاکی از این هستند که 40 دقیقه تمرین ایروبیک 3 بار در هفته می تواند به اندازه داروهای مسکن در بهبود میگرن موثر باشد.

عادت های هنگام خواب

یکی از علل شایع سردرد عادت های فرد هنگام خواب است. به طور مثال دندان قروچه کردن در خواب یا فشردن فک ها به یکدیگر در طول روز می تواند از جمله دلایل سردرد باشند. تحقیقات دانشگاه های دندان پزشکی نشان از تاثیر این رفتارها بر روی سردردهای تنشی دارد. فشار در خواب به فک می تواند باعث سردرد گیج گاهی باشد زیرا به مفصل گیج گاهی زیرواره ای فشار وارد می کند. این نوع سردرد را به نام سندرم Temporomandibular joint یا TMJ نیز می شناسند. حتی جالب است بدانید خروپف کردن نیز می تواند باعث سردرد شدید روزانه شود.

اگر دچار درد فک، درد گوش و صدای کلیک هنگام باز کردن دهان و جویدن هستید به احتمال زیاد چنین رفتارهایی در خواب دارید. دندانپزشک نیز با معاینه می تواند این مشکل را در شما تشخیص دهد. مراجعه به کلینیک خواب نیز می تواند موثر باشد.

زندگی اجتماعی

رفتارهای اجتماعی نیز می تواند یکی از علل شایع سردرد باشد. به عنوان مثال اگر آخر هفته ها تا دیر وقت بیدار می مانید و روزهای تعطیل تا دیروقت می خوابید احتمالا با سردرد مواجه خواهید شد. بیدار بودن تا دیروقت، در معرض دود سیگار بودن، سیگار کشیدن و خوابیدن بیشتر می توانند از جمله دلایل سردرد باشند. به هم خوردن ساعت خواب می تواند همانند کم خوابی باعث سردرد شود.

برای درمان می توانید تغییراتی به زندگی اجتماعی خود بدهید. تا از عوارض سردرد در امان باشید.

هورمون ها

یکی از علل شایع سردرد می تواند عدم تعادل هورمونی در دوران قاعدگی باشد. عادت ماهیانه نه تنها باعث تغییرات خلق و خو و بدن درد می شود بلکه می تواند انواع سردرد را در پی داشته باشد. در حدود 60 درصد از خانم ها تغییرات هورمونی باعث سردرد می شود. تحقیقات دانشگاه UCLA حاکی از این است که پیش از عادت ماهیانه میزان استروژن بدن کاهش می یابد و این مسئله می تواند باعث بروز سردرد میگرنی شود.

برای حل این مشکل استفاده از مسکن های غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن چند روز پیش از عادت ماهیانه و به شکل روزانه پیشنهاد می شود. این قرص ها با کاهش دادن التهاب رگ های خونی مغز که در بروز سردرد میگرنی نقش دارند از سردرد جلوگیری می کنند. درصورتیکه این مسکن ها مفید نبود پزشک می تواند داروهایی دیگری که از کاهش استروژن در بدن جلوگیری می کنند یا مسکن های قویتر استفاده کند.

سردرد

انواع سردرد

همانطور که اشاره شد تشخیص سردرد کمی سخت می باشد. علت بیش از نیمی از سردردها تشخیص داده نمی شود یا به اشتباه تشخیص داده می شود. بر اساس نتایج مطالعات بنیاد ملی سردرد سه نوع سردرد شایع وجود دارد:

سردرد تنشی

این سردرد رایج ترین نوع سردرد است. این سردرد با یک احساس فشار مداوم و یا فشرده شدن محکم در قسمت پیشانی، دور سر یا پشت سر نشان داده می شود که با حرکت تشدید نمی شود. حدود 88 درصد خانم ها دچار این سردرد می شوند.

سردرد میگرنی

این سردرد از درد معمولی تا به زیاد از یک طرف پیشانی یا یک طرف کل سر شروع می شود و با حرکت بدن یا سر، درد آن بدتر می گردد. سردرد میگرنی می تواند با حالت تهوع و استفراغ نیز همراه باشد. در این سردرد حساسیت به نور و صدا نیز رایج است.

سردرد سینوسی

این سردرد بسیار نادر است و با احساس درد و فشار دور چشم ها، پیشانی و روی گونه ها خود  را نشان می دهد. سردرد سینوسی می تواند با آبریزش و احتقان یا گرفتگی بینی نیز همراه باشد و حتی تب و لرز در پی داشته باشد. این عوارض نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارند. بیشتر افراد مبتلا به سردرد سینوسی در واقع دچار التهاب سینوسی یا میگرن هستند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.