روشهای تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری و پیش از تولد!

تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری و پیش از تولد!

پیش از آشنایی با روش های رایج و علمی تعیین جنسیت جنین لازم است با کروموزوم های جنسی انسان که نقش تعیین کننده در جنسیت جنین دارند، آشنا گردید. برای درک بهتر نقش کروموزوم در تعیین جنسیت جنین لازم است بدانید که به طور کلی دو نوع کروموزوم در موجودات زنده وجود دارند؛ کروموزوم های اتوزوم و کروموزوم های جنسی.

انسان دارای 23 جفت کروموزوم است. 22 جفت از کروموزوم های انسانی «کروموزوم های اتوزوم» نامیده می شوند و دو کروموزوم یک جفت کاملاً مشابه هم هستند و  جایگاه های ژنتیکی دقیقاً مشابه هم دارند. جفت بیست و سوم کروموزم جنسی است که عملکرد متفاوتی دارد. کروموزوم های جنسی وظیفه تعیین جنسیت جنین را بر عهده دارند.  و به دو صورت کروموزوم Y و  X کودک نشان داده می شوند.

آشنایی با نقش کروموزوم در تعیین جنسیت جنین

یک زن سالم ( در یک جمعیت انسانی) در بیست و سومین جفت کروموزومی خود دارای دو کروموزم XX است و یک مرد سالم ( در یک جمعیت انسانی) دارای دو کروموزم XY است.  کروموزم X به میزان قابل توجهی بزرگ تر است و شامل چندین جایگاه ژنتیکی است که روی کروموزوم Y  یافت نمی شود. کروموزوم جنسی که از اسپرم دریافت می شود جنسیت کودک را تعیین می کند زیرا هر سلول تخمک زن تنها حاوی کروموزم X است.

اما از آنجایی که سلول های بدن مرد دارای هر دو کروموزوم X و Y هستند ، در جداشدن گامت ها نیمی از اسپرم ها حاوی کروموزوم  Y و نیمی دیگر حاوی کروموزوم X خواهند بود. در صورتی که اسپرمی که تخمک را باور می کند حاوی کروموزوم X باشد، الگوی غالب XX می شود و فرزند دختر خواهد شد. در صورتی که اسپرم لقاح یافته حاوی کروموزوم Y  باشد، الگوی غالب XY است و فرزند پسر خواهد بود. پسر شدن کودک شما در حالت طبیعی به نوع کروموزوم دریافتی از اسپرم مرد بستگی دارد.

در نتیجه، جنسیت نوزاد به طور طبیعی در زمان لقاح تعیین می شود اما تکوین اندام های جنسی خارجی جنین تا حدود هفته ی نهم بارداری (هفت هفته بعد از لقاح) صورت نمی گیرد. در حال حاضر و با وجود پیشرفت های صورت گرفته، امکان تعیین جنسیت جنین هم پیش از انجام لقاح و بارداری و هم پیش از تولد وجود دارد.

تعیین جنسیت قبل از بارداری

تعیین جنسیت قبل از بارداری

انتخاب و تعیین جنسیت جنین این امکان را به شما می دهد تا خانواده ای متوازن (از نظر جنسیت افراد) داشته باشید و به فرزندان شما نیز این اجازه را می دهد تا احساس اضافی بودن نداشته باشند. امروزه از آنجایی که خیلی از والدین موفق به انتخاب جنسیت فرزندان خود می شوند، شاهد عشق و علاقه ی بیشتر، طرد شدن کمتر و کاهش جمعیت خانواده ها هستیم زیرا خیلی از خانواده ها فقط به علت تلاش مداوم برای داشتن فرزند دختر یا پسر، فرزندان زیادی را به دنیا می آورند.

البته در خیلی از موارد دلایل موجه تری برای انتخاب جنسیت فرزند وجود دارد؛ دلایلی مانند احتمال به ارث بردن یک ناهنجاری ژنتیکی وابسته به کروموزوم های جنسی. برای تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری، روش هایی که علم در آن ها دخالت کمتری دارد و همچنین روش های مبتنی بر تغذیه که گاهی در انتخاب جنسیت نوزاد موفق عمل می کنند، همیشه 100 درصد و قابل اطمینان نیستند. مطمئن ترین روش برای تعیین جنسیت قبل از بارداری، استفاده از روش های کمک باروری ART است.

 تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی (PGD)

این روش برای کمک به زوجینی که ناقل بیماری های ژنتیکی هستند، مناسب است و همزمان  با روش لقاح آزمایشگاهی (IVF) به کار می رود. در این روش متخصصین یک سلول  از جنین در حال تقسیم شدن را جدا می کنند و جنسیت آن را تعیین می کنند و تنها جنین با جنسیت مطلوب وارد رحم مادر می شود. میزان موفقیت در تعیین جنسیت جنین در این روش بسیار بالا است،  اما ممکن است بارداری در دفعات اول حاصل نشود و نیاز به تکرار روش باشد.

چه موقع باید آمپول روگام را تزریق کنیم؟

مرتب کردن اسپرم ها

این تکنیک شامل جداسازی اسپرم حاوی کروموزوم X و کروموزوم Y  در آزمایشگاه و انتقال اسپرم با جنسیت مطلوب به داخل رحم زن از طریق روش تلقیح داخل رحمی اسپرم (IUI) یا  یا بارورسازی تخمک در آزمایشگاه (IVF) است.  با وجود موفق و اطمینان بخش بودن روش های کمک باروری، نباید فراموش کرد که این روش های پرهزینه و گاهی بحث برانگیز هستند، در نتیجه قبل از تصمیم به استفاده از این روش ها، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

روش شتلز تعیین جنسیت جنین

به طور کلی اسپرم هایی که باعث ایجاد جنین پسر می شوند بسیار سریع تر از اسپرم های مورد نیاز برای ایجاد جنین دختر هستند.در این حالت باید نزدیکی پس از 12 ساعت از تخمک گذاری انجام شود. طبق گفته پایه گذار این روش میزان موفقیت در این حالت 50 الی 70 % است.در روش شتل فرد داروی خاصی مصرف نمی کند به همین خاطر مورد استقبال زیادی قرار می گیرد. نکته کلیدی در این روش تعیین زمان دقیق تخمک گذاری است که ممکن است کمی سخت باشد.

روش اریکسون برای تعیین جنسیت جنین

در این روش نیز مانند روش شتل مبنای کار بر روی سرعت حرکت اسپرم ها است. با این تفاوت که اسپرم با استفاده از روش آی یو آی (روشی غیر تهاجمی ) به بدن مادر انتقال پیدا می کند.

روش ویلان برای تعیین جنسیت جنین

اساس کار در این روش آن است که باید در روزهای خاصی از چرخه قاعدگی آمیزش انجام شود. میزان درصد موفقیت در این روش 50 تا 60 % پیش بینی شده است.در صورت تمایل به داشتن فرزند پسر باید آمیزش هنگام صبح و 4 الی 6 روز قبل از افزایش دمای بدن انجام شود و در صورت تمایل به داشتن فرزند دختر 2 یا 3 روز قبل از تخمک گذاری باید آمیزش انجام شود.

روش تعیین میزان اسپرم در تعیین جنسیت جنین

برای انجام این کار باید به متخصص اورولوژی مراجعه کرد . در حالتی که در یک سی سی تعداد اسپرم های مرد از مایع منی کمتر از 20 میلیون باشد ۸۰ % احتمال دختر دار شدن و در حالتی که این میزان از ۵ میلیون کمتر باشد این احتمال ۱۰۰ خواهد شد. پزشک در این حالت از داروی افزایش اسپرم استفاده می کند.افزایش میزان اسپرم ها باعث افزایش احتمال پسردار شدن است.

روش زمان بندی ماهیانه مقاربت برای تعیین جنسیت جنین

در این حالت سن مادر و زمانی که مادر باردار شده است را در نظر می گیرند و با استفاده از ماهی که در آن بارداری رخ داده است جنسیت کودک را پیش بینی می کنند به طوریکه در طول ماه های مختلف آب و هوا ، شرایط فیزیولوژیکی و به طور کلی شرایط محیطی و سن مادر ارزیابی می شود و مادر با توجه به سن خود زمان لقاح را تنظیم می کند.

برای پسردار شدن در تعیین جنسیت جنین چه چیزهایی را بیشتر باید خورد؟

برای پسردار شدن چه چیزهایی را بیشتر باید خورد؟

برای پسردار شدن باید از مواد غذایی حاوی سدیم و پتاسیم بالا استفاده کرد و مصرف کلسیم محدود گردد. مواد غذایی زیر برای تعیین جنسیت جنین به پسر توصیه می شوند:

  • مرکبات- زردآلو- آناناس- موز- هلو- گلابی- سیب- گوجه سبز- آلو- خیار- خرما- گیلاس- تمشک- توت فرنگی- انجیر- خربزه-
    آب میوه و سبزی- حبوبات- کنگرفرنگی- گوجه فرنگی- پیاز- چغندر قرمز- زیتون- قارچ- کلم- ذرت- نخودسبز- سیب
    زمینی- سبوس- گندم- شاه بلوط- تره شاهی- کنسرو ماهی- ژامبون- کره- ماء الشعیر- کلوچه- نوشابه گازدار- نقل- قهوه-
    چای- کاهو

برای دختر دار شدن چه چیزهایی را بیشتر باید خورد؟

برای دختر دار شدن باید از مواد غذایی حاوی کلسیم بالا استفاده شود و مصرف سدیم و پتاسیم محدود گردد. مواد غذایی زیر برای دختر دار شدن توصیه می شوند:

  • پنیر سفید- ماست – شیر – اب پرتقال– تخم مرغ – بادام و بادام زمینی بدون نمک – گردو – لوبیا
    سبز – مارچوبه – ماکارونی – گوشت ۱۰۰ گرم در روز – ماهی که با بخار پخته شده باشد و آبش کاملاً گرفته شده باشد

برای تهیه مکمل های پیش از بارداری به کجا مراجعه کنیم؟

اگر به دنبال انواع مکمل های پیش از بادرای هستید، می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید. همچنین، در زمان خرید می توانید از مشاوره های رایگان این مرکز بهره مند شوید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.