مکمل تقویت قوای جنسی

قرص فشار خون لوزارتان چیست؟ کاربرد و عوارض آن

اقدامات احتیاطی در مورد مصرف راکوتان

فشار خون یعنی قدرت سلولهای خونی که در جریان به دیواره رگ ها وارد می کنند. فشار خون یکی از علائم حیات است. این فشار در نواحی قلب زیاد است و هر چقدر که از قلب فاصله بگیریم این فشار کمتر می شود. میزان فشار خون از حد طبیعی بالاتر رود به آن فشار خون هایپر تنسون و یا فشار خون بالا گفته می شود. در این مقاله  قصد داریم به معرفی داروی لوزارتان که برای درمان فشار خون بالا می باشد بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این دارو خواهید داشت.

فشار خون چیست؟

فشار خون چیست؟

فشار خون در بخش های مختلف بدن با یکدیگر تفاوت دارد. به طور کلی فشار خون به دو دسته تقسیم می شود: سیستولی و دیاستولی.

اگر فشار در سرخرگ ها سنجیده شود به آن فشار خون سیستولی گفته می شود و اگر در وریدها اندازه گیری شود به آن فشار خون دیاستولی می گویند.  برای اندازه گیری فشار از دستگاهی به نام فشار سنج استفاده می شود.

این دستگاه را می توانید تهیه کنید و در خانه از آن استفاده نمایید. اما تنها به آن اعتماد نداشته باشید و برای چک آپ های سالیانه از پزشک بخواهید فشار خون شما را اندازه گیری کند. معمولا با بالا رفتن سن این بیماری پدیدار می شود. آمارها نشان می دهند که در کهنسالان از هر 4 نفر 1 نفر به این بیماری مبتلاست! این بیماری در جوانان بسیار کمتر دیده می شود.

اخیرا به دلیل پیروی از عادات نادرست غذایی مانند مصرف فست فودها و غذاهای آماده این بیماری شیوع بیشتری در بین کودکان و جوانان داشته است. به همین دلیل سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که باید مراقب غذاهایی که کودکان و نوجوانان می خورند باشیم! در غیر اینصورت به زودی شاهد جامعه ای خواهیم بود که افراد زیادی بیمار هستند!

چه عواملی سبب بروز بیماری فشار خون می شوند؟

عوامل متعددی هستند که سبب می شوند افراد به این بیماری مبتلا شوند. مطالعات جدید نشان می دهند که چاقی و اضافه وزن یکی از دلایل اصلی بروز این بیماری است. افرادی که به رژیم غذایی خود اهمیت نمی دهند و در غذای آنها نمک و چربی های اشباع شده زیاد وجود دارد، به مروز زمان به بیماری فشار خون مبتلا می شوند.

نکته بسیار جالب این است که نژاد نیز یکی از عوامل بروز بیماری است. با اینکه این بیماری در میان تمامی نژادها رخ می دهد اما سفید پوستان و نژاد هند و اروپایی بیشتر از نژادهای دیگر به بیماری فشار خون مبتلا می شوند. از عوامل دیگر ابتلا به این بیماری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استرس
 • کم تحرکی
 • استفاده از نوشیدنی های الکلی
 • استعمال دخانیات
 • مصرف قرصهای ضد بارداری

داروی لوزارتان چیست؟

این دارو برای درمان فشار خون بالا و محافظت از کلیه‌ها در اثر آسیبهای ناشی از بیماری دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو خطر بروز سکته مغزی را در بیمارانی که فشار خون بالایی دارند کاهش می‌دهد و از بروز حملات قلبی پیشگیری می‌کند. عملکرد این دارو بدین صورت است که رگهای خونی را منبسط می‌کند تا خون راحت‌تر در رگها جریان پیدا کند.

losartan potassium 25 mg

چگونه از داروی لوزارتان استفاده کنیم؟

نحوه مصرف این دارو به سن و وضعیت جسمانی دارو بستگی دارد. این دارو باید تحت نظارت مستقیم پزشک ( به ویژه پزشک قلب) مورد استفاده قرار گیرد. به طورکلی این دارو معمولا یک بار در روز مصرف می‌شود. اگر این دارو مایع است و به صورت شربت مصرف می‌شود باید از پیمانه و یا سرنگ برای اندازه‌گیری واحد مایع استفاده شود. رعایت وقت در مصرف این دارو اهمیت بسیار زیادی دارد. این دارو را در زمان مشخصی مصرف کنید.

عوارض جانبی قرص فشار خون لوزارتان

عوارض جانبی داروی لوزارتان

عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارویی است. اگر پزشک دارویی را برای شما تجویز می‌کند، اثرات آن بیشتر از عوارض آن است. عوارض جانبی این دارو به شرح زیرند:

 • سرگیجه ( این مشکل بعد از مدتی رفع می‌گردد)
 • ضعف عضلانی
 • تپش نامنظم قلب
 • تغییر در میزان ادرار

واکنشهای آلرژیک در این بیماری بسیار نادر است. اگر علائمی نظیری خارش پوستی، تورم، کهیر و قرمزی و مشکلات تنفسی برای شخص به وجود آمد، سریعا با بخش فوریتهای پزشکی (115) تماس حاصل فرمائید.

موارد احتیاطی در مصرف داروی لوزارتان

اگر قصد دارید از داروی لوزارتان استفاده کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • اگر از مشکلات کلیوی، کبد و قلبی رنج می‌برید، این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.
 • از مصرف الکل و ماری جوانا در این مدت به شدت بپرهیزید. زیرا این مواد خطر گیجی و ناهوشیاری را به میزان زیادی افزایش می‌دهند.
 • در زمان مصرف این دارو از مکملهای حاوی پتاسیم استفاده نکنید.
 • اگر در دوران بارداری و یا شیردهی هستید، قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.

تداخل دارویی لوزارتان

تداخل دارویی مسئله بسیار مهمی است که قبل از مصرف هر دارو و مکملی باید در نظر گرفته شود. این موضوع در زمان مصرف مکلمهای گیاهی اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. به این نکته توجه داشته باشید که گیاهی هرگز به معنای بی خطر نیست. تداخل دارویی لوزارتان به شرح زیر است:

 • آلیسکیرن
 • لیتیم
 • داروهای افزایش دهنده سطح پتاسیم خون مانند بنازپریل، لیزینوپریل
 • قرصهای جلوگیری از بارداری حاوی دروسپیرنون
 • قرص سرماخوردگی
 • داروی ضد سرفه
 • انواع قرصهای رژیمی
 • ایبوپروفن
 • ناپروکسن

علائم مصرف بیش از اندازه داروی لوزارتان

هرگز این دارو را بیش از اندازه مصرف نکنید. اگر مصرف این دارو را فراموش کرید، مقدار داروی مصرف شده را افزایش ندهید. مصرف بیش از اندازه این دارو سبب بیهوشی و بروز مشکلات تنفسی می‌شود. در این صورت تنها با بخش فوریتهای پزشکی تماس بگیرید.

برای اثربخشی بیشتر قرص فشار خون به این موارد توجه داشته باشید!

برای اثربخشی بیشتر این دارو به این موارد توجه داشته باشید!

اگر می‌خواهید که از این دارو نتیجه مورد نظر را بگیرید باید به سبک زندگی خود توجه داشته باشید. از خوردن غذاهای چرب خورداری کنید. ورزش را به زندگی خود بیافزایید. مرتبا ورزش کنید. توجه داشته باشید اضافه وزن یکی از مشکلاتی است که اثربخشی این دارو را کاهش می‌دهد. از استرس دوری کنید. تلاش کنید نگرش مثبت را درون خود تقویت کنید و از مزایای این نگرش بهره ببرید.

قرصهای فشار خون بالا را صبح بخوریم یا شب؟

زمان مصرف قرصهای فشار خون بسیار مهم است. در واقع، ساعتی که قرص خود را می خورید بر روی کلیه سیستم بدنی شما تاثیر می گذارد و خطر سکته قلبی و یا مغزی را کاهش می دهد، هر دو بیماری به کیفیت مدیریت فشار خون بستگی دارند.

ریتم طبیعی بدن که ریتم شبانه روزی نیز خوانده می شود بر چگونگی واکنش بدن به داروها نیز تاثیر می گذارد که به تعامل پیچیده دارو و هورمون کورتیزول وابسته است. هورمون کورتیزول مسئولیت تنظیم این ریتم را بر عهده دارد.

نتایج تحقیقات چه چیزی را نشان می دهند؟

شواهد فزاینده ای وجود دارند که نشان می دهند نه تنها ژنتیک بلکه زمان مصرف قرص بر میزان اثر بخشی و درمان بیماری تاثیر می گذارد. در این پژوهش 19000 هزار نفر مورد بررسی قرار گرفتند. این افراد به طور تصادفی به دو دسته تقسیم شدند:

 • گروه اول قرص هایشان را در صبح می خوردند.
 • گروه دوم قرص هایشان را در موقع خواب می خوردند.

محققان به مدت 6 سال این افراد را تحت مراقبت قرار گرفتند. به طور طبیعی فشار خون در موقع خواب کاهش پیدا می کند و در نیمه شب تا ساعت 3 و 4 صبح در کمترین میزان خود قرار دارد.

صبح به دلیل ترشح هورمون کورتیزول فشار خون بالا می رود. کسانی که فشار خون شان در طول شب پایین نمی آید در خطر ابتلا به بیماری سکته قلبی و مغزی قرار دارند.

این تحقیق بدین نتیجه رسید که مصرف قرصهای فشار خون در شب، سبب کاهش فشار خون در طول شب و در طول روز خواهد شد. این نتیجه در مقایسه با گروهی که قرصهایشان را صبح مصرف می کردند بسیار چشمگیر بود. به هر روی، اگر از بیماری فشار خون رنج می برید بهترین زمان مصرف قرص شب است نه روز!

برای پیشگیری از این بیماری چه کاری باید انجام دهیم؟

همانطور که بارها شنیده اید پیشگیری بهتر از درمان است. اگر فشار خون بالا کنترل نشود خطر ابتلا به بیماری های مزمن و خطرناک افزایش می یابد. سکته قلبی، سکته مغزی، مشکلات ریوی، آسیب به کلیه و بافت چشم از جمله بیماری هایی هستند که در صورت بالا بودن فشار بروز پیدا می کنند. رعایت چندین نکته ساده به شما کمک می کند از بروز این بیماری جلوگیری به عمل آورید:

 • کنترل وزن و جلوگیری از بالا رفتن وزن
 • 30 دقیقه ورزش و یا پیاده روی در روز
 • مصرف کمتر گوشت قرمز و استفاده از سبزیجات بیشتر
 • عدم استفاده از مشروبات الکلی
 • عدم استعمال دخانیات
 • در صورت استفاده از قرص ضد بارداری فشار خون باید ماهیانه سنجیده شود
 • کنترل استرس و انجام تکنیک های ریلکسیشن و مدیتیشن حداقل هفته ای یکبار
 • عدم استفاده از سوسیس و کالباس و غذاهای آماده

نکات پایانی

داروی لوزارتان برای درمان فشار خون بالا و حفاظت از کلیه‌ها در بیماران دیابتی استفاده می‌شود. این دارو خطر سکته مغزی و حملات قلبی را کاهش می‌دهد. مصرف این دارو به سن و وضعیت جسمانی بیمار بستگی دارد و باید تحت نظارت پزشک به ویژه پزشک قلب، انجام شود. ضمن مطالعه مقاله مجله سلامت داروخانه آنلاین برای بهبود اثربخشی داروی لوزارتان، به سبک زندگی خود توجه نمایید و از مصرف غذاهای چرب پرهیز کنید، ورزش را به طور منظم در برنامه خود قرار دهید و وزن خود را کنترل نمایید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.