مکمل تقویت قوای جنسی

آیا ترشحات واژن نشانه بروز بیماری در زنان هستند؟

آیا ترشحات واژن نشانه بروز بیماری در زنان هستند؟

زنان بدن بسیار پیچیده‌ای دارد. عادت ماهیانه و دستگاه تناسلی زنان این پیچیدگی را بیشتر می‌کند. به همین دلیل شناخت بدن زنان کمک زیادی به پیشگیری از بروز بیماریهای زنانگی می‌کند. همگی زنان ترشحات واژن را تجربه کرده‌اند. اما سوال این است که چه عواملی سبب می‌شودند که این ترشحات را غیرطبیعی بدانیم؟!

در این مقاله قصد داریم به موضوع ترشحات واژن در بدن بانوان بپردازیم. در پایان این مقاله دید بازتری به این موضوع خواهید داشت و بهتر می‌دانید دلایل این ترشحات چیست و چه موقع باید به پزشک مراجعه کنید.

آیا ترشحات واژن طبیعی است؟

به طور کلی غددی که درون واژن و دهانه رحم زنان وجود دارند مایعاتی از خود ترشح می‌کنند که این مایعات نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت دستگاه تولید مثل زنان دارند. این مایعات حاوی موادی هستند که از ورود باکتریها به درون دستگاه تناسلی جلوگیری به عمل می‌آورند و اجازه نمی‌دهند که رحم به عفونت دچار شود.

این ترشحات سفید رنگ و یا زرد رنگ هستند و حالت چسبنده دارند. مقدار ترشحات در بدن هر فرد متفاوت است. اما این ترشحات در زمان نزدیک شدن به قاعدگی، تخمک گذاری، شیردهی و یا تحریک جنسی بیشتر می‌شود.

به همین دلیل به راحتی می‌توان گفت که ترشحات واژن پدیده‌ای کاملا طبیعی است که در بدن هر زنی رخ می‌دهد و عدم وجود این ترشحات موضوع نگران کننده ای است.

چه زمانی ترشحات واژن زنگ هشداری برای بروز بیماری است؟

اگر ترشحاتی که از واژن خارج می‌شوند تغییر رنگ بدهند، بوی بدی داشته باشند و یا باعث خارش و سوزش شوند می‌توانند زنگ هشداری برای بروز عفونت یا مشکلات زنانگی به شمار روند. معمولا پس از اتمام دوره قاعدگی ترشحات واژن کمتر می شود. اما نزدیک به دوران قاعدگی ( معمولا یک هفته قبل از شروع آن) این ترشحات زیادتر می شوند.

ترشحات قرمز رنگ

ممکن است این ترشحات قرمز رنگ باشند و معمولا جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد. اگر پس از رابطه جنسی ترشحات صورتی رنگ داشتید ممکن است این ترشحات به علت پارگی یا خراشهای کوچک در واژن باشد. اگر یائسه شده‌اید و یک سال از زمان گذشته است ولی هنوز ترشحات قرمز رنگ می‌بینید باید به پزشک مراجعه کنید.

ترشحات سفید رنگ

اگر ترشحات واژن که سفید رنگ هستند بوی بسیار بدی داشته باشند و با خارش و سوزش همراه باشند معمولا نشان دهنده عفونت قارچی است که باید به پزشک مراجعه شود. اگر این ترشحات به رنگ زرد مایل به سبز و یا سبز رنگ باشند می تواند نشانه ای از بروز عفونت باکتریایی یا عفونت جنسی باشد که سریعا باید به پزشک مراجعه شود.

ترشحات خاکستری رنگ

اگر ترشحاتی که از واژن خارج می‌شوند خاکستری رنگ هستند و خارش، سوزش، بوی شدید و قرمزی در ناحیه واژن ایجاد کرده‌اند، احتمالا فرد به عفونت واژینوز باکتریایی مبتلا شده است که باید سریعا نزد پزشک برود و مصرف آنتی بیوتیک را آغاز کند.

چه عواملی سبب ترشحات غیرطبیعی واژن می‌شوند؟

دستگاه تناسلی زنان قسمت بسیار حساسی در بدن آنهاست که هر گونه عاملی می‌تواند تعادل این قسمت از بدن را بر هم بزند و سبب بروز مشکلاتی برای زنان شود. عواملی متعددی می توانند سبب شوند ترشحات واژن دیگر حالت طبیعی نداشته باشند. این موارد به شرح زیرند:

 • استفاده از انواع آنتی بیوتیک
 • داشتن شرکای جنسی متعدد و یا عدم برقراری رابطه جنسی سالم
 • استفاده از انواع قرص ضد بارداری
 • ابتلا به سرطان رحم
 • استفاده بیش از حد از محلولهای شستشوی واژن و لوسیونهای معطر
 • عفونت لگن

ترشحات واژن اندام تناسلی نوزاد دختر

اگر نوزاد شما دختر است، برای مراقبت از ناحیه واژن باید به صورت زیر عمل کنید:

 • تمیز کردن واژن با دستمال تمیز و مرطوب در طول تعویض پوشک و زمان حمام کردن
 • دستمال را از جلو به عقب بکشید برای جلوگیری از انتقال باکتریهای مقعد به واژن

ممکن است نوزادان دختر دچار ترشحات بی رنگ، سفید رنگ یا کمی خون آلود باشند. این ترشحات در هفته‌های اول تولد کاملا طبیعی است و واژن نوزاد تحت تاثیر هورمونهای مادر در دوران بارداری است. اما اگر این ترشحات ادامه دار شد برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

انواع ترشحات واژن در دوران بارداری

انواع ترشحات واژن در دوران بارداری

در دوران بارداری به دلیل بر هم خوردن تعادل هورمونها ترشحات واژن زیاد می‌شوند. هر یک از این ترشحات دارای خصوصیاتی هستند که به شرح زیرند:

 • ترشحات سفید رنگ (ممکن است این ترشحات در ابتدای بارداری رخ دهند، اگر این ترشحات بوی بد نداشته باشند و سبب بروز خارش نشوند، مشکلی ایجاد نمی‌کنند)
 • ترشحات سبز رنگ ( این ترشحات نشانه عفونت، زگیل تناسلی و یا سوزاک در دوران بارداری هستند که باید سریعا به پزشک مراجعه شود)
 • ترشحات صورتی رنگ (این ترشحات معمولا به دلیل ترکیب شدن خون با ترشحات سفید رنگ است که در اوایل بارداری رخ می‌دهد، این ترشحات در اوایل و اواخر بارداری عادی هستند. اما اگر این ترشحات با خارش همراه باشند، نشانه عفونت هستند و باید به پزشک مراجعه شود گاهی این ترشحات می‌توانند نشانه سقط جنین باشند. به همین دلیل باید سریعا به پزشک مراجعه شود)
 • ترشحات قرمز رنگ ( این ترشحات خطرناک هستند و  ممکن است نشان دهنده سقط جنین یا بارداری خارج از رحم باشند. به همین دلیل با دیدن اولین ترشحات سریعا به پزشک مراجعه کنید)
 • ترشحات زرد رنگ( این ترشحات معمولا نشان دهنده عفونت هستند و باید برای درمان به پزشک مراجعه شود)
 • ترشحات قهوه ای رنگ ( این ترشحات به دلیل افزایش سطح خون در دوران بارداری است و به طور کلی عامل نگران کننده ای نیست، ولی اگر این ترشحات همراه با درد بودند، سریعا باید به پزشک مراجعه شود)

ترشحات واژن در دوران یائسگی

یائسگی دورانی است که معمولا سبب بروز تغییرات زیادی در بدن زنان می‌شود. اما در دوران یائسگی دیواره واژن نازک می‌شود و انعطاف پذیری آن افزایش پیدا می‌کند. در این زمان ترشحات واژن به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند و حتی واژن خشک می‌شود.

درمان ترشحات واژن

برای درمان این ترشحات باید نزد پزشک بروید تا پزشک با بررسی وضعیت سلامتی شما بهترین دارو را برای شما تجویز کند. گاهی پزشک برای درمان این ترشحات آنتی بیوتیک، مترونیدازول و یا تینیدازول، را تجویز می کند.

پزشکان برای درمان این ترشحات راهکارهای زیر را پیشنهاد می دهند:

 • شستشوی منظم واژن با صابون ملایم و آب گرم ( صابون و محصولات معطر نباید برا سشتشوی واژن مورد استفاده قرار گیرند)
 • استفاده از لباس زیر پنبه ای
 • اجتناب از استفاده از لباسهای تنگ
 • شستشوی واژن با سرکه
 • استفاده از لبنیات مانند شیر

چه موقع برای ترشحات واژن به پزشک مراجعه شود؟

یکی از علایم هشدار برای مراجعه به پزشک متخصص زنان زمانی است که واژن بویی شبیه به ماهی دارد. این بو نشان دهنده عفونت و مشکلات دیگر است. به طور کلی اگر مشکلات زیر را داشتید به پزشک مراجعه کنید:

 • خارش
 • درد
 • ترشحات پنیری
 • خونریزی پس از قاعدگی و یائسگی
 • لکه بینی
 • ترشحات خاکستری، زرد و سبز
 • احساس سوزش در هنگام ادرار

پزشکان همواره به زنان توصیه می کنند که پس از 30 سالگی حداقل سالی یکبار نزد پزشک متخصص بروند و سلامت خود را بررسی کنند.

برای خرید مکمل های زنان به کجا مراجعه کنم؟

برای خرید مکمل های دارویی مانند مکمل های عفونت زنان و انواع محصولات بهداشتی مانند نوار بهداشتی، پد روزانه، تامپون و ژل بهداشتی می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.