مکمل تقویت قوای جنسی

داروی ایندومتاسین چیست و چه کاربردی دارد؟ نحوه مصرف و عوارض آن

قرص ایندومتاسین چه کاربردی دارد؟

ایندومتاسین برای تسکین درد، تورم و سفتی مفصل ناشی از بیماری آرتروز، نقرش و التهاب تاندون ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به عنوان یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی شناخته شده است و با جلوگیری از تولید برخی از مواد طبیعی در بدن به کنترل التهابات کمک می کند. قرص ایندومتاسین برای میگرن نیز تجویز می شود.

قرص مفاصل و استخوانشما می توانید جهت خرید قرص غضروف ساز، مفاصل و استخوان از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

نحوه مصرف ایندومتاسین

قبل از شروع مصرف این دارو باید با پزشک و یا داروساز مشورت کنید و نگرانی های خود را با آنها در میان بگذارید. همچنین، باید بروشوری را که درون جعبه وجود دارد مطالعه کنید. این دارو را باید معمولا 2 تا 3 بار در روز با یک لیوان آب کامل از طریق دهان مصرف کنید. توصیه می شود پس از مصرف این دارو تا 10 دقیقه دراز نکشید. اگر هنگام مصرف این دارو درد و ناراحتی را در معده خود احساس کردید آن را همراه با غذا یا یک لیوان شیر مصرف کنید.

بهتر است بدانید دوز مصرفی این دارو بر اساس شرایط بدنی و پاسخ به درمان مشخص می شود. دوز مصرفی برای کودکان بر اساس وزن مشخص می گردد. برای کاهش خطر خونریزی معده هرگز نباید دوز مصرفی را بدون مشورت با پزشک و یا داروساز افزایش دهید. در شرایط خاص، مانند ابتلا به آرتروز، شاید نیاز باشد این دارو را به طور منظم و به مدت 4 ماه استفاده کنید. اگر این دارو را در صورت نیاز مصرف می کنید باید در صورت بروز اولین علائم درد سریعا آن را بخورید تا نتایج آن حاصل شود. اگر درد شدید شود، این دارو دیگر موثر نخواهد بود.

قرص سوپراکل نیچرز اونلیقرص سوپراکل نیچرز اونلی | کمک به سلامت استخوان و پیشگیری از پوکی استخوان

عوارض کپسول ایندومتاسین چیست؟

ناراحتی معده، دل درد، سردرد، خواب آلودگی و یا سرگیجه از عوارضی هستند که ممکن است در اثر مصرف این دارو رخ دهند. این علائم معمولا پس از مدتی رفع می شوند، اما اگر ادامه دار بودند، باید با پزشک و یا داروساز مشورت کنید. با توجه به این موضوع که این دارو فشار خون را افزایش می دهد، در صورت ابتلا به بیماری فشار خون بالا باید دائما فشار خون خود را بررسی کنید. عوارض جانبی جدی در اثر مصرف این قرص نادر است، اما در صورت بروز این علائم مصرف این قرص را قطع کنید:

 • تغییرات شنوایی (مانند زنگ زدن در گوش)
 • تغییرات ذهنی و خلقی (مانند گیجی و توهم)
 • بلع دشوار و یا دردناک
 • علائم نارسایی قلبی (مانند به عنوان تورم مچ پا، خستگی غیرمعمول، افزایش وزن غیرمعمول و ناگهانی)
 • علائم مشکلات کلیوی مانند تغییر در مقدار ادرار
 • سفتی گردن

این قرص به ندرت ممکن است باعث بروز بیماریهای کبدی شود. اما در صورت بروز علائم زیر سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • تهوع مداوم
 • استفراغ
 • از دست دادن اشتها
 • درد شدید معده و شکم
 • زردی چشم یا پوست

موارد احتیاطی قرص ایندومتاسین

موارد احتیاطی قرص ایندومتاسین

اگر می خواهید از قرص ایندومتاسین استفاده کنید، به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • در صورت حساسیت به این قرص به پزشک و یا داروساز بگویید.
 • اگر به دارو و قرص آسپرین یا داروهایی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و سلکوکسیب حساسیت دارید، این موضوع را به پزشک بگویید. زیرا ممکن است این قرص حاوی مواد غیر فعالی باشد که باعث بروز واکنش های آلرژیک شود.
 • در صورت ابتلا به این بیماریها، پزشک را در جریان بگذارید: آسم، سابقه بدتر شدن تنفس پس از مصرف آسپرین، خونریزی و لخته شدن خون، پولیپ بینی، حملات قلبی و انواع بیماری های قلبی، فشار خون بالات، بیماری کبدی، مشکلات معده، روده و مری، مانند خونریزی معده یا سوزش مکرر معده، سکته مغزی.
 • مصرف این قر ممکن است باعث کمبود آب بدن شود. به همین دلیل در صورت بروز مشکلات کلیوی این موضوع را با پزشک در میان بگذارید و برای جلوگیری از کمبود آب مایعات زیادی بنوشید.
 • این دارو می تواند باعث خواب آلودگی شود. تا زمانی که هوشیاری خود را بدست نیاورده اید، رانندگی نکنید و با ماشین آلات کار نکنید.
 • در زمان مصرف این دارو از الکل و ماری جوانا استفاده نکنید.
 • این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. به همین دلیل باید مصرف تنباکو و الکل را کاهش دهید و از سیگار استفاده نکنید.
 • قبل از عمل جراحی به پزشک و یا دندانپزشک بگویید که از این دارو استفاده می کنید.
 • این قرص حساسیت شما به نور آفتاب را زیاد می کند. به همین دلیل در زمان استفاده از این قرص از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.

کپسول سورناندین گرین نیچرقرص سورناندین گرین نیچر | بهبود علائم آرتروز و درد مفاصل و کاهش سیستماتیک درد و التهاب تمام مفاصل

کپسول ایندومتاسین در بارداری

اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، نباید از قرص ایندومتاسین استفاده کنید. زیرا این دارو ممکن است به نوزاد متولد شده صدمه بزند و باعث بروز مشکلاتی در زایمان طبیعی شود. مصرف آن در بارداری از 20 هفتگی تا زمان زایمان توصیه نمی شود. اگر پزشک شما تصمیم گرفته است که شما باید بین هفته 20 تا 30 بارداری از این دارو استفاده کنید، کمترین دوز آن را مصرف کنید. مصرف این دارو پس از هفته 30 بارداری ممنوع است.

تداخل دارویی قرص ایندومتاسین

تداخل دارویی یکی از مواردی است که شما باید همواره به آن توجه داشته باشید. این قرص می تواند با برخی از داروهای ادرار آور مانند فوروزماید تداخل داشته باشد. همچنین، مصرف این دارو با داروهای رقیق کننده خون مانند کلوپیدوگرل، دبیگاتران، انوکساپارین و وارفارین ممنوع است. برچسب داروهای تجویزی و بدون نسخه را بررسی کنید. زیرا داروهای حاوی مسکن مانند آسپرین، ایبوپروفن یا کتورولاک می توانند با این قرص تداخل پیدا کنند و عوارض جانبی آن را افزایش دهند.

جدول نام های تجاری داروی ایندومتاسین در داروخانه ها

نام دارو
شیاف ایندومتاسین-حکیم 50 میلی گرم
کپسول ایندومتاسین-جالینوس 25 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین-عماد 100 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین-ناژو 100 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین-ا آر 50 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین-عماد 50 میلی گرم
کپسول ایندومتاسین-اکسیر 25 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین-بهوزان 100 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین-حکیم 100 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین-بهوزان 50 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین-ا آ 100 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین داروپخش 50 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین آرنیکا 50 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین داروپخش 100 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین بهسا 50 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین-ناژو 50 میلی گرم
کپسول ایندومتاسین زهراوی 25 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین آرنیکا 100 میلی گرم
شیاف ایندومتاسین بهسا 100 میلی گرم
شیاف ایندوساپ 100 میلی گرم
شیاف ایندیک 50 میلی گرم
کپسول ایندوکیم 25 میلی گرم
کپسول ایندومتاسین لقمان 25 میلی گرم
شیاف ایندوزان 100 میلی گرم
شیاف ایندیک 100 میلی گرم
قرص آهسته رهش ایندومت 75 میلی گرم
کپسول ایندومتاسین دی پی 25 میلی گرم

نکات پایانی

ایندومتاسین برای درمان استئوآرتریت متوسط تا شدید، آرتریت روماتوئید، آرتریت نقرسی یا اسپوندیلیت آنکیلوزان استفاده می شود. ایندومتاسین همچنین برای درمان درد شانه ناشی از بورسیت یا تاندونیت نیز استفاده می شود. نوشیدن زیاد الکل در هنگام مصرف این قرص می تواند خطر خونریزی معده را افزایش دهد. از مصرف آسپرین همزمان با ایندومتاسین خودداری کنید مگر اینکه پزشک به شما بگوید.

جهت استفاده از قرص ایندومتاسین ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، قبل از استفاده از داروهای دیگر برای درد، تب، تورم یا علائم سرماخوردگی و آنفولانزا از پزشک یا داروساز سوال کنید. در صورت فراموش کردن یک دوز، در اسرع وقت دارو را مصرف کنید. اما اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.