بیماری آسم چیست و چگونه درمان می شود؟

بیماری آسم چیست و چگونه درمان می شود؟

آسم یک بیماری ریوی است که سبب تورم راه عبور و خروج هوا می شود. این بیماری در سالهای اخیر بسیار رایج شده است. آمارها نشان می دهند از هر 10 کودک یک کودک و از هر 20 بزرگسال یک نفر به این بیماری دچار می شود.

دلیل این امر می تواند افزایش آلودگی هوا باشد. آلاینده هایی که در هوا وجود دارند، با ورود به سیستم تنفسی آن را ملتهب می سازند و همین امر نفس کشیدن را دشوار می کند و سبب بروز مشکلات زیادی می شود.

در هنگام نفس کشیدن، این هوا چه مسیری را طی می کند؟

وقتی نفس می کشید هوا آزادانه وارد مجرای هوا می شود. سپس وارد لوله های بزرگ  به نام برونشی می شود و بعد از آن وارد لوله های کوچک  به نام برونشیول می شود و در پایان این هوا وارد کوچک ترین بخش به نام آلوئولی (Alveoli) می شود. سلولهای قرمز کوچک مویرگی مانند در اطراف آلوئولی قرار دارند. اکسیژنی که وارد ریه ها می شوند از مویرگها عبور می کنند.

سپس دی اکسید کربن  از مویرگ ها وارد آلوئولی می شود در نتیجه ریه ها می توانند دی اکسید کربن را با بازدم از بدن خارج می کنند.  وقتی هوا سالم مرطوب و عاری از آلاینده باشد برونشی انبساط پیدا می کند و وقتی هوا سرد خشک و سرشار از آلاینده است برونشی منقبض می شود.  اگر مبتلا به بیماری آسم هستید راه عبور هوا معمولا متورم است.

خرید انواع قرص, شربت, اسپری سیستم تنفسی و ریهجهت خرید انواع قرص, شربت, اسپری سیستم تنفسی و ریه از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

چه کسانی در معرض ابتلا به بیماری آسم قرار دارند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم تمامی افرادی که در محیط های آلوده زندگی و یا کار می کنند در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند! به طور کلی آسم می تواند ارثی باشد. اگر سابقه این بیماری در خانواده شما وجود داشته باشد احتمال ابتلای شما به این بیماری بالاست.

همچنین افرادی که از دخانیات استفاده می کنند در معرض ابتلا به بیماری آسم قرار دارند. سیگار یکی از محصولاتی است که آسیبهای جدی به لوله های تنفسی وارد می کند و راه عبور و مرور هوا را متورم می سازد.

افرادی که با مواد شیمیایی سر و کار دارند ( مانند آرایشگر ها) نیز ریه های حساسی دارند و همین امر می تواند زمینه ساز ابتلا به این بیماری باشد. از عوامل دیگر زمینه ساز بیماری آسم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گرد و خاک
 • مواد شیمیایی موجود در هوا و یا غذا
 • گرده افشانی گیاهان
 • عفونت دستگاه تنفسی
 • رفلاکس معده
 • استرس
 • مصرف برخی داروها
 • کپک
 • موی حیوانات اهلی
 • و تخم سوسک و حشرات

در صورت ابتلای فرد به بیماری آسم، در برخی موارد مصرف برخی غذاها شرایط او را بدتر می کند، این غذاها به شرح زیر هستند:

 • ماهی
 • تخم مرغ
 • بادام زمینی و سویا

شرایطی مانند استرس، احساسات هیجانی و ورزش بیماری آسم را حادتر می کنند. خوشبختانه این بیماری مسری نیست و امکان انتقال آن از یک فرد به فرد دیگر وجود ندارد.

حمله آسم چیست؟

حمله آسم چیست؟

این حمله نوعی واکنش سیستم تنفسی بدن است. برخی از مواد سبب می شوند راه عبور هو اکه متورم است بیشتر تحریک شود و همین امر سبب  بروز حمله آسم می شود هر فرد نسبت به یک ماده واکنش نشان می دهد. بنابراین افراد مبتلا به این بیماری باید مواد واکنش زا را بشناسند و از خوردن آنها امتناع کنند و یا در معرض اشتنشاق مواد حساسیت زا قرار نگیرند.

در حمله آسم عضلات مسیر هوا سفت و باریک می شوند و هوای کمی در این مسیرها جریان پیدا می کند. سپس مخاط زیادی ترشح می شود و همین امر راه عبور و مرور هوا را تنگ تر می کند. اگر فردی به حمله آسم دچار شد باید سریعا او را به مرکز فوریتهای پزشکی انتقال دهید در غیر اینصورت خطر مرگ وجود دارد. زیرا لوله های هوا به قدری تنگ شده اند که هوا به خوبی نمی تواند جریان پیدا کند.

چرا نوجوانان به کلسیم زیادی در رژیم غذایی شان نیاز دارند؟

در این شرایط پزشک داروهای خاصی را برای بیمار تجویز می کند. با مصرف داروهای مناسب زیر نظر پزشک راه عبور هوا بازتر می شود و از حساسیت این مجراها کاسته می شود.

 این بیماری چه عوارضی بر بدن دارد؟

آسم راه ورود هوا به درون ریه ها را مسدود می کند. هوا یکی از مهمترین مواردی است که تمامی موجودات زنده بدان احتیاج دارند. اگر هوا به اندازه کافی به بدن نرسد اسیبهای زیادی به مغز وارد می شود. افرادی که از بیماری های تنفسی مانند آسم رنج می برند معمولا سطح هوشیاری بسیار پایینی دارند. همچنین تمامی ارگانهای بدن برای زنده ماندن و ادامه فعالیت به اکسیژن نیاز دارند. اگر هوا به خوبی در بدن جریان پیدا نکند کلیه ها، قلب و تمامی ارگانها به مرور زمان آسیب می بینند.

علاوه بر این موارد، افراد مبتلا به آسم معمولا خواب کافی ندارند. زیرا نمی توانند به خوبی نفس بکشند. همین امر بر توانایی های آنها اثر می گذارد و آنها را کاهش می دهد. این افراد نمی توانند به خوبی ورزش کنند و به زودی اضافه وزن پیدا می کنند.

بیماری آسم چگونه تشخیص داده می شود؟

افرادی که نمی توانند به خوبی نفس بکشند به پزشک مراجعه می کنند و پزشک با انجام آزمایشات لازم بیماری آسم را تشخیص می دهد. برای تشخیص این بیماری آزمایشات مختلفی از جمله تست آلرژی، آزمایش خون و عسکبرداری از قفسه سینه با اشعه ایکس انجام می شوند.

آیا این بیماری قابل درمان است؟

متاسفانه باید بگویم که بیماری آسم قابل درمان نیست. در این بیماری باید از دستگاه تنفسی مراقبت کنید تا شرایط حاد تر نشود. یکی از مسائلی که باید بدان توجه داشته باشید جلوگیری از حملات آسم است. زیرا بروز این حملات نشان می دهند که ریه در وضعیت بسیار بدی قرار گرفته است.

بهتر است افرادی که از بیماری آسم رنج می برند هرگز در برابر مواد محرک قرار نگیرند. استعمال دخانیات یکی از مهم ترین مواردی است که سبب حاد شدن این بیماری می شود. دوری از خوردن مواد آلرژی زا نیز موضوع مهمی در کنترل این بیماری است.

این افراد باید در جایی زندگی کنند که آب و هوای گرم و مرطوب دارد اما اگر در جایی زندگی می کنند که هوای آن خشک است بهتر است در هنگام خروج از منزل دهان خود را بپوشانند.

برنامه‌های مراقبتی به کاهش افراد مبتلا به آسم کمک می‌کنند!

برنامه های مراقبتی و مدیریت آسم سبب شده اند تعداد افراد مبتلا به این بیماری به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند! گزارش جدیدی که در 20 سپتامبر 2016 در مرکز سلامتی آمریکا انجام شد نشان می دهد تعداد افرادی که به دلیل بیماری آسم به پزشک مراجعه می کنند از سال 2001 تا سال 2016 کاهش چشم گیری داشته است.

نتایج مطالعات در این زمینه چه چیزی را نشان می‌دهند؟

لارا آکینبامی و همکارانش بیمارانی را که در سال 2001 تا 2016 به دلیل بیماری آسم به پزشک مراجعه کرده بودند، بررسی کردند. این تیم پزشکی این بیماری و علایم آن را در این بیماران به دقت مورد ارزیابی قرار دادند.در طی سالهای 2001 تا 2016، از هر 1000 نفر40.2 درصد از بیماری آسم رنج می برند!

در طی این سالها، این میزان  به 30.7 درصد کاهش یافته بود.نتایج نشان می دادند متوسط سالانه 10.2 میلیون نفر از سفید پوستان غیر اسپانیایی، زنان و نوجوانان زیر 15 سال ، برای بیماری آسم در طول سالهای 2012 تا 2015 به پزشک مراجعه می کرده بودند.

بیشترین بیمارانی که به دلیل این بیماری به پزشک مراجعه کرده بودند کودکان 4 ساله و زیر 4 سال بودند. 60 درصد از افرادی که از بیماری آسم رنج می بردند برای درمان بیماری شان به مراقبتهای اولیه نیاز داشتند. این بیماران تنها با مراجعه به اورژانس بیمارستان مشکل شان رفع شده بود.شدت این بیماری و کنترل آن به ترتیب 34.5% و 40.9% بود.

اما  بعد از آموزش در مورد این بیماری و ارایه برنامه های  مراقبتی این مقدار به ترتیب به  21.4% و 9.8%   کاهش یافت. برنامه های مدیریت آسم سبب می شوند افراد کمتری به این بیماری دچار شوند.همین امر سلامت جامعه را تضمین می کند.

برای خرید مکمل های تنفسی به کجا مراجعه کنیم؟

برای تهیه مکمل های دارویی مانند قرص سرماخوردگی و آنفولانزا و اسپری بینی برای رفع خشکی تنفس می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

محصولات جنسی