مکمل تقویت قوای جنسی

ایزوکسوپرین (Isoxsuprine) چیست؟ طریقه مصرف و عوارض آن

ایزوکسوپرین

گردش خون مناسب کلید حفظ سلامتی است. گردش خون تضمین می کند که خون و اکسیژن به طور مداوم در سراسر بدن جریان داشته باشد و باعث می شود که اندام ها به درستی عمل کنند. گردش خون وقتی به درستی انجام شود قلب، مغز و کلیه اندام های بدن را سالم نگه می دارد. همینطور گردش خون ضعیف می تواند باعث بروز مشکلات زیادی در سلامتی شود.

گردش خون ضعیف زمانی اتفاق می افتد که چیزی با سیستم گردش خون در بدن تداخل پیدا کند. در این حالت نیاز به استفاده از داروهایی مانند ایزوکسوپرین مورد توجه قرار می گیرد. این دارو برای بهبود گردش خون، سلامت قلب و دیگر اندام ها مفید و موثر است. در این مقاله به نحوه عملکرد، طرز مصرف و عوارض احتمالی این دارو می پردازیم.

ایزوکسوپرین چیست؟

ایزوکسوپرین در دسته ای از داروها به نام گشادکننده عروق قرار دارد. این دارو برای درمان مشکلات ناشی از گردش خون ضعیف استفاده می شود. ایزوکسوپرین رگ‌ها و شریان‌ها را شل کرده، آنها را پهن‌تر می‌کند و اجازه می‌دهد خون راحت‌ تر از آنها عبور کند.

این دارو به درمان علائم بیماری هایی مانند نارسایی عروق مغزی (جریان خون ضعیف به مغز)، تصلب شرایین (سخت شدن شریان ها)، ترومبوآنژیت انسدادی (بیماری برگر)، پدیده رینود و سایر شرایطی که شامل جریان خون ضعیف در وریدها و شریان ها می شود، کمک می کند.

ایزوکسوپرین (Vasodilan) یک بتا آدرنرژیک است که مستقیماً بر عضله صاف عروق تأثیر می گذارد و منجر به اتساع عروق محیطی می شود. این دارو ماهیچه های صاف رحم را شل می کند و برای درمان زایمان زودرس و دیسمنوره نیز استفاده می شود. همچنین از این دارو برای درمان علائم انواع خاصی از زوال عقل نیز استفاده می شود.

نام های تجاری ایزوکسوپرین هیدروکلراید

این دارو با نام های تجاری مختلفی در بازار دارویی عرضه می شود. نام های معمول این دارو شامل وازودیلان (Vasodilian)، دوادیلان (Duvadilan)، وازوپرین (Vasoprine)، رولیزاکس (Rolisox) و ایزوپرین (Isuprine) می باشد.

نحوه عملکرد دارویی

ایزوکسوپرین جریان خون عضلانی را افزایش می دهد، اما جریان خون پوست معمولاً تحت تأثیر قرار نمی گیرد. به جای افزایش جریان خون عضلانی با تحریک گیرنده بتا، این دارو تأثیر مستقیمی بر عضلات صاف عروق دارد. مکانیسم عمومی پذیرفته شده اثر ایزوکسوپرین بر روی رحم، تحریک بتا آدرنرژیک است.

ایزوکسوپرین

هنگام مصرف ایزوکسوپرین از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟

مصرف ایزوکسوپرین ممکن است باعث سرگیجه شود. اگر دچار سرگیجه شدید، از انجام فعالیت هایی نظیر رانندگی، کار با ماشین آلات یا انجام سایر فعالیت های خطرناک خودداری نمایید. همچنین برای جلوگیری از افتادن به خصوص اگر مسن هستید، از حالت نشسته یا دراز کشیده به آرامی بلند شوید. در صورت بروز بثورات پوستی یا ضربان قلب نامنظم آزاردهنده به پزشک خود اطلاع دهید. مصرف الکل می تواند سرگیجه بیشتری ایجاد کرده و برافروختگی و تپش قلب را افزایش دهد.

موارد احتیاطی

در صورت وجود موارد زیر، قبل از مصرف این دارو حتما پزشک خود را مطلع نمایید:

 • واکنش غیرعادی یا آلرژیک به ایزوکسوپرین، سایر داروها، غذاها، رنگ‌ها یا مواد نگهدارنده
 • ایزوکسوپرین نباید بلافاصله پس از زایمان استفاده شود.
 • اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید.
 • اگر به نوزاد خود شیر می دهید.
 • مشکلات خونریزی
 • گلوکوم (آب مروارید)
 • سخت شدن سرخرگها
 • بیماری قلبی
 • سابقه سکته مغزی یا TIA (سکته های کوچک)
 • مصرف نیکوتین یا تنباکو
 • مصرف الکل و مواد مخدر

نحوه مصرف ایزوکسوپرین (Vasodilan)

ایزوکسوپرین را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید. هر نوبت دارو را با یک لیوان پر از آب مصرف کنید. ایزوکسوپرین معمولاً طبق دستور پزشک سه یا چهار بار در روز مصرف می شود. برای دریافت نتیجه بیشتر مهم است که این دارو را به طور منظم مصرف کنید. حتی اگر احساس بهبودی کردید به مصرف این دارو ادامه دهید.

ممکن است چندین هفته یا بیشتر طول بکشد تا اثرات کامل این دارو مشاهده شود. این احتمال وجود دارد که پزشک از شما بخواهد در طول درمان با ایزوکسوپرین، آزمایش‌های خون یا ارزیابی‌های پزشکی خاصی انجام دهید تا پیشرفت و عوارض جانبی را کنترل کند. مصرف این دارو را جز با نظر پزشک قطع نکنید.

اگر یک نوبت را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

دوز فراموش شده را به محض یادآوری مصرف کنید. با این حال، اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید و فقط دوز بعدی که به طور منظم برنامه ریزی شده است را مصرف کنید. از مصرف دوز اضافه این دارو خودداری نمایید.

عوارض جانبی

داروها به غیر از فوایدی که برای درمان بیماری ها دارند، شامل عوارض جانبی احتمالی نیز هستند. پزشکان در زمانی که فواید مصرف دارو برای شخص بیمار بیشتر از عوارض آن باشد، دارو را تجویز می کنند. در طول مصرف داروی ایزوکسوپرین اگر با واکنش آلرژیک نظیر بثورات پوستی، تنفس دشوار، بسته شدن گلو، تورم لب ها، زبان، صورت و یا کهیر مواجه شدید، مصرف دارو را متوقف کنید و به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی شایع این دارو معمولا شامل خواب آلودگی، درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه و یا ضعف می باشد که در صورت آزاردهنده شدن این موارد با پزشک خود تماس بگیرید.

چه داروهایی با ایزوکسوپرین تداخل دارند؟

داروهای مورد استفاده برای درمان فشار خون بالا و سایر بیماری های قلبی ممکن است اثرات ایزوکسوپرین را افزایش دهند. در این موارد معمولا نظارت ویژه پزشک لازم است. داروهای دیگری نیز ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند یا بر وضعیت شما تأثیر بگذارند. بنابراین قبل از مصرف هر گونه داروی بدون نسخه یا با نسخه از جمله ویتامین ها، مواد معدنی و محصولات گیاهی با پزشک خود و یا داروساز مشورت نمایید.

سوالات متداول

چرا ایزوکسوپرین در بارداری استفاده می شود؟

ایزوکسوپرین در برخی افراد برای جلوگیری از زایمان زودرس و دیسمنوره استفاده می شود. این دارو در دستگاه گوارش جذب می شود و از طریق ادرار دفع می شود. اثر آن در عرض 10 دقیقه پس از مصرف داخل عروقی و یک ساعت پس از مصرف خوراکی مشاهده می شود.

آیا ایزوکسوپرین برای نوزاد بی خطر است؟

با افزایش غلظت ایزوکسوپرین در خون بند ناف، بروز هیپوکلسمی و افت فشار خون به تدریج افزایش می یابد. از این دارو در زنان باردار فقط زمانی استفاده می شود که فواید بالقوه آن بیشتر از خطر آن برای مادر و نوزاد باشد. هیچ گزارشی از مشکلات ایزوکسوپرین در شیردهی نوزادان وجود ندارد.

چند بار در روز می توانم ایزوکسوپرین مصرف کنم؟

تعداد دوزها و مدت زمانی که دارو را مصرف می‌کنید به مشکل پزشکی که دارو را برای آن استفاده می‌کنید بستگی دارد. معمولا برای گردش خون ضعیف در بزرگسالان 10 تا 20 میلی گرم، سه یا چهار بار در روز توسط پزشک تجویز می شود.

ایزوکسوپرین بر فشار خون تأثیر می گذارد؟

ایزوکسوپرین ممکن است باعث کاهش ناگهانی فشار خون شود. بنابراین اگر در حال رانندگی یا کار با وسیله نقلیه موتوری یا انجام کارهای خطرناک هستید، از مصرف آن اجتناب نمایید.

نکات پایانی

جریان خون در بدن بسیار مهم و حیاتی است. ضعیف شدن آن می تواند آسیب های جبران ناپذیری را برای فرد ایجاد کند. ایزوکسوپرین به افرادی که بدلیل شرایط متفاوتی جریان خون ضعیفی دارند کمک می کند تا درمان شوند. ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین که به طور کامل به عملکرد این دارو پرداخته است، توجه داشته باشید که این دارو را فقط با نظر و تجویز پزشک می توانید مصرف نمایید و در صورت مصرف آن از قطع خودسرانه بپرهیزید.

محصولات جنسی

سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.