از روغن های مفید برای جلوگیری از ترک پوست در بارداری چه می دانید؟

stretch marks 1

یکی از مشکلات پوستی که زنان در دوره بارداری به آن دچار می شوند ترک های پوستی می باشد که تا مدت ها پس از تولد نوزاد نیز روی پوست وجود دارند و ممکن است همیشگی باشند. این ترک ها را می توان با استفاده از روغن ها و کرم هایی، پیش از به وجود آمدن کنترل کرد و از ازدیاد آنها جلوگیری نمود. در مطلب امروز به معرفی روغن های مفید برای جلوگیری از ترک پوست در بارداری خواهیم پرداخت.

روغن های مفید برای جلوگیری از ترک پوست در بارداری

استفاده از روغن های طبیعی یکی از روش های رایج برای جلوگیری از ترک پوستی و کاهش ترک ها می باشد. ترک های پوستی علت یا نشانه بیماری نیستند اما می توانند برای فرد آزار دهنده باشند. بنابراین بیشتر زنان به دنبال راهی هستند که جلوی به وجود آمدن آنها را بگیرند. روغن هایی که در ادامه می آیند از جمله روغن های مفید برای جلوگیری از ترک پوست در بارداری می باشند:

روغن آرگان

این روغن از جمله روغن های بسیار پرطرفدار است که برای پوست و مو بسیار مفید می باشد و یکی از روغن های مفید برای جلوگیری از ترک پوست در بارداری است. پژوهش ها حاکی از این هستند که روغن آرگان حالت کشسانی پوست را بهبود می بخشد و از بروز ترک های پوستی جلوگیری می کند و حتی در کاهش آنها موثر است.

روغن های مفید برای جلوگیری از ترک پوست در بارداری

روغن بادام تلخ

روغن بادام تلخ از نوعی بادام که مصرف خوراکی ندارد بدست می آید. در سال 2012 پژوهشی انجام شد که نشان می داد روغن بادام تلخ در کاهش ترک های بارداری موثر است. از آنجا که روغن بادام تلخ در ترکیب خود مواد سمی دارد ممکن است استفاده مداوم آن در دوره بارداری بی خطر نباشد. بنابراین باید پژوهش های دیگری در این زمینه صورت گیرد تا به اثبات این مطلب کمک نماید.

روغن بهار نارنج

این روغن از شکوفه های درخت نارنج بدست می آید و از جمله روغن های مفید برای جلوگیری از ترک پوست در بارداری است. روغن بهار نارنج خواص آنتی اکسیدانی دارد و این ویژگی می تواند به فرآیند بازسازی سلول ها کمک کند و در ظاهر پوست موثر باشد.

روغن هسته انار

این روغن به دلیل خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی جزو روغن های مفید برای جلوگیری از ترک پوست در بارداری می باشد. پژوهش ها نشان داده اند کرم هایی که حاوی روغن هسته انار بوده اند توانسته اند در بهبود حالت کشسانی و ضخامت پوست موثر باشند. همچنین این کرم ها در پیشگیری از ایجاد ترک های پوستی و به حداقل رساندن آنها موثر بوده اند.

آفتاب سوختگی چه مشکلاتی را برای پوست به وجود می آورد؟

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس برای بهبود زخم ها و کاهش ترک های پوستی مفید است هر چند بیشتر تاثیرات آن بر آرامش روان شناخته شده است. شواهد علمی حاکی از این هستند که روغن اسطوخودوس می تواند به افزایش تولید کلاژن کمک کند و باعث تشکیل بافت های پیوندی جدیدی شود که در روند بهبود زخم نقش مهمی دارند. این ویژگی و تاثیرات می تواند در کاهش ترکهای پوستی نیز موثر باشد.

روغن نعنا هندی

روغن نعنای هندی نیز یکی از روغن های مفید برای جلوگیری از ترک پوست در بارداری است. این روغن در بهبود زخم ها و ناپدید شدن جای زخم بسیار مفید می باشد. برخی مطالعات نیز حاکی از این هستند که این روغن خواص آنتی اکسیدانی دارد و در افزایش تولید کلاژن سازی موثر است. این دو ویژگی می توانند در کاهش ترک های پوستی مفید باشند.

روغن کندر

از روغن کندر قرن ها برای درمان بیماری های پوستی استفاده می شود. این روغن جذب بالایی در پوست دارد و ویتامین ها و مواد آنتی اکسیدانی خود را بسیار سریع به پوست می رساند. این روغن نیز در جلوگیری از ایجاد ترک های پوستی در بارداری نقش مهمی دارد.

روغن های مفید برای جلوگیری از ترک پوست در بارداری

چگونه از روغن های گیاهی روی پوست استفاده کنیم؟

روغن های گیاهی تنها به شکل موضعی قابل استفاده اند و باید پیش از استفاده، آنها را با روغن های حامل رقیق کرد. رقیق کردن آنها به این دلیل توصیه می شود که این کار به جلوگیری از التهاب، سوزش و هرگونه واکنش آلرژیک کمک می کند. افراد دارای پوست حساس به خصوص باید به این نکته توجه کنند. روغن های حامل بسیار رایج به شرح زیرند:

  • روغن زیتون
  • روغن نارگیل
  • روغن هسته انگور
  • روغن بادام شیرین
  • روغن جوجوبا
  • روغن میوه گل رز

برای ترکیب روغن ها 15 تا 30 قطره از روغن های گیاهی را با 30 گرم روغن حامل مخلوط کنید. ابتدا از قطره های کمتر روی پوست استفاده کنید و زمانیکه دیدید پوست تحمل روغن مورد نظر را دارد میزان استفاده را افزایش دهید.
لازم است پیش از استفاده تست روغن را روی پوست انجام دهید. می توانید از پچ تست یا تست برچسبی استفاده کنید. اگر پس از 24 ساعت واکنش آلرژیک در پوست مشاهده نکردید می توانید با خیال راحت از روغن استفاده کنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.