مکمل تقویت قوای جنسی

آیا با انواع عفونت انگلی در کودکان آشنایی دارید؟

آیا با انواع عفونت انگلی در کودکان آشنایی دارید؟

عفونت انگلی در کودکان می تواند در هر سنی رخ دهد. نوزادان و کودکان نوپا در مهدکودک ها در معرض خطر ابتلا به عفونت انگلی در کودکان به نام ژیاردیازیس هستند که باعث اسهال می شود و از طریق مدفوع آلوده منتشر می شود.

عفونت کرم سوزنی (انتروبیازیس) هم در میان کودکان پیش دبستانی و سنین مدرسه مشاهده می شود. همچنین، کودکان پیش دبستانی و کودکان در سنین مدرسه احتمال دارد به شپش سر (پدیکولوزیس) یا گال مبتلا شوند که هر دو از طریق تماس نزدیک فرد به فرد، همانطور که در بازی های دوران کودکی رایج است، منتقل می شوند.

تقویت سیستم ایمنی کودک

در چه سنی عفونت انگلی در کودکان رخ می دهد ؟

در منابع خارجی آمده است که کودکان در هر سنی می توانند به عفونت انگلی مانند ژیاردیازیس و کریپتوسپوریدیوز در اثر خوردن آب آلوده در حین شنا، بازی و سایر فعالیت ها در آب های تفریحی آلوده (مانند استخرها، فواره ها، دریاچه ها، رودخانه ها و نهرها و … ) مبتلا شوند. حیوانات خانگی و سایر حیوانات می توانند منبع بالقوه انگل هایی باشند که می توانند بر کودکان تأثیر بگذارند.

توکسوپلاسموز با بلعیدن خاک یا در صورت پخش شدن محتویات جعبه بستر با مدفوع عفونی گربه که باعث آلودگی می شود، انتقال پیدا می کند. اگر مادر کودک در دوران بارداری به این عفونت مبتلا شده باشد، کودک هم می تواند با این عفونت متولد شود.

میزان شیوع عفونت انگلی در کودکان

متاسفانه باید بگوییم انواع عفونت انگلی در کودکان بیشتر در کشورهای در حال توسعه رخ می دهند، اما به خوبی شیوع آنها مطالعه نشده است. یکی از این بیماری ها استرونژیلوئیدازیس است و ناشی از عفونت انگلی در کودکان است که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و این بیماری می تواند بسیار خطرناک باشد.

هنگامی که لاروها (کرم های نابالغ) در خاک آلوده به مدفوع انسان وجود دارند و با پوست تماس پیدا می کنند و به آن نفوذ می کنند این بیماری رخ می دهد. یکی دیگر از این انگل ها توکسوکاریازیس احشایی است. زمانی که کودکان در تماس با خاک آلوده به مدفوع سگ یا گربه قرار می گیرند و یا بر روی آن راه می روند در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند.

مالاریا، عفونت انگلی در کودکان

یکی از انواع عفونت انگلی در کودکان مالاریا است. مطالعات نشان داده اند که اکثر مرگ و میرهای مرتبط با بیماری مالاریا در جهان مربوط به کودکان آفریقایی زیر 5 سال است. کودکان هنگام سفر به یک کشور بومی که این بیماری در آن رواج دارد، بیشتر در معرض خطر  ابتلا به عفونت مالاریا قرار می گیرند. کودکان در زمان سفر به این کشورها باید حتما داروهای ضد مالاریا را مصرف کنند.

انواع دیگر عفونت انگلی در کودکان 

انواع دیگر عفونت انگلی در کودکان

بیماری های انگلی (STH) منتقله از خاک  در کشورهای در حال توسعه زیاد دیده می شوند. این بیماری ها معمولا در اثر عفونت با کرم حلقوی، کرم قلابدار یا کرم شلاقی ایجاد می شوند و می توانند اسهال، درد شکم، انسداد روده، کم خونی و تاخیر در رشد جسمی و رشد شناختی کودکان را به همراه داشته باشند.

کودکان با خوردن اتفاقی تخم‌های کرم حلقوی و کرم شلاقی که در خاک آلوده به مدفوع انسان بالغ هستند یا وقتی با پای برهنه بر روی خاک آلوده راه می روند به این بیماری مبتلا می شوند. شیستوزومیازیس یکی دیگر از بیماری‌های انگلی در میان کودکان است و می‌تواند باعث اختلال در رشد و نمو شود و  مشکلات جدی را برای سلامتی به وجود بیاورد.

این بیماری توسط انگلی ایجاد می‌شود که بخشی از چرخه زندگی خود را در محل زندگی انواع خاصی از حلزون‌ها سپری می‌کنند و هنگام ایستادن یا شنا در آب محل زندگی حلزون‌ها به پوست افراد نفوذ می‌کنند. انگلی که باعث انکوسرسیازیس می شود توسط نیش نوعی مگس سیاه که در نزدیکی آب جاری زندگی می کند ، منتقل می شود.

این بیماری می تواند باعث خارش و اختلال بینایی در کودکان شود و در بزرگسالی منجر به نابینایی شود. نوعی انگل وجود دارد که باعث آسیب به سیستم لنفاومی می شود و همین امر می تواند بر روند بلوغ اثر بگذارد  و منجر به تورم دست ها و پاها و بزرگ شدن کیسه بیضه پر از مایع در بزرگسالی شود.

بیماری های فوق ( شیستوزومیازیس، و فیلاریازیس لنفاوی) به عنوان عفونت انگلی در کودکان و بیماری های مناطق گرمسیری در نظر گرفته می شوند و معمولا افراد فقیر و تهی دست را تحت تاثیر قرار می دهند.

جلوگیری از ابتلا به عفونت انگلی در کودکان

یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های انگلی آموزش اهمیت شستن صحیح دست‌ها با صابون و آب گرم به‌ویژه پس از استفاده از سرویس بهداشتی و قبل از غذا خوردن است. در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، اطمینان از دفع صحیح مدفوع، اجتناب از راه رفتن با پای برهنه در فضای باز، خوابیدن در بستر تحت محافظت با حشره کش، و جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آبی که احتمال دارد به انگلی که باعث شیستوزومیازیس می شود آلوده باشد، مهم است.

تجویز انبوه دوره‌ای دارو برای عفونت‌های انگلی منتقله از خاک مانند شیستوزومیازیس، انکوسرسیازیس و فیلاریازیس لنفاوی نیز می‌تواند این عفونت و بیماری‌های ناشی از آن‌ ها را تا حد زیادی کاهش دهد و حتی می‌تواند منجر به از بین بردن انکوسرسیازیس و فیلاریاز لنفاوی شود. در تجویز انبوه دارو همه اعضای گروه های سنی درمان می شوند.

خرید مکمل تقویت سیستم ایمنی کودک 

برای خرید انواع مکمل تقویت سیستم ایمنی کودک می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

نویسنده و گردآورنده: پرستو رجبی

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.