مکمل تقویت قوای جنسی

آزمایش پاپ اسمیر چیست و چرا انجام می‌شود؟

آیا زنانی هستند که در مورد تست پاپ اسمیر آگاهی نداشته باشند!!

انجام منظم تست پاپ اسمیر بخش مهمی از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه برای زنان است. این تست می تواند سلول های غیرطبیعی دهانه رحم را قبل از سرطانی شدن تشخیص دهد یا سرطان دهانه رحم را در مراحل اولیه آن که قابل درمان است شناسایی کند. سوالات زیادی در این زمینه مطرح است که در این مقاله تلاش می کنیم به آن ها بپردازیم.

تست پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟

تست پاپ اسمیر(pap test) برای اطمینان از سلامت رحم در زنان انجام میشود. این تست همراه با معاینه لگن انجام می شود. در این روش سلولهای  رحم با استفاده از وسیله ای مسواک مانند از دهانه رحم جمع آوری می شوند. این نمونه ها جهت بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شوند. اگر مشکلی در رحم باشد در این تست مشخص می شود و همین امر از بروز مشکلاتی مانند سرطان رحم پیشگیری می کند.

چرا این تست انجام می شود؟

پاپ اسمیر در درجه اول برای غربالگری سرطان دهانه رحم با شناسایی سلول های غیرطبیعی روی دهانه رحم که به طور بالقوه می توانند به سرطان تبدیل شوند انجام می شود. علاوه بر این در زنان 30 ساله و بالاتر، این تست ممکن است با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که یک عفونت شایع مقاربتی است و باعث سرطان دهانه رحم می شود، ترکیب شود.

چه کسانی باید آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند؟

به طور کلی پزشکان شروع آزمایش پاپ اسمیر را در سن 21 سالگی توصیه می کنند. تعداد دفعات این تست بسته به عواملی مانند سن، سابقه پزشکی و وجود عوامل خطر سرطان دهانه رحم متفاوت می باشد. غربالگری منظم به تشخیص زودهنگام ناهنجاری های دهانه رحم کمک می کند و امکان مداخله به موقع و کاهش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را فراهم می کند.

زنانی که بالای 30 سال هستند و فعالیت جنسی دارند برای اطمینان از سلامتی و پیشگیری از ابتلا به بیماریهایی مانند سرطان رحم و زگیل تناسلی باید این تست را انجام دهند. بهتر است بدانید که اگر زگیل تناسلی جدی گرفته نشود خطر ابتلا به سرطان رحم افزایش پیدا می کند.

چرا تست پاپ اسمیر؟

هر چند وقت یک بار باید پاپ اسمیر را تکرار کرد؟

پزشکان معمولاً تکرار تست پاپ اسمیر را هر سه سال یک بار برای زنان 21 تا 65 سال توصیه می کنند. زنان در سنین 30 سال و بالاتر می توانند هر پنج سال یک بار آزمایش پاپ اسمیر را در صورت ترکیب با آزمایش HPV در نظر بگیرند.

زنان با عوامل خطر خاص ممکن است بدون در نظر گرفتن سن نیاز به آزمایش پاپ اسمیر مکرر داشته باشند. این عوامل خطر شامل تشخیص قبلی سرطان دهانه رحم یا سلول‌های پیش سرطانی، قرار گرفتن در معرض دی‌اتیل استیل‌بسترول (DES) قبل از تولد، عفونت HIV، ضعف سیستم ایمنی به دلیل پیوند عضو، شیمی‌درمانی یا مصرف مزمن کورتیکواستروئید و سابقه استعمال دخانیات می باشد.

 چه کسانی به تست پاپ اسمیر نیاز ندارند؟

  • پس از هیسترکتومی کامل: اگر زنی تحت هیسترکتومی کامل قرار گیرد که شامل برداشتن کامل رحم از جمله دهانه رحم با جراحی است، ممکن است دیگر نیاز به انجام تست پاپ اسمیر نداشته باشد. اگر هیسترکتومی برای یک بیماری غیر سرطانی مانند فیبروم رحم انجام شده باشد، ممکن است دیگر نیازی به پاپ اسمیر نباشد. با این حال، اگر هیسترکتومی به دلیل یک وضعیت پیش سرطانی یا سرطان دهانه رحم انجام شده باشد، ممکن است همچنان تست پاپ اسمیر توصیه شود.
  • سنین بالاتر: زنان 65 ساله یا بالاتر با سابقه نتایج منفی پاپ اسمیر ممکن است به فکر قطع تست پاپ اسمیر باشند. با این حال، این تصمیم باید با مشورت پزشک بر اساس عوامل خطر فردی گرفته شود.

در نهایت تصمیم به قطع تست پاپ اسمیر باید با نظر پزشک و با در نظر گرفتن سابقه پزشکی فردی، عوامل خطر و ترجیحات اتخاذ شود. گفتگوهای منظم با پزشک می تواند این اطمینان را حاصل نماید که توصیه های غربالگری، متناسب با شرایط منحصر به فرد هر خانم است.

خطرات تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر روشی مطمئن برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. با این حال، آزمایش پاپ اسمیر بدون خطا نیست. دریافت نتایج منفی کاذب امکان پذیر است، به این معنی که این آزمایش نشان می دهد که هیچ ناهنجاری وجود ندارد، حتی اگر سلول های غیر طبیعی داشته باشید. نتیجه منفی کاذب به این معنی نیست که اشتباهی رخ داده است. عواملی که می توانند باعث یک نتیجه منفی کاذب شوند عبارتند از:

  • مجموعه ای ناکافی از سلول ها
  • تعداد کمی از سلول های غیر طبیعی
  • سلول های خونی یا التهابی که سلول های غیر طبیعی را پنهان می کنند

اگرچه ممکن است سلول‌های غیرعادی شناسایی نشوند، اما زمان به نفع شماست. سرطان دهانه رحم چندین سال طول می کشد تا ایجاد شود. اگر یک آزمایش سلول های غیر طبیعی را تشخیص ندهد، آزمایش بعدی به احتمال زیاد این کار را انجام خواهد داد.

آیا ممکن است که جواب پاپ اسمیر اشتباه شود؟

روش انجام تست پاپ اسمیر

برای اطمینان از اینکه تست پاپ اسمیر شما دقیق است، به مدت دو روز قبل از انجام تست پاپ اسمیر از آمیزش، دوش یا استفاده از داروهای واژینال خودداری نمایید. همچنین از فوم های اسپرم کش، کرم ها یا ژل ها استفاده نکنید، زیرا ممکن است سلول های غیرطبیعی را از بین ببرید. سعی کنید آزمایش پاپ اسمیر را در طول دوره قاعدگی خود برنامه ریزی نکنید.

برای انجام این تست به مطب پزشک مراجعه خواهید کرد. بسته به ترجیحات پزشک و پروتکل های کلینیک، ممکن است از شما خواسته شود که لباس را به طور کامل یا از کمر به پایین درآورید. روی تخت معاینه به پشت دراز خواهید کشید و زانوهایتان خم شده است. پاشنه های شما در تکیه گاه هایی به نام رکاب قرار می گیرند تا پاهای شما را ثابت نگه دارند و دسترسی به ناحیه لگن را فراهم کنند.

پزشک به آرامی اسپکولوم را وارد واژن شما می کند. اسپکولوم یک ابزار پزشکی است که دیواره های واژن را از هم جدا نگه می دارد و به پزشک اجازه می دهد دهانه رحم را تجسم کند. با استفاده از یک برس نرم و یک دستگاه خراش دادن صاف به نام اسپاتول، پزشک نمونه هایی از سلول ها را از دهانه رحم شما جمع آوری می کند. این فرآیند معمولاً بدون درد است، اگرچه ممکن است در ناحیه لگن خود احساس فشار کنید.

بعد از تست پاپ اسمیر

پس از جمع آوری نمونه ها، می توانید بدون هیچ محدودیتی روز خود را ادامه دهید. بسته به نوع تست پاپ اسمیر، پزشک نمونه های سلولی را به ظرفی که در آن مایع مخصوصی نگهداری می شود یا روی یک لام شیشه ای منتقل می کند. سپس نمونه‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند و در آنجا زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند تا هر گونه ویژگی غیرطبیعی در سلول‌ها بررسی شود.

نتایج تست

اگر فقط سلول های طبیعی دهانه رحم کشف شوند، نتیجه منفی دریافت خواهید کرد. تا زمان پاپ اسمیر بعدی، به درمان یا آزمایش بیشتری نیاز نیست. اگر سلول های غیر طبیعی کشف شوند، نتیجه مثبت دریافت خواهید کرد. بسته به نوع و شدت سلول های غیر طبیعی یافت شده، ممکن است آزمایش یا درمان بیشتری توصیه شود. در صورت تشخیص ناهنجاری، پزشک نتایج را با شما در میان می‌گذارد و هرگونه اقدامات بعدی ضروری مانند آزمایش‌های اضافی یا روش‌هایی مانند کولپوسکوپی یا بیوپسی را توصیه می‌کند.

 تست پاپ اسمیر در دختران باکره

یکی از رایج ترین سوالات این است که آیا دختران باکره نیز می توانند این تست را انجام دهند. پاسخ به این سوال منفی است، دختران باکره نمی توانند این تست را انجام دهند.

نکات پایانی

طبق این مقاله مجله سلامت داروخانه آنلاین متوجه شدید که تست پاپ اسمیر یکی از روشهایی است که برای حفظ سلامت زنان انجام می شود. با انجام منظم تست پاپ اسمیر طبق توصیه پزشکان، زنان می توانند خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و در صورت تشخیص سرطان، شانس درمان موفقیت آمیز خود را افزایش دهند. این تست یک جنبه ضروری از سلامت و رفاه زنان است.

محصولات جنسی

سرکار خانم ندا امامی دانش آموخته رشته شیمی با سابقه ۱۰ ساله تخصصی دارویی و دارای تجاربی ارزنده در حوزه محصولات دارویی و بهداشتی، در حوزه تحقیقات و ارائه اطلاعات مفید در زمینه دارویی، بهداشتی و آرایشی فعالیت دارند. مقالات خانم امامی در وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین، در دسترس می باشند.