مکمل تقویت قوای جنسی

بیماری سرطان دهانه رحم چیست و چگونه درمان می شود؟

بیماری سرطان دهانه رحم چیست و چگونه درمان می شود؟

رحم ارگان بسیار حساسی در بانوان است. جنین در این ارگان بدن رشد می کند تا بتواند برای ورود به این دنیا آماده شود. بیماری سرطان دهانه رحم یکی از بیماری های رایج در میان بانوان است و زندگی این افراد را به چالش می کشد.

دهانه رحم در بدن زنان در کجا قرار دارد؟

گردن رحم ناحیه بین واژن و رحم است. دهانه رحم یک محل عبور است که رحم را به واژن متصل می کند و در طی دوران قاعدگی خون از این قسمت عبور می کند و از بدن زنان خارج می شود.

در دوران بارداری این قسمت از بدن بانوان بسته می شود و جنین در داخل رحم محفوظ می ماند. گاهی ضایعات اضافی در این قسمت از بدن مشاهده می شود که زمینه ساز بروز بیماری سرطان رحم می شوند.

علت بیماری سرطان دهانه رحم چیست؟

علت اصلی این بیماری هنوز به طور دقیق روشن نیست. اما دانشمندان بر این عقیده هستند که نوعی ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی سبب بروز این بیماری می شود. ویروس پا پیلوم انسانی (HPV ) ویروسی است که در زمان آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد انتقال می یابد .اکثر زنانی که دچار این بیماری عفونی هستند از آن بی اطلاعند !

زیرا این ویروس و بیماری عفونی مشکلات بهداشتی در بدن ایجاد نمی کند.این ویروس می تواند به صورت بیماری زگیل تناسلی نمود پیدا کند! سرطان دهانه رحم بیماری است که معمولا از طریق این ویروس پیش می آید .این بیماری دومین سرطان رایج بین بانوان است. آمارها نشان می دهند که سالانه 250000 نفر در کل دنیا به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند. عوامل دیگری از جمله پیروی از سبک زندگی نامتعارف و تعدد شرکا احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

بیماری سرطان رحم چگونه درمان می شود؟

بیماری سرطان رحم چگونه درمان می شود؟

به طور کلی درمانهای پیشنهادی برای بیماری سرطان دهانه رحم شامل (1) جراحی ، (2) پرتو درمانی و (3) شیمی درمانی هستند. با توجه به نوع سرطان، اندازه تومور، اینکه آیا سلولهای سرطان در حال پخش شدن هستند یا خیر و اینکه آیا بیمار می خواهد فرزند داشته باشد یا خیر یک درمان یا ترکیبی از تمامی این درمانها به بیمار پیشنهاد می شود. جراحی های مختلفی با توجه به نوع و مرحله سرطان برای درمان این بیماری انجام می پذیرند.

اگر بیمار در مرحله A1 باشد چه درمانی به او پیشنهاد می شود؟

در طول مرحله   1A سلولهای سرطانی تنها بخش کوچکی از دهانه رحم را درگیر کرده اند. در این مرحله ممکن است پزشک از روش برداشت تومور با استفاده از سیم الکتریکی استفاده کند. در این روش حلقه ای از سیم برق برای قطع کردن بافت توموری استفاده می شود.   در مراحل اولیه 1A ممکن است جراح روش توتال هیستروکتومی را پیشنهاد دهد. در این روش رحم و دهانه رحم از بدن خارج می شوند

اگر بیمار در اواخر مراحل A1 و یا اوایل B1 باشد چه درمانی به او پیشنهاد می شود؟

در مراحل آخر 1A و 1B تومور بخش بیشتری از دهانه رحم را درگیر کرده است. پزشک معمولا از روش رادیکال تراکلکتومی استفاده می کند. در این روش دهانه رحم و بخش بالایی واژن برداشته می شود و بافت رحم دست نخورده باقی می ماند و بیمار می تواند بچه دار شود.

در مراحل آخری 1A  و1B ، ممکن است جراح روش رادیکال هیستروکتومی را پیشنهاد دهد. در این روش دهانه رحم، بافتهای اطراف رحم و بخشی از واژن از بدن خارج می شوند .در هر کدام از روش های هیستروکتومی ممکن است جراح بافتهای دیگر مانند تخمدان ها را نیز خارج کند

در مراحل پیشرفته سرطان دهانه رحم چه درمانهایی پیشنهاد می شود؟

در مراحل دیگر این بیماری سلولهای سرطانی رحم، لگن، تخمدانها، لوله های فالوپ، واژن و مثانه را درگیر می کنند. با توجه به شرایط بیمار، پزشک تلاش می کند تا با استفاده از روشهای درمانی سلولهای سرطانی را از بدن خارج کند.

اگر سرطان دهانه رحم دوباره عود کرد از چه درمانی استفاده می شود؟

از روش دیگری استفاده می شود در این روش  همانند روش رادیکال هیستروکتومی تمامی بافتها به علاوه مثانه، واژن، توده لگن، راست روده یا رکتوم برداشته می شوند.

فراموش نکنید تشخیص زود هنگام بیماری درمان را بسیار ساده تر می کند. با چک آپ مستمر می توانید از بروز سرطان دهانه رحم جلوگیری به عمل آورید و در صورت بروز بیماری سرطان به سرعت برای درمان خود اقدام کنید.

فیلم تامل برانگیز در مورد سرطان دهانه رحم!

اگر به عنوان یک بانو به سلامت خود اهمیت می دهید، فیلم تامل برانگیز Someone you love: The HPV epidemic را حتما نگاه کنید. این فیلم داستانی مستند و قدرتمند در مورد زنان آمریکایی است که از طریق ویروس HPV مبتلا به بیماری سرطان دهانه رحم شده اند. این مستند نگرشهای علمی کارشناسان حوزه سلامت، دانشمندان و پزشکان را با داستان این زنان در هم می آمیزد! این فیلمی تامل برانگیز کمک می کند کسانی را که مبتلا به بیماری سرطان دهانه رحم هستند بهتر بشناسید!

این فیلم زنان را در مورد سرطان دهانه رحم آگاه می کند!

همانطور که گفتیم ویروس پاپیلومای نسانی سبب بروز این بیماری می شود. گاهی این ویروس در بدن ضایعات سرطانی به وجود می آورد و منجر به بروز بیماری سرطان دهانه رحم می شود.در این فیلم یا بهتر است بگوییم مستند علمی نشان داده می شود که این ویروس، ویروسی شایع است و تقریبا هیچ کس اطلاعات خاصی در مورد آن ندارد و حتی بیماری های احتمالی آن به خوبی مشخص نشده است.

80 درصد از افراد زیر 50 سال ممکن است به این ویروس مبتلا شوند! این افراد تا وقتی که بیماری هولناکی در بدنشان پدیدار نشود، هرگز از آن مطلع نخواهند شد. در این فیلم زندگی 5 بانوی فراموش نشدنی نشان داده می شود که این بیماری زندگی آنها را برای همیشه تغییر می دهد و یا حتی از بین می برد. به عنوان یک بانو اگر به سلامتی خود اهمیت می دهید این فیلم تامل برانگیز را از دست ندهید.

محصولات جنسی

سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.