مکمل تقویت قوای جنسی

داروی سرترالین چیست و چگونه عمل میکند؟ بهترین زمان مصرف و عوارض آن

آیا سرترالین بیماری افسردگی را درمان می کند؟

امروزه تقریبا برای هر بیماری روحی و جسمی انواع قرص و دارو وجود دارد که به بیمار کمک می کند تا بیماری خود را درمان کنند و دوباره سلامتی خود را بازیابند. اما کارشناسان سلامتی همواره هشدار می دهند که از مصرف خودسرانه انواع دارو و مکمل بپرهیزید و قبل از مصرف هر گونه دارویی با پزشک متخصص مشورت کنید.

در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل قرص سرترالین بپردازیم. در پایان این مقاله شناخت کاملی به این دارو خواهید داشت. به این نکته توجه داشته باشید که این مقاله تنها برای افزایش آگاهی است و هرگز مصرف یا عدم مصرف این قرص را پیشنهاد نمی‌دهد.

سرترالین برای چیست؟

این دارو در دسته داروهای مهارکننده بازجذب سروتونین قرار می گیرد و برای درمان اختلالات افسردگی و اختلالات روحی و روانی مانند اختلال استرس بعد از حادثه، اختلال فوبیای اجتماعی، اختلال هراس و بیماری پیش قاعدگی تجویز می شود. از ویژگی های منحصر به فرد این دارو کاهش افکار و میل به خودکشی در افرادی است که از انواع بیماریهای روانی رنج می برند.

همچنین این قرص بر روی رفتارهای وسواسی تکرار شونده مانند شستشوی بیش از حد اثر می گذارد و آنها را کنترل می کند.به همین دلیل در مصرف این قرص باید بسیار محتاط بود و در مورد استفاده از آن باید با پزشک متخصص مغز و اعصاب و یا روانپزشک مشورت کرد.

مکانیسم اثر سرترالین

سرترالین یک مهار کننده قوی و انتخابی باز جذب نورونی سروتونین SSRI می باشد و با تقویت فعالیت سروتونرژیکدر CNS و متعاقبا مهار فعالیت آدرنرژیک در ناحیه Locus Coeruleus می شود

مهار بازجذب نورونی سروتونین (SSRI): سرترالین یک مهار کننده بازجذب سروتونین است. این به معنای این است که این دارو با جلوگیری از بازجذب سروتونین توسط نورون‌ها، باعث افزایش مقدار سروتونین در فضای سیناپسی می‌شود. سروتونین یک عامل شیمیایی مهم در مغز است که وظیفه مدیریت خلق و هیجان، خواب، تنظیم غذاخوری، و سایر عملکردهای عصبی را بر عهده دارد.

مهار فعالیت آدرنرژیک در ناحیه Locus Coeruleus: سرترالین نه تنها بر سروتونین تأثیر می‌گذارد، بلکه به طور متناسب با مهار فعالیت آدرنرژیک نیز مرتبط است. این اثر ممکن است باعث کاهش نشاط سیستم عصبی سمپاتیک شود که می‌تواند به کاهش اضطراب و تسکین علائم اضطرابی و افسردگی منجر شود. ناحیه Locus Coeruleus یک ناحیه مهم در مغز است که در تنظیم واکنش‌های استرسی و اضطرابی نقش دارد.

نحوه مصرف قرص سرترالین

مصرف این دارو الزاما باید با تجویز پزشک آغاز گردد. بهتر است قبل از استفاده از این دارو بروشور داخل جعبه را به طور کامل مطالعه کنید. این دارو را می توان همراه با غذا و یا بعد از غذا مصرف کرد، اما در هنگام مصرف این دارو معده نباید خالی باشد. معمولا این دارو یکبار در روز مصرف می شود. بهتر است این دارو در هنگام صبح و یا در شب خورده شود.

اگر این دارو برای مشکلات قاعدگی تجویز می شود، ممکن است پزشک از شما بخواهد این دارو را دایما مصرف کنید و یا تنها نزدیک به قاعدگی ( دو هفته قبل از شروع قاعدگی) مصرف آن را شروع کنید. برای اثربخشی این دارو باید این دارو طبق نظر و دستور پزشک مصرف شود. اگر این دارو را به طور نامنظم مصرف کنید اثربخشی آن به میزان زیادی کاهش پیدا می کند.

عوارض جانبی قرص سرترالین

عوارض جانبی بخشی از هویت هر دارو است. وقتی پزشک دارویی را برای شما تجویز می کند، اثربخشی آن برای شما بیشتر از عوارض آن است. عوارض جانبی این دارو به شرح زیرند:

 • اختلالات گوارشی مانند درد معده، اسهال
 • خشکی دهان
 • خواب آلودگی
 • افزایش تعرق

عوارض جدی تر این دارو به شرح زیرند:

 • خونریزی و یا کبودی غیر طبیعی
 • کاهش میل جنسی
 • گرفتگی عضلانی
 • لرزش
 • کاهش ناگهانی وزن
 • مدفوع تیره و خونی
 • سرخی چشم
 • گشادی مردمک
 • مسمومیت
 • نعوظ دردناک

در صورت بروز این عوارض مصرف این قرص را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکلاتی همچون تپیش قلب و یا تنگی نفس و یا آلرژیهای پوستی پیدا کردید، سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

موارد احتیاطی در مورد قرص سرترالین

اگر می خواهید این دارو را مصرف کنید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • اگر از بیماریهای کبدی، تشنج، بیماریهای تیروئید، گلودرد، اختلال دوقطبی رنج می برید این موضوع را با پزشک در میان بگذارید.
 • در هنگام مصرف این دارو نباید الکل یا ماری جوانا مصرف کنید.
 • اگر سالمندان این دارو را مصرف می کنند، این دارو ممکن است سبب بروز عدم تعادل شود و خطر سقوط را در پی داشته باشد.
 • اگر کودکان این دارو را مصرف می کنند، بسیار محتاط باشید. زیرا ممکن است این دارو باعث کاهش اشتها و کاهش وزن شود.
 • اگر باردار هستید این دارو را تنها زیر نظر پزشک مصرف کنید. زیرا این دارو سبب بروز مشکلات تنفسی و عضلانی بر روی جنین می شود.

تداخل دارویی قرص سرترالین

تداخل دارویی قرص سرترالین

تداخل دارویی مسئله بسیار مهمی است که در هنگام مصرف دارو و مکملهای شیمیایی و گیاهی باید در نظر گرفته شود. در شرایط حاد تداخل دارویی خطر مرگ را در پی دارد. تداخل دارویی قرص سرترالین به شرح زیر است:

 • داروی کلوپیدوگرل، ایبوپروفن، وارفارین
 • داروهای بازدارنده مونوآمین اکسیداز مانند آیزوکروبوکساید، لینزولید، متیلن آبی، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، رازاگیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانیل سیپرومین
 • قرصهای ضد افسردگی مانند فلوکستین، پروکستین، دولوکستین، ونلافاکسین، تیپتوفان
 • داروهای خواب آور مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم
 • داروهای آنتی هیستامین

این لیست شامل تمامی تداخلات دارویی نمی شود. پزشک بهترین کسی است که در این رابطه می تواند به شما مشاوره دهد.

علایم مصرف بیش از اندازه قرص سرترالین

اگر این دارو را فراموش کردید مصرف کنید، به محض اینکه به یاد آوردید قرص را بخورید. اگر این زمان نزدیک به ساعت مصرف بعدی بود، تا زمان مشخص شده صبر کنید. علایم مصرف بیش از اندازه این قرص به شرح زیرند:

 • بیهوشی
 • مشکلات تنفسی
 • سرگیجه شدید

این دارو را در دمای اتاق به دور از حرارت و رطوبت نگهداری کنید.

مطالعات جدید در مورد مصرف قرص سرترالین برای درمان افسردگی

مقاله ای که در 19 سپتامبر 2019 در The Lancet Psychiatry به چاپ رسید اذعان می دارد که مصرف سرترالین علایم افسردگی را در شش هفته اول مصرف کاهش نمی دهد اما اضطراب و سلامت ذهنی را بهبود می بخشد. دکتر گما لویس از دانشگاه لندن و همکارانش به بررسی اثرات بالینی این قرص در بیماران با شدت های متفاوت از بیماری افسردگی پرداختند.

به طور کلی نزدیک به 665 بیمار به طور تصادفی برای مصرف سرترالین (326 نفر) انتخاب شدند.گروهی دیگر (329 نفر) نیز انتخاب شدند که از این دارو استفاده نمی کردند. میزان بیماری افسردگی در این بیماران پس از شش هفته سنجیده شد!

تحقیقات در زمینه تاثیر قرص سرترالین بر بیماری افسردگی چه چیزی را نشان می دهند؟

محققان هیچ مدرکی دال بر کاهش علایم افسردگی در شش هفته اول مصرف این قرص گزارش ندادند. نمرات PHQ-9 برای بیمارانی که از سرترالین استفاده می کردند و بیمارانی که استفاده نمی کردند به ترتیب 7.98 و 8.76 بود. (PHQ-9 نوعی پرسشنامه است که برای سنجیدن میزان افسردگی افراد به کار می رود).

نتایج ثانویه نشان می دادند که مصرف سرترالین منجر به کاهش اضطراب، بهبود کیفیت ذهنی و بالا رفتن کیفیت زندگی در این بیماران شده بود. محققان متوجه شدند که مصرف سرترالین در طول 12 هفته نیز علایم افسردگی را کاهش نمی دهد.آنها اذعان می دارند که مصرف سرترالین بیشتر بر اضطراب تاثیر می گذارد.

علاوه بر آن، این دارو دارای تاثیرات بالقوه ای بر مکانیسم های درمانی ضد افسردگی است.اما رفع علایم افسردگی نیاز به زمان بیشتری دارد. کمپانی زولفت سرمایه گذاری بر این تحقیق را بر عهده داشت! در پایان این مقاله دوباره یادآوری می کنیم که هرگز بدون تجویز پزشک این دارو را مصرف نکنید.

جدول نام های تجاری داروی سرترالین

نام تجاری دارومقدار
قرص مینو-سرترالین50 میلی گرم
قرص سرترازین100 میلی گرم
قرص سرترابایول50 میلی گرم
قرص سرترالین-عبیدی50 میلی گرم
کپسول سرترالین-اکسیر50 میلی گرم
قرص اینوسترال100 میلی گرم
قرص سرترابایول100 میلی گرم
قرص زولامین100 میلی گرم
قرص سرترالین-حکیم50 میلی گرم
قرص سرترالین پورسینا50 میلی گرم
قرص سرترالین روز50 میلی گرم
قرص سرترالین زهراوی50 میلی گرم
قرص سرترازین50 میلی گرم
قرص مینو-سرترالین100 میلی گرم
قرص سرترالین پورسینا100 میلی گرم
کپسول سرترالین مدیفارم100 میلی گرم
قرص اینوسترال50 میلی گرم
قرص سرترالین-سها50 میلی گرم
قرص سرترالین-عبیدی100 میلی گرم
قرص سرترالین-سها100 میلی گرم
کپسول سرترالین-اکسیر100 میلی گرم
قرص زولوفت(زلوفت)50 میلی گرم
قرص سرترالین تی دی50 میلی گرم
قرص زولامین50 میلی گرم
کپسول سرترالین مدیفارم50 میلی گرم
قرص سرترالین هگزال50 میلی گرم
قرص سرترالین هگزال100 میلی گرم
قرص زولوفت(زلوفت)100 میلی گرم
قرص سرترالین رازک100 میلی گرم
قرص سرترالین-سبحان100 میلی گرم-سرمنتا
قرص اکتوسرترالین50 میلی گرم
قرص سرترالین-سبحان50 میلی گرم-سرمنتا
قرص سرترالین-حکیم100 میلی گرم
قرص اکتوسرترالین100 میلی گرم
قرص رلفت100 میلی گرم
قرص سرترالین نیل100 میلی گرم
قرص سرترالین سها100 میلی گرم
قرص سرترالین نیل50 میلی گرم
قرص سرترابان100 میلی گرم
قرص سرترالین مداوا100 میلی گرم
قرص سرترالین جابر100 میلی گرم
قرص رلفت50 میلی گرم
قرص سرترالین جابر50 میلی گرم
قرص سرترالین رازک50 میلی گرم
قرص سرترالین شفا100 میلی گرم
قرص سرترالین مینو100 میلی گرم
قرص سرترالین مداوا50 میلی گرم
قرص سرترالین جالینوس50 میلی گرم
قرص سرترالین شفا50 میلی گرم
قرص سرترالین پورسینا50 میلی گرم
قرص سرترالین جالینوس100 میلی گرم
قرص سرترالین درسا100 میلی گرم
قرص سرترابان50 میلی گرم
قرص سرترالین درسا50 میلی گرم
قرص آسنترا50 میلی گرم
قرص آسنترا100 میلی گرم
محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.