مکمل تقویت قوای جنسی

هنر درمانی چیست و فواید آن بر ذهن و روان

هنر درمانی

هنر درمانی، شیوه ای درمانی است که باعث ارتقای سلامت جسمی، روحی و عاطفی فرد در طی انجام کار هنری می شود. در طی هنر درمانی فرد از خلاقیت خود بهره می گیرد تا خود را به شکل هنرمندانه ای ابراز کند. این کار کمک می کند فرد بتواند به تخلیه روحی و روانی خود بپردازد و به این ترتیب رفتارها و احساسات خود را کنترل نماید. هنر درمانی نقش مهمی در کاهش استرس، افزایش عزت نفس و خود آگاهی دارد و روشی مناسب برای ابراز خود است.
در هنر درمانی می توان از شاخه های هنری همچون نقاشی، مجسه سازی، کولاژ و رنگ آمیزی استفاده نمود. افراد برای شرکت در دوره های هنر درمانی نیازی به استعداد هنری ندارند. آنها در هر سطحی از استعداد و توانایی می توانند به خلق اثر هنری بپردازند. سپس اثر آنها مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد تا عللی را که باعث ایجاد هیجانات، رفتار و افکار متناقض در آنها شده کشف گردد.

هنر درمانی مناسب چه افرادی است؟

از این راه می توان برای درمان بسیاری از اختلالات روانی و رنج های روانشناختی استفاده برد. برخی از گروه ها که نیازمند هنر درمانی هستند عبارتند از:

  • افراد دارای استرس شدید
  • افراد دچار مشکل در سلامت روان
  • کودکان با ناتوانی در یادگیری
  • کودکان دارای مشکلات رفتاری یا اجتماعی
  • افراد دچار به صدمه مغزی
  • افراد تحت تاثیر رخداد تروماتیکی

هنر درمانی

تاثیرات هنر درمانی در فرد

در ادامه به تاثیرات هنر درمانی در افراد و تاثیرات مثبت آن می پردازیم.

کاهش استرس و افسردگی

مطالعات نشان داده اند هنر درمانی باعث می شود فرد احساسات دفن شده خود را پردازش و ابراز نماید. این کار باعث می شود مشکلاتی نظیر افسردگی، اضطراب و استرس مزمن در فرد کاهش یابد. کار هنری باعث می شود فرد از خلاقیت خود استفاده کند و این مسئله در افزایش عزت نفس، کنترل احساس و رسیدن به موفقیت به فرد یاری می رساند. تجربه مثبت فرد در هنر درمانی باعث می شود دیدگاه مثبتش به زندگی بیشتر شود.
هنر درمانی همچنین به دلیل لذتی که فرد از انجام کار هنری می برد باعث افزایش دوپامین در مغز می شود. برآیند این روند به کاهش استرس فرد یاری می رساند.

اتصال در مغز را افزایش می دهد

مطالعات نشان داده اند زمانی که ما فعالیت جدیدی را یاد می گیریم مغز ما ارتباط جدیدی بین سلولهای مغز ایجاد می کند. فعالیت و خلق هنری باعث می شود ارتباط بین مناطق خاص مغز تحریک شود و فرد مقاومت بیشتری در برابر استرس و مشکلات روانی داشته باشد.

افزایش ذهن آگاهی

فعالیت هنری و روند خلق به فرد کمک می کند تا دقایقی از دنیای بیرون فاصله بگیرد و به درون خود نزدیک شود. این توجه به خود و احساسات و افکار درونی می تواند به ذهن آگاهی فرد یاری رساند. فعالیت هنری به فرد کمک می کند در وضعیت جریان قرار گیرد. در این وضعیت شما تمام حواس خود را معطوف به خلق هنری کرده اید و از دنیای بیرون و افکار مزاحم دور می شوید.

تقویت مهارت های ریز حرکتی

فعالیت هنری باعث می شود تا هماهنگی میان دست و چشم، چالاکی انگشتان و حرکات درشت و ظریف آنها افزایش یابد. مطالعات نشان داده اند علاوه بر این بهبود های فیزیکی، هنر درمانی می تواند به سالمندان در تحریک عملکرد ذهنی و حفاظت از آنها در برابر زوال عقل یاری رساند.

راهی برای ابراز خود به شیوه غیر کلامی

هنر درمانی می تواند به شخص در آنچه روایتش برای فرد دشوار می باشد کمک کند تا به این وسیله از راه هنر خود را ابراز کند. مطالعات نشان داده اند هنر درمانی می تواند به بیمارانی که دچار علائم استرس پس از حادثه هستند کمک کند تا احساسات خود را به شکل غیر کلامی بروز دهند. هنر درمانی در افرادی که سابقه تروما و PTSD داشته اند در بهبود خلق و خو، ایجاد روابط سالم تر و نگرش های مثبت تر یاری رسانده است.

بهبود ارتباط با دیگران

زمانیکه هنر درمانی به صورت گروهی انجام شود به فرد در توسعه مهارت های اجتماعی و ایجاد ارتباط با دیگر افراد یاری می رساند. مطالعات نشان داده اند هنر درمانی در بهبود افسردگی در میان جانبازان، کودکان مدرسه و سالمندان بسیار موثر بوده است. علاوه بر افسردگی، هنر درمانی بر بهبود همدلی و پذیرش دیگران ثمربخش بوده است.

هنر درمانی

کاهش درد در بیماران

انجمن سرطان امریکا اعلام کرده است که هنر درمانی می تواند یک داروی مکمل و جایگزین برای افراد مبتلا به بیماری های سرطان، بیماری های قلبی، درد مزمن و مشکلات رفتاری باشد. همچنین مطالعات نشان داده اند افراد دیالیزی که در جلسات هنر درمانی شرکت کرده اند از خستگی و استرس کمتری رنج برده اند.

داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.