مکمل تقویت قوای جنسی

عمل جراحی واریکوسل چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی واریکوسل چگونه انجام می شود؟

واریکوسل نوعی بیماری شایع در مردان است که به طور کلی در رنج سنی 15 تا 25 سالگی رخ می دهد. این بیماری یکی از بیماریهای سنین بلوغ در مردان به شمار می رود و بیشتر بیضه چپ را تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از افراد این سوال را می پرسند که آیا ممکن است واریکوسل در هر دو بیضه رخ دهد؟! در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این امر به ندرت رخ می دهد. واریکوسل تنها گیسه ای است که در بیضه وجود دارد و اگر آسیب ببیند تولید اسپرم کاهش پیدا می کند و همین امر سبب ناباروری و کوچک شدن بیضه در مردان می شود.  یکی از روشهای درمان، انجام جراحی واریکوسل است.

WhatsApp Image 2022 07 18 at 12.14.07 PMشما می توانید جهت خرید قرص تقویت قوای بارداری آقایان از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

علائم واریکوسل

قبل از جراحی واریکوسل، باید علائم این بیماری تشخیص داده شود. بزرگی و پیچ خوردگی سیاهرگ های درون بیضه که به صورت یک کرم بر روی بیضه نشان داده می شود. همچنین، افراد احساس سنگینی، گرفتگی و درد در پوست بیضه خود می کنند و معمولا یکی از بیضه ها سنگین تر از بیضه دیگری می شود. در این شرایط فردر در هنگام ایستادن احساس درد می کند و با دراز کشیدن آرام می شود. این درد با ورزش و یا قرار گیری در هوای گرم تشدید می گردد.

چرا جراحی واریکوسل باید انجام شود؟

چرا واریکوسل به وجود می آید؟

دانشمندان هنوز نتوانسته اند به دلایل اصلی بیماری واریکوسل ( که برای درمان آن نیازمند جراحی واریکوسل هستیم) پی ببرند. اما بسیاری از پزشکان بر این عقیده هستند اگر رگ های درون بیضه دچار پیچیدگی شوند خون به درستی درون بیضه جریان پیدا نمی کند و همین امر سبب می شود که این رگها گشاد شوند و در صورت گشادی رگها به بیضه اسیب وارد می شود.

عوارض ناشی از بیماری واریکوسل

این بیماری می تواند عوارض زیادی را برای افراد به بار بیاورد که آنها باید به سرعت برای درمان از جمله جراحی واریکوسل اقدام کنند. یکی از مشکلاتی عمده ای که در اثر این بیماری به وجود می آید ناباروری در مردان است. علت آن بالا رفتن دمای کیسه بیضه و تجمع خون است که می تواند به کیفیت و تعداد اسپرم های مردانه آسیب بزند. خبر خوب این که مطالعات نشان داده اند مردان با انجام جراحی واریکوسل و یا درمان های دیگر می توانند کیفیت اسپرم هایشان را بهبود ببخشند. البته باید بدانید که تمام مردان مبتلا به این بیماری از مشکل ناباروری رنج نمی برند.

مشکل دیگری که در اثر این بیماری به وجود می آید کوچک بودن بیضه هاست. به خصوص اگر نوجوانان به این بیماری مبتلا شوند ممکن است که بیضه های آنها به اندازه کافی رشد نکند و بیضه ها برای همیشه کوچک باقی بمانند. همچنین، این موضوع می تواند یکی از دلایل ناباروری در مردان باشد.

آیا این بیماری در مردان مسن رخ می دهد؟

رخداد این بیماری در مردان بالای 40 سال بسیار نادر است. اما مطالعات نشان داده اند که اگر یکی از رگهای بزرگ شکمی بگیرد ممکن است فرد به این بیماری مبتلا شود.

جراحی واریکوسل

انواع بیماری واریکوسل

این بیماری به چند دسته تقسیم می شود:

  • واریکوسل گرید 1 : در این بیماری تنها با زور زدن بیمار در حالت ایستاده سیاهرگ بیضه کمی کشاد می شود.
  • واریکوسل گرید 2: در این حالت رگها گشاد هستند
  • واریکوسل گرید 3: رگها کاملا گشاد هستند و مثل یک کیسه کرم به نظر می آیند.

درمان واریکوسل

جراحی واریکوسل یکی از رایج ترین درمان هایی است که برای این بیماری پیشنهاد می شود. به ویژه اگر واریکوسل سبب ایجاد درد و خشکی پوست و ناباروری باشد، جراحی باید انجام شود. در جراحی واریکوسل رگی که مشکل دارد بسته می شود و خون در رگهای سالم جریان پیدا می کند. به طور کلی جراحی واریکوسل به کیفیت تولید اسپرم کمک می کند. جراحی واریکوسل به روشهای مختلف انجام می شود که در ادامه به آنها می پردازیم.

جراحی واریکوسل، واریکوسلکتومی

این جراحی به روش بیهوشی موضعی انجام می شود که طی آن در خراشی ایجاد می شود و با استفاده از فراصوت و میکروسکوپ های جراحی رگ مشکل دار بشته می شود. این روش درد بسیار کمی دارد و بهبود پس از آن به سرعت انجام می شود.

لاپارسکوپی

یکی دیگر از روشهای انجام جراحی واریکوسل ایجاد برش کوچک در شکم است. سپس از طریق آن جراح اقدام به بستن رگ مشکل دار می کند تا جریان خون در بیضه طبیعی شود.

آمبولی پرکوتانئوس

در این روش جراح لوله ای را از طریق کشاله ران وارد بدن می کند. دوره بهبود این نوع جراحی کوتاه است.

روش جراحی واریکوسل با لیزر

بهتر است بدانید که هنوز هیچ گونه روشی برای درمان این بیماری با استفاده از لیزر به صورت علمی و تخصصی اعلام نشده است و اینگونه شعارها تنها جنبه تبلیغاتی دارد.

مراقبت های پس از انجام جراحی واریکوسل

پس از انجام جراحی واریکوسل رعایت برخی از موارد به بیمار کمک می کند سریع تر بهبود یابد. این موارد به شرح زیر هستند:

  • وجود 3 تا 6 هفته درد در ناحیه کشاله ران طبیعی است. همچنین، کبودی و تورم بیضه نیز عادی است که باید ظرف 3 تا 4 هفته از بین برود.
  • دوره نقاهت اولیه این بیماری پس از جراحی 2 تا 3 روز است و بیمار می تواند به فعالیت های روزانه خود بازگردد، اما حداقل به مدت یک هفته باید از بلند کردن وسایل سنگین به شدت بپرهیزد.
  • در این مدت توصیه می شود که بیمار به مدت 2 هفته از شورت های مخصوص جراحی واریکوسل که در داروخانه ها موجود است استفاده کند.

سوالات متداول

آیا از بین بردن واریکوسل باعث بهبود باروری می شود؟

بله، حذف واریکوسل باعث بهبود باروری می شود. میزان بارداری ممکن است پس از واریکوسلکتومی تا نزدیک به 70 درصد افزایش یابد.

واریکوسلکتومی چقدر رایج است؟

واریکوسلکتومی رایج ترین روش برای درمان ناباروری مردان می باشد.

واریکوسلکتومی چقدر دردناک است؟

واریکوسلکتومی نسبتاً دردناک است. درد باید پس از چند روز شروع به بهبود کند. می توانید درد خود را با مسکن های بدون نسخه یا تجویز پزشک کنترل کنید.

اگر واریکوسل درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

واریکوسل به خودی خود از بین نمی رود. ممکن است بزرگتر یا قابل توجه تر شود. واریکوسل ممکن است باعث ناباروری مردان شود. همچنین می تواند باعث کوچک شدن بیضه های شما شود (آتروفی بیضه).

نکات پایانی

واریکوسل  یک اختلال رایج در سیاهرگ های داخل کیسه بیضه است. این بیماری حدود 1 نفر از هر 5 مرد را مبتلا می کند. معمولا افراد در دوران بلوغ یا اندکی پس از آن متوجه واریکوسل می شوند. واریکوسلکتومی یک روش جراحی است که واریکوسل را درمان می کند، درد بیضه را کاهش می دهد و می تواند باروری مردان را افزایش دهد. اکثر افراد در عرض شش هفته پس از واریکوسلکتومی به طور کامل بهبود می یابند. در صورت این که احتمال ابتلا به واریکوسل را می دهید، ضمن مطالعه مجله سلامت داروخانه آنلاین، حتما با پزشک متخصص مشورت نمایید.

 

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.