مکمل تقویت قوای جنسی

آیا تزریق بوتاکس بیماری میگرن را بهبود می بخشد؟

آیا تزریق بوتاکس بیماری میگرن را بهبود می بخشد؟

تزریق بوتاکس روشی است که در جهت امور زیبایی و درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. در سال 2000 تزریق بوتاکس به عنوان درمانی برای بیماری میگرن معرفی گردید. تا آن زمان تمامی درمان های پیشنهادی برای بیماری میگرن با شکست مواجه شده بودند! این درمان به دلیل بهبود سریع این بیماری، به روشی قابل قبول در میان بیماران مبتلا به میگرن تبدیل شده است.

بسیاری از بیمارانی که از این درمان استفاده کرده بودند گزارش می دادند که شدت و تعداد سردردهای آنها کاهش یافته است. عوارض جانبی درمان بیماری میگرن از طریق تزریق بوتاکس زیاد نیست و بیماران به راحتی می توانند به فعالیتهای روزمره خود بازگردند.

تزریق بوتاکس می تواند به بیماران کمک کند تا احساس بهتری داشته باشند. در نتیجه زندگی شخصی این افراد دیگر در اثر ابتلا به این سر درد وحشتناک مختل نمی شود. این درمان معمولا تحت پوشش برنامه های بیمه سلامتی قرار می گیرد. اما سوال مهمی در این زمینه مطرح است چه افرادی می توانند از این درمان استفاده کنند؟!

بیماری میگرن چیست؟

بیماری میگرن اختلالی شدید در سیستم عصبی آتونومس است. سردردهای پی در پی یکی از ویژگی های بارز این بیماری به شمار می روند. این بیماری سبب مرگ نمی شود اما جان را می کاهد! میگرن معمولا با تهوع، استفراغ، حساسیت به نور، صدا، بو، خستگی و زودرنجی همراه است.

 سردرد‌های میگرنی در بزرگسالان معمولاً یک طرفه هستند یا در یک سمت سر بیشتر احساس می‌شوند. فرد مبتلا به بیماری میگرن هنگام بروز سردردها نسبت به بو‌هایی خاص، نور یا صدا احساس ناراحتی می‌کند.

آیا می توان از تزریق بوتاکس برای درمان سردرد میگرنی استفاده کرد؟

آیا می توان از تزریق بوتاکس برای درمان سردرد میگرنی استفاده کرد؟

پزشکان توصیه می کنند تزریق بوتاکس روشی موثر برای درمان بیماری میگرن است اما افراد مبتلا به این بیماری باید از یک برنامه جامع پیروی کنند. این برنامه شامل موارد زیر است:

  • سبک زندگی سالم
  • عدم استفاده از مواردی که این بیماری را تشدید می کنند
  • استفاده از داروهایی که فروش آنها آزاد است و به محض شروع درد، برای متوقف سازی درد مورد استفاده قرار می گیرند.

در میگرنهای مزمن، درمانهایی مانند استفاده از داروهای ضد میگرن قبل از شروع این بیماری جان کاه توصیه می شود. یکی از معایب تزریق بوتاکس این است که برای تمدید اثر آن هر سه ما یک بار باید تزریق شود. علاوه بر این، این افراد در کنار بوتاکس باید به مصرف داروهای خود برای درمان بیماری نیز ادامه دهند.

مطالعات در زمینه تزریق بوتاکس و تسکین بیماری میگرن چه چیزی را نشان می دهند؟

در سال 2010، دو مطالعه در مقیاس بزرگ انجام شد  و نشان می داد تعداد سردردهای بیماران مبتلا به میگرن کاهش یافته بود. پس از این تحقیقات تزریق بوتاکس به عنوان مسکنی برای بیماری میگرن به تایید سازمان غذا و دارو در آمریکا رسید.

وقتی بوتاکس وارد سلولهای عصبی می شود از آزاد سازی مواد شیمیایی انتقال دهنده درد در سلولهای مغزی جلوگیری به عمل می آورد.همین روند در عصبهای دیگر نیز رخ می دهد. اگرچه اهنوز اثبات نشده است اما این روند منجر به بهبود روند تولید درد در بخش هایی از مغز می شود که میگرن در آنجا رخ می دهد.

نکته قابل توجه این است که این مکانیسم می تواند شدت و تعداد وقوع این نوع سر درد را کاهش دهد اما شرایط ابتلا به این بیماری را تغییر نمی دهد. در واقع می توان گفت تزریق بوتاکس تنها مانند یک مسکن عمل می کند.سعی کنید قبل از شروع بیماری میگرن علایم را شناسایی کنید و از بروز آن جلوگیری به عمل آورید.

چه کسانی می توانند از تزریق بوتاکس به عنوان درمانی برای میگرن استفاده کنند؟

تزریق بوتاکس برای مبتلایان به بیماری میگرن که دارای شرایط زیر هستند، مورد استفاده قرار می گیرد:

  • به طور معمول تزریق بوتاکس نباید در بیمارانی که ماهانه 14 بار و یا کمتر سر درد می گیرند مورد استفاده قرار گیرد.
  • گاهی اوقات لیبل بر روی محصولات بوتاکس قرار داده نمی شود که خارج از تاییدیه وزارت غذا و دارو است.
  • محصولاتی که مورد تایید وزارت غذا و دارو نیستند اثرات بدی بر روی سلامتی دارند.

اگر این موارد در نظر گرفته شوند، می توان از تزریق بوتاکس برای درمان درد میگرن استفاده کرد. البته باید خاطر نشان کرد که در کنار این درمان، سبک زندگی سالم و استفاده از دارو برای جلوگیری از حملات میگرنی بسیار مهم است. تمامی این موارد در کنار هم سبب می شوند که خاطرات بد حملات میگرنی دیگر برای بیماران تکرار نشود.

اثرات جانبی تزریق بوتاکس کدامند؟

تزریق بوتاکس عوارض جانبی زیادی ندارد و به عنوان درمانی محبوب در میان مبتلایان به بیماری میگرن به شمار می رود. بسیاری از افراد مبتلا به سردردهای شدید میگرن توانستند با این روش سردردهایشان را تا حد زیادی کاهش دهند.

البته دانشمندان اذعان می دارند بوتاکس به دلیل خاصیت فلج کننده اش تنها مسکنی برای بیماری میگرن است. در واقع در این روش، خود میگرن از بین نمی برد. از لحاظ تئوریک تزریق بوتاکس به بخشهای مختلف بدن منجر به ضعف و یا فلج شدن ماهیچه ها می شود. معمولا پزشکان برای بیمارانی که دارای ماهیچه های ضعیف هستند و میگرن دارند این روش را پیشنهاد نمی دهند.

گاهی اوقات تزریق بوتاکس سبب ایجاد سوزش می شود. گاهی نیز افتادگی موقت پلک و یا تغییر حالات صورت به دلیل از بین رفتن خط های پیشانی دیده می شود. برای درمان بیماری میگرن، با انتقال تزریق به قسمتهای مختلف، این اثرات جانبی نیز از بین خواهند رفت. استفاده از این درمان محدودیت خاصی ندارد و بیماران مبتلا به میگرن به راحتی می توانند به فعالیتهای روزانه خود بازگردند.

بهتر است برای استفاده از این درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید و از مراجعه به افراد غیر متخصص به شدت بپرهیزید. تزریق بوتاکس اگر به درستی بر روی ماهیچه های هدف صورت گیرد از شدت درد می کاهد و زندگی بهتری را برای فرد به ارمغان می آورد.

میگرن از جمله بیماری هایی است که تا به حال درمان موثری برای آن پیدا نشده است و بیشتر روشهایی که مورد استفاده قرار می گیرند در واقع مسکنی برای کاهش درد هستند نه درمانی برای درد! رژیم غذایی مناسب و خواب کافی نیز اثرات بسیار مثبتی در جلوگیری از وقوع حملات میگرنی دارند.

نکات پایانی !

تزریق بوتاکس از سال 2000 به عنوان درمانی موثر برای میگرن معرفی شده است. این روش با کاهش شدت و تعداد سردردهای میگرنی به بیماران کمک می‌کند تا زندگی روزمره خود را بهتر مدیریت کنند. بوتاکس با جلوگیری از آزادسازی مواد شیمیایی انتقال دهنده درد در سلول‌های عصبی، شدت و تعداد سردردها را کاهش می‌دهد، اما شرایط ابتلا به میگرن را تغییر نمی‌دهد. این درمان نیاز به تمدید هر سه ماه یک بار دارد و معمولاً تحت پوشش بیمه‌های سلامتی قرار می‌گیرد.

مطالعات نشان داده‌اند که تزریق بوتاکس می‌تواند تعداد سردردهای میگرنی را کاهش دهد. با این حال، این روش تنها به عنوان یک مسکن عمل می‌کند و میگرن را به طور کامل درمان نمی‌کند. عوارض جانبی بوتاکس کم و شامل سوزش موقت، افتادگی پلک و تغییرات در حالات صورت است. برای استفاده از این درمان، بیماران باید به پزشکان متخصص مراجعه کنند و در کنار بوتاکس، سبک زندگی سالم و داروهای پیشگیرانه را رعایت کنند.

محصولات جنسی
سرکار خانم دکتر سارا شوهانی دانش آموخته دکترای فیزیک هسته ای و به عنوان پژوهشگر و محقق سازمان انرژی اتمی ایران در زمینه تشخیص و درمان سرطان و کاربرد پرتوها، دارای سابقه پژوهش طولانی دارویی و داروشناسی بوده و تحقیقات ایشان به صورت ملی و بین المللی به چاپ رسیده است. برای مطالعه مقالات خانم دکتر شوهانی می توانید به وبسایت مجله سلامت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.